Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(236) -
Avrupa'da artan sığınmacılara açık bir gönderme yapan bir film. Başka kültürlere karşı politik doğrucu tavırlarından dolayı istemeden de olsa sessiz kalan bir aile ve bunun sonucunda sesleri kısılan çocukları anlatan bir yapım. Rahatsız edici filmler kategorisine alınabilir.
Sürprizbozan: Göster


avatar
(209) -
Derdini son derece sert ve rahatsız edici anlatan, bir çok sahnede metafor kullanan hatta bazen diyeceği lafı direkt söyleyen -özellikle finalde- bir yapım olmuş. Eğer adından çok söz ettirebilirse, woke tayfa tarafından linç edilecek ve korkunç eleştirilere maruz kalacaktır.

Yapım oldukça açık şekilde farklı kültürlerin çarpışması sonucunda daha vahşi olanın habitatı domine edeceğini, diğerinin ise o kültürü içine aldığı, kabul ettiği için perişan olacağını söylüyor. Netflix, Amazon vs kanallarda gösterime girmesi de imkansız görünüyor. Çünkü tam olarak sjw/woke söylemleri tokat delisi yapıyor ve bunu yaparken harikulade bir sanat dili ve zekâ kullanıyor. Muazzam bir "sosyal içerikli" gerilim. Bravo...

Not: Küçük çocuğun bağırırcasına ağzını açtığı sahne çok acayip olmuş.
10


avatar
(219) -
30 senedir böyle filmler çekiliyor ve her dönem birileri bu tip senaryoları o günün politik mevzularına gönderme olduğunu düşünüyor. İzlediğimiz her filmin her sahnesini bir şeylere yormaya kalkarsak her filmi bir yere bağlarız. O olmasın, bu olmasın şuna dikkat edilsinin sonu sinemanın özgürlüğünü yitirip yok olup bitmesidir. Sinemanın tek tip peri masalı, topluma pozitif mesaj vermesi gerektiğinden ibaret olduğunu düşünenlerin kesinlikle izlememesi gereken bir film.

Horror/Disturbing türünü çok seven ve kolay kolay rahatsız olmayan biri olarak baya gerildim. Absürt davranış şekilleri ile gergin ortamı çok iyi yaratmışlar. Son ana kadar heycanlıydı
7


Yorumlar (33)
avatar
(45) -
Farklı bir yapım. Ancak diğer yorum yapan arkadaşlardan farklı olarak sığınmacılara filmde açık bir gönderme olduğunu düşünmüyorum. Filmin üçte ikisi bir şeyleri bağlamakla, oluşturmayla sonuca varmayla finali görmek istemekle geçiriyor. Gayet yeterli bir temposu var gerilim için. İzleyici olarak finale doğru siz de heyecanlanıyorsunuz. Keza hikayenin gidişatından sonu tahmin etmek zor olmuyor. Ama bana kalırsa tatmin edici bir film olmuş. Senaryo ve oyunculuk olarak bir şeyler başarılmış. Filmin yönetmeni "Rahatsız edici bir film çekmek istiyorum" diye demeç de vermiş. Benzer bir olay kendisinin başına 12 yaşında ailesiyle çıktıkları tatilde de gelmiş daha önceleri. Dolayısıyla rahatsız etme amacına ulaşmak için filmde epey uğraşıyor. Yaşadığı olayı negatif bir bakış açısı ile de sinemaya uyarlıyor. Filmi tekrar baştan aşağı gözden geçirince kaçırılan ufak detayları da görüyorsunuz. O kısımları da aşağıda spoiler ile paylaşıyorum. Şans verilmeli, başarılı.
Sürprizbozan: Göster


avatar
(177) -
Senaryosunu geçtiğimiz günlerde izlediğim ''As Bestas'' filmine benzettiğim fakat ona kıyasla daha çok beğendiğim bir yapım. Bu tarz psikolojik gerilim filmlerinde, hikayenin merkezine oturtulmuş olan sosyopatların amacının ve onları neyin motive ettiğinin cevaplarını alamayışımız bazen beni rahatsız ediyor.

Rüya gibi manzaralara sahip Toskana'da başlayan film, insanın kanını dondurur nitelikteki fazlasıyla rahatsız edici finaliyle Hollanda'da sona eriyor. Dürüst olmak gerekirse filmin ilk bir saati biraz ağır ve yavan ilerliyor lakin finale doğru gerçekten de insanın sabrını, vicdanını ve benliğini allak bullak etmeyi başarıyor. Spoiler olmaması adına detay veremiyorum fakat o malum sahnede gerçekten kanım dondu.

Filmi izledikten sonra, hayatınızdaki insanları ve yaşam tarzınızı sorgulama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Elbette bir başyapıt değil lakin izlemeye değer bir film olduğu kanaatindeyim. Psikolojik olarak ziyadesiyle ratasız edici unsurlar barındırdığı için izlemeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.
7


default avatar
(58) -
Korku filmi sanarak izlemeyin, film tamamen psikolojiye oynayan bir gerilim. Oyunculuklar çok başarılıydı. Gidişatı tahmin etmek benim için zor değildi fakat film bitiğinde bir 10 saniye ekrana baktım diyebilirim, etkiledi. İzlenmeye değer bir film
7


default avatar
(38) -
7/10 Beğendim. Anlatımı, oyunculuklar gayet başarılı. Şikayet edildiği kadar sert gelmedi bana. Güzel bir gerilim.
7


avatar
(381) -
Benzersiz olay örgüsüne bağlı olarak sinir bozucu gerilim atmosferinin gittikçe arttığı, eşit derecede sürükleyici ve üzücü olan, son dönem İskandinav sinemasının parladığı korku / gerilim türünde bir film.

Korunaklı ve maddi açıdan rahat yaşayan, kültür farklılıklarının yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu en baştan kabul eden ortalama bir Avrupalının, dünyanın kendi hayatı gibi güzel ve öngörülebilir olması fikrinden hareket ettiği filmde, gerçek dünyanın yalancı, kışkırtıcı ve incitici taraflarıyla tanışmanın yarattığı çaresizlik ve etkisizliği de görmek mümkün.

Danimarkalı yönetmen Tafdrup'ın Toskana'da tatildeyken Hollandalı bir çift ile tanışmasından sonra çiftin ülkelerine davet etmesiye oluşan filmde Hollandalı çifti gerçek hayatta da evli olan oyuncular canlandırdı.

"Cehennem, diğer insanlardır."
Jean-Paul Sartre

- Bunu neden yapıyorsun?
- Çünkü bana izin verdin.
8


default avatar
(3) -
Filmin finali hariç vasat, korku gerilim vs. değil sadece rahatsız edici, bir sondan ibaret, benim film hakkında tek çıkarımım türk toplumuna avrupa insanının hiç benzemediği - dostlukları, aile ahbaplıkları vs. çok acaip, adamlar çok içine kapanık gerçekten herşeyleri resmi arkadaşlıkları bile..
3


avatar
(1273) -
Filmin en başından sonuna kadar her an "Ne olacak, kayış nerde kopacak?" şeklindeki merakımı taze tuttuğu ve bunu da kasvetli, sinir bozucu kişilikler çerçevesinde izleyiciyi sürekli gererek yaşattığı için gerilim noktasında puanını yüksek tutuyorum. Özellikle son 25 dakikası gerçekten hem rahatsız edici, hem de gerilim olarak da güzeldi. Öte yandan, yaşananların merkezinde "çocuk" karakterinin yer alması açıkçası beni de rahatsız etti.

Sürprizbozan: Göster


Yine bazı arkadaşların yazdığı gibi, filmin sığınmacı sorunu ile ilgili politik bir eleştiri, Avrupa vatandaşlarına dönük bir ikaz olduğu yorumlarına da katılıyorum. 7/10
7


default avatar
(12) -
Sanki mükemmel gerilim korku filmleri varmış gibi, seyretmişler gibi yorum yapanlara kanmayın. Bildik başlayan, bildik gelişen ama son 15 dakikası için bile bunlara katlanılacak bir gerilim filmi.
8


avatar
(5838) -
Genelde korku filmlerini izlemem ama yorumları okuyunca merak ettim. Gerçekten asap bozucu bir konu ve ayrıca ders çıkarılması gereken hemen herkese güvenmeme açısından olumlu. İlk yarısı sabırla izlenirse 2. yarıda olayların gelişimi daha iyi anlayabiliyorsunuz.
6


avatar
(927) -
Film başından sonuna kadar beni gerdi. Gayet gerile gerile izlerken filmin sonuna gelince olaylar başka bir boyuta geçti. En sonunda oldukça rahatsız edici sahnelerle birlikte geçilen boyut beklentimi karşılamadı. Ben daha dünyevi şeyler beklerdim. Olaylara tepkisiz kalan karakterler canımı sıktı.
Sürprizbozan: Göster
Gerilim ve sonunda korku sevenler filme şans verebilir. İyi seyirler... 6/10...
6


avatar
(103) -
Film üzerine yorumlar çok karışık bir şekilde yapılmış. Sıgınmacılarla bile ilgi kurulmuş ki ben öyle bir bağlantı kuramadım. IMDB'de ise tamamen filmin mantıksızlığı üzerine yorumlar yapılmış. Bu da yetersiz. Evet mantıksız görünüyor anne babanın çocuklarına yönelen tehlike karşısında aşırı tepkisiz kalmaları. Ama aslında söylemek istediği de tam olarak bu. Çocuklar günümüz modern ötesi dünyasında fazlasıyla savunmasız bırakılıyor, yetişkinler sadece doğurma işini yerine getirip kendi dünyalarına dönüş yapıyorlar. Zannımca filmin derdi buydu. Filmin sonunda aileye ve çocuklarına zarar verecek olan kişinin 'Buna siz izin verdiniz' cümlesi de görüşümü destekliyor diye düşünüyorum.
8


default avatar
(96) -
İzledikten sonra ilk başta bu ne lan dediğim fakat yorumlarda Winsinger isimli arkadaşın yorumuna bakınca metaforların kafamda yerine oturduğu bir film oldu.
2


default avatar
(326) -
Boş muhabbetlerle zaman geçirilen, basit senaryo ile kurgulanmış kötü bir film. Tamamen zaman kaybı. Son sahneye kadar birşey olacakmı diye bekliyorsunuz ama maalesef. Tavsiye etmiyorum. 1/10
1


avatar
(50) -
Değişik bir film.. Senaryo çok sinir bozucu, saçma, mantıksız gibi geliyor ama hayatta böyle değil mi? Biz şuan bu filme bunları diyoruz tıpkı normal hayatta da sonuca bakıp basit bir şekilde işin içinden çıktığımız trajik olaylar gibi.. Ama o kötü ya da iyi sonucunu gördüğümüz tepkisiz kaldığımız olayların aslında bir giriş ve gelişmesi var. Hiçbir sonuç bir anda ortaya çıkmıyor yavaş yavaş zamanla alıştırıla alıştırıla göz göre göre o noktaya geliyor ve bir şekilde bunu yaşıyoruz. Bkz. Ülkenin geldiği durum..

Ve ayrıca belirtmeliyim ki filmin alt metninin çekildiği ülkenin sığınmacılar problemi olduğundan bahseden yorumları aşağıda okuyunca film daha da anlam kazandı.

Gereksiz gerilim müziği de filmin senaryosunun ta kendisi kadar sinir bozucu, kasti bir şekilde de film bunu amaçlıyor diye düşünüyorum zaten, bu saçmalığı garipsememizi tepki göstermemizi istiyor aynı filmin alt metnindeki olaya da tepki vermemizi istediği durum gibi..
7


default avatar
(34) -
Such a little worst. Filmden cok iyi anlayan entelijensiya övgüsüne mazhar olabilen yapımlardan birisi. Düz normal birisi icin çöp.
2


avatar
(7911) -
Farklı bir yapım olduğu kesin! İzlerken karakterlerin, sana bana saçma gelecek şekilde agresif-pasif davranışları insanı sinir ederken, bir yandan da geriyor. Bazı metaforlar, göndermeler var. Pek önerilecek bir film değil, zira herkese hitap etmediği zaten yorumlardan belli... Velhasıl size kalmış, ben izlediğime memnun oldum diyebilirim.


default avatar
(3) -
ben böyle saçma sapan bir film daha ömrümde izlemedim.nasıl bir mesaj verdi ne anlatmak istedi oturdum saatlerce düşündüm yok boş hatta bomboş bir film.


avatar
(467) -
Verdiği mesajın da bu salak filmi çekenin de yüzüne tüküreyim. Son derece saçma hareketlerle dolu gereksiz bir film. Hiçbir gerilimi olmadığı gibi tatsız tuzsuz heyecanı olmayan boş bir film. Hikayenin sonu başindan belli zaten. Ezik, salak bir koca, dominant/nispeten zeki anne ve şımarık bir kız. Tavşan işi berbat etti. Neyse bulaşmayın.


avatar
(209) -
Derdini son derece sert ve rahatsız edici anlatan, bir çok sahnede metafor kullanan hatta bazen diyeceği lafı direkt söyleyen -özellikle finalde- bir yapım olmuş. Eğer adından çok söz ettirebilirse, woke tayfa tarafından linç edilecek ve korkunç eleştirilere maruz kalacaktır.

Yapım oldukça açık şekilde farklı kültürlerin çarpışması sonucunda daha vahşi olanın habitatı domine edeceğini, diğerinin ise o kültürü içine aldığı, kabul ettiği için perişan olacağını söylüyor. Netflix, Amazon vs kanallarda gösterime girmesi de imkansız görünüyor. Çünkü tam olarak sjw/woke söylemleri tokat delisi yapıyor ve bunu yaparken harikulade bir sanat dili ve zekâ kullanıyor. Muazzam bir "sosyal içerikli" gerilim. Bravo...

Not: Küçük çocuğun bağırırcasına ağzını açtığı sahne çok acayip olmuş.
10


avatar
(219) -
30 senedir böyle filmler çekiliyor ve her dönem birileri bu tip senaryoları o günün politik mevzularına gönderme olduğunu düşünüyor. İzlediğimiz her filmin her sahnesini bir şeylere yormaya kalkarsak her filmi bir yere bağlarız. O olmasın, bu olmasın şuna dikkat edilsinin sonu sinemanın özgürlüğünü yitirip yok olup bitmesidir. Sinemanın tek tip peri masalı, topluma pozitif mesaj vermesi gerektiğinden ibaret olduğunu düşünenlerin kesinlikle izlememesi gereken bir film.

Horror/Disturbing türünü çok seven ve kolay kolay rahatsız olmayan biri olarak baya gerildim. Absürt davranış şekilleri ile gergin ortamı çok iyi yaratmışlar. Son ana kadar heycanlıydı
7

Cevaplar (1)
avatar
(992) -
Yorumunuz güzel, teşekkür ediyorum. Ama bu film gerçekten bir şeyleri yordurmak için yapılmış, seyirci için değil. Filmin amacı seyirci olsa, puanı final sahneleri öncesi 7 civarı iken aniden dörde beşe düşmez.
5


2
| Bildir


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023