Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(466) -
Ya şimdi nerden girsem bilmiyorum.Öncelikle ruh karartıcı bir film kesinlikle bunu belirteyim.
Hikayeyi nerden çekseniz oraya gelir öylede bi hikayesi var ancak ben kendi okumamı paylaşayım isteyen katılır isteyen katılmaz.Az sonra okuyacağınız analiz gibi bi analizlede başka yerde karşılaşmazsınız değerimi bilin.Analiz bol bol spoiler içereceği için devamı aşağıda.(Biraz uzun oldu ama filmden birşey anlamadım diyorsanız okuyun mutlaka!)

Sürprizbozan: Göster


Velhasıl istersek böyle derinlikli bir anlam çıkarabiliriz.İstemezsekde berbat deyip geçebiliriz.Ben bu ikisinin arasındayım çünkü film bize bilmediğimiz, görmediğimiz birşey anlatmıyor.Ben bu iki oyuncuyuda sevdiğim, işlerini merak ettiğim için izledim.İzlemezseniz birşey kaybeder misiniz? Hayır.Eğer ruh karartıcı, depresif filmleri seviyorsanız izleyebilirsiniz.İyi seyirler.
5


default avatar
(21) -
Rahatsız & depresif bir film, bittiğinde kabustan uyanmış gibi hissettim.
Sürprizbozan: Göster
3


avatar
(927) -
Çok güzel bir şekilde başladı. Ne zamandır böyle değişik bir konulu bir film izlememiştim falan derken nazar değdi. Bu mutluluk 40. dk ya kadar devam etti. Ondan sonra sanki bir kâbus çöktü. Sıkıcı, bunalım, boğucu bir yapıma dönüştü. En sonunda ne anlatılmak istendi biz bir şey anlamadık. Ama yine de özellikle ilk 40 dk sını tavsiye ediyorum. Kalanı da size bırakıyorum... 4/10...
4


Yorumlar (51)
default avatar
(17) -
Onbeş dakikalık Alacakaranlık kuşağı olacak hikayeyi uzatarak bir film yapmışlar. Sıkıcı, monoton, boş.
2


avatar
(21) -
Benim anladığım, bu film hayatın gerçeğini kısaca özetlemiş. Bir aile normal hayatta bir ev ve çocuk uğruna yaşayıp ölür. Ev satan insanlarda fahiş fiyatlarla insanların hayatlarını ve kazançlarını çalarlar. Bu film bu durumu karamsar ve ilginç bir hikaye ile anlatmış. Yani benim anladığım bu. Birazcık black mirror bölümlerine benzettim.Sıradanlıktan uzak bir film. Tavsiye ederim.
8


default avatar
(18) -
gereksiz iç karartıcı sinir bozucu tam bir zaman kaybı başladıgıma meraktan sonu ne olucak diye beklerken arada uyuya kalıp bitirdiğim bir sey işte...
2


avatar
(724) -
metafor anlatım tarzı filmleri sevenler bayılır bu filme.. anlamayan ve sevmeyen zaman kaybı der geçer.. uzaylı olarak anlayan bile çıkmış.. doğrudan anlatım yerine izleyicinin farklı yorumlar ve çıkarımlar yapabıldıgı hatta sonunu hayal edebıldıgı fılmler enfestır bence.. sinema sanatı sadece efekt değildir..
7


avatar
(48) -
Metaforik anlatım çok fazla abartılmış. Ultra sıkıcı ve durağan. Hani bekliyorsun bari sonu biraz tatmin etsin diye ama o da yok.
3


default avatar
(296) -
Filme nereden bakarsınız oradan anlam yükleyebilirsiniz önü acık. Kesinlikle vakit kaybı değil. Yoğun olarak sembolik bir yapım olmuş.bu yonden ilgi cekiyor diğer taraftan filmde ki olayları uzaylı kabul edip saçma bitti diyedebiliriz. Sonu daha iyi bağlanabilirdi. Final tam oturmadığı için filme verilen puanlar dusuyor. Sonuna kadar sıkılmadan izledim ve izlettiriyor. İyi seyirler...
6


default avatar
(35) -
Bütün yorumları okudum herkes farklı açıdan ele almış filmi lakin ben izlerken sıkılmadım ama çok sıkıcı film sonu olmayan yapım izle sil at


avatar
(1822) -
İçeriği anlayanlar Türkçe öğretmenlerine teşekkür edebilir.

Filmimiz bilim kurgu ya da gizem havasında gitse de aslında çok büyük bir gerçekliği bizlere anlatıyor.

Sürprizbozan: Göster


Güzel bir şekilde başlayan yapımımız zamanla sizlerin de hemen anlayacağı bir şekle bürünüyor. Bu durum içinde saklı bir gerçekliği aramamıza sebep olsa da zaten her şey ortada. "obscurhomme" adlı kullanıcımız da bunu çok sağlam bir şekilde anlatmış. Tüm düşüncelerimi yazdığı oradaki spoiler bölümünü okumanızı öneririm. Oyunculara gelirsek film adına yeterli bir oyunculuk var. Jesse Eisenberg hala nasıl oyuncu olduğunu anlamasam da Imogen Poots'un varlığı az da olsa yüreklere su serpiyor. Çok abartmadan filmimizi beğendiğimi söyleyebilirim. Öyle 1 puan falan vermek az anlam ve bağlam sorununa sebebiyet veriyor aklınızda bulunsun. O kadar kötü bir film değil. 6 puan gayet yeterli olacaktır.

Farklılık olsun, hep aynı yapımlar izliyoruz durumundan bıkanlar için gayet izlenilir bir yapımdır.

İyi seyirler.
Saygılar
6


default avatar
(173) -
Fazla entel dantel yorumlara girmeden düşünürseniz filmin özü
Sürprizbozan: Göster


default avatar
(1) -
Bu sitede ilk defa yorum yapiyorum o kadar film izledim konusu farkli yuzlerce film abartmiyorum Sonuna kadar izledim belki bişey olur diye ama nafile filmin sonundaki müzik insanı intihar ettirir, en azından biye biseye bağlanır sonu kötü biter vs vs ama tam bi mal film . Kesinlikle ve kesinlikle izlemeyin eksi yıldız olsa verecektim
1


avatar
(727) -
Değişik bir filmdi. İç karartıcı ve bunalımlı desek yeridir. Filmi anlamlandırmak gerekiyor, tıpki Aranofsky'nin Anne filmi gibi ama bu film çok daha durağan bir yapıda ama kötü olduğu anlamını taşımıyor. Imogen Poots'u severim, özgün filmlerde rol alan bir aktris ve gerçekten cesur, popülist kaygıları olmayan nadir oyunculardan. Şahsen kendisinden öyle bir izlenim edindim. Onun için nerede oynarsa oynasın takipteyim.
6


avatar
(452) -
bitmek tükenmek bilmeyen Imogen Poots hayranlığım sebebiyle izledim, yoksa çok da izlenecek bir film değilmiş.

aslında kötü bir hikaye değil, gayet enteresan bir hikaye... oyunculuklar ve filmin genel atmosferi de kötü değil... ancak hikayenin içini yeterince dolduramayınca, yan olaylarla süsleyemeyince ve üstüne de durağan bir anlatım tercih edince film yer yer sıkıcı hale gelmiş. yani, biraz yönetmen ve senaristin kabiliyetsizliği, biraz da filmin bütçesinin düşük olması sebebiyle film izleyiciyi yeterince içine çekemeyen bir hale geliyor.

filmin sonunda ise "olanların sebebi tam olarak neydi?" sorusuna doğrudan yanıt verilmiyor. bu, "gizem" türündeki bir film için berbat bir durum...

gerçi bilim kurgu türüne/hikayelerine aşina olanlar, bu sorunun cevabını filmin ilk 45 dakikasında zaten tahmin edebilirler ama yine de hikaye net bir şekilde bir yere bağlansaymış, izleyiciye kesin bir açıklama yapılsaymış çok daha iyi olurmuş.

bu arada beklentilerinizi doğru belirlemeniz açısından; bu film aslında bir bilim kurgu filmi değil, sembolik anlatımlarla sistem eleştirisi içeren gizem ve psikolojik gerilim türündeki bir film... bilim kurgu beklentisi ile izleyecek olanlar hayal kırıklığına uğrayabilirler.
5


default avatar
(5) -
Film psikolojik olarak sizi o denli etkiliyor ki sırf bunun rahatsızlığından dolayı bir an önce bitsin istiyorsunuz. Bu da filmin içinde bulunan duruma seyirciyi bile dahil edebildiklerini gösteriyor. Her kesime hitap etmeyeceği kesin ancak psikolojik gerilim severler için güzel bir örnek. Ayrıca hayattan bolca mesaj içerdiği için ders çıkarılabilecek türden bir yapım.
6


avatar
(33) -
Ruhum sıkıldı. Sonuna kadar nereye bağlanacak diye bekliyorsunuz ama nafile. Uzak durun !!!
2


avatar
(165) -
Enteresan bir çalışma olmuş cidden. Merak uyandıran hiçbir şeyi cevaplamıyor olması can sıkıcı. Ama bu tarz filmleri seviyorum ben. Benzeri örneklerini de ilerleyen zamanlarda da bol bol görelim. Sadece senaryo açısından biraz daha uğraşılsa üzerinde, çok daha güzel bir şeye dönüşebilir. Acaba dediğimiz yerlerin boş bırakılması bir yerden sonra göze batıyor.
6


avatar
(318) -
film saçmaydı ama ilginç bir şekilde izlerken sıkılmadım.. biraz daha açıklayıcı bir son ekleseler sanki daha iyi bitecekmiş..
6


avatar
(523) -
dünya iyiye gitmiyor, kendi çocuğunuz veya değil, eğer bu nesilde çocukları iyi yetiştiremez isek kurtuluşumuz yok.
6


avatar
(124) -
bir filmin temel kurgusu vardır size vermek istediği mesajı açıkça izah eden. ha bunu da vermez mi elbette bu da olabilir bu da genel seyirci kitlesinin %85-90 ına hitap etmez ve geri kalan kesim bu tarz yapımlardan hoşlanabilir buna da saygı duyarım.(rutin 5-6 arası bir film seviyesinde kalır. Fanboylukla 10 a çıkabilir ) Temel kurguda bir mesele izah edilmeden metaforlara ve sembolizme vurgu yapılırsa o film anlamsızlaşır ve ana hedefi belirsizleşir. Ortaya birşey yaptık siz de kendi hayal gücünüze göre filmi yorumlayına döner bunun sonunda da kimi oscarlık subjektif hayal gücünü kullanır kimi de aksini dile getirebilir.

Vivarium temel kurgusunda size 2 sevgilinin gizemli emlakçı ile olan kiralama bahsini anlatıyor. Peki bu gizemli emlakçı kimdir ? bilmiyoruz. Hangi amaca hizmet etmektedir ? bilinmiyor. Bahsedilen bir sanal gerçeklik mi yoksa gerçek hayat mı ? belirsiz. Seyirciye verdiği temel bir mesaj varmı ? istediğiniz gibi içini doldurun biz ucuz bir film yaptık size kalmış. Metafor ve sembolizmler var mı ? elbette var fakat kurguyu tamamlamıyor. Ben elma gördüm şu manaya geliyor armut vardı masada şunu sembolize ediyor diyerek bu filmi kurtamamız mümkün değil.

Bir fringe, matrix gibi yapımlarda da bolca sembolizm ve metaforlara değinilir lakin filmin temel başlangıcı ve bitişi bütünlük içindedir ve seyirci "metaforları ve sembolizmi farketmese de" birşeyler anlar ki bu minimal temel bütünlüktür. Daha ileri seviyeler ise sizin entellektüelliğiniz ve hayal gücünüze bırakılmıştır. Israrla bu nedenle oscarlık düzeye çıkarma çabalarında bulunmak bence doğru değil.

Film izlenir mi ? hayal gücü antremanı yapmak istiyorsa , karamsar bunalım modlardan hoşlanıyorsa bir amaç aramıyorsa elbette .. Film izlenmez mi ? yavan oyunculuk, boş bir konu ve karamsar utopik bir gerçekdışı görünen yaşam nedeniyle bence izlenmez.
1


default avatar
(13) -
Bu filme bilim kurgu demek biraz basit kaçar. Çünkü aşırı yoğun bir sembolizm var.
Sürprizbozan: Göster
Keyifli vakit geçireyim kafam rahat olsun derseniz izlenecek bir film değil.


default avatar
(10) -
Kendini sonuna dek diken üstünde izleten bir film Vivarium.
Bu festival filmini dümdüz izlerseniz vereceğiniz puan IMDB'sini geçmez. O da eşittir 6 civarı. Ne iğrenç bir filmdi, zaman kaybı da diyebilirsiniz. Filmin; metaforik anlatımını, anlamsal ve düşünsel doğurganlığını, eleştirel yaklaşımını, görsel formunun katmanlarını hissedebilirseniz şayet işte o zaman iyi bir puan verir ve iyi ki izlemişim dediğiniz, nur topu gibi bir filminiz olur. Onu büyütmek/anlamlandırmak sizin elinize kalır,
Sürprizbozan: Göster


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023