Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(577) -
Requem For a Dream in aksine, daha az depresif tam bir gençlik dramı. Diyalogların yüksek kalitesi, verilen ızdıraplı imtahanlar ve uyuşturucu..her türlüsü!. Kafa güzel olsun gerisi yalan. Komedisi de cabası.

Bu filmi izleyeceksiniz, Sonra Requem For a Dream i izleyip ders alacaksınız. yada direk uyuşturucuya başlarsınız.
10


avatar
(508) -
Irvine Welsh'in ilk ve en iyi kitabından uyarlanmış bir film. Film bize Edinburgh'deki bir grup eroin bağımlılarının yaşamlarını gösteriyor. Film kara-komedi, bazı zaman neşeli, bazı zaman trajik, bazı zaman gerçek üstü, bazı zaman vahşi, bazı zaman mide kaldıran... Filmde bir çok akılda kalacak sahne var, McGregor'un Scotland'deki en b*ktan tuvaletine dalması gibi.

Film, uyuşturucu bağımlılarını filan kınamıyor, ama ''uyuşturucu kullanırsan sonuçları bu olur'' gibi alttan alttan vaaz veriyor, ve bence bu konuda bayağı bir etkili bir vaaz.
7


avatar
(269) -
Uyuşturucudan tutunda ingiliz sömürgesi olmanın verdiği maddi ve manevi baskıya kadar dokundurmuş güzel bir film bazı çekim tekniklerine bayılacaksınız Mc Gregor burdaki rolüyle parlamaya başlamıştı...
10


Yorumlar (57)
avatar
(598) -
Çok değişik bir anlatımı var, bunda muhtemelen İngilizlerin soğuk ve insana yukarıdan bakışlarının da etkisi var. İlginç izlenmesi gereken bir film elbette. Arşivlenmeli mi ? bu konuda bir şey diyemeyeceğim ama ben arşivime ekledim.
8


default avatar
(134) -
Sürprizbozan: Göster

Cevaplar (1)
avatar
(124) -
Kitapta ve filmde bebeğin ölüm şekli aynı. Annesi bebeğin üzerinde uyuya kaldığı için bebek nefessiz kalıp ölüyor ne yazık ki. Kitap daha fazla detaya yer veriyor bu konu hakkında.
10


1
| Bildir


avatar
(508) -
Irvine Welsh'in ilk ve en iyi kitabından uyarlanmış bir film. Film bize Edinburgh'deki bir grup eroin bağımlılarının yaşamlarını gösteriyor. Film kara-komedi, bazı zaman neşeli, bazı zaman trajik, bazı zaman gerçek üstü, bazı zaman vahşi, bazı zaman mide kaldıran... Filmde bir çok akılda kalacak sahne var, McGregor'un Scotland'deki en b*ktan tuvaletine dalması gibi.

Film, uyuşturucu bağımlılarını filan kınamıyor, ama ''uyuşturucu kullanırsan sonuçları bu olur'' gibi alttan alttan vaaz veriyor, ve bence bu konuda bayağı bir etkili bir vaaz.
7


avatar
(62) -
Benim tarzım bir film değil, Requem For a Dream'de değildi zaten. Genel olarak uyuşturucu kullanan birkaç arkadaşın hayatını, onların gözünden aktarmış. Bu konseptin üzerine de dandirik bir konu ekleyip filme çevirmişler.
Anlamadığım kısım, bu film bir dönem yasaklandı uyuşturucuya özendiriyor diye. Şu filmdeki sahnelerin neyine özenir bir insan, ilginç... Bence tam tersi.
6


avatar
(164) -
Beğenen herkese saygım sonsuz ama ben pek beğenmedim. Yani güzel film ama imdb puanı(8.2) abartı.
Herkes karakterleri çok benimsemiş ve ikinci filmi izleyince sanki eski arkadaşlarıyla tekrar buluşmuş gibi bir duygu yaşamışlar. Ama maalesef ben ilk filmde de karakterleri o kadar benimseyemedim.
Yine de izlemesi keyifli bir film. Verdiği mesajlar güzel. İrlanda aksanı olması güzel.
Sürprizbozan: GösterBence, ortalamanın üstünde fakat başyapıt olmayan bir film.
7


avatar
(434) -
Bu filmi izlemek için ehliyet gibi birşey gerekir. Şaka biyana filmi izledikten sonra uyuşturucuya başlayan olmuş mudur acaba diye düşünüyor insan. Çok da abartmamak lazım ama, bazıları için kült film, bazıları için de bir mızmızlıklar silsilesi olabilir, ama kesinlikle nötr değil. Not vermenin uygun olmadığı filmlerden olduğunu düşünüyorum. Düzenleme: İkinci film için de aynı şekilde düşünüyorum.


avatar
(283) -
Konusu bakımından buna benzeyen 5-6 civarı film izledim ve hepsi beni çok etkilemişti.
(Requiem for a Dream ve Candy gibi filmleri örnek verebilirim)

Bu filmi izlerken aynı düşüncelerle daha doğrusu aynı beklentilerle izledim ama beklentilerimden farklı çıktı. Diğerleri gibi dramı köklememişler. Farklı bir anlatım tarzı vardı. Özellikle başlangıcı ve sonu müthiş. Sonunu gülümseyerek bitirdiğim ender filmlerden birisi. Anlaya bilene çok ama çok harika anlatım yapılmış. Kısacası beklentimin üstüne bir filmdi.
7


default avatar
(52) -
ilk defa bugun izledim 2. sinin çıkacağını duyunca. hayatımda bu kadar kötü saçma ve iğrenç bir film görmedim. beğenen arkadaşları da tebrik ederim. en çok da bebek sahnesine üzüldüm ve bu film neden yasaklanmamış anlayamadım
1


default avatar
(84) -
Koskoca Obi Wan Kenobi ne rolleri oynamış. Eğlenceliydi 2.sini izlemeye gideceğim .
7


default avatar
(53) -
DANY BOYLE u yönetmen yapan film diyebilirim. ingiliz nasıl mikrop bir millet olduğunu en komik şekilde anlatan kaliteli konulu bir film.

Cevaplar (2)
avatar
(283) -
Yalnız film İskoçya'da geçiyor, oyuncuların hepsi İskoçyalı karakter canlandırıyor. Sömürge sahnesi dışında İngilizleri anlatan hiç bir şey yok filmde.
7


2
| Bildir
default avatar
(53) -
film ingilterede geçiyor, önce bir git oraya tabi seni alırlarsa,sonra bilmişlik taslarsın.ted.


1
| Bildir


avatar
(591) -
Bütün oyuncular bir harikaydı ancak Evan McGregor inanılmazdı. Filmi ilzerken tabiri caiz ise kafayı yedim. 9 puan.
9


default avatar
(11) -
Filmi ilk bitirdiğimde "eee normal bir film" demiştim ama üstüne zaman geçince izlediğim en iyi filmlerden biri oldu diyebilirim.Gerçekten kült film statüsünü direkt olarak karşılayan bir yapım.Bugün tekrardan izledim ve ilk izlediğimde fark etmediğim çekim tarzlarını keşfettim gerçekten muazzam.Senaryoya gelirsek unutulmaz denilebilir gerek bebeğin duvarda gezme sahnesi gerek bar kavgası sahnesi veya tuvalet sahnesi(iskoçyanın en kotü wc'si) unutulacak gibi değil.Oyunculuklara gelince herkesin de belirttiği gibi Evan McGregor harika oynamış ,tabiki diğerlerinki de şahaneydi.Birde diğer bir şey de dil kullanımı kulağa çok hoş geliyor (ayrıca bize iskoçya ingilizcesini de tanıtmış oluyor,gerçekten çok değişik ve bişey anlaşılmıyor:)). 82/100


default avatar
(19) -
bu filmde sadece gerçekler var sadece gerçekler
10


default avatar
(490) -
Trainspotting, uyuşturucu temalı filmler arasında kült filmler arasına rahatlıkla girmiştir. Bu film, Requem For A Dream'in tam tersi, uyuşturucuyu daha aydınlık bir tondan ele alıyor ve kötü bir sonla bitmiyor. Bu film anlatmak istediğini anlatıp çekiliyor, Requem gibi.

Trainspotting, kötü bir film değil. Akıllara kazınmış bazı sahneleri var, konusunu bu kadar cesur bir şekilde anlatması oldukça etkileyici, Ewan McGregor bu filmde muazzam. Ama Trainspotting'in anlatılanlar kadar iyi olduğunu düşünmüyorum.

Filmin tam olarak belli bir amacı yok aslında. Bize uyuşturucu ile ilgili belli bir kesit sunuyor ve bu kesitin içine bolca espri, uyuşturucunun insana yaptıklarını, sonuçlarını anlatıyor. Bu kadar. Bendeki etkisi o kadar büyük olmadı, izlerken bazı şeylerin farkında olmanızı sağlıyor, film bitince de geriye kalan çoğu şeyi unutuyorsunuz açıkçası.

Ama Trainspotting kesinlikle kötü bir film değil, aksine iyi bir film ve başka bir bakış açısını görmek için izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim, sadece anlatılanlar kadar iyi değil, o kadar.

TOPLAM PUAN: 6.7/10
6


avatar
(325) -
Hiç kasmadan, sıkmadan, vermek istediği mesajı direkt veren, olduğu gibi bir filmdir. Eroine özendirmek gibi bir derdi yoktur. Aksine empati kurmanızı sağlar. 1 kere izlemek de yetmez. Bazen özlediğinizi hisseder, açıp yine izlersiniz. Müzikleri ayrı güzeldir. Hangi sahneye hangi müziğin gideceğini çok iyi analiz etmişlerdir. 90'lı yıllarda ergenliğini ya da gençliğini yaşayanlar, filmi izlerken mutlaka o dönemlere seyahate çıkarlar. Tam bir nostalji tadı verir. Tamamen aynı kadro ile T2 geliyor bir de Ocak 2017'de.
10


avatar
(1005) -
Bu zamana kadar izlememiş olmama mı yanayım bilemiyorum. Gerçekten kaliteli bir yapım.

İzlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler...
7


avatar
(53) -
Öncelikle filmin vermek istediği noktalar var.Bence üzerinde düşünmek lazım.Detaylı bir şekilde irdeleyince filmi beğenebilirsiniz.Filme boş gözlerle bakmayın kendinizi karakterin yerine koyun.Olaylara onun gözünden bakın.


avatar
(109) -
filmin tartışmalara konu olmasına hiç şaşırmadım.Farklı çekim tekniklerinin yanısıra uyuşturucunun birey üzerindeki yansımasını bazı sahnelerde gayet iyi aktardığını düşünüyorum.Filmi izlerken bazen uyuşturucuya özenme hali bazen de uyuşturucudan iğrenme hali hissettiğimi söyleyebilirim;ancak depresif ve karakter açısından bu filmdeki elemanlara yakın insanların filmi izlediğinde kesinlikle uyuşturucuya özeneceği aşikar.Bazı iğrenç sahneler var ki filmi izlerken birşey yiyorsanız mide bulandırıcı olabiliyor hahahahaha .Senaryo açısından öyle şaheserlik bir durumu yok,ama finali görmek için izliyorsunuz.Sonuç olarak herkese hitap etmeyen,arşive atılması da elzem olmayan çerezlik bir film. Gülücük
8


avatar
(97) -
İngilizlerin yaptığı en iyi film diyebilirim. Türünde ise Requiem for a Dream ile yarışır
10


default avatar
(140) -
Değişik bir film.Bazı yerleri komik,bazı yerleri iğrenç ve bazı yerleri hiç sarmadı.Genel itibariyle iyiydi diyebilirim....


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018