Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(70) -
Harika ötesi bir filmdi. Özgürlük ve demokrasi yanlısı ABD'nin Irak'ta yaptığı mükemmel işlerle donatılmış seyir zevki yüksek güzel bir filmdi ve 6 oscar almayı sonuna kadar hak ediyor!!! Film nasıl bitti anlamadım çok hızlı ve sürükleyiciydi. Hele o Amerikan askerlerinin Iraklılarla kurduğu güzel ve gayet kibar iletişimleri yok mu bitirdi beni!!!
Geçelim gerçek yorumuma... Film safsatalarla dolu, gerçeklikten uzak, buram buram politika kokan bir filmdi. ABD sineması Vietnam'da yaptığını şimdi Irak'ta yapıyor Haksız oldukları bir savaşı film vb. şeylerle kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle bu film 6 oscar aldı. Düşünsenize yakın tarihte bundan çok daha iyi askeri savaş psikolojik filmler aday bile gösterilmezlerdi ama şimdi değişen durumlar olayı bu hale getirdi. Filmde çok ilginç sahneler vardı mesela Amerikan askerlerinin hepsi Iraklılara oldukça sevecen ve dostça davranıyorlardı. Sonra tüm bombacılara hacı diyorlardı. Filmin birçok yerinde ezan ve Kuran okunuyordu ama nedense bu yerler hep bombalama ve ya Iraklıların kötü gösterildiği sahnelerdi. Sonra minareler ve camiler suçlu yuvası gibi gösterilmiş. Tüm Iraklılar kötü tüm Amerikan askerleri iyidir gibi bir ütopya çizilmiş.
Daha ne olsun aklıma şimdi gelenler bunlar. Tekrar söylüyorum bu filmin 6 oscar alması tamamen politiktir zaten Kathryn Bigelow ödül töreninde bu ödülleri Amerikan askerlerine ithaf etti ve yanını belli etti. Keşke Avatar fiminde Amerikan askerlerine ince ince dokunduran eski kocası James Cameron'dan biraz objektif olmayı öğrenebilseydi...
1


avatar
(269) -
Hepimiz gösterime girdiği zamanlarda şöyle üstünkörü bir bakıp geçiştirdik ama oda ne film oscar aldı ve ülkemizde yeniden gösterime girince farklı bir motivasyonla izledik sonuç hayalkırıklığıydı.Belkide filmi izlerken amerikan vatandaşı gözüyle bakmak lazım onlarda bizim nefes:vatan sağolsun filmini izlerken buda filmmi derlerdi belkide. akademi bu nedenle duygusal davranıp mantık yerine vicdanen ödülü vermiş...
6


avatar
(20) -
Bariz politik.Amerika'yı dünyaya yumuşak tanıtmayı amaçlayan rezil bir film.Zaten yönetmen Oscar törenlerinde "Irak'taki askerlerimiz,ırak'taki askerlerimiz" diye zırladı durdu.Çok sinir bozucu bir durum.Altta ismini vereceğim belgesel ve vidyolara bir göz atın.

Yasaklanmadan önce wikileaks'de türlü videolar vardı Irak'la ilgili.İzledim de.Youtube'da belki halen mevcuttur.

Zeitgeist'i de izleyin.Ama önyargıdan muaf izlemelisiniz.

Fahrenheit 9/11 adlı belgeseli de kaçırmamalısınız.Yorumlar değişecektir.

Ama bir gerçek varsa o da Amerikan halkının bildiğin koyun oluşudur.Çok kolay kandırılıyorlar.Ve bir çok şeye kayıtsızlar.Bu;yönetmeyi,hikayeler uydurmayı,para kazanmayı çok kolaylaştırıyor olsa gerek.

Değerli zamanınızı bu film yerine Hababam Sınıfı'nı yeniden izleyerek doldurmanızı tavsiye ederim.

Sevgiler. Saygılar
3


Yorumlar (62)
avatar
(657) -
Aldığı ödülleri hak eden bir film olmuş mu emin değilim ama epeyce kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Radikal arkadaşlar yine giydirmiş filme ama size soruyorum filmin neresinde savaşa övgü, araplara hakaret, dinlere hakaret veya ne bileyim Amerika Irak a özgürlük getirecek gibi söylemler veya davranışlar filmin neresinde var? Bir kere de film izlerken - tabi gerçekten izliyorsanız - at gözlüklerini çıkarın ve öyle izleyin ve eleştirin. Sizin yaptığınız filmi eleştirmek değil, Amerika yönetimini eleştirmek oluyor. Bu tip arakdaşlar ertuğrul dizisini izlerken keyiften dört köşe oluyor ama Amerikan yapımı olunca mı sorun oluyor?

Uzun lafın kısası 2000 li yılların en iyi savaş filmlerinden biri bence. Yoğun aksion veya çatışma beklemeyin ama en azından başka bir konu. Bomba imha ekibi üzerine başka bir film görmedim.
Benden 8 puan tavsiye ederim.
8


avatar
(514) -
Tamamen klişe ve gerçekçilikten kilometrelerce uzak bir film. Savaşın ortamından çok fazla etkilenen bir karakter. Pervasız, sürekli artistlik havasında olan başka bir karakter ve o artistlik havasında olan karaktere karşı çıkan başka bir karakter daha. Yine kendi şeylerini yüceltmişler. Filmde sadece tek bir bakış açısı vardı ve oda tamamen yozlaşmış bir bakış açısıydı.
Sürprizbozan: Göster


Filmi izlemeden direk 1 puan verip geçin.
1


avatar
(264) -
Amerikan conilerini dünyaya "ah seni bıcı bıcı" göstermeye çalışan bir film. İyi niyet elçisi Rambo'ların filmi. Tüm filmin basit bir matematiği var aslında .Filmde gördüğümüz her şeyin tam tersini düşünün:
Sürprizbozan: Göster

Avatar gibi sinema tarihinde çığır açan bir film de bu yanlı filmcik için güme gitmiştir. Çok yazık.
6


avatar
(815) -
Kaotik bir yapı içinde bulunana Irak'ta görevlendirilen "Patlamamış Bomba İmha Ekibi(EOD)"nin bulunduğu durum;pskolojik.etik vb.etkenler ile Irak'ın içinde bulunduğu sisli havayı ele alan, 9 dalda aday gösterilip 82.Akademi Ödülleri'nde 6 ödül kazanmış ve yönetmenliğini Kathryn Bigelow'un yaptığı 2008 yapımı etkileyici bir savaş filmidir.

resim

Yukarıda da belirttiğim gibi filim en iyi yönetmen ve senaryo dalında da Oscar ödülü alan filimimiz genelde objektif bir bakış açısınla olaylara yaklaşmadığı ve ödülün Avatar'a gitmesi gerektiği ile ilgili sıkça eleştirildiği okuduğumuz eleştiri yazılarında gözümüzden kaçmyor! Siyasi ve yanlı bakış açısını bir tarafa bırakırsak, filimde gerilim ve dram dolu sahneler bizi bekliyor. Irak'a gönderilen bomba imha ekibinde başrollerde Jeremy Renner, Anthony Mackie ve Brian Geraghty yer alıyor. Aslında filimde anlatılanlar ekibin Kıdemli Çavuşu en uzman’ı James’in 40 günlük görev günlüğünden başka bir şey değil. Filmimiz New York Times’in Pulitzer ödüllü muhabiri Christopher Lynn Hedges’in bu “Savaşma arzusu güçlü ve ölümcül bir hastalıktır. Savaş bir uyuşturucudur.” ifadesi ile başlasa da filim de savaş karşıtlığına ilişkin somut bir şey göremiyoruz. Hatta savaşa gönderilen ekibin kendilerinden sonra Irak'a sevkedilecek askeri birlikler için bir motivasyon sanatının icra edilmesi gibi algılandığı konusunda da hiç zorluk çekmiyoruz. Patlamamış Bomba İmha Ekibi'nin içerisinde bulunduğu pskoloji, gerilimi ve duygu akışlardaki değişiklikler ile işgal altında olan Iraklı'ların hal tasvirlerinin çok iyi çalışıldığına ve başarı ile peyaz perdeye aktarıldığına tanık oluyoruz,

"Şiddetin dili her daim şiddeti çağırır..." ifadesinin ters bir yansıması olan ve yapılan propaganda nedeniyle sert bir şekilde eleştirilen, Yönetmen Kathryn Bigelow'un ödül töreninde alınan ödüllerin 'Amerikan askerlerine ithaf ettiği' bu savaş filimini izleyin derim.
7


avatar
(642) -
Filmden çok belgesel tadında . Oscar biraz abartılı olmuş hemde 6 tane inanilmaz. Irakta olanlara batılıların ne kadar yabanci olduklarını gösteriyor vence bu ödüller. Normak şartlarda benim için izle ve unut filmi 10 / 5
5


avatar
(263) -
Tam bir fiyasko. Avatar gibi bir şaheserin karşısında en iyi film oscarını kazanması ise, Oscar ödüllerinin anlamsız ve taraflılığını belirtir niteliktedir.
5


avatar
(1079) -
Aldığı hiç bir ödülü hak edecek değer taşımayan bir film... Bu kadar değer kazanması politik lobisinin başarısı...
3


default avatar
(11) -
Şehirler arası otobus de bile izlemeye değer bulmadım.
Yola baktım yow yow


avatar
(29) -
Ortada bıraktım dayanamadım. Zaman kaybı. Bir arkadaş demiş Amerikalı biri seyreder bunu ancak.


default avatar
(29) -
Çok yüksekk beklentiler içinde degilseniz izleyebilirsiniz derim.. Çok iyi bi film degil.. sadece bomba imha bolugunu konu almis ve genelde o çizgide giden bi film.. zaman kaybi degil belki ama çok iyi de degill..
5


default avatar
(141) -
oscar yine şasırtmadı
1


avatar
(121) -
Aradan dört yıl geçti Avatar'ı herkes hatırlıyor ve ısrarla ikincisinin çekilmesini bekliyor.Bu filmi kimse hatırlamıyor,hatırlamak bile istemiyor.İşte arada ki fark..
5


avatar
(251) -
Film olarak izledim sürükleyici evet izlenebilecek bir film ama alttan verdikleri amerikan demokrasisi falan bunlar taraflı ve saçma şeyler inanın artık oscar ödüllerinin taraflı lduğu çok açık ben bundan sonra oskarın kriterlerini hiç ama hiç ciddiye almam ...


avatar
(87) -
Oscarı nedeniyle anlık bir hevesle izlenilen, çok fazla tatmin etmeyen sonra da unutulup giden Amerikan propagandası bir film.


avatar
(228) -
Filmin buram buram politika koktuğu konusunda hemfikirim. Irak kaka ABD can falan, yaşasın askerlerimiz bla bla bla.

Ancak filmin dram ve savaş yönünün çok başarılı işlendiğini düşünüyorum. Yönetmenlik olsun oyunculuklar olsun kurgu olsun, bir eksik yoktu benim gözümde. Bu yönlerden kesinlikle izlenmeye değer olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan bir de ta puanı için bir yorum yapmak istiyorum. Bu film bizim milliyetçi duygularla çekilen filmlerin fazlasıyla kaliteli versiyonu. Onlara milli duygularla aşka gelinerek 8-9 verilirken, bu filme geldiğinde ABD milliyetçiliği, pis propagandacılar, zaten ödül töreninde de ıraktaki askerlerimiz de ıraktaki askerlerimiz diye dedi vesaire diyerek bu puanın layık görülmesi, hala bazı şeyleri halk olarak kafamızda oturtamadığımızın göstergesidir. Biz yapınca 9 onlar yapınca 1, bu şekilde olmamalı. Mevzubahis sinema ise milli kimliklerden biraz uzaklaşarak bakmalıyız diye düşünüyorum.

Ha akademi bakmış mı? Bakmamış. District9 dururken en iyi film ödülünü bu filme vermek de milliyetçiliğin dibidir ve bu durum da sinemaya hakarettir. Bazı şeyler sanattan uzak tutulmalı.

Saygılar
7

Cevaplar (1)
avatar
(372) -
district9 demişsin iyi demişsin.
7


0
| Bildir


avatar
(1992) -
Dünyadan bihaber bir izleyicinin bile bu Amerikan propagandası film hakkında şöyle düşüneceğini sanıyorum: Müslümanları terörist, teröristleri müslüman, mazlumları zalim, zalimleri mazlum olarak gösteren bir film.
Belgesel formatında çekilmiş sanki. Savaş bir uyuşturucudur, diye de güya açılış cümlesi veriyor. Sivil-asker, yaşlı-çocuk demeden insanları öldüren, işgal altında yaşayanları insandan saymayan ama kendi askerlerini adeta mazlum rolünde gösteren şarlatanca bir film. Savaş karşıtlığı veya insani yan da yok.
Bir de 6 oscar almış. Adamlar dünyayı işgal ediyor, yakıp yıkıyor, dalga geçer gibi bir de filmini çekiyor, ödüller veriyor. Ses dalında aldığı 2 ödül neyse de, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi özgün senaryo neyin nesi? Boş bir film, boş.


avatar
(195) -
Dedim oscar almış film bi bakayım nasıldır diye. Gerçekten yalan söylemiyorum normalde film izlerken sadece ekrana odaklanırım bu seferkinden yarısında kalkıp arkadaşlarımla takılmaya gittim. Film bence felaket çünkü diyaloglar çok zayıf geçişleri söylemiyorum bile. Abartmıyorum ama aldığı puanı zerre kadar hak eden bir film değil Baygın


avatar
(1688) -
Film yeterince iyi; insanlar oskarı almasına o kadar takmış ki filmi izlemeyi unutmuşlar ama biraz izlemiş olsalar filmde savaşın sadece küçük bir bölümünün yine küçük bir biriminin ki koca savaşta ki 3 kişilik bir birim bu; başından geçen kısa bir zaman dilimini bize anlatmaya çalışıyor. Bu açıdan bakıldığında en geçekçi savaş filmlerinden biri. Yine bu kısa dönem içerisinde Amerikan askerlerinin ve Iraklıların psikolijisine şahit oluyorsunuz.
7

Cevaplar (1)
avatar
(68) -
sanata siyaseti karıştırmadan tarafsız bakabilen yorumları seviyorum .
8


4
| Bildir


avatar
(577) -
Buradan da anlıyoruz ki, Oscar'ı çokda takmaya gerek yok, cümle alem biliyor kime neden verildiğini. Eğer bu film oscar alabiliyorsa, Nefes filmine 12sini birden verseler az.

Oyunculuk berbat, geçişler gerzek, diyaloglar birbirinden uzak havadan sudan muhabbetler. aksiyon olsun diye birbirine yumruk atan askerler. Anlayacağınız TIRT. Açın Full Metal Jacket'i bir daha izleyin anılarınız tazelensin.
4

Cevaplar (1)
avatar
(364) -
ellerin dert görmesin !


1
| Bildir


avatar
(248) -
Filmi Oscar almadan önce izledim. Oscar aldığını görünce bu ödüllerin iyice ayağa düştüğünün kanıtı olarak kafama yazdım. İzleyin ama en azından bir fikriniz olur o ortam hakkında. Şuydu buydu meselelerine girmek istemiyorum. Neyin ne olduğunu herkes biliyor ve farkında.
6


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018