Giriş Kayıt

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017) Yorumlar


Blade Runner 2049

En çok beğenilen yorumlar
avatar
(66) -
Türkiye'de sansürlü olarak oynayacak olmasını kınıyorum. Gerçekten çok ilkelce...
7


avatar
(508) -
Filme gitmeden önce Blade Runner'ı izleyin, eğer ''director's cut'' versiyonunu çoktan izlemişseniz izlediğiniz versiyonun final sahnesi kesilmiş olması lazım, o son sahneyi bulup onu da izleyin - bu film için çok önemli - Daha sonra bu filmi izleyin.

Şu film bir çok şey bakımından mükemmel. İlki, 1. filmden kalan soruların çoğuna cevap vermiş. İkincisi, filmde yarattıkları dünyanın gerçekliği kusursuz - gösterilen teknoloji ve ortam gerçekten inanılmaz - Üçüncüsü, film sizi direk içine çekiyor ve bunu sadece gizemiyle değil, sessizliği ve
görsel manzarasıyla yapmayı başarıyor. Dördüncüsü, 1. filmde de olduğu gibi bu filmde de oyunculuğun ve müziğin atmosfer ile mükemmel uyumda olması. Beşincisi, filmin tatmin edici bir sonu olması. Altıncısı, bildiğin film sizi manipüle ediyor ve hiç farkında bile değilsiniz.(Ayrıca ''The Sting''de olduğu gibi saçma bir yöntem kullanarak değil) Yedincisi, karakterlerin girişi/tanıtımları.

Ses çok etkileyiciydi, patlamalar filan gerçekten etkileyiciydi. Efektler muazzamdı, gelip giden holagramdan tut uçan arabalara kadar, yeterince tatmin ediciydi, yapımcılar para basarak geleceği kusursuz yansıtmışlar.(''IT'' filmindeki gibi seyircileri korkutamayan, kalitesiz efektli yaratıklar için 35 milyon dolar kullanmamışlar. Bildiğin parayı harcamışlar ve seyircilerini tatmin ettirmişler.)

Tıpkı orijinali gibi, bu filminde soruları; bizi insan yapan şey ne ve tüm özelliklerimize uyum sağlayınca niye kendimizi yaratışılımızdan farklılaştırmaya çalışırız? ''K'' her ne kadar yapay biri olsa da, sanal olan Joe(Ana De Armas) ile ilişkisinde adamın ne kadar gerçek bir insan olduğunu görebiliyoruz, üstelik aralarındaki ilişki güzel olduğu kadar yaratıcıydı da. Ve filmdeki tema her ne kadar kölelik olsa da size makinelerin paylaştığı ilişkinin de önemini gösteriyor.

Önce Blade Runner'ın kesilmemiş versiyonu izleyin, sonra sinemaya gidip bunu izleyin.
8


avatar
(72) -
Uzun zamandır böyle doya doya güzel bir film izlememiştim. Kurgu felsefe teknoloji sanat hepsi muhteşem bir keyif sunuyor...


Yorumlar (239)
avatar
(18) -
Söze başlarken ben nedense tekrar çekim filmlere karşı biraz antipati besleyenlerdenim. Bilemiyorum gözlerim orjinal yapımdaki simaları arıyor sürekli bu sebepten oturtamıyorum yerine bir türlü yapımları. bir de zaman zaman senaryolarda abartı değişikliklere gidildiğinden iyice sıtkım sıyrılıyor. bundan dolayı bu yapımada biraz negatif baktığımdan belki de öyle aman aman beğenmedim . bir tekrar çevrim olmasaydı farklı yorumlayabilirdim bu yapımı. Yine de izlenir eli ayağı düzgün bir yapım
6


avatar
(202) -
Blade Runner'ın ilkini seyrettiğimde gelecek dünyasının kaotik ve dramatik kurgusundan çok etkilenmiştim. Felsefik bakış açısı filmin en önemli noktasıydı.
Blade Runner 2049'dan beklentim fragmanına nazaran bir aksiyon filmi değildi elbette ama üzerine bir taş daha konmuş olması yeterdi. Öyle de oldu ama filmin temposunu o kadar düşük tutmuşlarki seyretmek sabır istiyor. Filmin müziklerine kadar neredeyse aynı formasyonda olması, mekan CG tasarımının ilkini aratmayacak kadar yaratıcı olmasına birşey demiyoum bir devam filmi için aranılan nitelikler lakin konunun işlenişi tam bir açmaz. mantık sinsilesinden geçtiğinde soru işaretlerinin pıtırcık gibi kafanızın içinde açmasına karşın söylediğim gibi filmin olağan üstü düşük temposu izlemeyi zorlaştırıyor. Zaten "karanlık" tabir edeceğimiz bir film türü olduğundan 1-0 mağluk başlıyoruz psikolojik olarak.
Sonuç olarak 1982 yapımı ilk filmi kendi adıma tercih eder durumdayım. Kendi adıma diyerek altını çiziyorum.
6


avatar
(26) -
director's cut izlediğime pişman oldum (aşırı gereksiz uzun). yoksa film güzel.
6


avatar
(239) -
İzlenebilirliği güzel filmlerden, bol aksiyon sahneleri var, iyi seyirler Gülücük
5


avatar
(88) -
Ryan gosling "lars and the real girl" den zıplayıp bu filme gelmiş sanki. Öyle donuk öyle ifadesiz bir oyunculuk olurmu ya? Gereğinden fazla üzerine düşülüyor bu adamın. Hani bazı insanlar vardır kendini oynar filmlerinde ve ilgi çeker ve bence bu ryan gosling normalde de robotumsu birşey ve filmlerinde de kendini oynayıp paraları cukka ediyor. Sevmiyorum arkadaş bu adamı! Eli yüzü düzgün herkes oyuncu olmamalı artık -ki ustaları olan voody allen , robin williams gibi isimlere saygısızlık olmasın. Filmi genel olarak tatmin edici buldum. Basit konu ağır işlenmiş ama görüntü ve ses yönetmeleri o kadar güzel iş çıkarmış ki izleyiciyi (bilinçli izleyici) sıkmamayı başarmış.
7


default avatar
(161) -
kesinlikle çok yüksek puanlar hak etmeyen bir film. hatta sıkıldığım yerler çok oldu. gene de siz bilirsiniz
2


avatar
(90) -
Eski filmi izlemedim.Ama bıktık be kardeşim.Neyden mi bıktık?
1- Geleceği anlatan bilim kurgu filmlerindeki o kasvetli havadan
2- Surekli yağan yağmurdan
3-insanligin bir sehirde toplanip dunyanin kalanini Çöplük olarak kullanmasindan(wall-e yonetmenleri mi cekti bu filmi?)
4-Mimari yapıların sanki paslanmış gibi eskimiş teknoloji havasindan
5-her elektronik aletin viyuu fuyuu diye ses cikarmasindan
6-sokaklarin dar 3 boyutlu reklamlardan
--Belki de film 1900'lu yillarda boyle cekildi boyle yazildi,devamina uyulmak icin yapildi, dedim ya eski filmi izlemedim diye -- ama ne olursa olsun bıktık be kardeşim az yaratıcı az farklı yapın şu gelecek filmlerini
4

Cevaplar (1)
avatar
(49) -
Bu filmi yazdığınız nedenlerden dolayı değilde, cyberpunk olarak düşünüp, biraz zaman ayırarak felsefik bir şekilde düşündüğünüz zaman verdiğiniz puan 2'ye katlanacaktır.


0
| Bildir


default avatar
(96) -
Ben ilk filmle bağlantısı yok sanmıştım,keşke önce onu izleseydim;olsun buna rağmen sıkılmadım.Evet film yavaş ilerliyor ve karanlık ama benim hoşuma gitti.Çok anladığımı söyleyemem tabi detaylar birinci filmdeymiş ama merak uyandırdı ,sonunu bekledim.


default avatar
(34) -
İleri tuşun basa basa izledim. Görselliği için izlenir diyemem çünkü mekanlar bana az geldi. Işık ve efekler çok kaliteli, karakterler az. Klasik devam filmi sorunsallarının hepsi var. İmdb den nasıl 8 üzeri almış anlamadım.
6

Cevaplar (1)
default avatar
(18) -
imdb puanlari hep manipule edilmis puanlardir. Bu yuzden imdb yi artik dikkate almayin


0
| Bildir


avatar
(57) -
Sağlam uykumu getiren film. Hatta ara verip 1 saat uyudum filmde. Karanlık ortamlar, kelime kelime dialoglar, filmin 90 dakikasına kadar anlayamadığım konu.. Beğenmedim kısacası.


avatar
(10) -
150 milyon dolar bu film için harcanacağına, genetik mühendisleri için okul yapabilirlerdi. Filmin hayal gücü, yaratıcılığı mükemmel ancak film olmamış.. filmi film yapan oyuncular değildir hiçbir zaman, özellikle günümüzde teknoloji bu kadar ilerlemişken; beden eğitimi dersinde takla atamayan öğrenciye havada kung fu yaptıran bu teknolojiye sahipten bundan bahsemedeyiz.. giriş gelişme iyi ama sonuç enteresan.. filmi iyi yapmışlar, sonuna doğru vaktinizi keşke maçı mı izleseydim dedirten cinsten. 5 puan kurguya
5


avatar
(433) -
2049'da kullanılan uçan arabada cam sileceği mi var? Şaka herhalde... Ciddi bir filme benziyordu ama? Onu boşverin de; filmin nesini sansür etmeleri gerekmiş, anlayamadım... Herneyse.
Distopik hikayeler ilgi alanımda olmasına rağmen bu filmi sevemedim. Babasını da sevmezdim zaten. Mamafih, Harrison Ford bu filmde iyiydi. Eski filmdeki şaşkoloz hali gitmişti en azından. Öte yandan Ryan Gosling'in iyi bir seçim olduğundan emin değilim.
Şöyle bir baktım, film ya çok beğenilmiş, ya hiç beğenilmemiş. Beğenmediğini söyleyen bir kardeşimiz 5 vermiş, herhalde "emeğe saygı"dan olsa gerek. Film uzun ve sıkıcı, harcanan zamana değecek bir hikaye olduğunu da kabullenemedim.
4


avatar
(19) -
Tek kelime ile mükemmel.. İzleyeli baya oldu bu filmi. Hatırladıkça; tadı damağımda gibi bir his veriyor.
8


default avatar
(10) -
Blade Runner' ın ortamı kasvetli güneş yok, filmin tarzı böyle. Yavaş işliyor evet o da tarzından diyelim. Genel olarak ben filmleri çok beğendim. Ama anlayamadığım birşey var, teknoloji almış başını gitmiş adamlar insan yaratmış. gel gör ki ofislerde bildiğin ufo ısıtıcısı var Gülücük)) ne alaka niye koymuşlar onu Gülücük)
8


default avatar
(7) -
Uzun uzun uzun upuzun sahneler, gereksiz bekleyişler, uzun bakışlar filmi kalite mi yapar? Bence hayır. Eğer bana "acaba eşyanın ruhu olabilir mi?" diye sorgulatacaksan, "bizi biz yapan acaba zeka seviyemiz midir yoksa ruhumuz mudur" diye düşündürteceksen, bunu hızlı yap. Bana bazı şeyleri düşünmem için sahneleri uzun tutup zaman tanıdığını sanıyorsan yanılıyorsun. Beni sıkıyorsun. Merak etme sandığından daha hızlı düşünebiliyorum, hızlı idrak edebiliyorum, kavram arasında sandığından daha fazla bağ kurabiliyorum. Bunun için beni ekranın başında bekletmene gerek yok. Size bu filmin efektif süresini söyleyeyim mi: 30 dakika. Filmi ileri sarmaktan başparmağım ağrıdı. Sonunu merak edip sonuna kadar izledim fakat sonuçtan hiç tatmin olmadım.
3


avatar
(5) -
Filmin popularitesine kapılan izleyici filmi izlemiş ve beğenmemiş çok şaşırdık gerçekten, bu filmi bekleyen kitle ile kendinizi ayrı yerde tutunuz, sizin bu devam filmden bir beklentiniz yok, beklentisi olanları ise bu kalitede 100 devam filmi gelse sinemadan çıkartamazsınız. Hiç Blade Runner'ı bilmeyen kesim ama izleyip beğenen kesim ise çok şanslı Blade Runner distopyasına hoşgeldiniz..
9


default avatar
(2) -
Bu yönetmene bayılıyorum, özgün senaryoya bağlı kalmak yerine daha bağımsız olsaydı bence daha iyi bir film çıkardı...
6


default avatar
(3) -
Büyüleyici!... O eşsiz sahnelerin müzikle uyumuna kapılıp gidiyorsunuz...
9


default avatar
(6) -
bu film hakkında söylenecek tek düşüncem kaliteli bir yapım izleyip sıkılmak istiyorsanız bu film tam size göre
6


default avatar
(587) -
Alt alta bir sürü kötü yorumdan sonra müthiş sıkılacağım ve yarısında kapatacağım şartlanması ile zaten ertelediğim filmi bir solukta izleyince şu sonuca vardım.Eğer gününüzde değilseniz bazen bu tür filmler gerçekten zorlayıcı olabilir ancak filmde cidden bir sorun yok .Müthiş bir distopya başka açıdan da ütopyayı kendi kurgusu içinde çok iyi işlemiş.Diğer yandan eleştiri olacaksa ilk filmde olduğu gibi devasa bir reklam filmi havasında sıkıştırılan markaları eleştireceğim ama artık onlar olmadan parasal açıdan büyük prodüksüyonlar yapılamıyor .O da var
7


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 9 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018