Giriş Kayıt

Shang-Chi ve 10 Halka Efsanesi (2021) Yorumlar


Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

En çok beğenilen yorumlar
avatar
(316) -
Malesef beklentimin altında kaldı. Filmin başındaki otobüs sahnesi ve finalin son 20 dakikası oldukça iyi. Arada 3-5 Kung-Fu gösterisi görüyoruz. Ancak 2 saat 20 dakikalık film için çok yetersiz. Filmin başındaki otobüs sahnesi fimden beklentiyi çok büyük arttırıyor, cidden harika bir sahne, ancak ondan sonra filmin sürekli flashback'lerle gerilere dönmesi, duygusal diyaloglara ağırlık vererek tempoyu düşürmesi ve filmin uzunluğu beni açıkçası yordu, hatta bir yerde uykumu bile getirdi. Flashback'lerin çok fazla olması, eleştiri konusu olabilir.
Tabi bu film bir Origin hikaye, durgun olması normal ama bence diğer kahramanlarımızın Origin hikayesi gibi olabilirdi. Thor 1'i de hiç sevmemiştim.
Filmden çok büyük beklentiye girenler hayal kırıklığı yaşayabilir.
Bu arada 2 aftercredit var, eski kadronun bir kısmını görmek çok güzeldi. Bakalım devamında toplayacaklarına eminim.
6


default avatar
(218) -
Filmde beni şaşırtan bir sahne dahi olmadı. Başrol oyuncumuz neyse dayanılabilir karakter ama katy olsun kız kardeş olsun çok sevimsiz ve itici geldi bana. Bazı roller bazı insanlarda gitmiyor. Aşırı abartıldığını düşünüyorum filmin. vasat bir kahraman olma hikayesi. hatta vasatın bile altı diyebiriz. Türü sevenler zaten izleyecektir. İyi film arayanlar iki defa düşünsün.
5


avatar
(586) -
Film dört dörtlük, masal gibi bir deneyim resmen. Hikaye derli toplu, kareografiler güzel, film sürükleyici, efektler harika, e daha ne olsun. Marvel çatısı altında düşünülmediğinde bile çok başarılı bir orijin filmi. Müzikleri de ayrıca güzeldi. Uzak doğu havasını hissettirdi film boyunca. İzlemekte kararsız olanlara şiddetle tavsiye ederim.
8


Yorumlar (59)
avatar
(85) -
filmi başarılı buldum daha önceden izlemek isteyip bir türlü izlememiştim görsel efektleri olsun dövüş sahneleri olsun mükemmeldi otobüs sahnesindeki dövüş sahnesi en güzeliydi katynin espirileri komikti 10/9
9


avatar
(225) -
Gayet başarılı bir çocuk filmi. Hatta o kadar başarılı ki 20yıl öncesi klasik çocuk filmlerinin çizgisini hiç bozmamış üzerine 1 tık bile konmamış, öylece GCI basılıp yollanmış bir film=) Yaş ortalaması bana biraz fazla ufak (0-10) gibi geldi bunu dışında çocuk filmi! dir ona göre izleyip yorumlayınız efem.
5


default avatar
(213) -
Bence yeni bir marvel hikayesi olması bakımından etkileyici. Dövüş sahneleri de oldukça doyurucu, Otobüs ve bina sahneleri fazlasıyla iyiydi. Final zayıf kaçsa da marvel sevenler için devamı gelince değişik bir tad olacağı aşikar. Hoş benim gibi guardians of the galaxy sevenlerdenseniz 7 yi aşamaz ama olsun. İzlenmeli, devamı gelecek gibi.
7


default avatar
(59) -
Marvel evrenini genişletmek için ne yapacaklarını şaşırmışlar bence. Yakında ipini koparan evrene dalarsa şaşırmam. Bundan sonra ki adım hintli bir süper kahraman yaratmak olur herhalde. Çünkü hintliler bayılıyor böyle şeylere...Acayip hasılat yapar...Her filme 10 gömüp puanını yükseltirler. İlk on dakikaya göre film vasat hele kızla oğlanın ormandaki kavgasında. bir tek fonda hint müziği eksikti... O bakışlar kırıtmalar filan... Bittim... 4/10


avatar
(736) -
"Kimsin sen?"

Biz çocukluğumuzda sinemaya gideceğimiz zaman, sinemanın girişinde bazen görebildiğimiz birkaç enstantane dışında film ile ilgili fazlaca bir fikir sahibi olamazdık. Fakat, ne izlersek izleyelim, sinemada, o büyük perdede film izlemek öyle önemli bir ritüeldi ki, "beklentimin altında kaldı" diye mızmızlanmak şöyle dursun, günlerce etkisinden çıkamazdık. Bunları, meramımı "bugün sahip olduğunuz imkanların kıymetini bilin" gibi beylik bir cümleyle toparlamak için yazmadım. Sadece şunu söylüyorum; bugün izleyeceğiniz herhangi bir film hakkında "istemediğiniz" kadar bilgi ve fikir sahibi olma imkanınız var gerçekten, ayrıca izleyebileceğiniz o kadar çok film varken, "riske" girmenize de gerek yok. Örneğin; bu filmin bir karate/kung-fu filmi olmadığı, sadece motif olarak kullanacağı belli.

Özellikle Hollywood, uzun zamandır, hedef kitleyi "genişletme" amaçlı bazı prodüksiyonlar yapıyor. (Buna en güzel örneklerden biri, "Grease"dir. John Travolta, Olivia Newton-John, 50'li yıllar, müzik ve dans, biraz dram, biraz komedi, yani romantik komedi. Filmin "avlayamayacağı" bir yaş gurubu düşünemiyorum.) Temelde bir "çocuk filmi" olan bu filmde de, ailelerin çocuklarıyla birlikte izlerken sıkılmamaları için uğraşılmış, büyük ölçüde başarılmış da. Bizim, yani yetişkinler (!) için sıkıcı hale gelecek kadar uzatılmış bazı sahneler var, özellikle filmin sonuna doğru, ama dayanılmayacak bir durum da yok. Günümüz gerçek dünyası ile başlayıp, bir Çin masalına dönüşen, ve bunu şaşırtacak kadar dolu ve başarılı olarak canlandırabilmiş, zaten "en iyi görsel efekt" dalında Oscar adayı bile olmuş, eğlenceli bir film...

Bazı haklı eleştiriler var elbette ama bazıları da yersiz. Örneğin Awkwafina o kadar "mütevazı" görünüşlü olmayıp biraz daha "albenili" olsaydı, Shang-Chi ile "sadece arkadaş" olduklarına inanmazdık. Yalan mı?

Boşverin. Bu 7. Sanata katkı olsun diye yapılmış bir festival filmi değil. İzleyin ve eğlenin.
8


avatar
(449) -
Aksiyon ve dövüş sahneleri çok kaliteli, zaman zaman iyi esprileri var, geçmişten gelen zamanlar hariç tempo yüksek, oyuncuların çoğu yeni çıkmakta olanlardan seçilmiş ama sonuç başarılı. Marvel evreni açısından aradaki 5 seneyi işlediği için çok özel bir yeri var ve hikayenin devamında etkisi olacaktır.
7


default avatar
(14) -
Burada puanın düşük olmasına çok şaşırdım. Şahsen Mcu'nun en iyi filmlerinden diyebilirim. Mcu harici bakarsak da kendi başına oldukça iyi bir film.
10/8.5
8


avatar
(110) -
Çok yükselerek izlemedim ama kötü bir filmde diyemem . Marvel filmleri izlerken iyiden iyiye mantık süzgecimizi bir kenara atmamız gerekecek sanırım bundan sonra . Görselleri dövüş sahneleri vs için izlenebilir bir yapım . Orta karar diyebilirim kısaca
7


avatar
(1239) -
Valla ben gerek görsellik gerek işleyiş olarak oldukça beğendim. Keyifli zaman geçirmenin yanı sıra zaman su gibi akıp geçti. veee tabi ki devamı gelecek Marvel ne zaman devamı gelmeyecek bir filme yatırım yapmış ki ... Gülücük
8


default avatar
(1) -
Hayatımda ilk kez bir filme olumsuz yorum yazma ihtiyacı hissettim.Kötü hikaye kötü senaryo kötü oyunculuklar.Sadece görsellik ve efektlerde bir yere kadar.Bu dünyadaki asıl cezamız marvel filmlerini izlemek olsa gerek...
5


default avatar
(67) -
Kung-fu panda bile daha fazla aksiyon ve gerilim içeriyor. Üstelik dövüş kareografileri bile master Shifu'dan araklanmış.
6


avatar
(1723) -
hikayenin çok bir albenisi yok açıkçası, çizgi roman evreninden vasat bir karakter bence, venom un başka bir vasasıtımsı hali, görsellik bir yere kadar, sonrası oturmuyor ne yazık ki...
6


default avatar
(64) -
Modern bir Jackie Chan filmi, Pearcy Jackson esinlenmeleri de var. Keyifle izlenebilecek bir film, 6/10
6


default avatar
(53) -
Film ile ilgili bir çok yapılacak olumlu kısımlar net. Benim gözüme takılan en önemli detay, filmin yan konularının çok dağınık oluşu. Karakterlerin hayatlarını anlatmaya çalışmaktan ve seyirciye yedirmeye çalışmaktan ana konuyu es geçiyor. Ayrıca yan hikayelerin de çok oluşu ve bunları seyirciye yedirmeye çalışması yüzünden karakterler ile nasıl bir bağ kuracağını bilemiyorsun. Bunların dışında marvel gerçekten güzel bir iş çıkartmış.
7


avatar
(177) -
Varlığından bihaber olduğum, sağ üstte görünen ''En Çok İndirilen Film Altyazıları'' bölümünde tesadüfen farkedip izleme listeme eklediğim bir filmdir kendisi. Açıkça söylemeliyim ki fazlasıyla şaşırdım.

Yabancı film evrenini yakından takip etmeme rağmen her nasıl olduysa gözümden kaçıvermiş. Pandemi dolayısıyla beyazperde hayli kararmıştı malumunuz. Bu bağlamda keyifli ve kaliteli yapımlar izlemeyi çok özledik.

Marvel karakterlerine ait bir hikaye olduğunda, doğal olarak iyi bir iş bekliyoruz izleyici olarak. Dürüst olmak gerekirse benim için büyük sürpriz oldu bu film. Hiçbir yorum, fragman vs. göz atmadan direkt olarak indirdim ve izledim dün gece. Ve fazlasıyla da beğendim. Görsel efektler için zaten söz söylemek yanlış olur zira masalsı bir deneyimdi kendi adıma.

İzledikten sonra okuduğum birkaç yorumda sadece birkaç sahnesi izlenir gerisi boş diyenler olmuş fakat asla katılmıyorum. Baştan sona aksiyon ve heyecan dur durak bilmeksizin sürüyor. Uzunca bir süredir fantastik bir filmden bu kadar haz aldığımı hatırlamıyorum. Türünden hoşlananlar için kaçırılmaz bir fırsat.
8


default avatar
(287) -
Tam olarak bir marvel filmi değil arada karakterler eklenmemiş olsa ne marveli bildiğin aksiyon gizem macera tipi bir film der geçerdim bu açıdan güzel sayılabilir ama konusu ilerleyişi açısından beklentimin altında kaldı biraz çin pazarında iyi para var oraya da film çekelim deyip o bölüme kasılmış. oyunculuklar idare eder dövüş kaleografileri güzel ama görsel efektler ve ona dayalı aksiyon biraz kuru kalmıştı senaryo biraz mantık hataları çevresinde dolanıyordu. döneminde çıkan venoma göre bir tık aşağıda kaldıkları yerler de vardı idare eder espriler güzel dövüş kaleografileri ve ortlama görsel efektle izlenebilir bir marvel filmi aşırı kötü değil aşırı iyi değil ama yalan yok çok büyük potansilyeli olan filmi biraz fazla amerikanlaştırıp yapılmaması gereken yerde de fazla çinlieştirmişler dövüş sahnelerinin arasına Jackie Chan den biraz esintiler koyulmuş ama daha olsaymış iyi olacakmış senaryoda çok masalsı anlatım verilmiş ama biraz daha gerçekçi olsaymış ya da öyle işlenseymiş daha iyi olacakmış. karakterlere verilen değişimler ve gelişimler de güzel olmuş ama daha kısıtlı işlenmiş
Sürprizbozan: Göster
genel olarak ortalama seyir keyfi olarak da süper olmayan ama kendini izlettiren bir film olmuş 7.3
7


avatar
(29) -
Senaryoya baktığımız zaman film çok arkasına dönüp bakıyor bu da izlenebilirliğini (Devamlılığını) etkiliyor. Görseller iyi ama abartılacak kadar değil. Devam filmi olacağı için seyirciye eksik bir film sunuyor.
6


avatar
(106) -
Yeterli bir tanıtım, giriş filmi olmuş aksiyon sahneleri de gayet güzeldi. After credit sahneleri heyecanı arttırdı ama böylesine az sayıda karakterlerden olan, Amerikan değil de Asyalı bir süper kahraman olan bir filmde bu Amerikan güzellemesi nedir yahu!?
Sürprizbozan: Göster
Tamam hep siz kurtarırsınız dünyayı Tanrı sizi kutsasın.!!!
7


avatar
(223) -
Sıralamadan girelim. En azından Black Widow gibi yapmamışlar. Yani sondan devam ediyor. Ancak filmin sonundaki ipucu sahnelerine bakılırsa bir soru işareti var: End Game öncesi mi sonrası mı ?

Sürprizbozan: Göster


Filmden devam edelim. Evet gerek aksiyon ve dövüş sahneleri, gerek efektler ve görsel tarafı bir Marvel kalitesinde. Bu yönden bakıldığında, hele bir de IMAX kalitesinde izlenirse gerçekten çok başarılı. Biraz Marvel'in ruhani/mistik tarafından bir kahraman. Bunu da film görsel yönü ile tamamlıyor ve ekranı tam bir şölene çeviriyor.

Ancak, şahsımca filmin bazı handikapları da yok değil: Birincisi flaşback sahneleri. Çok uzun ve çok fazla. Hele bir de süresi uzun olan filmin orta ve son çeyreklerinde uzun uzun verilince biraz bayıyor. Hani başlarda konu girişi olarak verilse, film başı heyecanıyla daha izlenir olurdu. İkincisi Michelle Yeoh. Böyle rollerin patentli oyuncusu gibi. Yüzü eskidi artık ve bir sürpriz, bir heyecan yaratmıyor. Sadece ''yine mi sen'' diyerek benzer rollerinin bir yenisini daha izlettiriyor. Aslında film kendisinin ekrana çıkmasıyla da farklı bir tarafa kayıyor ve Avatar Ang'e bağlıyorsunuz, ejderhalar filan... Üçüncüsü filmin adı olan On Halka Kung-fu felsefesinin gerisinde kalıyor. Bu da Çin'e bir jest gibi. (Şunu da demeden geçemeyeceğim, kahramanımızın son sahnelerinde ki bir hareketi Kungu Panda 2 final hareketini andırmadı değil.)

Marvel Evrenine bağlantılarına pek girmeyeyim, çok fazla açık veririz. Ancak tadında diyelim. Karakter eşleşmesi iyi denebilir. En azından yeni bir yüz. Ancak Russell Wong biraz genç olsa idi bu rol için ideal aday olurdu. Halkaların hikayesine gelirsek tam öğrenemedik, ancak sanki geleceğe/yada kozmik evrene bağlayacağız gibi. Film izlenir, ki zaten izleyeceksiniz, o yüzden iyi seyirler...

Cevaplar (1)
avatar
(736) -
Bu konularda yardımcı olan siteler var. Mesela ben Uzay Yolu'nu doğru sırayla izlemek için "Star Trek Chronology Project"ten yararlanmıştım. Marvel ile ilgili de ilk dikkatimi çeken:
https://editorial.rottentomatoes.com/guide/marvel-movies-in-order/
ama daha detaylı "düşünenler" de var. Anahtar sözcük "chronology" tahmin edilebileceği üzere. Sadece size cevap olsun diye yazmadım, yorumunuz mutlaka okunacaktır, okuyan herkes de en azından fikir alsın dedim..
8


1
| Bildir


avatar
(143) -
saat 04:00 olmuş ve zamanın nasıl akıp gittiğini anlayamadım. Dizisi yapılsa çok eğlenceli ve keyif verici olur.


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023