Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(1085) -
Mutlu olabilmenin en elzem anahtarı nedir diye düşünün birkaç saniye. Her tür maddi materyale de sahipsiniz varsayalım.. Özgür değilseniz bir anlamı olur mu? Bu güzel film özgürlüğe, mutluluğa kaçış hikayesidir. Alman askerlerinin o meşhur şüpheci bakışları, insan avı filme gereken gerilimi veriyor. Kesinlikle iyi bir film, tavsiye ederim.
7


avatar
(247) -
Berlin duvarının yıkılmasından tam 10 yıl önce DDR'li Strelzyk ve Wetzel ailelerinin bir balonla batıya kaçmalarının gerçek hikayesi. Bu yönüyle, başta 2001 yapımı Der Tunnel (Yön:Roland Suso Richter) olmak üzere pek çok filme ilham kaynağı olmuş diğer kaçış hikayelerinden oldukça farklı. Nitekim film, Alman Kültür bakanlığı tarafından Duvar yıkılışının 30. yıldönümüne özgü bir yapım olarak sunulmuş durumda.
Filmin başında 1976-1988 yılları arasında 38.000 Doğu Alman vatandaşının batıya kaçmayı denediği ve bunlardan 462'sinin bu denemeler sırasında öldürüldüğü belirtilmekte. Bu büyük trajediye son verilmesinin 30. yılında bence Balon filminden daha özel bir kaçış hikayesi bulunması da mümkün olamazdı.
Gerçi filmin altyazısı henüz mevcut değil. Ama Almanca veya İngilizce bilen arkadaşların filmi merakla izleyeceklerine eminim.
7


avatar
(2675) -
Şu karantina günlerinde izleyecek film ararken, David Kross'un adına güvenerek seyrettim ve keşke daha önce seyretseydim dedim. Gerçek bir hikayeyi başarıyla beyazperdeye yansıtmasının yanı sıra bazı sahnelerde gerilim ve heyecan üst düzeydeydi.
8


Yorumlar (31)
default avatar
(24) -
Son dakikaya kadar gergin gergin izlettiriyor,, tutuyor insanı bence film , 7 yerinde bir puan izlenir


avatar
(43) -
Senaryo güzel, hikayenin işlenişi başarılı ve oyunculuk yerindeydi. Ancak sahnelerin uzun tutulmasından dolayı uzun süre ekrana boş boş baktırdı. Yerinde bir yorum değil biliyorum ama film beni yeterince içine çekmedi.
5


avatar
(1192) -
Filmi beğendim fakat daha iyi olabilirdi bence. Süresi daha kısa tutulabilirdi mesela. Böyle kısıtlı bir konuya bu kadar uzun bir süre fazla gelmiş doğrusu. Durağan ilerleyen bir yapım olduğunu düşünüyorum. Esas konuya geçişlerde biraz geç kalıyor. Seyirciyi oyalıyor da diyebiliriz. Bu da bazı yerlerinde sıkılmama yol açtı. Bunlar harici oyunculukları beğendim. Balon sahneleri gerçekten heyecanlıydı. Gerçek hikayeye dayanması filme etkileyicilik katmış. Beklentim fazla olduğu için biraz hüsrana uğradım. Yine de izlemesi keyifli bir hikayeydi. Tavsiye ederim.
7


avatar
(987) -
Olay, kaçış ,kişiler, girişimler, sonuçlar hepsi gerçek.Gerçek olmayansa peşlerindeki Doğu Alman gizli servisi.Gerçekte başarısız girişimden sonra bile kimse şüphelenmiyor.Onlar tekrar denemek için başlıyorlar .Öyle adım adım ipuçlarını takip ederek onları sıkıştırmak da yok.Olay sırasında Doğu Alman sınır karakolu onları görür gibi oluyorlar sonra balon için propanları bitiyor ve balon ışıldamayı kesiyor.Karakoldakilerin o kadar yükseğe tutabilecekleri projektörleri de olmadığından atlatıyorlar.Sonra indikleri yerin artık Batı olduğunu Audi marka polis arabasından anlıyorlar.Büyük bir başarı.Olay olup bittikten sonra balon kumaşı olacak veya sıcak hava sağlayacak maddeler kayıtlı ürün haline geliyor Doğu Almanyada.Şu an bu balon Münih te bir müzede sergileniyor.
7


avatar
(1714) -
gerçek bir hikaye olması nedeni ile ilgi çekici idi, finaldeki kayan yazılar öncesi gerçek fotoların gösterimi seyirciyi etkiliyor, tempo güzel, oyunculuklar başarılı, ortam ve ambians güzel ayarlanmış, yoklukta kesinlikle gideri var, gerilimi de dozajında, izlenir...
7


avatar
(34) -
az önce izlediğim, biraz uzun olduğunu düşünsem de gerek atmosferi, gerek oyunculuğu, gerekse konusu bakımından bayıldığım film.

beni en çok etkileyen "umutsuzluk içinde umut" teması oldu. umudu hiçbir zaman kaybetmemek lazım.

10/10.
10


default avatar
(76) -
Uzun zamandır listemde olan bir filmdi, nihayet izleme fırsatı buldum. Film günlerce gündemde kalmasını hak edecek kadar iyi arkadaşlar. Öncelikle o dönemi çok iyi yansıtmışlar, oyuncular sıcacık o aile hissiyatını çok güzel vermiş. Ben çok beğendim, iyi seyirler dilerim.


default avatar
(205) -
kaçış hikayesini izleyiciye sonuna kadar hissettiriyor. güzel bir film olmuş. izlenmeli. gerçek bir hikaye olması filme bambaşka bir hava katmış.
8


avatar
(3681) -
Dönemin doğu Almanya'sın da işkenceden kaybedilmiş bir kardeş yasına sahip bir ailenin balonla batı Almanya'ya kaçma girişimlerini anlatan bu filmi izlemekten zevk aldım. Zaman zaman gerildim ve ailenin zor mücadelesinde yanlarında olduğumu hissettim. İyi seyirler olsun.
6


avatar
(1237) -
Güzel bir dönem filmi. Olaylar gerçek ve bu filmi daha da izlenir kılıyor.
Filmleri, izlerken siyasi düşüncelerden soyutlanıp, her fikre ve ideolojiye ait yapımları keyifle izlerim. Burada da komünist almanya tarafına ağır giydirmeler olmaması sevindirici. Öyle olunca biraz yavan oluyor çünkü.
Oyuncuları ortalama buldum. Senaryo gerçek olduğu için güzel. Ağır rus bürokrasisi iyi yansıtılmış. Hatta bir sandalye sahnesi var, disiplinli olmanın takat gibi cevabıydı bence.

ülkemizde bir kesim sinema izleyicisi için ailecek izlenebilir sınıfında, filmde çıplaklık, sevişme gbi yetişkin düzeyde veya bahsettiğim kesim için utanılacak sahneler yok.

Benden 7 puan ve tavsiye edebilirim.
7


avatar
(95) -
Sağlam oturaklı bir film..İzlerken yaşanan olaylar insana çok saçma ya da şaka gibi geliyor..Ama maalesef bunlar ve daha kötüleri yaşandı..Ailecek izleyebilirsiniz...
8


avatar
(749) -
Soğuk savaş dönemi. Alman Demokratik Cumhuriyeti'nden duvarına öte tarafına (Batı Almanya) umutların peşinde kaçış hikayesi.O dönemin atmosferini koklamak, biraz gerilim, biraz macera izlemek isteyenler için gayet ideal bir film.
7


avatar
(42) -
Dönemi iyi yansıtmışlar. O dönemdeki insanların huzursuzluğu, sürekli izleniyormuş hissini taşımaları, komşularla sahte "iyi" ilişkilerine de değinilmiş. Güzeldi.
7


avatar
(1418) -
Her özelliği ile şahane bir film. Çok heyecan vericiydi. Çekimleri, kurgusu, müzikleri, atmosferi ve hiç azalmayan temposu ile dört dörtlük bir film. Mutlaka izleyin.
9


avatar
(315) -
gerilimi hissettiren bir filmdi, baştan sona temposu yüksek.. oyuncular da iyi performans göstermişler, filmin ruhuna uygun bir atmosfer yakalamışlar.. dönemin eşyaları ve hayatı da ayrıntılarda güzel verilmiş.. ben beğendim..
9


default avatar
(86) -
yorumlara bakarak aldanıp ballandıra ballandıra eşime anlatıp hemen izlediğim bir film..tamam heyecean oldumu oldu yakalanmamalarını istedik ama filmi oldu bittiye getirmiş yönetmen hemen başlatıp hemen bitirmek derdine düşmüş balon sahnesi kısa olmuş o heyecanı fazla yansıtamamışlar bence izlemeye değmez oldu bitti bir film boşa zamanımızı harcamışız o akşam surviverı izlesem daha iyiymiş
2


avatar
(5360) -
Son günlerde izlediğim en iyi filmlerden bir desem daha doğru olacak. Gerçek hayatta yaşanmış Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçmaya çalışan iki ailenin heyecan dolu macerası başarılı bir şekilde yapılmış. Beni en çok etkileyen sahne ise yıllar sonra hayatlarını boş ve anlamsız bir amaç için harcadıklarını anladıklarındaki sahneydi.Özellikle son yirmi dakika çember daraldıkça aileler zamana karşı yarışmakta olan sahnelerdeki gerilim gerçekten üst noktadaydı.Bence başarılı bir yapım olmuş kesinlikle tavsiye ederim izleyin pişman olmazsınız...
8


avatar
(426) -
izlerken sizi olayların içine çeken,o gerilimi yaşatan filmleri her zaman beğenmişimdir.hatta sizi istemsizce sesli tepkiler vermeye itiyorsa o kesinlikle kaliteli bir filmdir.
8


avatar
(882) -
1982 yapımı Night Crossing filminin yeni çevrimi. Heyacanlı ve önemli bir gerçek hikaye. Filmde dipten ve derinden ilerleyen bir gerilim söz konusu. Mutlaka görülmeli.


avatar
(700) -
Ben de çok beğendim..Almanlardan heyacanı doruklarda, harika bir film..İyii seyretmişim diyeceksiniz..
8


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023