Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(2) -
Dizideki soygun planı "Inside Man (2006)" filminde yapılan banka soygunu planı ile ufak bir benzerlik göstermeye başlayınca , ne yalan söyleyim ; ön yargıma yenik düşerek , tam hayal kırıklığına uğrayacak gibi oldum ama , daha sonra o kadar da sıkıntı yapmadım bu durumu kendime açıkçası .

Kesinlikle çok fazla detay var. Zekice kurgunlanmış sahneler fazlasıyla mevcut.Her şeyden önce farklı bir mekanı , farklı bir tarz ile soyma girişimi var. Ve tabi ki her soygun planında olduğu gibi , evdeki hesabın çarşıya uymaması durumu var. Flashbackler çok yerinde kullanılmış. Bir anda kendinizi geçmişte bularak , olaylara birde o gözle bakabiliyorsunuz. Doğrusunu söylemek gerekirse süreyi tamamlamak adına yapılan bazı dramatik sahneleri dahi hiç sıkmıyor insanı.

Bana göze dizilerdeki en önemli kıstaslardan birisi şudur : Bir bölümünü izlemeyi tamamladığın zaman , sana canı gönülden bir sonraki bölümünü açtırıyor mu ? Yani o sürükleyiciliğe sahip midir ? Yoksa bitirdiğin bölümden sonra , konudan tatmin olmayıp , geceyi tamamlamak adına hemen başka bir dizi ya da film arayışı içerisine mi giriyorsun ? İşte bu dizi kesinlikle size bir sonraki bölümünü size açtıran cinsten.

Ve son olarak : Adamların vermiş olduğu bunca emeğe karşılık , her şeyden önce yapmış oldukları sanata karşılık diyelim , sen evinde bilgisayar karşısında oturmuş 2-3 cümle ile bu diziyi yerden yere b-vurmaya çalışıyorsan , şunu bil ki sen sadece kendini tatmin etmek adına ; "ben diğerleri gibi değilim , ben farklı bakış açılarına sahip bir insanım , diğerleri benim gördüklerimi göremez, ben uç noktalarda gezerim , ben marjinal bir insanım , en iyi eleştirmen benim , ben aykırıyım..." gibi havalara kapılmışsın ve çoktan beyin ölümün de gerçekleşmiş demektir zaten...
8


avatar
(117) -
''Netflix'' uluslararası yayın haklarını satın almasaydı, zannediyorum pek çoğumuzun bu diziden haberi dahi olmayacaktı. Yüzeysel olarak ele aldığımızda aslında oldukça sığ bir konu olmasına rağmen, bir banka soygununu on üç bölüme yaymak, hatta bununla yetinmeyip ikince sezona uzatmak, bunu yaparken izleyiciyi sıkmamak ve kurgusuyla da fazlasıyla etkilemeyi başarmak hayli büyük bir başarı. Hiç düşünmeden derhal izleme listenize almalısınız..
9


avatar
(388) -
Klişe bir soygun planı değil. Klişe bir hikaye değil. Klişe bir çekim tarzı ve kahramanlarda yok.İzleyicinin bolca şaşıracağı akıl oyunlarının oynandığı zevkle izlenebilir bir İspanyol dizisi.
Sürprizbozan: Göster
8


Yorumlar (360)
default avatar
(18) -
Sürprizbozan: Göster
İzlemeyen çok şey kaçırır.Bu arada böyle bir yapıtı eleştirmek haddime değil.Daha iyisi yapılana kadar en iyisi budur.11 puan olsaydı onu verirdim.
10


default avatar
(35) -
ıdare eder abartıldıgı kadar bır dızı degıl senaryoda buyuk eksıklıkler mevcut bazı yerlerı ılerı sararak ızledım...
5


avatar
 kurdele (57) -
Tek sıkıntısı, 8 bölümlük hikayeyi 21 bölüme yaymaları olmuş. Bizim klasik Türk dizilerinin aşk konuları, son dakika kurtulmaları falan diziyi çok bayık hale getiriyor.
6


default avatar
(1) -
Diziyi bugün bitirdim ve şu sonucu çıkardım: Netflix diziyi iyi pazarlamış. Tamam konu iyi düşünülmüş ama dizide çokça mantık hatası yaşanıyor. Bunları sıralamanın burada bir anlamı yok. Türk dizilerinden biraz hallice bir dizidir. Ayrıca üçüncü sezon inşaallah 2.sezondaki finali mahvetmez de bu diziyi hep ikinci sezondaki finaliyle hatırlarız. Yapımcılar belki bir prequel yapsa daha iyi olacaktır.
7


avatar
(40) -
çok da abartılmaması gereken orta düzey bir dizi.Dizi bana sürükleyici gelmedi pek.Bir şeyler eksik gibi.Çok fazla hata ve abartı sahneler var.
6


avatar
 kurdele (253) -
Diziye efsane statüsü veren kitle sanırım hiç 90'lar ve 2000'lerin başlarındaki aksiyon filmlerini izlememişler. Kendini izleten bir senaryosu var buna lafım yok. Oyunculukların bir kısmı da iyi gerçekten ama özgün bir senaryo değil maalesef bu film. Hollywood zaten soygun içerikleri senaryoların neredeyse hepsini denedi. Bu dizi de iyi sayılabilecek o tarz bir filmin uzun bölümlere yayılmış hali olmuş. Kötü değil ama çok iyi de asla değil. Ortanın üstünde, seyir zevki iyi bir dizi. Dizinin başarısının büyük kısmı pr çalışmaları sayesinde oldu zaten. Biraz daha gerçekçi ve objektif olmak gerek yorum yaparken.
7


default avatar
(54) -
Raquel ve Müfettiş ilişkisi=L ve Light. Geriye kalan her şey Inside Man filminden arak. Dizi görmesek efsane diyeceğiz.
6


default avatar
(1) -
Sürprizbozan: Göster


default avatar
(4) -
efsane dizi. her bölümü müthiş bir şekilde kurgulanmış


default avatar
(2) -
Mükemmel bir dizi...Kesinlikle tavsiye ederim..Düşük not veripte bu diziyi seyrettirmemek haksızlıktır diye düşünüyorum..
9


default avatar
(5) -
Gördüğüm kadarı ile dizi kullanıcılar tarafından ya çok yüksek puanlanmış yada çok düşük. Ben de bir çok arkadaş gibi ilk bir kaç bölümden sonra devam edip etmeme konusunda kararsız kaldım zira dizi beni bir türlü içine çekemedi ve sıkıldım. Belki de beklentiyi yüksek tuttuk. Ancak yine de 8-9 puanı hakedecek bir dizi olduğunu da düşünmüyorum. Puanım 7.
7

Cevaplar (1)
default avatar
(5) -
Zamanım olduğu için diziyi izlemeye devam etme kararı aldım. Şunu söyleyebilirim ki, dizi ilk sezon sonlarına doğru, bölümüne göre 0.5-1 puan kendini ileri attı ve bu seviye 2. sezonla devam etti. 2. sezon finali sonrası puanım 7.5'dir. Beklentiye girmeden ve zamanınız varsa izleyin.
7


2
| Bildir


default avatar
(5) -
merak ediyorsanız izleyebilirsiniz. Çok şey ummayın. Çok heyecanı olmayan, normal bir dizi. Pek etkilemedi beni açıkcası. 6/10 puan verebilirim ancak.
6


avatar
(45) -
Harika bir dizi, şiddetle tavsiye ederim, tadı damağımda kaldı
10


default avatar
(3) -
Dizide profesör mükemmel bir oyunculuk sergilemiş.Ancak
Sürprizbozan: Göster
karakterinin ülkemizde ideolojik nedenlerle belli bir kesim tarafından kahraman ilan edilmesi de bir hayli enteresan.

Cevaplar (2)
avatar
(425) -
Sürprizbozan: Göster


2
| Bildir
avatar
(298) -
Hangi "ideolojik" nedenler? Merak ettim de?
9


0
| Bildir


default avatar
(75) -
Puanlama olarak başlıycam diziyi yorumlamaya bir çok kişinin yok şöyle mantık hatası var yok böyle olabilirmi demelerine bakmayın bi sefer sinemaseverlere dünyanın en büyük soygunun Türkiyede yapıldığını hatırlatmak isterim bilmeyen arkadaşlar çoktur bu soygunu La Casa De Papel, sürükleyiciliği konuyu kısa kesip uzatmadan bitirmesiyle çok başarılı bir çalışma olmuş. 10 üzerinden 9 puan net verdim

Filmde mantık hataları arayan arkadaşlar alttaki BU KISMI DİKKATLİ OKUYUN

Bu Dizide Mantık Hataları Var Diyen Sinemaseverler 07.07.2008 13:17 Türkiye Ankarada Yapılmış milyar dolarlık kasa soygunuyla yani Dünya üzerindeki Bu kadar yapılmış en büyük soygunla kıyaslasınlar aradan geçen 10 yıla rağmen bazı kaynaklarca milyar doları bulduğu söylenen bu soyguna dair en ufak bir şüpheli yada ip ucuna rastlanamadı

SOYGUN OLAYI ŞÖYLE OLDU
ANKARA’nın Balgat semtinde bir banka şubesindeki kiralık müşteri kasaları,şehrin göbeğinde yer altından 500 metrelik tünel kazılıp bankaya girilerek boşaltıldı. Olayın duyulmasının ardından bankaya gelen polis ekipleri, bir türlü tünelin dışarıya çıkışını bulamadı. Bunun üzerine soyguncuların tünele nereden girdiklerinin belirlenmesi için iş makinalarıyla banka etrafında günler süren kazı çalışması yapıldı. Bankanın arka tarafındaki arazide yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan tünel akıllara durgunluk verdi. Soyguncuların maden işçileri gibi aylarca çalışarak yaklaşık 500 metrelik tünel kazıp banka şubesine girdikleri belirlendi. Polis yetkilileri, bu tünelin ancak 4.5- 5 aylık bir çalışma sonucu kazılabileceğini açıkladı. Ankara emniyet müdürü olay yerinde yaptığı açıklamada çok büyük şaşkınlık yaşadıklarını belireterek, “Böyle birşeyi ancak filmlerde olur sanıyorduk, ancak şimdi gerçeğini gördük” dedi.

13 KASADAN 11’Nİ BOŞALTMIŞLAR
Soyguncuların aralarında isimleri açıklanamayan Millet Vekillerinin Devlet Bakanların ve Türkiyenin en büyük iş adamlarınında bulunduğu banka müşterilere ait kiralık 13 kasadan 11’ni açarak içini boşaltıkları belirlendi. Soyguncuların çaldıkları değerli eşya ve para miktarı henüz belirlenmezken, 2 kasanın açılmaması dikkat çekti. Soygunun duyulmasının ardından da kasa kiralayanlar bankaya çağrılarak bilgilerine başvuruldu

dizide profesörün kapitalist sisteme başkaldırısını görüyoruz. avrupa merkez bankasının nakit akışına yapılan eleştiri bunun güzel örneği. yine düzene başkaldıran bir ekip için salvador dali maskesi seçilmesi de boşuna değil. dali yaşadığı dönemin tüm tabularına başkaldırmış aykırı bir adam. dali maskesi de düzene başkaldırıyı simgelemiş. kırmızı tulumlar ve berlin karakterinin konuşmaları yoldaş lenin çizgisinden komünizmi simgeliyor. stockholm sendromu, narsizm gibi psikolojik konulara değinilmesi de güzeldi. dbu dizinin gerçekten öylesine bir dizi olduğunu düşünmüyorum derin mesajlar veren bir dizi bence şöyle ki:

öncelikle dali maskerlerinden başlamak istiyorum. dali maskeleri öylesine seçilmiş tarzda maskeler değil. Dali toplum olusturdugu ahlak kurallarına ve genel geçer fikirlere aykırı bir insandır. maskelerde bu aykırılığı temsil ediyor.
kırmızı tulumlar sosyalizmi temsil ediyor.
darphane ve polisler kapitalizmi temsil ediyor.
kapitalizmde para her şeyi belirler statünü, gücünü, sevilip sevilmeyecegini ve en önemlisi ahlakı bile para belirler. paraya dokunduğun an onu senden geri almak isterler, paraya dokunduğunda canın zerre önemi kalmaz ve silahlar konuşur.
biraz da karakter analizi..
profesör: bilim ve hesapciligi sembolize ediyor. sonuçta bilim ve hesap yapabilmek her sorunun üstesinden gelmeyi başarabiliyor ama o da duygularına esir oluyor
berlin: kontrolcülüğü ve gücü temsil ediyor. (ki kendisi bence en kaliteli 2. karakterdi çünkü 1.el profesör) denver: merhamet ve saflıgı moskova: koruyuculuğu nairobi: sevgiyi rio: masumluğu tokyo: aslında tokyo için karışık duygular içerisindeyim bencillik mı desem korumacı mı pek bilemedim helsinki ve oslo hakkında bir görüşün yok çünkü onlarda karakter derinliği yok
10

Cevaplar (3)
avatar
(23) -
Bravo usta bir dizi için bu kadar yazı dökmüşsün,saygılar.. Game of thrones için bile bu kadar uzun yazanı görmemiştim Gülücük)
7


0
| Bildir
default avatar
(75) -
işsiz zamanıma denk gelmişti yazayım dedim yinede teşekkürler Gülücük
10


0
| Bildir
default avatar
(52) -
valla bende okudum tbrk ederim... güzel yorum...
10


1
| Bildir


default avatar
(51) -
Dİzi ne o kadar iyi nede kötü 3 günde bitirdim bazen ileri sararak fazla gereksiz diyaloglar yüzünden...en çok sevdiğim bölümler profosörün bölümleri yani diyelim izleseniz de izlemez senizde bir şey kaybetmezsiniz.. fazla yazılan ve yapılan yorumlara aldanılarak beklenti içine girmeyin..
8


default avatar
(40) -
Dizi sıradan bir soygun dizisi değil. İçerdiği mesajlar, kırmızı tulumlar ve özellikle dali maskesi seçmeleri v.s. bunlar detayın da detayı. Sırf bu açıdan ele alırsak ister istemez akıllara Westworld geliyor. Kıyaslayacak bir dizi bulamıyorum. Prison Break desem az çok benzerliği var ama dizideki detayların kesinlikle Westworld'u andırdığını söyleyebilirim. Puanım 9'dur. Yalnız tek puan kırmamın sebebiyse dizide üç beş mantık hataları olmasıdır. Olsun o kadar. Dizinin bu kadar pohpohlanmasından dolayı overrated olduğunu düşünenlerin bir kaç bölüm izledikten sonra tekrar düşünmelerini öneririm. Kesinlikle izlenmeye değer bir dizi. Kaçırmayın derim.
9


avatar
(118) -
Olumsuz yorumlara katılıyorum.. dizi içine çekmiyor..akıp gitmiyor.. bölümler uzasın diye gereksiz muhabbetler var.. bir süre sonra sıkılıyorsunuz..
6

Cevaplar (2)
avatar
(69) -
ona bakarsan resmini kullandığın man on fire filmi tam olarak ne zaman başlıyor ? denzel wahington hayranı olarak soruyorum tam 50 dakika sonra hikayeye giriş yapıyorlar


0
| Bildir
avatar
(118) -
denzel in olması yeter dostum.. isterse film hiç başlamasın Wink
6


2
| Bildir


default avatar
(54) -
Hiç dizi ya da film görmesem sanat eseri olduğunu falan düşüneceğim.Fakat bu konuya sahip bir film zaten var (Inside Man) diziyi izlerken sürekli bu film aklıma geldi ben de pek etkilenmedim doğruyu söylemek gerekirse.Gerçekten basit bir dizi olmuş.Dizide kullanılan renk paleti çok hoşuma gitti.İzleyecek dizi kalmadıysa boş zamanınızda oturun izleyin sizi sıkmaz bir şekilde izlettiriyor fakat izlerken gerçekten çok basit bir dizi olduğunu anlıyorsunuz.İzle-sil-unut tarzı yapımlar olur ya bu da aynen öyle oldu benim için.Inside Man filmini hiç izlememiş olsaydım belki de çok etkilenirdim buraya çok farklı şeyler yazmış olurdum.
6


default avatar
(21) -
Mükemmel soygun planı falan diyenleri anlamıyorum mantık hataları ile dolu, hadi olur falan diyorsun ama kardeşim sürekli aynı kişiler aynı aptal işler sonra pişmanlık bir bölüm sonra aynı aptallıklar aynı kişiler üstüne kötü oyunculuklarla katlanmak zor yani diziye. Senaryo kendini tekrarlıyor hep hatalar ve düzeltme işlemi ayrıca gereksiz aşk mevzuları ve sahneleri zaten uzattıkça uzar dizi soygunda aşk Gülücük ne mevzu ama çok mantıksızca
6


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 11 Sonraki ›
La casa de papel
Dizi Altyazıları
Better Call Saul (4,974) Castle Rock (3,343) The 100 (2,579) La casa de papel (2,175) Sharp Objects (2,172) Preacher (1,732) Suits (1,200) Vikings (1,184) The Sinner (1,148) Friends (954)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018