Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(170) -
Filmekimi'nde izlediğim son film olan The Square, beni gerçekten büyüledi. Her ne kadar süresi biraz uzun hissettirse de filmin o kadar özgün bir senaryosu ve alışa gelinmedik bir işlenişi var ki, izlerken etkilenmemek elde değil. Vizyona girdiğinde sakın kaçırmayın.
9


avatar
 kurdele (3631) -
Bazı yerleri durum komedisi anlamında çok iyi ama genel olarak bana hitap etmiyor. Özellikle parmak bastığı ve eleştirdiği konulara bakış açısı bana iki yüzlü geldi biraz.
Sürprizbozan: Göster
Süresini uzun ve sıkıcı buldum. Uzun zamandır merak ettiğim bir filmdi ama aradığımı bulamadım diyebilirim. Filmin posterindeki performans sahnelenirken etkileyiciydi gerçekten... Ama bu sanatsa adamı döverler. Gülücük Beğenmediğimi belirtip, bu tarz sanata bakış açımı örnekledikten sonra en azından bu film için benim yorumumu kaale almamanızı özellikle söylemek isterim. Filmin müzikleri çok güzeldi, bunu es geçersek ayıp olur. Tavsiye edilemeyecek, herkese farklı şeyler düşündürtecek ama muhakeme yaptıran filmlerden!...


avatar
(265) -
Yanan zamanıma üzülüyorum sadece. Saçma sapan bir yapım olmuş. Müze ile ilgisi olanlar izleyebilir ben bişey anlamadım malesef.
5


Yorumlar (35)
default avatar
(10) -
Filmin değindiği noktalar çok güzel. Kaliteli oyunculukla da birleşince tadından yenmiyor lakin bazı konularda çok güzel metaforlara başvururken bazı noktalarda varlıkların yarısı bilmem kaç kişinin elindeymiş muhabbeti çevrilmesi çok basit kaçmış. Bunun dışında film hakkında belirteceğim bir şey yok.

Asıl anlamadığım şeye gelirsek, arkadaş film sana hitap etmiyor olabilir -ki bu en doğal hakkındır herkes her tarzı beğenmek zorunda değil- ama anlamadığın bir filme gelip düşük puan vermek nasıl bir kafadır? Eğer anlamadıysan yahut tarzını beğenmediysen bu benim gibilere hitap etmiyor izlemeyin dersin olur biter. Burada filmin puanını düşürmenin ne yararı var sana?
7


default avatar
(7) -
Valla benim sinema bilgim ve kültürüm bu filmi anlamama yetmiyor...Derin anlamlar ve sinematografik anlatımları ben anlayamıyorum...O yüzden puanım 1/10...Bence benim puanımı ciddiye almayın , izleyin görün...( Ben yandım siz de yanın )
1


avatar
(66) -
Filme yüksek puan veren insanların "bakııınnn, sinemadan nasılll da anlıyorum" demek için puan verdiklerini düşünüyorum. Hayatımdan 2 saat 28 dakikayı çalan bu "5 para etmez çöp" ü izlemeyin. Yemek sahnesindeki adamın oyunculuğu için 3 veriyorum. O da olmasaydı, 0 puanın altında bir puan icat eder onu verirdim. Zaten bi sürü kişi de benimle aynı fikirde...
3


default avatar
(89) -
Biz sıradan vatandaşlara çok uzak olan elit ya da elitist kesimin bir örneği olan sanatçıların yaşantısına bir de sanatçıların gözünden bakmak ilginçti. İzlerken Güldür Güldür Show'un bir skeçi aklıma geldi.. hani şu yontulmamış odun'u sanat diye sergiliyorlardı Çok Mutlu

O gorili canlandıran kişi, Andy Serkis'e rakip olur bence Gülücük)


default avatar
(74) -
Christian'ın tutuk tavırları beni çileden çıkardı. Çok küçük sorunları büyük problemler haline getiren insanları çok güzel gözlemlemiş adam. Ama 2,5 saat izletip te ilkokul müsameresi gibi "dünyanın varlıklarının yarısı 291 kişinin elinde" mesajı vermesi bence kamera şakası gibiydi. Zaten bu filme o kadar süre tahammül edebilen izleyiciler, bu adaletsizliğin kitabını yazarlar sana.
6


avatar
(1207) -
Toplumsal mesajlara sahip olan farklı ve düşündürücü bir yapım. Birbirimize ne kadar güveniyoruz, biz eskiden böyle değildik, ne oldu da bu kadar değiştik sorularına cevap arıyor ve bunu bize sorgulatıyor. Süresi çok uzun olsa da izlediğime memnunum.

Film, büyük bir sanat müzesinde küratör olarak çalışan iki çocuk sahibi Christian adındaki genç bir adamın etrafında dönüyor.

Müzedeki yeni sergi "Kare" için tanıtım hazırlıkları yaparken türlü sıkıntılarla boğuşan Christian, farklı olmayım derken insanların tepkisini çeken ve korkutan bir kampanyanın sorumlusu olur.

Filmde de sık sık örneklerini gördüğümüz gibi, çeşitli dolandırıcılıklar ve tuzaklar yüzünden artık insanları potansiyel tehdit olarak görüyoruz. Kimse birbirine bu yüzden yardım etmiyor. Hayatımıza korku hakim. Ne dışarıda ne de evimizde kendimizi güvende hissedemiyoruz.

Aslında ilginç bir filmdi, vaktiniz varsa izleyin derim. Böyle filmler her zaman karşımıza çıkmıyor.
8


default avatar
(4) -
Güzel bir film..Metaforlarla bezeli ve güçlü alt metinlere sahip filmleri seviyorum..Bu filmde bu türden..Gelişmiş batı uygarlığının dış görüntüsünün yarattığı ışıltılı ortamdan birazcık uzaklaşıp daha ayrıntılara inildiğinde o kapitalist üretim ilişkilerinin sıkıştırıp sıradanlaştırdığı insanların yalnızlıkları, mutsuzlukları ayrıca geri kalmış coğrafyalardan gelen insanlarla aralarında oluşan uçurumlar metaforik bir dille çok güzel anlatılıyor..Sarışın küçük dilencinin kare içinde ki(spoil vermek istemiyorum) durumu ve buna gösterilen güçlü beyaz tepkisi farklı uygarlıklardan ve kültürlerden gelen insanlara karşı en insani durumlarda bile gösterilen iki yüzlü tepkiyi çok iyi bir sembolik dille anlatıyor..Veya filmin ünlü sahnesi olan korkunç görünümlü erkek canavarın yemek salonundaki seçkinlere,üst düzey soylulara gösterdiği şiddet ve bu şiddet karşısında konukların tepkisi bence sinema tarihinin en önemli metaforik sahnelerinden biridir..Uzun uzun bu konuda konuşulup yorum yapılabilir..

Filmin negatif yönleri ise bana göre kurguda oluşan birtakım sarkmalar..Kare içindeki kızın durumu,Salondaki ünlü şiddet sahnesi ve bunun gibi başka sahneler arasında tam bağlantı bulamadım yani sahneler arası geçişler sanki bana biraz zayıf gibi geldi..

Ama tüm bunlara rağmen güzel bir film..Hele bir sinefil iseniz bu filmi asla geçiştiremezsiniz..
8


default avatar
(6) -
İşveç sinemasının son dönemde yaptığı güzel filmlerden bir kaçı arasında denebilir..
8


default avatar
(6) -
2,5 saatlik boş bir zamanınız varsa bile izlemeyin derim


default avatar
(4) -
Bir resim galerisine gidip saçma sapan karlanmış boyanmış tablolara saatlerce bakıp "vay beee.. adam ne yapmış " demiyorsanız bu filmi izlemeyin. Çünkü bu filmde çok saçma Gülücük


avatar
(183) -
The Square filminin mesajını doğru anlayıp doğru yorumlayan tüm arkadaşlarımı tebrik etmek isterim. Sembollerle dolu bir yapım olduğu için, filmden koparak olumsuz yorumlayan dostlara da yazının devamını okumalarını tavsiye ederim.
The Spuare, tamamen insanların değişik durumlara verdikleri olumlu veya olumsuz tepkiler üzerine kurulu bir yapım. Sahne atlanmadan izlendiğinde, filmin baştan sona tepki türleri üzerine kurulu bir senaryoya sahip olduğu görülür. 3x3 metre boyutunda bir karenin tanıtımı, kum yığınlarından oluşan bir sergi, ya da küçük kızların salon gösterisi, filmin soluklandığı ender bölümlerdir. Geri kalan sahnelerin tamamı ise birine veya bir şeye verilen tepkiler üzerine kurgulanmıştır.
Sürprizbozan: Göster

Bence The Square dikkatle izlenmesi ve mümkünse arşivde saklanması gereken önemli bir filmdir.
9


default avatar
(5) -
Jagten(The Hunt) gibi kaliteli işlere imza atan İsveç sinemasına yakışmayacak başarısız bir çalışma.Bu vasatlıkta oscara aday olması ayrı bir bomba.Uzak durun 3/10.
3


avatar
(24) -
burjuvayı eleştiriyom diye kasan dandik haneke filmlerinden daha relax, geyik ve eglenceliydi, claes bang'i bron dizisinden biliyordum daha fazla gormek dilegiyle seksi şey Gülücük
10


avatar
(232) -
Valla kusura bakmayın ama bunun büyülediğini söyleyemem herkes izlemeyebilir ben sonuna kadar zor idare ettim
Sürprizbozan: Göster
5


avatar
(339) -
günümüzün sosyal hastalıklarına çok güzel damga vurmuş ve iyi şekilde anlatmış film.. ifade özgürlüğü ve sınırı, sosyal adaletsizlik ve önyargılar hususunda enfes bir anlatımı vardı..
7


avatar
(243) -
Son Altın Palmiye sahibi film. Filmdeki, "elitlerin yemek sahnesi" insanı dehşete düşürecek cinsten. Keşke bu kocaman film sadece o sahneden ibaret olsaydı.
8


avatar
(374) -
Filmi ilgi ile izledim, değişik bir senaryosu ve kurgusu vardı. Ama herkese hitap edeceğini sanmıyorum..
7


default avatar
(33) -
Sürprizbozan: Göster
7


default avatar
(46) -
Sıradışı bir film. Elitleri gurur meselesi yapmadan eleştiren nadir filmlerden. Müzikleri de çok güzeldi.
9


default avatar
(28) -
2017'nin sinema açısından ne kadar kısır bir yıl olduğunun kanıtlarından biri de bu film. Cannes'da Altın Palmiye'yi bu filmle vermeleri resmen skandal. Toplumsal sorunlara dikkat çekmek için kara komediyi kullanmaz çok zordur. Ve film bunu başaramamış. Vakit kaybı. Ayrıca Cannes'de bu yıl ödül alan bütün filmler birbirinden kötü yapımlardı.
2


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018