Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(79) -
İşte arkadaş yıllardır özlemini duyduğumuz sinema bu.
Vıcık vıcık espriler olmadan , saçma sapan diyaloglar ve çeşitli ideolojileri empoze etme çabası olmadan, milleti birbiri ile seviştirip aşk üçgeni kurup hikayeyi uzatmadan, hızlı kamera geçişleri ile sahne doldurmadan da film çekiliyormuş gördük.

Filmde gördüğüm her şey dört dörtlüktü. Oyunculuk,kostümler,müzikler, hikaye ve aklınıza ne gelirse.
Uzun ve ağır bir film olsa da hiç bitmesin istedim.Devam filmlerini dört gözle bekliyorum.
10


avatar
(590) -
Evren oluşturup tasvir etmek gerçekten zor iş. Sıcaklığın 100 dereceyi aştığı bir çöl gezegenini soluk sepya tonlarda gösterme fikri ancak Villeneuve'den çıkardı. Renklerde ve insanların yüzünde o sıcaklığı, nemi, teri hissetmek isterdim ama olmadı.

Bir de Villeneuve'ün estetik kaygısı bence hikâye anlatımını baltalamış biraz. Sanat galerisi gezmiyoruz abicim. Galaksiler arası savaş, entrika, aksiyon sunuyorsun bize. Her sahnede sergiden fırlamış gibi görünen karelere gerek yoktu. Ayrıca film bir girizgah filmi için fazla uzun ve karşılaştığımız olaylar sürekli birbirini tekrar eden olaylar. Bir sonraki filmi merak etmek bir kenara dursun, film bitsin diye dakikaları saydım.

Efektlere girsem mi bilemedim. Animasyon filminden hallice CGI kullanımı vardı. Bilgisayar çizimi dışında bir iki dekor görseydik, gezegenlerin heybeti gerçek manada izleyiciye geçebilirdi. Benim mi çok gözüme battı bilmem ama animasyonlar hiç gerçekçi değildi. Filmlerinde insanı oradaymış gibi hissettiren Nolan abimizi biraz örnek alsalar keşke.

Kısaca Villeneuve, The Lord of the Rings tarzı bir evren oluşturmak istemiş ama bocalamış. Bir sonraki bölümler izleyicisine hayırlı olsun ama Dune defteri benim için kapandı.
4


avatar
(4070) -
Popülist sistemin son armağanı ve pohpohlayıp şımarttığı bir film daha. Anlatılan hikâyeye göre haddinden fazla uzun, sıkıcı, zorlama ve inandırıcılıktan uzak. Hiçbir çekiciliği ve akılda kalacak bir yanı yok. Bu tip filmleri sevenlerin hoşlanacağı sevmeyenlerin ise şiddetle uzak durmasında fayda var.
5


Yorumlar (231)
default avatar
(462) -
Kitabı okumayıp, filmi izleyenlerdenim.
Aşırı iyi buldum filmi, izlerken yönetmeni Denis Villeneuve çekmiş galiba dedim. Atmosferden tutunda gizemleri...
10


default avatar
(12) -
Filme gitmeden önce 1. kitabı bitirmiştim, yani oldukça taze bir şekilde filmi izledim. Okuduklarımı sinemada bu kadar güzel görmek beni mutlu etti açıkçası. Kitabın atmosferi iyi yansıtılmış, müzikler, görüntüler çok iyi. 2. filmi merakla bekliyorum.
9


default avatar
(5) -
Kitabı okumadan filmi izleyenlerdenim.

Olumlu ve olumsuz yorumları filmi izlemeden önce okudum ve beklentim, güzel ancak biraz fazla ağır, yer yer sıkıcı olabilecek bir film olacağı yönünde idi ancak kesinlikle film beklediğimin çok üstünde çıktı. Filmi senaryo/konu yönünden değerlendirmeye çok fazla gerek yok, zaten o konuda kötü düşünen pek yok, ancak aksiyon ve heyecan olarak da bence son derece kararında, zevkle izlenen bir yapım.
9


default avatar
(218) -
1984 yılı yapımına bakıp bu filmi peşinden izleyince, hiç emek vermemişler dedim, resmen senaryoyu aşırma bu kadar mı olur dedim. 1984 filmi yılına göre çekilme imkanları zamanımızdaki teknikler ile olsa idi, 2021 de bu hikayeyi çekmeye kimse cesaret edemezdi. En büyük şansızlık mı, hatamı dersiniz bilemem ama, sıkıldım...birde kopyacılıktan da yabancılar da seyirciyi mağdur ederlermiş dedim. Bana kalırsa bu filmin devamı biraz zor çekilir. Filme görsel açıdan fazla bir şey diyemem...nasıl olsa makinelerin maharetleri, o da paraya bakan işler.
6

Cevaplar (3)
default avatar
(79) -
iki filmde aynı kitabın uyarlaması doğal olarak kitapta yazan neyse yapımda da aşağı yukarı onlar var bu yüzden aşırmadan kastınızı anlıyamadım açıkçası
10


1
| Bildir
default avatar
(218) -
Yaratıcılık konusu, tanrı binlerce insan yaratıyor ve birbirlerine benzer diyebileceğimiz halde farklılıklar var. Siz haklısınız sonuçta detaylı baktığınızı anlıyorum...dediğim gibi imkanlarımızın artmış olması daha fazlayı ve yorum farkını hissettirmeliydi...
6


0
| Bildir
default avatar
(79) -
Açıkçası kitap uyarlamalarında mümkün olduğunca ana esere sadık kalınmasından yanayım. Bu güne kadar yapılan yapımlarda yorum farkını arttırıp "uyarlama değil esinlenme" mantığıyla yapılan 1 tane düzgün yapım hatırlamıyorum.Ama kötü yapım derseniz size onlarca yazabilirim.
10


0
| Bildir


avatar
(75) -
Bu ne kadar saçma bir film böyle. Müzik kullanımı ancak bu kadar saçma ve yersiz olabilirdi. Aynı zamanda renk filtresi cidden berbat. Bu kadar basit olan bir hikayeyi izleyiciye ancak bu kadar berbat ve karışık şekilde anlatabilirlerdi. Sinematografi yerlerde. Sanki uzay gemilerini değil de uzun uzun bina izliyormuş hissi verdi. Her yönüyle berbat bir yapım. Bu kadar puanı hak etmiyor.
3


default avatar
(143) -
Eskiden sadece edebiyat vardı... Rambo, Terminatör, Zor Ölüm, Conan, James Bond... Ve şimdi de Dune... Bu da edebi bir eser uyarlaması. Romanın 80li yıllarda çekilen filmine baktım, teknoloji açısından çok kötü. Bu film tutar. Büyük bir aksiyon ziyafeti sunmadı ama sanırım ilerleyen bölümlere sakladı. Sonuçta bir inşa süreci. İkibin yirmiler Dunenin ve Avatarın yılları olabilir. Bana Star Wars filmini anımsattı. Güzel replikler de mevcut. Devamı gelir gibi ama bir daha izler miyim pek sanmam. Aksiyon sosu çok az kalmış.


default avatar
(232) -
Cilası biraz fazla kaçmış, filmi bitirince buradaki yorumlara göz attım, bir çok kişinin aynı fikirde olması tesadüf değildir herhalde...yoksa montajı daha kısa mı olmalıydı, bilmiyorum? Bu kadar özenli sinematografi çalışmasına, daha güzel diyalogların, daha iyi oyunculukların, daha akıcı ve kaliteli hikaye akışının, daha gerçekci aksiyonun eşlik etmesi gerekirdi. Rebecca Ferguson ve Timothée Chalamet çok karizmatikler ve çok iyi resim veriyorlar, yakın çekimlerinin biraz fazla olması beni rahatsız etmedi, Hans Zimmer'in müziklerinin dakika başı yüksek tondan girmesi, müzikleri sevseniz bile bir noktadan sonra bayıyor. Aynı şeyi çok beğendiğim "Blade Runner 2049"da da hissetmiştim. Çocuğun bir kaç dakikada bir devamlı kızı rüyasında görmesi, hayal etmesi "yeter" seviyesine ulaşmış...küçük emrahın yaşadıklarından daha çok şey başından geçiyor, bizim oğlan hala kız derdinde...Döğüş, savaş, kahramanlık sahneleri de izleyiciyi filmin içine çekecek seviyede değil...

Ama her şeye rağmen filme çok kötü demek de haksızlıkmış gibi geliyor, yönetmenin çektiği bir "Blade Runner 2049" seviyesinde değil ama 1,2 puanlık bir film de değil...devam filmini izler miyim? Tabi ki evet, zaten temel değerlendirmeyi o belirleyecek gibi gözüküyor. En kıt not bareminde bile 10 üzerinden bir 5,6'sı var. Son yıllarda çekilen filmlerle kıyaslamak ve hoşgörülü olmak lazım...Yoksa aklıma gelen 2004 yapımı, efektleri gayet mütevazi ve ucuz olan "The Chronicles of Riddick" filmini bile bu filmin çok üzerine koyarım. Ne alakası var derseniz, iki filmin de gelecek temalı bilim kurgu filminde bulunan klişelerden uzaklaşmaya çalışıp, alternatif evrenler, tarzlar yaratmaya çalışmaları....misal olarak insanların renk renk ışınların havada uçuştuğu, parıldayan laser silahları ile savaşmak yerine çifte su verilmiş söğüt domaniç yapımı kılıçlarla birbirlerine dalmaları gibi...Hikayedeki konsept daha orijinal bir bilim kurgu dünyası yaratmak olsa da yönetmen gayda eşliğinde yürüyen kahramanlar gibi pek çok sıradanlıklara saplanmış kalmış. Resim iyi olsun gerisini koyver gitsin olmuş biraz...
Sürprizbozan: Göster
7


avatar
(103) -
Altı kitabı okumuş ve yıllardır kullandığım nickimin (Duncan Idaho) karakterini jason momoa olarak göreceğim hiç aklıma gelmezdi. Her ne kadar kitaplardan ve seri hikayeler çevirilen filmler kafanızda oluşturduğunuz dünyayı veremesede yüzüklerin efendisinde bunu bir nebze başardılar. Ayrıca Dune serisinin 1984 yapım ve 2000-2003 mini dizi olan yapımları vardır.
Filme gelirsek bu film felsefesi ağır olan ve özellikle kitaplarını okuyanları, Frank herbert,Isaac asimov gibi yazarları ve o tarz atmosferleri sevenleri çok mutlu edecek bir filmdir. Kendi fikrime göre benim gibi kitap fanları her ne kadar kitaptaki felsefisini ve aksiyonu yansıtamamış olsada izlemeye değer olduğunu düşünüyorum. Film oyunculuklar ve sürekleyici başarılı olmuş. Sadece bazı karakterler tam oyunculara oturmadığını söyleyebilirim. Ama filmdeki atmosferi yansıttığını söyleyebilirim. Kostümler,görsellik ortalamanın üstünde tek beğenmediğim bana göre filmin felsefesini tam yansıtamadığını düşünüyorum.
Ayrıca film ilk izleyecekler ve kitabı okumayanlar,felsefesini bilmeyenler yorumlara,yüksek puana kanıp büyük beklentiye girmesinler.
9


default avatar
(116) -
çok kötü bir film. Nasıl bu kadar yüksek puan aldı ilginç. Beğenenlere saygım var tabiki ama çok film seyreden biri olarak hayatımda seyrettiğim en kötü filmlerden biriydi. Ailece seyrettik hepimiz sıkıntıdan patladık. Ha bir şey olacak ha film güzelleşecek derken film bitti. 2/10
2

Cevaplar (1)
avatar
(103) -
Zaten bu film felsefesi ağır olan ve özellikle kitaplarını okuyanları, Frank herbert,Isaac asimov gibi yazarları ve o tarz atmosferleri sevenleri çok mutlu edecek bir filmdir.
9


2
| Bildir


avatar
(538) -
Orjinal filmi geçmiş. İlk filmi izlediğim zaman seksenlerde, o film zamanına uygundu (post apokaliptik filmler modaydı, mad max gibi). 80 lerin abartı kıyafetleri, karakterleri orjinal filme damgasını vurmuştu. Ama açıkçası hikaye karanlık bir hikaye. Ve bu film hikayeyle tam anlamıyla kaynaşmış. Renkleriyle, karakterleriyle, kurgusuyla.

Denis Villeneuve tam bu film için biçilmiş kaftan bir yönetmen. Filmin genelini çok beğendim. Timothée Chalamet ise karanlık karakterlerin aranılan oyuncusu oldu. BUgüne kadar oynadığı bütün filmlerde çok başarılıydı. Kötü yorumlara aldanmayın. Z kuşağına hitap etmiyor olması filmi kötü yapmaz. Hatta açıkçası filmin iyiliğine dair açık göstergelerden birisi olarak görüyorum.
9


avatar
(3) -
Önce kitabını okumuştum. Sonra filmini izledim. İkisi de muhteşem. Yalnız kitabı okurken Dr. Liet Kynes'i hep erkek olarak düşünmüştüm. Filmde kadın olduğunu görünce şok oldum.
10


avatar
(31) -
Başlangıç serisine güzel bir start verildi. 2.5 saatin nasıl geçtiğini anlamadım. Müzik seçimlerinin sahnelerle uyumu bir o kadar güzeldi. Kitap serisini okumayanlar için senaryoyu anlamak zor görünse de 1-2 puan alacak bir film değil.
8


avatar
(176) -
DarthKote adlı üye nin yorumunun bir kısmını direk alıntılıyorum
''Vıcık vıcık espriler olmadan , saçma sapan diyaloglar ve çeşitli ideolojileri empoze etme çabası olmadan, milleti birbiri ile seviştirip aşk üçgeni kurup hikayeyi uzatmadan, hızlı kamera geçişleri ile sahne doldurmadan da film çekiliyormuş gördük''
Bu uzun cümleye sonuna kadar katılıyorum son senelerde kaliteli film bulamıyordum bir nebze olsun bunu gideren bir film şiddetle tavsiye eder iyi seyirler dilerim
8


avatar
(782) -
"Rüyalar, derinlerden gelen mesajlardır."

Benim anlamadığım; filmi beğenenler ile beğenmeyenlerin neden burada bir tür meydan savaşı yaşadığı. Filmi beğendiyseniz beğenmişsinizdir, beğenmediyseniz beğenmemişsinizdir. Önemli olan, burada hem bir görüş ve izlenim alış-verişinde bulunmak, hem de filmi henüz izlememiş olan kardeşlerimize sağlıklı bir fikir vermek olmalı, tabii bunu yaparken de görüşünüzü gerekçelendirebilmek, ve dilimizi de katletmeden en az hata ile okuyacak kişilere ulaştırabilmektir. Değil midir?

Filme dönecek olursak, Dune serisi, benim maalesef "okumuş olmayı istediğim" serilerden biridir. Bir diğeri de "Vakıf"tır mesela. Bu saatten sonra ikisini de okuyamam ama yaşı ve zamanı olan kardeşlerime tavsiye ederim. Nedense okumuş olanların bir kısmı, filmin kitaba uygun olduğundan, bir kısmı da olmadığından dem vuruyor. Uyarlama oldukça kritik bir iştir, bazen iyi bir kitaptan kötü bir film çıkar, (Örneğin Kurt Vonnegut Jr. uyarlamaları) Bazen de kötü bir kitaptan iyi bir film çıkabilir, (Buna örnek vermek istemiyorum.) ve herkesi memnun etmek neredeyse imkansızdır. Birşeyi olduğu gibi görebilmek, gereksiz bir misyon yüklememek ve gereksiz şekilde aşağılamamak, burada özellikle önem kazanıyor. Ne olursa olsun, bir filme, özellikle de böyle bir filme 1 vermek de, 10 vermek de gerçekçi bir yaklaşım değil. Elbette ki filmin hataları var. Örneğin bizim dizilerdeki gibi uzun bakışmalar, zamanı biraz bolca kullanmalar... Kast konusunda da farklı düşünceler var, Timothy Chalamet'den memnun olan var, olmayan var, falan...

"Yusufçuk"lar çok hoştu bu arada...

Bütün olarak baktığınızda, büyük bütçeli ve çok emek verilmiş bir iş olduğu ortada. Bu arada yorumlara bakmadan önce filmi izlerken Lord Of The Rings, Star Wars ile buluşmuş diye düşünüyordum, sonra benzer düşünceler olduğunu gördüm. Bir İngiliz-Arap kültürü karışımı izlediğimi düşündüm ve benzer yorumlar gördüm. Aklın yolu bir yani... Bu belki dini motiflerin kaynakları konusuna farklı gözle bakmamızı sağlayacak bir hikayenin başlangıcı da olabilir...

Filmi yalnız veya kiminle isterseniz onunla izleyebilirsiniz, tek uyarı, biraz sabır gerektirdiği...
7

Cevaplar (2)
avatar
(1453) -
Bay Cormorant, Gülücük

Bu filme benim 2. yorumum vardı moderasyon tarafından uçurulan, tartışmalar aşağıya doğru lastik gibi uzamıştı, insanların neden 1 verdiğine açıklık getirmişti halbuki, ta ki birileri çıkagelip o çok sevdiği küfürlü kelimeleri havada savuşturana dek, yorum güme gitti. Hatta yorumların 5. sayfasına bakarsan sebo79 adlı kişi ne yazmış, benim yoruma dair kalıntılar var. Gülücük

İnsanlar genelde anlamadıkları şeylere tepki olarak 1 veriyorlar. Özellikle bilim kurgu / fantastik türlerde 1 ton detay var ve 2 saatli geçen filmlerde ilgi kopması yaşanıyor, doğaldır, insanlar bazı kritik yerleri kaçırabiliyorlar, zaten altyazı okuyorlarsa yazıyı mı takip etsin filmi mi bazen zorlanıyorlar. Mesela adam filmde geçen elzem konu baharatın ne işe yaradığını anlamıyor, şöyle demiş; "Mesela baharat ne için bu kadar önemli nasıl kullanılıyor bunu bir göster yada imparator kim amacı nedir buna biraz değin." .... yani film mi suçlu bunu anlamadıysan??

Anlamadığın şeyden de doğal olarak zevk almazsın işte.. ama 1 puan kabul edilemez. Hele ki bu bütçeye, bu emeğe.. 1 ve 10 puanları genelde tepki puanları oluyor bildiğin gibi. Ben bu film daha gelmeden önce sabırsızlıkla bekliyordum, büyük 1 iştahla filmi mideye indirdim. 2. bölüm geldiğinde bunu tekrar izleyeceğim. Beğenmeyenlerin kendi kaybı kesinlikle.

Film algılayışını etkileyen çok parametreler var, yazısı hazır, bir başka yorumda değineceğiz efendim. Saygılar.
8


2
| Bildir
avatar
(782) -
Büyük olasılıkla neyi simgelediği belli de, ne için kullanıldığını duyunca benim aklıma "dilityum" geldi, Star Trek hastası olarak...
7


1
| Bildir


default avatar
(8) -
Eksikliklerine rağmen oldukça başarılı buldum filmi. Aktarılan kısmıyla kitaba epey sadık kalmışlar. Kitabı okurken aklımda canlandırdığımdan daha iyi şeyler görmek beni mutlu etti. Filmin en çok şikayet edilen tarafı uzun ve sıkıcı oluşu gördüğüm kadarıyla. Bense tam aksine pek çok şeyin hızla geçilmesinden, hatta bazı önemli noktalara ve sahnelere hiç yer verilmemesinden şikayetçiyim. Film bir 2-3 saat daha devam etseydi sıkılmadan izlerdim.
10


default avatar
(68) -
155 dk nın nasıl geçtiğini anlamadım. çünkü seni içine çeken bir şeyler var. şimdi saymak istemiyorum müzikleri, kostümleri vs... her şey güzel. esaslı bir hikaye anlatıldığı için kitap okur gibi içine dalıyorsun ve süre o yüzden güzel geçiyor. konusu çok derin ve çok anlamlı şeylere değiniyor. bununla ilgili yarım sayfa yazı yazmaya gerek duymuyorum.
8


avatar
(101) -
Görüntü ve ses yönetmenliği konusunda adeta ders verir nitelikte, kostüm ve makyajlar konusunda da müthiş başarılı bir yapım. Ki bu dallarda Oscar'ı kaptırmayacağını düşünüyorum.

Bunların haricinde abartmamayı da uygun görüyorum. Abartan arkadaşlar için de Lord of the Rings serisinin Fellowship of the Ring giriş filmini veya Star Wars serisinin A New Hope giriş filmini hatırlatmak istiyorum... Ayrıca sinemaseverlerin bir filmi izlerken romanlarını okumasının da gerekli olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Bir filmin başyapıt olabilmesi için kitabı okumayanları dahi tatmin etmesi gerekmiyor mu? Kurgunun işlenişi ile dünyanın ve karakterlerin tanıtımı bakımından zayıf olduğu gerçeğini göz ardı etmememiz gerekiyor. Yine de seri için doyurucu bir başlangıç olmuş diyebilirim. Umarım serinin diğer filmleriyle bu sorun aşılır. Herkese keyifli seyirler Gülücük 7.5/10
7


default avatar
(74) -
her insanın bir eserden beklentisi farklı olabilir. bu sebepten ötürü insanlar birbirlerinin fikirlerine saygı duymalı; ancak belli bir yere kadar. gerçekten bu film, konusu, efektleri ve özellikle oyunculuk performanslarıyla 5 puan ve altını hak edecek bir performans sergilemiş olabilir mi? açıkçası gösterime girmesini iple çektiğim bir filmdi ve istediğimi eserden fazlasıyla aldım. bazı arkadaşlar özellikle konusundan çok yakınmış. kendilerine filmi yeniden izlemelerini ya da youtuber olan Barış Özcan'ın bu film ile ilgili analizine bir göz atmasını tavsiye ediyorum. Bana kalırsa bu senenin en iyi bilim kurgu filmiydi. Notum: 8/10
8


default avatar
(1) -
Yorum yapanların çoğu Dune romanlarını okumamış anlaşılan. Bilgisi olmadan fikir yürütenler sınıfına girmişler. Birçok geçersiz argüman üretmişler. Dune üçlemesini 1981-1982 de ingilizce orijinallerinden okudum. Frank Herbert'ın devam romanlarını da sonraki yıllarda okumaya devam ettim. Bence bu film, The Lord of The Rings (aynı yıllarda yine ingilizcelerini okumuştum) filmleri kadar başarılı olmasa da, romana yaklaşmış. 1984'teki Dune filmine kıyasla çok başarılı. Bence zevkle seyredilebilir. Romanlarını da okumanızı tavsiye ederim, özellikle ingilizcelerini.
9


avatar
(62) -
Meşhur ve bol ödüllü Dune serisinin sinemaya çekilmiş yeni bir versiyonu. 1965 çıkışlı bu seri unutulmamalı ki belki de en meşhur bilim kurgulardan biridir. 80 li yıllardaki filmlerine göre tabii ki çekim kalitesi ve teknoloji olarak daha iyi. Film agır gelebilir fakat zaten içeriği bu. Ben filmi oldukça beğendim; kitaba sadık kalınmış ve sonuna kadar çeken bir yapım olmuş. Ufak tefek eleştirilebilecek yerleri var fakat unutmayalım bu tarz dev yapıtları filme yansıtmak çok kolay değildir. 3 leme bitince mutlaka izlenmesi ve bulundurulması gereken bir seri olacaktır.
8


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 8 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024