Giriş Kayıt
Yorumlar (12)
avatar
(16) -
Çok etkileyici bir biyografi, bu kadar zaman neden izlemedim diye kızdım kendime, çok keyif aldım izlerken. Boşuna Oscar almamış Jamie Foxx, döktürmüş adeta. Filmdeki diğer karakterlerin oyunculukları da çok başarılı, yönetmenide kutlamak gerek yaşam hikayesini çok iyi aktarmış beyazperdeye.
10


avatar
(515) -
Jamie Foxx hem karaktere hemde filme can getirmiş.
7


avatar
(1257) -
İnci gibi dişler, siyah gözlük, piyano ve Hit The Road Jack şarkısı deyince kimi hatırlarsınız? Tabi ki ünlü müzisyen Ray Charles (1930- 2004) gelir aklınıza.

Ray filmi, ünlü sanatçının 12 yaşında olduğu 1942 yılından başlayarak, sanat hayatının zirvesinde olduğu 1960lı yıllara kadar uzanan dönemi , detayıyla ama sıkmadan , muhteşem bir kurgu ile anlatıyor. Onun yaşadığı acı olayları, müziğe nasıl başladığını, evliliğini, sevgililerini, bestelerinin ortaya çıkışını, bir dönem uyuşturucu bağımlılığı yüzünden ne kadar zorluk çektiğini, yakın arkadaşlarının kimler olduğunu bu filmde öğrendim.

Jamie Foxx’u beğenirdim ama bu filmdeki performansı ile en iyi aktörler arasına girmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ray Charles’ı o kadar iyi canlandırmış ki, bazı konser sahnelerinde acaba sanatçının gerçek hali mi montajlanmış diye dikkat kesildim. 3 saatlik bu filmde sanki Ray Charles gençleşmiş de kendi hayatını tekrar yaşamış gibiydi. Neyse ki bu durum gözden kaçmamış ve J. Foxx 2005 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmış.

Sinema sanatı olarak bakıldığında, oyunculuk dışında da tüm teknik unsurlar son derece kaliteli. En çok geçmişe dönüşlerdeki kurgunun ustalığını beğendim. Kısa kısa sahnelerle o kadar akıcı bir film yapılmış ki 3 saat nasıl geçti anlamak mümkün değil.

Sanatçının 1952 yılında tanışıp, ( 32 yaşında iken) uzun yıllar çalıştığı plak şirketinin ortağının Ahmet Ertegün olduğunu bilmiyordum. Ray Charles’ı geniş kitlelere ulaştıran ve en yakınlarından biri olan kişinin Türk olması gurur verici.

Filmin en dokunaklı sahneleri ise 7 yaşına kadar normal görüyor olup, aniden gözünün hastalık kapıp kör kalmasıydı. Bütün hayatı boyunca , gözünün görmemesini hiç dert etmemiş ve kendi kendine yetebilmiş cesur bir insanmış Ray Charles. Bu film ile birlikte ona olan sevgim ve saygım kat kat arttı.

Çok başarılı bir biyografi/müzik filmi Ray. Bir gün mutlaka izleyin. Sanatçının ünlü şarkılarını ve o nefis piyano çalışını bu filmde izlemek ve dinlemek çok güzeldi.

Maalesef ünlü sanatçı filmin gösterime girmesine birkaç ay kala , ciğer rahatsızlığından hayatını kaybetmiş. Gala gecesine katılabilseydi çok iyi olurdu.

Filmin ödülleri: Erkek oyuncu ve Ses dalında 2 OSCAR ve 4 adaylık ve diğer yarışmalardan 43 ödül.
9


avatar
(420) -
Ray.... Kendinize bir iyilik yapın ve en güzel film izleme zamanını, en keyifli izlediğiniz yeri seçin, yiyecek içeceğinizi yanınıza alın çünkü filmi bölmek, yerinizden kalkmak istemeyeceksiniz..

Biografi, dram ve müzikal türlerini bir arada bulunduran bu güzel film sizi en az bir kez daha izlettirecek bundan eminim.

Size birkaç güzel ray parçası;

I'm Gonna Move To The Outskirts Of Town
What'd I Say
At The Club
Cincinnati Kid (filmi var Seteve McQueen)
ve tabii ki Hit the Road Jack

Buarada Get On Up filmi James Brown''un hayat hikayesini de severek izlersiniz. Tavsiye kısmına attım.
10


avatar
(815) -
Nefis bir biografi izlemek isteyen varsa; bunu kaçırmasın.
Ray ve güçlü iradesine saygılar...
8


avatar
(103) -
Ray Charles 'ın hayatını izlemek fantastik bir yolculuğa çıkmak gibi. Yönetmen Ray Charles'ı salt iyi bir insan ya da müzisyen olarak göstermekten ziyade iyisiyle kötüsüyle bir sanatçının tüm karmaşasını yorumsuz anlatmaya çalışmış. Filmi sadece bir müzisyen ya da sanatçının filmi olarak da görmemek gerek, Ray Charles Amerikan kültürel devrimini derinden etkilemiş bir insandır. Trajediden doğan bir yaşam biçimi, soul müzik ve tabi ki bize tanıdık gelen biri Ahmet Ertegün.
9


default avatar
(1468) -
Ben en çok Hit the Road Jack'i severim. Yolda arabada dinlerim. Beni delicesiye keyiflendirir. Sugar Ray iyi taraflarıyla kötü taraflarıyla çok büyük bir yetenektir. Kimilerine Allah vergisi... Bu uzun film biyografik yapımlara ders niteliğinde gerçekten. Bir biyografik yapım ancak böyle güzel çekilir. Ray'in hayatında Ahmet Ertegün'ü de görmek ayrıca bir keyifti. Hiçbir şey atlanmamış ve abartılmamış. Zaten hayatı dolu dolu olan bir adamın neyi neden yaptığını sorgulamış film. Bu kadar mükemmel bu kadar harikulade çekilebilir. Arşivimde en nadide yerini çoktan aldı. Benim için sadece sizinle yorumlarımı paylaşmak kaldı. Genel incelemesine geçmeden önce bu efsanevi filmi efsanevi bir şekilde tercüme etmeyi başaran Banquo'nun karşısında saygıyla eğiliyorum. Keşke altyazı tercümanlığını bırakmasaymış diyorum. Bu filmi kesinlikle arşivlemenizi öneriyorum.

Gelelim incelemesine...

Yönetmen Taylor Hackford. Böyle bir filmi yönetmek beş film yönetmeye benzer. Bu cidden yönetmenliktir. Yetenek ister, sabır ister, detay ister, akıl ister. Taylor Hackford'ta hepsi var. Mükemmel bir dağıtım ile iki saatten uzun bu filmi nefessiz izlettiriyor. Helal olsun. Şeytan'ın Avukatı gibi bir şaheser de onun elinden çıkmıştır. 2013 yapımı sinemada izlediğim Jason Statham filmi Parker de Taylor Hackford'un değerli ellerinden çıkma. Kaliteyi anlayın işte. Başrolde mükemmel bir iş çıkartan isim ise Jamie Foxx. Sugar Ray'i her haliyle her şekliyle hem de kör olmanın her detayıyla muhteşem bir şekilde temsil etmiş. On üzerinden on. Çok başarılı yapımlara imza atmış olmasının yanısıra çok başarısız filmleri de Foxx'un. Ama tutturunca tam tutturuyor. 2012'nin bomba reklam filmi Djago'da da başrolde kendisini gösterdi. Ben şahsen orada beğenmemiştim. Ama bu filmde mükemmel. 2013'te White House Down'da yerini alacak ama benim tercihim bir film değil. Filmde eşi Bea rolünü Kerry Washington oynuyor ve o da çok başarılı. Tam tadında olmuş. Hem kıskanıyor hem sadık. Tam olmuş yani. Django'da o da vardı. 2013 yılında Peeples'te başrol oynuyor ama tercihiniz olmayabilir gibi görünüyor. Margie rolünde arkadan destek veren ise Regina King'ti. Son dönemde dizilerine devam ediyor. Sinemalarda göremeyeceğiz. En beğendiğim karakterlerden bir tanesi de Clifton Powell oldu. Beni ağlatmaya kadar götürdü. Mükemmeldi. Ama çok yazıktır ki uzun kariyeri hala basit filmlerle geçmeye devam ediyor. C'mon Man, Marriage Chronicles, Interludes gibi siyah oyuncular barındıran basit yapımlarda yer aldı 2012 yılında. 2013 yılı da pek farklı görünmüyor onun için. Blood Ransom, A Talent for Trouble, Coffin Baby ve Forbidden Woman da vasat filmler görüntüsünde. Sugar Ray'in annesi rolündeki Sharon Warren ise en mükemmel isimlerden bir tanesiydi. İnanılmaz etkileyiciydi. Yani o kadar söylüyorum. Bu filmi sırtında taşıyan isimlerden bir tanesiydi. Çok sağolsun çok varolsun. Onun bu rolü unutulmaz cidden. Küçük Ray C.J. Sanders'e de tebrikler bol bol. Cenaze sahnesinde gerçekten ağlıyor sanmamak mümkün değil. Ahmet Ertegün rolünü ise Curtis Armstrong oynuyor ve Ahmet Bey'in tüm saygınlığını aynen ortaya koyuyor. Bu yıl Sparkle'de oynadı ama es geçmiştim bu filmi.

Kesinlikle izleyin ve arşivleyin derim. Saygılarımla...
10


avatar
(1688) -
Çok sevdiğim Ray Charles ve hayatı hakkında çok şey öğrendiğim bir film oldu. Özellikle müzik dehası ve narsist kişiliği beklediğimden/düşündüğümden oldukça farklıydı. Fox ise performansı ile yıldız gibi parlamış adeta ama sonrasında iyi yapımlarda olmaması ve yan rollerde görmek üzdü.
7


avatar
(276) -
Bu tür filmler, Ülkemizde pek izlenmez,,Enteli ıvırı zıvırı her şeyi bilir ama bir döneme damga vurmuş, bu muhteşem İnsanları tanımamakta direnir.

Ray Charls, inanınmaz bir müzik adamı, inanılmaz bir ekol, kısaca yaşayan Efsane demek lazım, B.B.King, Aretha Franklin, sayacak çok isim var fakat en sevdiklerimi belirtmek istedim.

Blues, Afrika'nın karanlık yüzünün isyanı, Kölelerin alınıp satıldığı, ölüm tarlalarında, şeker panacarını beyaz adama toplayan, İnsanların müziği, evet Kölelerin daha doğrusu Zencilerin, isyan müziği.

Öyle bir müzikki benzeri yok başı başına bir tarz, Blues Sanatçıları ise aynı şekilde her zaman saygı gören, çok farklı gözlerle bakılan idol sanatçılar.

Arşivlerde olması gereken, baş yapıt en azından bana göre, bu filmi izlmek ve çocuklarınız varsada Lütfen izletin ve dinletin.

şuna emin olun, bu müziği severn bir çocuk, diğerlerinden çok daha farklı bir Hayat bakışına sahip olacaktır.

Abartıyorum sanmayın, Blues 450 seneye varan, Afirkalı Kölelerin, ağlayışlarıdır, inanılmaz dokunaklı bir o kadarda sizlere huzur veren, hüzün ve sevginin, Özgürlük özleminin, kısaca Kölelerin Tarlarda yaktıkları ağıtlardır.

Tavsiyemse, İsimlerini vereceğim Snatçıların, İnternetten en azından 1 Şarkısını dinleyin.

Big Bill Broonzy, John Fahey, Freddie King, Jorge Santana, B.B. King, Carlos Santana, anlatmak zor, dinlemek lazım.

Bir çok tanıdığınız Parçaları duyunca eminim çok şaşıracaksınız, bu Adamlar ciddi manada Müzik Efsaneleridir.

Filme dönersem, ne denirki, İnsanlara verilen büyük bir hediyedir.
10


default avatar
(78) -
Başarılı...
8


avatar
(115) -
Film vizyona girip de Jamie Foxx'u izleyen diğerleri en iyi aktör oskarından o anda umutlarını kesmişlerdir eminim. Sinema ödülleri tarihinin en hakedilmiş en helal ödüllerinden biridir bence jamie Foxx'un Oskarı. Öyküsü anlatılan hiç bir sanatçının bu derece capcanlı, bu derece başarılı beyazperdeye yansıtılabildiği böylesine incelikli ve harika başka bir film yoktur.
9


avatar
(51) -
bu filmi eski orjinal ve ucuz VCD satan bir yerden rastgele almıştım.
ne kadar güzel bir film olduğunu bilsem DVDsini alırdım direkt..
Jamie Foxx'un oyunculuğuna inanamıyorum. Zaten Oscar almış bu filmle.. Soul, blues müziğe pek merakım yoktu ama film sağolsun...

bir de bu arada çok güzel bir ayrıntı var. Ray Charles'ın üne kavuşmasında Türk yapımcı Ahmet Ertegün'ün çok katkısı varmış. Filmde görünce irkildim, çok hoşuma gitti.

Çocukluğumdan beri reklamlarda falan duyduğum, çok hoşuma giden, ama bir türlü ismini ve kimin parçası olduğunu öğrenemediğim parçanın Ray Charles'ın "Hit the Road Jack" i olduğunu da bu filmde öğrendim Saygılar
10


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Ray
Dizi Altyazıları
Vikings (3,311) Supernatural (3,243) Arrow (2,453) The Flash (2,011) Supergirl (1,126) La Casa de Papel (998) Counterpart (946) Friends (831) The Protector (803) Peaky Blinders (700)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018