Giriş Kayıt
Yorumlar (3)
avatar
(184) -
Biri Nasrani (Selma), biri Dürzi (Leyla), biri de muhafazakar (Nur) üç Filistinli genç kızın İsrailliler gözüyle yorumlanmış hikayesi. Değişik köklerden gelseler bile Tel Aviv'de yaşadıkları ortama asimile olmuş bu karakterin yanında, (Arap asıllı olduklarının altı özellikle çizilerek) seks düşkünü, gay eğilimli, uyuşturu satıcısı gibi daha ekstrem tiplere de filmde yer verilmiş.
İsraillilerin şeklen kendi yaşayışıyla birebir uyuşan bu tipleri aslında şiddet eğilimli Filistinlilere tercih ediliyor olması gerekir. Ama (diğer pek çok film gibi) İsrail-Fransız ortaklığında çekilen bu filmde anlatılan tiplerin asimilasyonu ve topluma entegrasyonu bile yapımcılarca yeterli görülmemiş olmalı ki, filmin orijinal ismini "Arada Kalanlar" olarak koymuşlar. Bu ismin şuur altındaki çağrışımını ise "ağzınızla kuş tutsanız dahi arada kalırsınız" şeklinde okumanız doğru olur.
Bu filmi Jaffa (2009), Etz Limon (2008), The Syrian Bride (2004) gibi nisbeten tarafsız sayılabilecek yapımlarla hiç uyuşmayacak düzeyde, İsrail'in nalıncı keseri mantığıyla çektiği değersiz bir yapım sayabilirsiniz. Aslında "izlemeseniz bile olur" diyeceğim, çünkü bu konunun çok daha kalitelisini onlarca Hollywood filminde zaten seyretmişsinizdir.
4


default avatar
(110) -
İslamı hayatı yaşamaya engel olarak gösteren filmi hiç beğenmedim. Çünkü islamı aşağılıyor.
1

Cevaplar (1)
default avatar
(42) -
Fransa'nın çektiği sayısız film gibi, burada yanına bir de israil ile katmerlenmiş.
1


1
| Bildir


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018