Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(3) -
ingilizlerin nasıl korkup kaçtığını kahramanlığa dönüştüren gereksiz, zaman kaybı, yönetmeninin isminden dolayı fazlaca abartılmış sıradan bir film.
1


avatar
(87) -
filmi yoktan var etmişler. savaş filmi değil kaçış filmi ben beğenmedim
6


avatar
(216) -
Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak film:

-Senaryo Yok
-Oyunculuk Yok
-Başrol Yok
-Kahramanlık Hikayesi Yok
-Çatışma Yok
-Hatta ve Hatta DÜŞMAN ASKERİ YOK!!

Sanki Kraliyet Nolan'ı çağırıp "Biraz da ülkene çalış be Christopher" demişler de oda zoraki bi film çekmiş gibi. Nolan'ın en kötü filmi olarak Insomnia görülürdü(ki o film de gayet güzeldir) artık kesin ve kesin bu film olacaktır.IMDB'nin de en overrrated filmleri arasında yerini almıştır film
1


Yorumlar (347)
default avatar
(1) -
Bu yorumu eski bir denizci ve 2. dünya savaşı meraklısı olarak yazıyorum. Ben filmi gerçeğe çok yakın buldum. Bizler savaş görmedik görmeyelim de. Yapım özellikle denizde savaşın ne kadar bilinmez, endişe verici, tahmin edilemez ve sinir yıpratıcı olduğunu göstermiş. Örneğin haftalar boyu denizde kalırsınız ancak hiçbirşey karşınıza çıkmaz, en sonunda herşeyin bittiğini zannettiğiniz anda herşey birden başlayıverir. Hayatta kalma ve savaş psikolojisini iyi ele almış. Bu sebeple benim çok hoşuma gitti. Eğlencelik ya da zaman geçirmelik bir film değil. Anlatılan zamanın anlaşılması ve ders alınması için yapılmış bir film. Yönetmenin İngiliz oluşu tarafsızlığını tabi ki de etkiliyor. Diğer taraftan bu bozgun sonrası Almanlar ngiltere adası hariç avrupada kontrolü sağladılar. Bu sebeple önemli bir dönüm noktasıdır.
8


default avatar
(10) -
Yönetmen olayı olduğu gibi aktarmaya çalışmış. Tabi ki bazı izleyicilere alışılmış savaş filmi tadı vermediği için beğenilmemiş. Kaçışı biraz kahramanlık gibi gösterme çabasından başka abartı yok. Ben beğendim. Hatta bazı sahnelerde gerçek bir kaçışı uzaktan seyreder gibi oldum...
7


default avatar
(2) -
filmi beğenmedim ama hasılatları öyle demiyor..


default avatar
(17) -
fransa ingilizlerin toprağı değil yani sonuçta orayı korumak zorunda değiller hadi kendi toprağı olupta kaçsalar bu korkaklık denebilirdide bu yzden diyemem ingilizleri zerre sevmm ama çok beğendim bu filmi manzaralar efektler şahane
8


avatar
(102) -
Belgesel tadında bir filmdi.Hatta filmin sesini kısıp üstüne Tuncel Kurtiz filmi anlatsaymış belgesellerdeki gibi çok daha iyi olurmuş düşüncesi bile güzel değil mi ama haha. Bu puanı vermemdeki asıl neden Cinematografi'sidir. Gerçekten mükemmeldi bazıları en iyi nolan filmi diyor yani ben insanların düşüncelerine pek karışmayı seven birisi değilim ama en iyi nolan filmi olamaz yahu.Atmosferide güzeldi bu arada.

-Savaşı izleyicisine yaşatamıyor film çünkü doğru düzgün bir ana karakterimiz yok. Savaş psikolojisi daha baskın olarak yaşatıyor ama o da ne derece olduğu tartışılır.Finalini pek çözemedim zaten niye öyle bir karar almışlar bilemedim.Açılış sahnesi muazzamdı Nolan'ın kendisini geliştirdiğinide oradan anlayabiliyoruz.
8


avatar
(55) -
Propaganda filmi ve inanılmaz sıkıcı bir film. Çöpe atacak süreniz varsa bile izlemeyin.
3


default avatar
(6) -
Senaryo berbat, bu tarihi olay çok daha iyi, başarılı ve biraz daha uzun anlatılabilirdi. Savaş sahneleri de çok zayıf. Beğenmedim.
4


avatar
(4) -
Ya sizin neyinize böyle bir film gidin çukur izleyin adam sanat eseri bırakmış buraya millet yok heyecan yoktu yok müzikler kafa şişirdi baş rol yoktu falan kaç tane film kendini bu kadar yaşatabiliyor hissettirebiliyor tek bir çatışma sahnesi olmadan savaşın gerilimini. Kusursuz bir film yapmış Nolan filmde olmadığını söylediğiniz her şeyin derin bir anlamı var film bana hitap etmiyor diyebilirsiniz bu saygıyla karşılanır ama sizi hitap etmeyen bir şeyi eleştiremezsiniz çünkü o konuda eleştirecek kadar fikriniz de yoktur
10


default avatar
(47) -
biride dememiş ki ne güzel müziklerde. Harbiden ne güzel müzikler sesler gerilim tonları heyecan herşey bir yana film müzikleri muazzam olmuş. Hikayenin bir yerden sonra birleşiceği çok aşikardı. Film eh Tom Hardy başrol mü yardımcı oyuncu mu belli değil ortada kalmış savaş filmi olmak isteyip olamamış Nolan dan ötürü oturup izledik
6


avatar
(3) -
Savaşı anlatmanın da aynen aşkı anlatmak gibi sayısız farklı yolu vardır. Akla gelmeyen ile yapılmamış ile yapmak ustalık gerektirir. Bazen yapılmış ile tekrar yaparak da farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Örneğin bence toplu tüfekli savaş filmleri içerisinde en iyisi "Full metal Jacket" dir. Mermi yanağınızı sıyırdı hissini verir. Nolan ise içinde bulunulan kapana kısılma hissini, bekledikçe ölümün yaklaştığı ama kaçacak bir yer de olamadığı hissini çok iyi veren, insanın içini sıkan ve bunaltan ortamın duygusunu çok iyi yansıtmış. Düşman görünmüyor ama etrafının sarılı olduğunu biliyorsun. Gemiye biniyorsun ama o da kurtuluş değil, açılınca batırılıp her kes ölebiliyor. Dunkirk işte öyle bir can pazarı. Bu ortamı ve içerisindeki farklı bir çok hikayeyi, birbirini bölmeden ve birleşimlerinde etkiyi kademe kademe yükseltecek şekilde çok iyi kurgulamış. Çok ama çok duru bir görüntü gönetimi ile mükemmel bir müzik ile kompozisyon tamamlanmış. Oyunculuklar birinci sınıf, yönetmenlik işi ve kurgu yılın en iyisi. Maalesef Oscar ' da latin lobisi iş başında ve üç yıldır Meksikalı yönetmenlere ödül vermek için akla karayı seçerek Oscar' ı sıradanlaştırdılar. Benim gözümde yılın en iyi iki filmi Mother ve Dunkirk idi.
9


default avatar
(5) -
Filmin imdb puanı yüksek olsun diye baya bi uğraşmışlar gördüğüm kadarı ile. Şu kadarını söyliyim izlemeyin zaman kaybı..
3


avatar
(5) -
Nolan çekti diye yüksek puan almış bir belgesel.. Filmden daha çok belgesel öğeleri taşıyor çünkü..
4


avatar
(139) -
Film güzel ama bana göre değil. Hiç sarmadı.

Notum 3/10
3


default avatar
(32) -
savaşın acımasızlığını yüzümüze vuran çarpıcı bir film.ben sevdim.
8


avatar
(597) -
çok amam çok sıkıcı, tamam bir "er ryan'ı kurtarmak" beklemiyorum ama filmi çekilen olay dünyanın en büyük tahliyelerinde birisi, bu kadar yavan anlatılmamalıydı diye düşünüyorum.çok basit kaldı arşivime bile ekleyemiyeceğim
5


avatar
(156) -
Sürükleyici ve kaliteli bir yapımdı , Nolan'ın diğer filmlerinin aksine ( protagonist-antagonist veya baş kahraman-villain karakterler yerine) genel anlamda ,savaşı tüm yönleriyle ele almaya çalışan , bazen bireye indirgenip kahraman yaratmaya çalışma durumları olsa da karada,denizde,havada savaşan ,kurtulmaya çalışan tüm askerlerin içinde bulundukları vaziyeti ve ruhsal durumlarını yansıtmaya çalışan bir film . Bunun için Dunkerque Tahliyesi'ni ele almış tarihsel olarak ve tahliyenin ilerdeki sonucuna dikkat çekmek istemiş .Hitler'in saldırı emri vermedeki tereddütünden yararlanarak (2.Dünya Savaşı ile ilgili yazılmış en kapsamlı ve objektif kitaplardan birinin yazarı olan Basil Liddell Hart'ın kitabında bu konuyla ilgili olarak Nazilerin Avrupa'da kendilerinin bile tahminlerinin ötesindeki hızlı ilerleyişlerinden dolayı Hitler'in tuzağa çekildiklerini düşünmesi ve kıyıya sıkışmış İngiliz askerlerine saldırı konusunda tereddütte kalmasına neden olduğunu belirtir.) gerçekleştirilen bu eylem sonrası kurtulan askerlerin Normandiya Çıkarması'yla Avrupa'yı Nazi işgalinden kurtmasına vurgu yapılmak istenmiş fakat dünyayı Nazi işgalinden kurtaran en büyük etken Nazilerin Sovyet topraklarını da bu kadar kolay geçebileceklerini sanması ama Rusya'da Avrupa'daki kadar güzel yollar ,yer şekilleri ve iklimle karşılaşmaması ve de Rusya'da Avrupa'da görmediği ( belki de dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş ) halk direnişini hesaba katmaması . Filmde her ne kadar bu geri çekilmenin ilerdeki bir zafere ,kahramanlığa dönüşeceği vurgulanmak istense de asıl gerçek yani Normandiya'nın da sebebi Sovyet halklarının eşsiz direnişidir ...Her ne kadar tüm payı kendinde görmek ister gibi bir görüntü çizse de film ; bu ayrıntılar hesaba katılmazsa oyunculuk ve kurgu olarak , görsel ve sekans geçişleri açısından başarılı bir film .
7


avatar
(234) -
Nolan hatrına izledik ama ben filmde o kadar mükemmileyet görmedim ingilizler imdb.e asılmışlar puanlar hepsi onlar
Sürprizbozan: Göster
6


default avatar
(2) -
izlerken hep bir aksiyon bekliyorsun ama film ısrarla seni sakin kalmaya itiyor. acaba sonunda ne olacak ve film bir yerde birleşecek mi merakıyla izledim. izlenir ama abartmaya hiç gerek yok.
7


default avatar
(13) -
Bir ingiliz olsaydım filmde ağlayabilirdim bile, evet Nolan adı yanında sönük kalıyor bu film ama puanlara takılmamak lazım.


default avatar
(95) -
Yok kaçış filmiymiş, zaman kaybıymış, yok senaryo yokmuş vs vs vs... YOK olan tek şey Başrol oyuncuları YOK. Ortalık can pazarı, yaşamak için kıvranan insanlar ve bunu seyirciye hissettiren çok güçlü bir yapım. Çekimler şahane, savaşın acımazsızlığı, savaşta insanın bit kadar değeri olmadığını bundan daha güzel ne anlatabilir ki. Abartı olan tek sahne, benzini biten savaş uçağının 10 dk boyunca düşmemesi, planör gibi süzülmesi. Belki onda da bir anlam yada farklı bakış açısı vardı da belki ben anlayamadım. Kesinlikle seyretmenizi öneririm.
9


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 15 Sonraki ›
Dunkirk
Film Altyazıları
Upgrade (12,875) Deadpool 2 (7,034) Tag (6,795) Avengers: Infinity War (3,780) Skyscraper (2,897) The Endless (2,418) Adrift (2,357) Down a Dark Hall (1,203) Ah-ga-ssi (917) Bad Samaritan (883)
Dizi Altyazıları
Castle Rock (4,391) La casa de papel (2,314) The 100 (2,289) Better Call Saul (2,237) Suits (1,673) Yellowstone (1,353) Black Mirror (1,249) Friends (1,194) Vikings (1,172) Westworld (1,141)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018