Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(62) -
Sinemadan şimdi çıktım. Uzun yıllardan sonra ne kadar nefis bir filmdi öyle. O iyi bu kötü, o haklı bu haksız yaftalarından uzak, hayatın aslında ne kadar gri alanlar olduğunu gözler önüne seren bir eser.

Kişilerin perspektifinde olaylar nasıl da farklı cereyan ediyor...
9


avatar
(6008) -
Filmin beni en çok etkileyen yönleri bir kadının onuru için kendini vahşi bir şekilde ölümü göze alarak giriştiği haklı bir hukuk mücadelesi, final sahnesi, dönem, kostümler, mekanlar ve hiç bir masraftan kaçınılmamış. Tek kelimeyle muhteşem. Ayrıca başarılı oyuncuları olan Jodie Comer, Matt Damon ve Adam Driver harika oynamışlar.
-----Filmin beğenmediğim tarafı 2.30 dakikanın gereksiz yere aynı sahnelerin tekrar gösterilmesi, savaş sahnelerin çok kısa olması ve uzunca bir süre durağan ilerlemesi.
------Birde çevirmen arkadaş keşke filmin en sonunda çıkan özette altyazısını tamamlasaydı. Yinede eline emeğine sağlık.
7


default avatar
(99) -
Birkaç defa yazdım sildim. Yorumları okursanız filmlerin "eğlendirici" olması gerektiği gibi bir kanaate varırsınız. Bu eğlendirici bir film değil, gülmek, eğlenmek, elinde kılıçla adrenalin patlaması yaşamak isteyenler seyretmesinler.
Sürprizbozan: Göster
Fastfooda alışmış damaklara güzel bir sofra kurmanın anlamı yok, ver patates kızartmasını, dök ketçabı... Yakında sinemalarda Marvel, DC filmlerinden başka bir "şey" iş yapamayacak anlaşılan...
7


Yorumlar (99)
avatar
(76) -
senaryo itibariyle gayet akıcı ve güzel bir film olmuş uzatılmış sahneler olmasa daha iyi olurmuş aslında gereksiz uzatılmış zaten ben affleck varsa o yapımlar güzel oluyor özellikle batman karakterini son derece muhteşem oynamıştı zaten gerçek olaylarda esinlediği için daha anlamlı kılıyor filmi 10/7 son savaş sahnesi güzeldi
00
7


avatar
(77) -
Çok etkileyici bir film olmuş, ortaçağ avrupasını çok güzel tasvir etmişler, son sahneler de oldukça heyecan vericiydi, Matt Damon'un oyunculuğuna yakışır bir film olmuş, gerçek bir olaydan esinlenilmiş olması ise insanı filmin içine biraz daha çekiyor. Aynı olayların farklı bakış açılarına göre böyle ustalıkla işlenmesi düşünülenin aksine filmi oldukça zenginleştirmiş kanaatindeyim. Filmde rahatsız olduğum konular da var ama onları da ortaçağ avrupasının karanlık yüzü olarak görüyorum.
8


default avatar
(94) -
Büyük bir prodüksiyon. Sonuna kadar tempo ve şüphe hiç bitmiyor.

Aynı olayı 3 tarafın bakışı açısından anlatırken, yapılan davranışın niçin yaptığınızdan ziyade nasıl anlaşıldığının önemi anlatılmış.

Avrupa kültürünün ne kadar iğrenç olduğunu,kadınların değersizliği, hukukun kılıçla sağlanması, tarihi açıdan önemli.

Kurgu güzel ama kurguda yanlış olan:
Sürprizbozan: Göster


İzlemenizi tavsiye ederim. 7/10
7


avatar
(170) -
İşleyişi güzel senaryo.
3 ayrı gözden aynı konu.
Sürprizbozan: Göster


Filmde Ben affleck i ilk önce tanıyamadım sarı saçlı baya itici olmuş ama sanırım ilk kez tarihi bir filmde oynadı. Tekrar oynamasa daha iyi gibi.

Filmde bir iki nokta ayyukta kaldı
Sürprizbozan: Göster


Sürprizbozan: Göster
6


avatar
(273) -
Eric Jager’in tarihsel gerçeklik içeren romanından uyarlanan ve 14 yy. Fransa’sında geçen film,Ortaçağ Fransasını güzel tasvir, ile oyunculardan adam driver ve jodie comer oyunculukları ile parlamışlar Matt Damon karakteri icabı biraz sıradan görünüyor.Film o dönemin kasvetini hissettirerek oldukça başarılı.1300'lü yıllarda geçtiği ve gerçek bir hikayeye dayandığı söylenen bu hikayede başarılı dekor, kostüm, makyaj, görsel efekt ve tehlikeli sahnelerdeki dublör uygulamalarının yanı sıra nitelikli oyuncu performanslarının tadını çıkartmak hoş oluyor.
8


avatar
(39) -
filmin olumsuz yorumlarını görünce tereddüt ettim.iyiki izlemişim recep ivedik tarzı film sevenlerin izleyebileceği bir film değil kimiside filmi anlamamış 3 kere izledim demiş bence film güzeldi.konuyu olayı anlamayan tad alamaz tabiki sonu akıllarda soru işareti bırakıyor.zindan adası filmindeki gibi...
8


avatar
(149) -
Tek cümlede anlatılacak bir konudan 2,5 saatlik bir film çıkartmış ve bu uzun süresine rağmen tek bir dakikasında bile akıcılığını kaybetmeyen o filmin yönetmenine de , senaristine de , oyuncusuna da her şeyine saygı duyarım. Atmosfer, anlatım dili, oyunculuklar çok başarılı ve üst düzey bir prodüksiyon. 640 yıl önce yaşanmış bir olayı izlerken bile adeta günümüzde yaşanmış bir mevzuyu izliyormuş hissiyatında olmaya ne demeli? Şu konuyu al günümüze göre uyarla kimse itiraz etmez sanırım. Aslında filmle ilgili yazacak çok şey var ama çok geç izlediğimden ve bu yorumu da muhtemelen kimse okumayacağını düşündüğümden kısa kesiyorum. Savaş sahnesi az, aynı şeyleri 3 defa izledik böyle film mi olur diyenlere de el insaf diyorum.
8/10
8


avatar
(1025) -
Film güzel izlerken o zaman'da yaşıyormuşcasına sizi içine çekiyor dekorlar giysiler müzikler güzeldi ama anlam veremediğim
Sürprizbozan: Göster
çünkü karakterlerin gözün'den gösterilirken herkes kendisini sütten çıkma ak kaşık gibi göstermiş aslın'da ne olduğunu göstermemişler kadını haklı bulmak istesem kadının gözünden anlatılanlara bakınca kadının'da suçu olan yerler var en azından gerçek hikayeyi en sonun'da tam olarak gösterseydiniz'de biz de kesin olarak birşey söyleseydik şimdi bakıyoruz o yıllar'da insanlar suçsuzluğunu kanıtlamaları için düello yapıyorlar ve insanlar kazanınca tanrı onu suçsuz çıkarttı diyorlar ne kadar saçma geliyor ama yıl 2022 pakistan'da hırsızlara kızgın demir yalatılıyor hangisinin dili şişerse o suçlu şişmezse diğeri suçsuz sayılıyor ve bunun Allah tarafından olduğuna inanıyorlar yıl 2022


avatar
(1293) -
Enfes... Süresi boyunca hiç sıkılmadan ve filmin adeta lezzetini alarak izledim. Özellikle sanatsal görünümü ve sahneleri çok ilgimi çekti. Atmosfer çok güzel yansıtılmış ve haliyle bizlere de yaşatılmış. Sanki gerçekten 14.yüzyıldan bir görsellik izledik. Bir arkadaş çok güzel bir benzetme yapmış; "Fastfooda alışmış damaklara güzel bir sofra kurmanın anlamı yok, ver patates kızartmasını, dök ketçabı..." Sonuna kadar katılıyorum. Ayrıca bu bir savaş film değil, izlemeyi düşünenleri bu konuda uyaralım. 8/10
8


avatar
(515) -
Verilen puanlara ve yorumlara aldanıp izledim. Bin pişmanım. Film süresi 2 saat 30 dakika. O kadar çok reverse yapılıyor ki, aslında film toplam 45 dakika sürmeyecek. Matt Damon dahil oyunculuklar çok kötü, senaryo rezalet. Rolünü en iyi oynayan atlardı resmen
4


avatar
(452) -
Tamamen özgün şekilde Üç baş karakterin bakış açılarıyla kendini tekrar ederek tempoyu düşürmesine rağmen uygulama çok başarılı. Tam anlamıyla başyapıt. Zaten malum oyuncu kadrosunu ve Ridley Scott görünce beklenti yükseliyor. Hikayenin gerçeklerden alıntı yapılması, işlenişi, ortam, dekor ve kostümler vb... herşeyiyle birinci sınıf. Son zamanların en iyilerinden. 14. yüzyıl Fransa'sında geçen hikayenin hala günümüzde geçerliliğini koruyan mesajlar vermesi ise filme daha da çok şey katıyor.
9


avatar
(176) -
Filmi çok beğendim. Adam Driver dışında oyunculuklar çok iyiydi. son yıllarda oldukça hissedilen kaliteli film eksikliğine bir nebze de olsa nefes getirmiş...
eleştirdiğim tek nokta Adam Driver. Adam da ne oyunculuk var ne filmde devamlı olarak belirttikleri gibi fiziksel bir cazibe. söylemek istemiyorum ama maymun kılıklı bir adamı filmde ah ne kadar yakışıklı ah ne kadar yakışıklı diye belirtecekseniz düzgün fizikli birini koyarsınız hangi lobinin torpillisi bu Adam Driver bilmiyorum ama yine Ridley Scott un yönettiği House of Gucci filmindeki oyunculuğu yine yerlerde geziyor.
7


avatar
(31) -
Yani ne diyeyimki şimdi şu filme iyi diye yorum yapan arkadaşlar olmuş tabikide saygı duyuyorum hepsine ancak muhtemelen o yorumu yapan arkadaşlar yaş itibariyle bu tarz filmlerin babasını izlememiş herhalde, soruyorum hepsine bu film bir ''Brave heart'' bir ''Gladiator'' bir ''Troy'' hatta ve hatta daha eskiye gidiyorum bir ''Ben-Hur'' ve bir ''Spartacus'' etkisi yaratacak mi ileride ? yada hafizalarimiza kazindiracak bu film? Ridley Scoott'a saygim sonsuz ve bir cok filmi arşivlerimde yer alır ve arada izlerim ancak ne yazıkki Ridley Scott hiçbir zaman bir James Cameron olamayacak bu gidişle özellikle son bir senede 2 film birden çekmesi zaten bu filmdeki başarısızlığını ortaya koyuyor.Herneyse tabikide izlemenizi isterim bu filmi sonuçta bir Ridley Scott filmi, ama benim beklentimin çok altında kaldı ''Gladiator'' gibi bir filmi çekmiş adama göre..
5

Cevaplar (1)
avatar
(515) -
Aynen bu fimin nesini bu kadar beğenmişler. Oyunculuk desen yok, senaryo kötü. Rolünü en iyi yapan atlardı
4


1
| Bildir


avatar
(40) -
izleyicinin 1 saat dayanması gereken film.

haklısınız, bazı filmler izleyiciyi baştan yakalar ama bu yapıt 1 saat sonra seyirci ile helalleşip "aga bak beni izlersen sinema kültürüne kültür katacaksın" diyor.

biraz uzun olsa da harcadığım zamana değdi ancak hikayenin orjinal bir fikir olduğunu düşünmüyorum.

kullanılan sinematik anlatım sayesinde zaten bir filmi iki kere izlemiş oluyorsunuz. benim için artı puan değil bu.

8/10.
8


avatar
(538) -
Karanlık Çağ Orta çağı süsleyerek püsleyerek anlatan filmlerden değil. O dönemin bütün pisliğini, karanlığını ve geriliğini iliklerinize kadar hissettiren bir film. Konuyu herkesin gözünden tekrar tekrar ve neredeyse baştan sonra uzun uzun anlatması filmin temposunu oldukça düşürse de yine de bu senenin en iyi filmlerinden biri.
7


avatar
(2674) -
Başarılı yönetmen Ridley Scott 84 yaşında olmasına rağmen yine mükemmel bir çıkartmış. Elinde güzel bir senaryo ve üst düzey performans sergileyen oyuncular olunca işi daha da kolaylaşmış tabi.

Kurgusu ister istemez 2004 yapımı Vantage Point'i hatırlattı...
8


default avatar
(136) -
Ridley Scott en sevdigim yonetmenlerden biri. Muhtesem Gladiator ile tarihi filmlerin ustasi oldugunu kanitlamis birisinden baska bir guzellik cikmasi sasirtmadi. Fakat Ben Affleck&Matt Damon isbirliginden tarihi filmler icin degisik bir tarz ortaya cikmis. Tek bir yonetmen gozu ile cekilse idi bir klasik olurdu. Tekrarlar filmdeki enerjiyi, yukselen gerilimi, drami dusurup tekrar yukseltmeye calisarak duygu karmasasi yaratiyor. Film izlerken en heyecanli yerinde filmi durdurup calan telefona uzun cevap verip tekrar filme donmeye benziyor. Yonetmenin ve Jodie Comer'in hatirina mutlaka izleyin.

Malesef Affleck ve Damon hatta Driver 21.yuzyildan gelen zaman gezginleri gibi oynuyorlar. Matt Damon bence sadece Jason Bourne olarak kalsin. Filmdeki herkes Jodie Comer'in agirligi altinda ezilip kaldilar. Oscar adayligi kesin, kazanmasi surpriz olmaz.
7


default avatar
(47) -
Sürprizbozan: Göster


Bu yüzden filmde bir anlamsızlık mevcut olduğunu düşünüyorum.
6


default avatar
(84) -
Film geçtiği zamanı inanılmaz güzel seyirciye aktarıyor. İlk başlardaki flash backler uzun bir zamana yayılması izleyicide lan ne oluyor dedirtebilir. Bu geri dönüşler filme konsantrasyonu bozmakta. Genel anlamda oyunculuk ve hikayenin geçmiş olduğu o muhteşem zaman-mekan ele alınacak olursa ortalamanın üstünde bir puanı hak etmekte.
7


default avatar
(4) -
6. 9 puan benim için şok oldu açıkçası. Hele ki bu film yokluğunda.. çöldeki su gibi geldi bu film. Büyük bir yapım olmuş. Psikolojik gerilimi tarihi bir filmde vermek, o zamanı en gerçekçi şekliyle yansıtmak büyük bir başarı..
9


‹ Önceki 1 2 3 4 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024