Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(5235) -
Gerçekten baştan sona sıcacık, içten, duygusal, tatlı bir filmdi. Aslında içinde farklı hikayeler barındırsa da asıl hikaye güzel Ruby ve ailesi etrafında gelişiyor. Oyuncuların birbirleriyle etkileşimleri, performansları çok başarılıydı. Bu filmin Fransız yapımı da varmış. İlk fırsatta onuda izlemek istiyorum. Özetle ailenizle hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz harika bir film.... Gönülden 10 puanı veriyorum...Birde filmin adı neden CODA diye merak ettim. İşitme engelli anne- babanın engelli olmayan çocuğu olan bu durumdaki bireylere CODA (Children of Deaf Adults) adı veriliyormuş
10


avatar
(859) -
Apple'dan sıcak, sımsıcak muhteşem bir film. Açıkçası beni böyle ağlatan bir film olacağını başlarken hiç tahmin etmemiştim. Olağanüstü oyunculuklar, harika bir uyarlama senaryo, herkesin seveceği akıp giden bir yapıt. 3 engelli oyuncunun gerçek hayatlarında da engelli olduklarını belirteyim. Bu yılın En İyi Yardımcı Kadın (Marlee Matlin) ve Uyarlama Senaryo kategorilerinde 2 dalda Oscar aday adayı. Sakın kaçırmayın. Mutlaka izleyin ve izlettirin. İyi seyirler... 10/10...
10


avatar
(50) -
Konu bilindik olsa da film sıcaklığını izleyene geçirmeyi başarabilmiş. Başroldeki kadın oyuncu bence rolünün hakkını vermiş. Kısacası izlenmesi gereken bir film.
8


Yorumlar (43)
avatar
(130) -
Ergen bir genç kız için sağır ve dilsiz bir aileden daha kötüsü hippi sağır ve dilsiz bir aileye sahip olmaktır. Konusu itibarıyla seyretmeyi hep ertelediğim bir filmdi ama şimdi önyargılarımı tekrar gözden geçirmek zorundayım. Ne olursa olsun sonuçta Akademi, Oscar ödülünü boş yere vermiyor. Hele 3 dalda bu ödülü alan bir film ise söz konusu olan, insan bir değil, iki değil üç kere düşünmeli. Tamam ana tema ve çatı çok klişe bir konu ama detaylar çok başarılı işlenmiş zaten şeytan ayrıntıda gizli değil midir?


avatar
(224) -
Anlamlı, duygu yüklü bir filmdi. Bazen tebessüm ettiren, bazen ise duygulandırıp ağlatabilecek sahneleri var.
7


default avatar
(19) -
filmin orjinali La famille Bélier. bu yapımın 2 puan üstü kalitede olmasına rağmen hayretle 0,4 puan yüksek oylanmış. 3 kat kişi oylamış. oscar verecek başka yapım olmadığından dolayı zannediyorum bu anormallik.
5


default avatar
(24) -
Çok sağlam ve duygu yüklü bir film olmuş. Oyunculuklar ve konu mükemmel. Ailece seyredilip beraberce hüzünlenilip sevinilecek sıcacık bir film. Tavsiye ederim.
9


avatar
(1692) -
oscarlık mı bence değil, iyi film mi kesinlikle, film yönetmenine bakınca benzer bir film daha çektiğini gördüm o filmi de izlemiştim daha önce, oyunculuklar başarılı, finali de tam kıvamında, hüzün, dram ve tebessüm bir arada...
8


default avatar
(33) -
Yer yer duygulandıran yer yer gülümseten güzel bir film olmuş. Oscar olayına çokları takılmış ama çok da önemsememek lazım o kısmı. Önemli olan size iyi vakit geçirtip geçirtmediği. Film boyunca burası da olmasaymış olurmuş dedirten tek bir sahnesi yoktu bana göre. İlk fırsatta orijinal Fransız yapımını da izleyeceğim.
8


avatar
(84) -
İlk çıktığı zamanlarda izlediğim o zamanlar da beğenmeme rağmen Oscar ödülü almasından ötürü tekrar izleyip tekrardan beğenmediği bir film. Şahsen A24 uyarlaması Macbeth filmi bence en güçlü olması gereken film iken bayağı geride bırakıldı. Ben CODA filminin Oscar almasının tek nedeninin duyarlı olma olgusundan ibaret olduğunu düşünüyor ve savunuyorum.
5


avatar
(75) -
Aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden harika bir yapım. İnsanın içine işleyen etkileyici bir hikayesi var. Hiç bitmesin diye izlediğim ender filmlerden diyebilirim ve neden izlemek için bu kadar klasörde beklettim diye kendime kızdım.
10


default avatar
(101) -
Fİlm kötü mü, değil. Ama kesinlikle Fransız film daha güzeldi. Neden, çünkü bu filmde aile olarak sıcaklık olmamış aralarında. Uyumsuzluk hakim açıkçası. Ama ilk versiyonda duygular bana daha iyi geçti. Diğer filmde gözlerim dolarken birçok sahnede bu filmde o şekilde olamadım.

Kızın direk bezginliği başrol gibiydi. Halbuki orijinalinde öyle olmayınca insanın gözüne batıyor maalesef bu durum.

Diğer filmi izlemeyenler net beğenebilir ama bana göre geçirdiği duygular açısından çok aşağıda bir film, Oscar alması da iyi olduğu anlamına gelmediğini zaten Oscar alan çook filmden biliyoruz.
Klasik Amerikan filmi olmuş doğrusunu söylemek gerekirse. Anlamıyorum bazı Amerikan filmler var ki duyguyu aşırı size hissettiren ama bazen de asla hissettiremeyen. Sanırım oyuncuların uyumsuzluğu vardı da bu şekilde oldu benim açımdan. Hissedemedim hiçbir şey.

Diğer filmden olumlu olan kısmı sadece sonunda olayları parça parça göstermeleri, tamamlanmamış durum olmadı.

Sürprizbozan: Göster


İşte genel olarak film benim için duygu sıcaklığından yoksundu.

Orijinali çok daha iyiydi.
Vaktiniz varsa ikisini de izleyin tabi ama illa izleyecekseniz orijinalini izleyin daha iyi.

Cevaplar (1)
default avatar
(170) -
Fransız versiyonu film festivalinde izlemiştim, çok iyiydi...buna gerek yok


1
| Bildir


avatar
(523) -
İzlemesi çok keyifli, çok samimi bir filmdi. Anlayamadığım şey ise film güzel olmasına rağmen en iyi film oskarını hangi sebeple almış olması. Buna benzer her sene o kadar fazla film çekiliyor ki! Samimi, insanı iyi hissettiren, abartsız filmlerin genelde pek kötüsü olmuyor. Ancak bana göre bu oskar kazandıracak bir özellik değil.

Belki pandemi yüzünden doğru düzgün film çekilmemiş olmasından kaynaklıdır. Bilemedim. Ama film gerçekten sizi içine alan, sanki oradaymışsınız gibi hissettiren sımsıcak bir film. Muhakkak izleyin.
8


avatar
(377) -
güzel kurgulanmış konser sahneleri ve konusu müsait olmasına rağmen neredeyse hiç duygu sömürüsü yapmaması sebebiyle beğenimi kazanmış olan, sıcak ve samimi bir film olmuş. filmden etkilenirsiniz, etkilenmezsiniz onu bilemem ama ekran başında biraz gülerek, biraz da duygulanarak iyi vakit geçirmek istiyorsanız tavsiye edebilirim.
8


default avatar
(71) -
Filmi az önce izledim ve şok içerisindeyim. Lütfen bu filmin en iyi film Oscar'ını almasına biri şaka desin. Abi bizimle kafa mı buluyor bunlar. Tamam film biraz sıkıcı da olsa sıcak ve izlenebilir ama baştan aşağı duygu sömürüsü abi. Halen inanamıyorum bırak en iyi filmi, Oscar statüsünde olan bir film bile değil bu, nasıl olur. Bildiğin Walt Disney'in pazar günü ailecek izlenecek türden hafif müzikal olan bir filmi kıvamında. Bir yerlerden Apple komite üyelerine rüşvet verdi diye haber çıksın anında inanırım. Toplumsal mesaj veriyor tamam ama sırf bunun için böyle bir filme en iyi film Oscar'ı vermek geçmişte her anlamda kocaman olan ve Oscar alamamış filmlerle dalga geçmektir. Son yıllarda sinema sanatında böyle bir saçmalık görmedim. Oscar'dan ayrı düşündüğünde bile benzeri hatta çok daha iyileri olan filmler izledik, başroldeki kızın oyunculuğu berbat ötesiydi, sadece bir kaç sahnede rolünü yansıtabildi onun haricinde bariz amatördü. Halen inanmakta zorluk çekiyorum, Oscar, üstelik en iyi film yani törenin en prestij içeren ödülü böyle bir filme gittiyse bu törenin benim için hiç bir anlamı kalmadı, ki zaten tören reytinglerinin yıldan yıla düşmesi verilen hatalı ödül kararlarına izleyicilerden gelen tepkiyi de gösteriyor.
6

Cevaplar (1)
avatar
(377) -
evet bu film mükemmel bir film değil ama bence siz oscar'ı gözünüzde fazla büyütmüşsünüz. oscar hiç de öyle matah bir şey değildir. şimdi burada bugüne kadar oscar almış bazı aktörleri, aktrisleri ve filmleri tek tek sayıp sizi haksız çıkarmak istemem. siz zaten onları biliyorsunuzdur. dolayısıyla oscar mı bu filmi hak ediyor, bu film mi oscar'ı hak ediyor orası muallakta... selamlar.
8


1
| Bildir


avatar
(86) -
Film, fena değildi, ancak oscarlık bir film de kesinlikle değildi, hangi filmlerle yarıştığını bilmediğim için şu an için yorum yapamam, 'def' sağır insanların yaşadığı sorunlara dem vurmuş, ancak sağırlığın ne demek olduğunu izleyiciye yaşatacak daha iyi filmler mevcut, hatta resmen yaşadım, spoiler vermeyeceğim.
7


avatar
(123) -
Konusu aşırı ilginç değil veya müthiş olaylı bir kurgusu da yok ama sizi olabilecek en doğal ve yumuşak şekilde göğsüne bastırıyor film, nefesiniz aynı ritmi yakalayana kadar sıcacık kumlara uzanıp dalgaların sesini dinlermiş gibi huzurlu sakinliğini içinize çekiyorsunuz. Ailenin incelikli duygularını anlıyor, üzülüyor, mutlu oluyorsunuz. İnsana çeşitli güzel duyguları hissettirmesi bir yana beğendirme kaygısı taşımadan doğallıkla dolu olması filmi benim için bir tık daha ileriye taşıdı.
Sürprizbozan: Göster

İzlediğim için çok mutlu olduğum sıcacık bir aile filmi. Tavsiyemdir. İyi seyirler dilerim.
9


default avatar
(9) -
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(12) -
Tam bir aile dramı ama bu sefer biraz farklı işitme engelli bir aile ve CODA olan bir çocuğun yaşadığı zorluklar ve bununla nasıl başa çıktığı. Duygusal açıdan bir çok hislerimize tercüman olan ve bilmediğimiz ve anlamadığımız bir dünyayı bize anlatmaya çalışan bir film olmuş.
Daha önce benzer konulu film izlemiştim gayet basit herkesin kendinden bir şey bulacağı bir film olması filmi daha da izlenir hale gitirmiş.
6


avatar
(324) -
Orjinali de bu versiyonu da çok iyi. Güldüren/duygulandıran herkese göre bir film. Mutlaka izlenmeli tavsiye edilmeli. Böyle filmler her zaman çıkmıyor. Umarım bu sene akademi şaşırtır bizi de bu filme en iyi film oscarını verir.


avatar
(101) -
Birçok kitabın, öğüdün veya motivasyon konuşmasının veremediği duyguyu bir film vasıtasıyla hissettirebilmek çok özel ve bir o kadar da zor bir mesele. Bu film bu zorluğun üstesinden öyle bir geliyor ki film boyunca seyirciye birçok duygu değişimi yaşatıyor.
Ayrıca bana göre her şeyden önemlisi ellerinde ağır drama fazlasıyla yatkın bir konu varken film bu kolaylığa kaçmak yerine seyirciyi sürekli olarak empati yapmaya itiyor ve en doğru farkındalık oluşturma yolunu seçiyor. İşte bu cidden büyük saygıyı hak eden bir iş!
Başta bu yönü olmak üzere harika oyunculuklarıyla da bana çok büyük bir haz verdiğini söyleyebilirim. Umarım sizde de aynı hazzı uyandırır, keyifli seyirler Gülücük

( En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu rolünde Troy Kotsur Oscar'ı almayı hak ediyor. Hakkını verdiği oyunculuğunun yanı sıra Akademi Ödülleri'nin de bu farkındalık oluşturma çabasına ortak olması çok doğru bir karar olacaktır diye düşünüyorum. )

Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(207) -
Film size Manik-Depresif duygular yaşatıyor. Öyle ki bir yanağınız sert bir tokat yemiş gibi içinizi sızlatırken, diğer yanağınız kulaklarınıza varıncaya kadar gülüyor. Sessizliğin sesi olmaya çalışırken, bir yanda sahip olduğu ebeveynlerden dolayı dışarıda dışlanan, içeride ise o sessizliğin içinde olmadığı için farklı gözle bakılan bir hayatın sıkışmışlığını izliyoruz. Komedi içinde farklılığın dramını yada farklılığın içindeki komediyi seyrediyoruz. Hele son çeyrekte ki koro sahnesi yok mu?...Filmi bir de bu gözle seyredin, yada daha doğru bir tarifle filmi bir de bu sesle dinleyin diyor ki, tabiri caiz ise esaslısından güzel bir şamar yiyorsunuz. O bir kaç dakika size filmi anlatıyor aslında.

Ve müzikler... Etta James sesinden ''Something's Got a Hold On Me'' ile filme başlarken (Ki kendi beyaz, sesi esmer Christina Aguilera'da çok güzel söyler), ''Happy Birthday'' ''bu kadar mı güzel söylenir'' deyip filme devam ediyorsunuz. Yani müthiş.

Oyunculuklar iyi. Ancak Marlee Matlin'e bir parantez açayım. 1986 yapımı, William Hurt ile başrolünü paylaştığı ''Başka Tanrının Çocukları'' adlı bir filmi var. Ki o yılın en iyi kadın Oscarı'nı ve Altın Küre ödülünü almış. Fi tarihte izlemiştim. Eğer performans görmek isterseniz ve denk gelirse bakın derim. Burada biraz pasif kalmış.

Biraz da Akademi...Uyarlama senaryo dalında şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. Troy Cotsur ise en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday, şanslı da görüyorum. Sonuçta bir işitme engelli olarak çok doğal performans sergilemiş. (Hastane sahnesinde ve o muzip tarif konusunda koptum resmen). En iyi filme gelince, Oscar kriterlerine takılabilir gibi. Çünkü kitap uyarlaması olsa belki ama bir film uyarlaması olması (yorumcularımız yeterince bahsetmiş zaten, ayrıntıya gerek yok) kırılganlığa sebep olabilir. Ancak ''Elzem değil'' diye yorumladığım ve hala aynı kanaatte olduğum ''The Power of The Dog''a verilirse üzülürüm açıkçası.

Tavsiye... Konu benzerliği yok ama bu film gibi zıt duyguları bir arada yaşatan Mads Mikkelsen'li Riders of Justice (Retfærdighedens ryttere) filmini de tavsiye ederim. Bu filme gelince ben çok beğendim. Ancak yorum geneli bağlamaz. Tüm yorumlara saygı ile seyredeceklere iyi seyirler...


default avatar
(95) -
Bir işitme engelli olarak içinizi sımsıcak tutacak çok özel bir film..
10


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023