Giriş Kayıt

Gençliğin En İyisi (2003) Yorumlar


La meglio gioventù

En çok beğenilen yorumlar
avatar
(383) -
Yakın tarihin bir belgeseli gibi. 6 CDlik hoş vakit geçirdim. Melek ama.. Süresinden dolayı uzak durduğum bir filmdi. Bundan sonra onu izletmek için yaşayacağım. Bu kadar iddialı bir film.
Sürprizbozan: Göster

Unutamadığım kare... Özellikle alt yazıyla bir aldım ki bunu izah etmem gerek ve filmi daha iyi tarif etmem gerek, buna yardımcı olacağını düşündüm. Sağda ön planda gözüken kadın bizim 80 dönemi karışıklığının italya versiyonundan mağdur. Aslında hikaye bizim memleketin ki ile çok benzer. O yazıdaki söz arkadaki öz kızına ait. Hapishaneden yıllarca kalan annesinden, uzun yıllar sonra ilk defa gördüğü annesinden tek bir ricası vardı. Annesinin gençliğinden beri yaptığı şeyi... Sonra o tokat gibi cümleyi sarf etti, annesi hayır dediğinde.
Fazla detaya girmeden anlatmaya çalıştım. Gerisi izleyenlere ödül, izlemeyenlerinde içine ukte kalsın. Saygılar
10


avatar
(49) -
şuan da ne yazacağımı bilemiyorum.mükemmel film. italyan sinemasında boş film yok gibi. filmi izlerken arada sırada babam ve oğlum'a gittim. duygu seli insanı önüne katıp götürüyor. kelimeler kifayetsiz bu filmin muhteşemliğini anlatmaya. 6 saat değil 12 saat olsa gene izlerim böyle bir filmi. Matteo, nicola olarak mirella ile tanıştığında fotoğrafçılık üstüne tavsiyede bulunuyor ve diyor ki "insanların içini çekmelisin" insanların içinin çekildiği mükemmel bir film. süper süper süper
10


avatar
(361) -
Çoğu sinemaseveri 6 saatlik süresi ile kendinden alı koymayı başarmış bir İtalyan şaheseri. Hayata dair ne varsa bu filmde bulabilirsiniz. İki kardeş etrafında süregelen öykü ile değişen dünyaya tanıklık edersiniz. Akıcılığı durağanlığıyla iyi harmanlayan bu yapımı izlemeden geçmeyin. Kendinize dair çoğu şeyi hafıza defterinden çıkartıp önünüze koymayı da sağlayabilecek sadeliği ile de keşke hiç bitmese dedirtebiliyor.
9


Yorumlar (40)
avatar
(18) -
Şuan kendime şaşırıyorum. 2 saatlik film izlerken bile sıkılan ben nasıl oldu da 6 saatlik bir filmi izlerken ekrana kilitlendim.. Yönetmeni gerçekten tebrik ediyorum. İşlenişi, samimiyeti harika, adeta bir mini dizi izliyormuşum gibi hissettim.

Sürprizbozan: Göster
10


avatar
(790) -
İki güne yayarak izledim. Gerçekten, 6 saatlik bir filmi sıkmadan izletebilmek büyük bir yönetmenlik başarısı... Hani bir 4 saat daha olsa izletirdi yine kendini; öyle güzel bir işleyişe sahip... Diyalogları olsun, kurgusu olsun, müzikleri olsun, insan denen ülkenin duygularındaki ortaklığın anlatımı olsun... her şey tam kıvamındaydı. Karakterlerin yaşayışının izlerken arka planda, herkesin şikayet ettiği ama kimsenin kalkıp de gitmediği İtalya'yı ve onun yakın tarihini de görüyoruz.
Böyle uzun soluklu bir film Türkiye'ye de şart değil mi, ne dersiniz?
9


avatar
(114) -
Hikaye, 1966’dan 2003’e kadar 37 yıl sürüyor ve italya'nın bazı önemli olaylarına dikkat çekerek, italyanın ruhunu şekillendiriyor. 1966’da Floransa’daki sel, 70’lerin terörist mücadelesi, Dünya Şampiyonası 1982’de, 1992’de Hakim Falcone’un öldürülmesi vb. Şahsen bu filmin İtalyan halkına bir ilahi niteliğinde olduğunu düşünüyorum.
8


default avatar
(200) -
başyapıt,inanılmaz bir film,süresi başta çok uzun görünüyor,sonradan yani 6 saatin sonunda bunu düşünmüyorsunuz,hatta saatlerce filmdeki olayları ve bazı sahneleri düşünüyorsunuz,günler sonra bile filmden çağrışımlar oluyor,hatırlıyorsunuz filme dair bir şeyler,bilmiyorum belkide 6 saat ayırdığım için böyle olmuştur,maraton gibi,sanki maratona katılmışsınız gibi bir his bu filmi seyredebilmek,bitmiyor ama altı saatin sonunda her şey,etkileri sürüyor
10


default avatar
(63) -
Filmi film izlemeye aç olduğunuz bir zamanda izlemenizi tavsiye ederim. Süresi çok uzun olduğundan izlerken yer yer koptum , fakat oyunculuk zamanın lanse edilişi vs.. bir başyapıt.
9


default avatar
(12) -
hayatın kısa bir özeti mesabesinde... bir insanın şu hayatta üç aşağı beş yukarı başından geçebilecek olayların anlatıldığı, abartıdan uzak, içten ve güzel bir film. Tavsiye olunur.
9


avatar
(98) -
tek kelimeyle harika ağla ağla mahvoldum.


avatar
(1723) -
koskoca 6 saat bir filmi sıkılmadan izleyeceksin deseler kesinlikle 'git işine' derdim ama bu film tüm bu önyargılarımı aldı götürdü,İtalyan tarihinin yaklaşık 50 senesine bir ailenin penceresinden baktık...mükemmel kurgusu ile kendisini çok ayrı bir yere koyuyor,yönetmene ayrıca şapka çıkartıyorum...filmin süresi nedeni ile dağılacağını düşünmüştüm ama yönetmen öyle bir koza dikmiş ki yuvaya kelebek olana kadar sabırla bekledik...oyunculuklar mükemmel,.ince ayrıntıları ve sürprizleri ile şaşırtan,diyalogları ile de resmen ders niteliğinde bir film olmuş...zaman atlamaları da tam zamanında yapmış,bir an bile kopamadık,sımsıcak bir film,söylenecek çok şey var ama kelimeler yetmez sadece izlemek gerekir...
10


avatar
(1418) -
350 dakika süresi olan 2003 İtalya yapımı THE BEST OF YOUTH/ La Meglio Gioventu filmini izleyenler kervanına katıldım.
Yaklaşık 6 saat süresi boyunca Romalı bir ailenin hikayesinin konu alındığı filmin merkezinde iki erkek kardeş vardı.
1966 yılında başlayan filmde her iki kardeş de üniversite öğrencisiydi. Nicola tıpta okurken, Matteo psikoloji eğitimi alıyordu.
İki kardeşin hayatı, akıl hastanesindeki tedavisinde zulüm gören bir genç kızı tanımaları ile değişti. Kızı oradan kurtaramadıkları için çok üzüldüler ve kardeşlerin yolları ayrıldı.

Nicola Kuzey Avrupa'ya gidip hippilere katıldı ve savaş karşıtı biri oldu. Sonra İtalya'ya dönüp psikoloji okudu ve akıl hastalarının haklarını korumak için çalıştı.

Matteo ise ülkesindeki adaletsizlikleri bir nebze önlemeye katkıda bulunmak için önce asker sonra polis oldu.

Kardeşlerin yolu sık sık kesişti.

60lı yıllarda yaşanan Floransa'daki sel felaketine, öğrenci hareketlerine, sendika olaylarına, 70li yıllardaki polis halk çatışmalarına, 80li yıllardaki mafyanın güçlenip devletin üst düzey görevlilerine yaptığı suikastler gibi tarihi olaylara da yer veren film, ailenin ve İtalya'nın 40 yıllık sürecini başarılı olarak ekrana yansıtıyor. Müzikler de çok etkileyici.

Son tahlilde 6 saat için daha görkemli bir tarihi anlatım beklemiş olsam da bittiğinde iyi ki izlemişim dedim. Tavsiye ederim.
8


avatar
(181) -
6 saat nasıl geçti anlamadım.

Filmde geçen hoşuma giden bir söz.
Alıntı:
Kitapları seviyorsun çünkü istediğin zaman kapatabiliyorsun. Hayat öyle değil, buna karar veremezsin.
9


default avatar
(8) -
Müthiş bir film, sıcacık bir film, müthiş bir 6 saat ama kesinlikle herkesin izleyebileceği bir film değil...
9


avatar
(58) -
6 saatlik esaret....bana kalırsa diğer yorumlara kanıp hayatınızdan kesitler bulacağınızı filan sanmayın...filmde bulabileceğiniz belki biraz ucundan çiçek çocukları...bilmiyorum gercekten kendime bu 6 saatlik işkenceye nasıl tahammül edebildim diye kızıyorum...
4


default avatar
(5) -
gerçekten çok iyi bir film


avatar
(17) -
Bu yorumu yapmamın sebebi filmi izlemeden önce yoruma bakanlar. Değerli büyüğüm,küçüğüm,ağabeyim,ablam,kardeşlerim bu filmi izlemeyi düşünüyorsanız ve filmin süresi size uzun geliyorsa lütfen açıp ilk yarım saatini izleyin. Daha sonra sıkılacak 2 dk bulursanız kapatırsınız zaten. İnsanın içini ısıtan filmler vardır ya hani,bu film insanın içinde bir soba oluyor. Film 6 saat olmasına rağmen hala eksik geliyor bünyeye,keşke hayatlarını izlemeye devam etsek diyorsunuz. Gülüp ağlıyorsunuz. 2 kelime ile MOLTO BENE!
10


avatar
(3682) -
İnsan neredeyse 6 saat film izlerde sıkılmaz mı? Yok arkadaşlar sıkılmadan sonuna kadar izledim. Rollerle ve müziklerle bizi içine alan bir film. Bence mutlaka seyretmelisiniz. İyi seyirler.
7


default avatar
(2) -
Önce bir öküz oturur yüreğinize.. Sonra..sonra mıı kendnizi unutursunuz,sizden daha gerçek bir gerçekliğin içindesinizdir...
9


avatar
(54) -
Dizi havasında bir film. Bu kadar iyi bir senaryo bence çok daha kaliteli bir sonu hakediyor.
6


avatar
(116) -
Bugünlerde, bizlere öncelikle izlettirilen hollywood sinemasından "normal insan hikayesi" izleyemediğimi düşünmeye başladım. Ya fantastik güçlerle uçuyorlar yada binlerce yıl sonrasında yaşıyorlar. Bazıları çok güzeldi. Fakat peşpeşe fantastik, peşpeşe bilim-kurgu sıkmaya başladı. Çok sevdiğim italyan sinemasına geçiş yaptım. Yüksek puanlamadan itibaren izlemeye başladım. İtalyan yönetmenlerde geçmişteki büyük başarının mirası, sinemacı gözü, yeteneği var. Ailece izlenebilir uzun soluklu yaşam öykülerini konu alan kaliteli filmleri oldum olası sevmişimdir. Bu filmi de çok sevdim. Beni etkileyecek derecede derin ve incelikle işlenmiş insan ilişkileri, insan öyküleri izledim bu filmde. Özellikle ikinci bölümü ile kalıcı film hafızamda bir çok sahnesiyle yerini aldı.
8


default avatar
(1) -
Sevgiliye yazılan mektup gibi yazıp yazıp siliyorum, ne yazıcağımı da tam bilemiyorum gerçi.Ah bu ne güzel bir film 6 saatlik film mi olur demeyin ertelemeyin hiç bu şahaseri bir an önce izleyin, sevdiklerinize izletin.Gerek müziği olsun gerek oyunculukları,akıcılığı..Herşey cok güzel ama benim yüreğimi kanattı bu film
10


avatar
(96) -
Hayat kadar gerçek...

Yaklaşık 40 yıllık süreç boyunca birçok hayatı başarılı bir şekilde anlatan filmin içine girmek başlarda zor ama sonunda çıkmak daha da zor. Her şey var, kısacası film döngüsel biçimde hayatın kendisini anlatıyor sanki. Senaryo, muazzam oyunculukla ortaya çıkan karakterler, müzikler! gerçekten özenle uğraşılmış devasa bir prodüksiyon.

Sürprizbozan: Göster
9


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023