Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(186) -
Orta sınıf Amarikan ailesinin çöküşünü ele alırken, sosyolojik bir dolu da tespitte bulunuyor. Aslında Amarikan Güzeli 21 yy. genel ahlak kuralları, tüketimin yarattığı sahte imajlar, çekirdek ailenin temel imkansız nosyonu üzerine, ince keyifli ele alınmış çok hoş bir film. Hıhı
9


avatar
(285) -
12 yıl önce izlediğimde kavrayamamıştım bir grup tuhaf insan vardı filmde ama 12 yıl sonra izlediğimde herşey çok daha mantıklı hale geldi filmde.. Tipik mutlu görünen Amerikan aile tiplerine ayna tutan işlerin hiçde göründüğü gibi olmadığını anlatanson derece kaliteli bir film.. Hatta oniki yıl sonrasında amerikan kültürünün kısmen de olsa nasıl hayatlarımıza girdiğini farkettim... Hayatın kendisinin yaşamaya değer olduğunu diğer elde edilecek herşeyin hayatın amacı değil aracı olduğunu sade ama etkili bir şekilde anlatıyor..
8


avatar
(131) -
Aldığı bütün oscarlar helal olsun. Son yıllarda oscarı hak eden nadir filmlerden. Oyunculukları, senaryosu her şeyi çok iyi. Karakterlerin psikolojileri çok çok iyi yansıtılmış. Replikler havada uçuşuyor zaten. Yine beklenmeyen bir sona sahip Kevin Spacey filmlerinden Gülücük
10


Yorumlar (49)
avatar
(5692) -
Dağılan bir aileyi anlatan güzel bir film müzikleri de güzel oyunculuklar çok başarılı özellikle Kevin Spancey çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Bana göre yaşamımızdaki çarpıcı yönleri ile hayatın birebir kendisini anlattığı ve insanların göründükleri gibi olmadıklarını gösteren başarılı bir yapım olmuş.Açıkçası beğenerek izledim...
8


avatar
(86) -
Bana bir midem olduğunu hatırlattı bu film. Bu kadar iğrençliğe, çarpıklığa, yozluğa, gevşekliğe, ahlaksızlığa karşı bulanmaması ilginç olurdu nitekim. "Filmin izleyiciye göstermek istediği zaten bu çarpıklıktı!" savını da yetersiz görüyorum.

Kendimi güzel, kaliteli bir film izleyeceğime ve vaktimin çarçur olmayacağına bayağı bir inandırmıştım, ancak umduğumu bulamadım ve bunun da ötesinde gerçekten böyle bir filme gerek olmadığını düşünmeye başladım.

Güldüren bir iki sahnesi, not edilecek birkaç repliği dışında bomboş bir film. Ha şunu da saygıdeğer "eskatologya"'nın yazdığı yorum vesilesiyle akıl ettim; bu film belki bir Amerikalı aile için çok dramatik olabilir, hasır altı ettikleri sorunların birazcık abartılı bir yansıması olabilir ancak ben Türk toplumunun ortalama bir ailesinde yetişmiş sıradan yurdum insanı olarak bu filmi inanılmaz derecede gereksiz buldum.

İzlediğim filmlerden dersler almaya çalışırım, yanlışlarımı yüzüme vuran filmlerin de kalbimde mutlaka yeri olur ama ne yazık ki bu filmden sadece iğrenebildim.
5


avatar
(1723) -
tipik bir amerikan ailesinin darmadağın olmasına tanık oluyoruz, bence çok bir albenisi yok filmin ancak yarattığı çöküşün her amerikan ailesine dokunan bir tarafı olunca çok değerli bir kategoriye sokuldu kanımca amerikalılar tarafından, tabi filmde trajikomik sahneler de mevcut, film bizim için şaşırtıcı ancak amerikalılar için olağan ilişkiler bütünü...
6


default avatar
(1082) -
En iyi filmlerden biri olduğunu söylemek isterim. Filmin içindeki aktörlerin seçimi de bu filmde büyük bir artı, hepsi mükemmel. Anette'nin Benning'i benim için gerçekten etkileyiciydi, aslında onu asla böyle bir ruloda resmedemedim, ama gerçekten çok parlaktı. Kevin Spacey hakkında ise yaşlı kurtluğunu göstererek o rolde ne kadar etkin ve başarılı bir iş çıkardığını dikkatle izledik.. Kendi toplumlarındaki düşüşü anlatmak bakımından, ailenin toplumun çekirdiğini veya belkemiğini oluşturmasın bakımından o çekirdek ve belkemiği zedelenince yönelişlerin ne tarafa doğru gittiğini görmek açısından izlenesi ve aklımızı başımıza alması bakımında manidar bir film..
10


avatar
(230) -
Oyunculuklar bence şahaneydi, afişe bakınca konu aşk-sex teması üzerine kurulu gibi duruyor ama tamamen farklı. Mutlaka izlenmeli.
8


default avatar
(6) -
Amerikan Güzeli, sadece bir aile dramı değil ayrıca o ailenin nasıl parçalandığını tüm yönüyle aktarabilen bir film. Aldığı ödülleri hak ediyor, oyunculara zaten diyecek bir laf yok. Genel bakımda bir kaç yerde sıkılabilirsiniz fakat geri kalan kısımların nasıl geçtiğini anlamazsınız. Bana değişik geliyor bu film, bu filme benzer çok film bulamazsınız. O farklılığı tüm izleyenlerin anladığını sanıyorum, ve izleyecekler de memnun kalıcaklardır.
10


avatar
(511) -
Kevin Spacey ve Wes Bentley nin oyunculuğu ile muazzam konunun birleşmesi ve ortaya çıkan film
9


avatar
(176) -
Verdiği mesajlar ve yaptığı tespitler ile düşündüren başarılı bir film..
8


avatar
(370) -
Böyle filmleri seviyorum. Bir dram olsa da ağlak bir şey yapmak için kasmayan hatta yer yer gülümseten filmlerden birisi.
Konu olarak bakacak olursak da bir aile dramı, bireyleri üzerinden ve onların bakış açısıyla gayet güzel yansıtılmış. Her ne kadar ismi Amerikan Güzeli olsa da artık küresel bir hal alan sistem dolayısıyla bizlerin de bir şeyler bulabileceği evrensel bir temayı işlemiş.
8


avatar
(178) -
Mutsuzluk temalı ve mutsuzluğu aynı evin içinde yaşayan insanların; zaman içinde birbirlerini birer eşya gibi görmesi, diyalog kurmanın empatinin yok olması, aynı evin içinde birbirinden kopmalar ve sonunda mutluluğu dışarda arama çabası.. Ve bir babanın kendi evladına ailesine kurduğu saçma disiplin ve ceza uygulamalarıyla asla veremediği sevgisi.. Aileler içinde ki yaşanan mutsuzluğa ayna tutan , başarılı iyi bir film. Tavsiye ederim.


avatar
(125) -
15 yıl sonra tekrar izledim fakat daha az etkilendim. çarpık ilişkileri detaylı ve çarpıcı olarak anlatan günümüz filmlerinin ilki (atası) sayılır. sürükleyici değil. gereksiz uzun. 90 dk'lık konu 30 dk kadar sündürülmüş. yıl 2015 olduğu için günümüz koşullarına göre görüşlerim illaki bu şekilde değişebilir.
7


default avatar
(18) -
Herkese kesinlikle tavsiye ederim, hiç düşünmeden izlenecek bir film. Üzerine biraz düşülünce çok fazla ders veren, keyifli akıcı bir film. Aslında film hayatlarımızdan hiç uzak değil ne kadar eski olsa da gerçeği o kadar güzel yansıtmış...
9


default avatar
(1) -
materyalist hayat duzenine çok güzel bir eleştiri hayatımı değiştiren filmlerden biridir


default avatar
(20) -
para mı? insan mı?
kendin olmak mı? sistemin adamı olmak mı?
özgürlük mü? kölelik mi?
çıkarcılık mı? empati mi?
cinsiyet tercihi, hastalık mı? sevgi mi?

Tüm bu ilişkilerin bozuk olduğu toplumda ki insan tepki gösterirse anarşist mi? isyankar mı? terörist mi? oyun bozan mı? şizofren mi? devrimci mi? dahi mi? .....
9


avatar
(214) -
Güzel bir film bolca mesaj var içinde.Filmin sonundaki güzeldi ; Neden bahsettiğimi anlamıyorsunuz ama eminim bir gün anlayacaksınız .Kevin Spacey nin oyunculuğuna diyecek yok zaten.
8


avatar
(152) -
Dram filmlerini anlamaya ve sevmeye başladığım filmdir...
özellikle son sözleri hiç unutamayacağım...
Sürprizbozan: Göster

çünkü yataktan fırlayıp hemen not almıştım...
Söylemeye...emin değilim ama ağlamış olabilirim filmin sonunda Utandı
8


avatar
(22) -
sam mendes iki filmi benim favori filmlerimden biri bu öbürü azap yolu .Kevin spacey azgın baba rolünde efsane oynamış gördüğüm en iyi oyunculuklardan zaten oscar lada tescillenmiş. psikolojik dram tarz sevenler mutlaka izlesin .Benim için bir filmi güzel yapan her şey bu filmde var oyunculuk,müzik,senaryo sam mendes mükemmel bir atmosfer yakalamış azap yolunda olduğu gibi en iyiler listeniz değişecek
10


avatar
(184) -
Garip bir ailenin garip ilişkilerini anlatan garip bir film..

Ailecek izlememenizi tavsiye ederim her ne kadar aile ile ilgili bir film olsa da. Kevin Spacey gerçekten iyiydi. Kısaca filmi özetlersek aile fertleri kendi aralarındaki sorunları gidermeye çalışıyor ama bunu karşılıklı değil de, başkaları üzerinde deniyorlar. [7,5]
8


avatar
(71) -
Anlamlı bir filmdi sonunun o şekilde biteceğini beklememiştim hiç. Ancak, ödül alacak kadar güzel miydi, bence değildi. imdb=8.5 bin tane ödül cidden 1999'da en iyi film bu muydu
1999'da fight club var matrix var the green mile var vs. bütün ödüllerin bu anlamsız filme gitmesi hiç yakışmıyor.
5


default avatar
(45) -
biliyorum bu yorumum yine imdb 25 asiklarinin hosuna gitmiyecek ama bu filmin bukadar yüksek oy almasi 8,5 lerde yillardir gezmesini bir tek ben anlayamiyorum heralde.orta derece bir film bence okadar da abartilacak kadar bir tarafini görmedim.
1


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023