Giriş Kayıt

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (2022) Yorumlar


Im Westen nichts Neues

En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(60) -
Almanlar başarmış bu işi. 1917'den çok daha iyi bir film yapmışlar. Savaşın hemen hemen her yönünü filmde ilmek ilmek işlemişler. Savaşın ne olduğunu hala savaş naraları atan hödüklerin yüzüne vurmuşlar adeta. Savaşta1 saniye bile yaşam ile ölüm arasında çok ince bir çizgidir. Ulu önder Atatürk'ün söylediği gibi "Savaş zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir". Bunların aynısı Çanakkale'de yaşandı. Filmde olduğu gibi bir Alman generali düşünün. O generalin zihniyeti Almanya'da hayat bulup yeşerdi, ırkçı ve faşist Nazi Almanyasını doğurdu. Öte tarafta başka bir general düşünün ki düşmanlarına şunu diyebildi: "Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır." Hepinize iyi seyirler dilerim.
9


default avatar
(62) -
Film hikayesiyle, müzikleriyle, oyuncu performanslarıyla, diyaloglarıyla insanı derinden içine çekiyor. Savaşları çıkartanlar ve savaşanlar... Film savaş içinde bu iki taraf arasındaki yaşananları ve farkları da insanın gözünün içine sokmayı çok anlamlı bir şekilde başarıyor. Yaşım 56 film şu yaşıma kadar izlediğim en iyi 3 5 savaş filminden biri oldu. İMDb puanından fazlasını hak eden bir yapım. Türün meraklıları hiç düşünmeden izlesin derim.
10


default avatar
(26) -
izlediğim en iyi savaş filmlerinden biriydi, hatta bence er ryan'ı kurtarmak filminden daha iyiydi çünkü o yapay hollywood dokunuşlarını içermiyordu. mesajı da gözüne sokmuyor, sadece olan biteni anlatıyor, sen alacağını alıyorsun.
10


Yorumlar (70)
avatar
(229) -
Film çok güzel. Özellikle kamera çekimini öyle yapmışlar ki, sanki kamera bir çalışmış ve filmin sonunda STOP demiş, yönetmen. Oyunculuklar gayet iyi, konu zaten güzel. Tavsiye olunur. Notum 7/10
7


avatar
(3751) -
Her şeyiyle dört dörtlük bir savaş draması. Yarattığı o dönemi kusursuz sergilemesi takdir edilmesi gereken ilk şeylerden. Yazılması gereken çoğu şey yazılmış bu yüzden savaş filmleri sevin ya da sevmeyin herkesin hoşuna gideceğini düşünüyorum.
8


avatar
(234) -
Netflix'ten çıkan nadir iyi işlerden biri. Gerçi son anda satın alıp üzerine kendi logosunu basmış da olabilir. Bilemiyorum. Savaş sahnelerinde bir iki ufak şey hariç gözüme batan bir yer olmadı.

Yüksek koltuklarda oturanların arasındaki kişisel anlaşmazlıklar ve onların hırsları yüzünden bir hiç uğruna birbirini öldüren milyonlarca kişinin milyonlarca hikayesinden bir kesit. Tarihte bunun örneği çok. Günümüzde de hala devam ediyor. Bu durum insanlığın büyük çoğunluğunun kolay manipüle edilen, düşük zekalı ve kötücül kişilerden oluşmasından kaynaklanıyor. Sıcak evlerinden savaş çığırtkanlığı yapan ve ölenleri de süslü sözlerle güzelleştirip kendi vicdanını rahatlatan geri zekalıların gözüne(?) sokacaksın böyle filmleri.
7


avatar
(667) -
"Köpeğe bir parça et atmayagör. Havada yakalar. İnsana güç vermeyegör. Canavarlaşır."

İyi film, ama "güzel" bir film değil. Yönetmen de bunun farkında olmalı ki, araya güzel manzaralar da serpiştirmiş. Filmin en olumlu tarafı, savaşın gerçekliğini neredeyse içinde yaşama duygusuyla vermeyi başarıp "elle tutulur" hale getirebilmesi. Tabii şu "Batı Cephesi" ile ilgili gerçekler de çarpıcı. Bu noktada başroldeki genç oyuncu Felix Kammerer'i de kutlamak gerekir, olağanüstü bir iş çıkarmış. Aslında bütün oyunculuklar çok iyiydi.

Almanların da kendi açılarından baktıkları bir film yapmaya elbette hakları olmalı, ama kendi sıcak odasında oturup, kral sofralarına kurulup bir yandan ahkam kesen komutan modeli gibi özeleştiriler bir yana, "belli belirsiz" de olsa bir taraflılık hissediliyor, ister istemez.
Sürprizbozan: Göster


Film gerçekten çok uzun ama dizi olması gerektiği fikrine katılmıyorum. Belki daha derli toplu bir kurgu ile daha az sıkıcı bir iş çıkarılabilirdi. Bu arada hemen hepimizin aklına Çanakkale savaşı'nın ve Atatürk'ün, "ona ait değil" diye tartışma çıkarıldığı ünlü sözlerinin gelmesi de rastlantı olmasa gerek...

Çocuklara göre değil, resmen işkence olur.
7

Cevaplar (1)
avatar
(5358) -
Evet siteye ilk düştüğünde izlemiştim ve beğenmiştim....Gülücük
10


0
| Bildir


avatar
(356) -
"Batı Cephesinde Yeni bir Şey Yok" filmini , yaşı yetenlerin hatırlayacağı üzere Küçük Ev dizisindeki hepimizin bu isimle bildiği Küçük John yani Richard Thomas'ın oynadığı 1979 versiyonu ile yıllar önce seyretmiştim. Ana fikir nihayetinde değişmiyor. Savaş düşündüğümüz gibi birşey değil.

Güncel versiyonlarla değerlendirirsek, Er Ryan'ı Kurtarmak, 1917 ve Alman yapımı olan Batı Cephesinde Yeni birşey yok, savaş filmleri kategorisindeki en sağlam 3 hikaye. Diğer savaş filmleri gibi savaş kahramanlarından ziyade, savaşın sıradan insanların hayatlarının ne kadar gereksizce harcanabileceğini gösteriyor.

Im Westen Nichts Neues, açık söylemem gerekirse, Er Ryan'ın Kurtarmak filminin ilk 20 dakikasına dayanabilenlerin seyredebileceği bir çıta olmuş. bir amaç uğruna savaşmanın gereklerini kabul etmekle beraber, filmin en sonunda çıkan yazıdaki bir cümle, milyonlarca insanın aslında bir hiç uğruna öldünü zihinlerimize kazıyor.

Çok fazla birşey yazamayacağım. Gerçeği olduğu gibi gösteren savaş filmleri beni hep etkilemiştir. İnsanların aklımızın alamayacağı acılar içinde hayatlarını kaybetmelerini ancak böyle görünce, savaşın olabilecek en son çare olduğunu insan idrak ediyor. Gözlerimin dolduğu , bazı birkaç dakikalık kısımlarında ise artık yaş itibariyle ruhumun kaldıramadığı için geçtiği, felfesesi üzerinde uzun uzun yazmanın kifayetsiz kalacağı bir gerçeklik filmi.
Film her türlü yapmacıklıktan uzak, savaşın ve savaş ortamının bir kesitini anlatıyor. Gördüğüm en iyi prodüksiyonlardan birisi. Digital efektler ile gereçek dekorların ayırd edilmesi imkansız.

Özel olarak vakit ayırarak seyredilmesini, çocukların uzak tutulmasını öneririm.
10

Cevaplar (1)
avatar
(667) -
Çocuklar konusunu bir tek ben önemsiyorum sanıyordum, demek ki yalnız değilmişim. Gerçi her filmin kategorisi belli ama, yine de bazı filmleri "dalgaya düşüp" ailesiyle birlikte izleyenler oluyor. Yorumunuzu da çok sevdim. Daha çok yazmalısınız, en azından izlediğiniz filmleri atlamamalısınız.
7


1
| Bildir


avatar
(29) -
Savaş kötü, barış iyidir. Gelişen akıl ve vicdan yok ederek değil, var ederek güçlenmeyi, yaşamayı öğrenecek. Savaş karşıtı ana temalı savaş filmi. İzlenir, güzel.

Unsere Mütter, unsere Väter'da şaheserdir, zirvedir.
9


avatar
(79) -
Savaşın gerçek yüzünü gösteren filmlerden. Ne yazık ki savaşlarda kazanandan çok kaybeden oluyor. Başa gelen egosu yüksek kişiler yüzünden milyonlarca kişi zarar görüyor.
10


avatar
(34) -
işleniş olarak `1917`, `Hacksaw Ridge` gibi filmleri anımsatsa da özellikle can çekişme sahneleri ile (biraz abartıldığını düşünsem de) beğenimi kazanan film.

savaş, tarihi film sevenler kaçırmasın.
8


default avatar
(2) -
İzlediğim en iyi savaş filmi diyemem çünkü: İnce Kırmızı Hat var gönlümde. Haksızlık yapamam ikiside çoook iyi. 2017, stalingrad, er Rain, kapımdaki düşman gibi bir çok iyi film izledik ama bu başka.
9


avatar
(207) -
‘’Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça harp bir cinayettir.’’(Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK) Filmin özü bu… Hayatı bir dram olan Erich Paul Remark’ın zamanında, yasaklanan ve yakılan aynı adlı eserinden uyarlama bir film. Uzun süresi bir handikap olsa da hiçbir sahnesini boş geçmeyen, sadece kendi tarihi gerçekleriyle kalmayıp savaşın genlerine de neşter vuran bir yapım. İlk uyarlaması 1930, ikincisi 1979’da çekilmiş. 1930’daki ilk film en iyi film ve en iyi yönetmen dalında Oscar almış. Bu film de sürpriz yapabilir. Zaten en iyi uluslararası film, en iyi özgün müzik, en iyi makyaj, en iyi ses ve en iyi görsel efekt dallarında adaylığı var. Sonradan açıklanacak ana kategorilerde de adını görebiliriz. Peki, hak eder mi? Şahsi kanaatim olumlu yönde. Benim gibi Oscar’a göz kırpan filmleri takip edenler var ise bakmalarında isabet olacaktır diye düşünüyorum. İyi Seyirler…
7


avatar
(38) -
Savaşlar kadar gereksiz, anlamsız bir düşünceyi / eylemi TARAFSIZ biçimde MASUMANE vaziyette ancak bu kadar iyi işlenebilirdi. Netflix gibi bir yapımın bu denli kaliteli olacağı kimin aklına gelirdi.
Çekimler,Mizahsen,Atmosfer ve Kostüme diyecek bişey yok. Alejandro González Iñárritu Tadına bi iş var. Çok çok başarılı buldum. Zaten Remake bir iş. Gene de yıllar sonra çekilip okulda özellikle Askeri Harp Okullarında gösterirler. Öve öve bitiremesem de bazı eksik noktaları elbette vardı. Zaten kusursuzluk Tanrıya hastır.
8


avatar
(94) -
Savaşın anlamsızlığı, gençler ölürken lüks sofralarda yemek yiyen kodamanları, bir kişinin hırsı için binlerce kişinin ölmesi cidden çarpıyor insanı.

Hele ateşkes öncesi birbirlerini öldüren askerler saat dolunca bir anda durması, az önce hiçbir şey olmamış gibi siperde yanyana yürümeleri…

Adeta bir oyun sanki. Süre dolunca bitiyor...

Oysa herşey gerçek.

Ve büyük bir liderin sözü daha iyi anlaşılıyor bu filmi izleyince. ''Savaş zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir.''
8


default avatar
(99) -
İyi bir film ama abartıldığı kadar değil . Fazlasıyla sıkıcı . Er Ryan ile kıyaslayan arakadaşlara gülüyorum sadece . 1917yle kıyaslamakta doğru değil ikisi farklı tarzda . Bu yapım çok kaliteli ama çok baydı neredeyse çok önem vermeme rağmen hiçbir duygusal açıdan bağlanamadım bilme
7


default avatar
(14) -
Çok iyi bir film. Senaryosu, oyunculukları ve sahneler çok iyi.
8


avatar
(164) -
Anlatılan savaş yüz yıldan daha uzun bir süre önce gerçekleşmiş olsa da güncelliğini kaybetmeden savaşın gerçeklerine dair acımasız ve ürkütücü yorumun olduğu, savaşın sıradan insanlar için tek kullanımlık bir mermi kadar değerinin olmadığını gösteren ve bu sefer kaybedenlerin gözünden baktığımız bir film.

Berger ve ekibi, korkunç ve gerçekçi bir savaş tasvirini neredeyse kusursuz bir şekilde filme işleyerek haklı bir şekilde Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) filminin açılış sahnesiyle karşılaştırılıyor.

Filme kaynaklık eden romanın yazarı Erich Maria Remarque, Birinci Dünya Savaşı'nda bir Alman askeri olarak savaştaki dehşeti ve askerlerin savaş sırasında ve sonrasında karşılaştıkları sorunları bizzat yaşayarak kendi deneyimlerinden esinlenmiştir.

"- Bizi ateşkesten ayıran tek şey sahte gurur."
8

Cevaplar (1)
avatar
(667) -
Böyle bir romanı o savaşı yaşamadan yazmak zaten pek olası olmasa gerek. Başroldeki Felix Kammerer, E.M.Remarque'ın kendisi herhalde, ufak tefek dramatizasyon farkları ile...
7


1
| Bildir


default avatar
(35) -
Filme iyi olduğu tek şey savaş atmosferini çok iyi hissettirmesi. Bunun dışında bomboş bir film. Senaryo kötü, sıkıcı bir film. Filmin ikinci yarısında sıkılıp bıraktım.
4


default avatar
(56) -
Muhteşemdi. Atmosferi sonuna kadar yaşatmayı başarmışlar. Senaryo, kurgu, oyunculuklar, çekimler efektler vs herşey başarılı. En iyisi diyemem belki ama seyrettiğim en iyi dünya savaşı filmleri arasında ilk üçü rahat zorlar.
8


default avatar
(27) -
Yorumlara güvenerek buyuk heycanla izledim,ama 1917 filminin yanindan dahi geçemez.Tamam savaşın zorlugunu anlatiyor ama,anlatirken insan boguyor.Surukleyicilik hiç yok.Gereksiz uzatilmis.


avatar
(700) -
Bu aralar yorumlarına ve puanlamasına çok güvendiğim TA sitesi yorumcuları ile ters düşüyorum..Bu filmin TA puanınin "8" olduğunu görünce gözlerim faltaşı gibi açıldı ve bu filmin malesef bir Netfliks filmi olduğunu gözardı ederek (Netflikste sadece 1 film o da "Outlaw King" beni kalitesi ile şaşırtmıştı) filme daldım..
Film "tarafsızım ben" gibi yapsa da aslında acayip şekilde alttan alttan Alamancılık yapıyor (mesela WWI de ilk kimyasal gaz kullanan Alamanlardır. Tabi daha sonra fransızlar da geri durmamıştır ama filmdeki gibi gariban alaman askercikleri gazdan ölürken elleri kolları bağlı oturmamışlardır) Neyse, film BENCE hiiiç "objektif" bakış açısı ileseyirciye sunulmuyor..Son olarak bütün olumsuzluklara rağmen WWI hakında çok az film olduğu için bu yeniden çevrim seyredilebilir kategorisinde, h(atta 1917 hayalkırıklığindan çok daha iyi) ama "8" de etmez..Benden 7 olur ederi ( savaş filmi yapmak gerçekten zor olduğu için +1 puan)
7


default avatar
(1) -
İlk yarım saatinde bana bişeyler geçmedi saçma geldi Filmin ilerleyişinden mi bilmem ama sıkıla sıkıla izledim. Mekan çekimler güzeldi.
4


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023