Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(81) -
Hiç kimsenin Philip K. Dick'in "Androidler Elektrikli Koyunlu Düşler Mi" kitabından bahsetmemiş olması çok ilginç. Zannedersem filmin bu kitabın uyarlaması olduğundan haberleri yok. hele kitabın 1968'de yazılmış olduğunu bilselerdi ağızları açık kalırdı. Bu tarz fimlere Philip K. Dick tarzı denir, ve arkadaşın kitaplarının hangi filmlere ilham kaynağı olduğunu bilseydiniz saygınız artardı diye düşünüyorum. Örnek vereyim mi; Minority Report, Total Recall...
Philip K. Dick, gerçeklik nedir, sanal gerçeklik nedir düşüncelerini ilk kez ortaya atan bilim kurgu yazarıdır. Alternatif gelecek fikri romanlarında ağırlık taşır. Zihninde alternatif gelecek fikirlerinin oluşmasının temel nedeni küçük yaşta ikiz kardeşini kaybetmiş olmasıdır. Yaşadığı travma klonlanmış anılara dayalı hikayelerin doğmasına yol açmıştır.
Şimdi isterseniz filmi bir de böyle ele alın...


avatar
(508) -
Oyunculuğun ve müziğin filmin atmosferi ile bu kadar güzel uyumlu başka bir film var mıdır gerçekten bilmiyorum.

Bu gerçekten bilim-kurgu türünde yapılmış en büyük filmlerden biri. Birinin filmi anlaması ve takdir etmesi için düşünme gerektiren bir film.

Bir fikir hakkında gerçek bir bilim kurgu hikayesi. Uzay gemilerinin savaşması veya fütüristik aletlerin kullanılması veya garip yaratıkların olması gibi bir şey değil. Başlıca film, insan topluluğunun üzerindeki teknolojinin etkisini, var oluşu ve insanlığın doğasını ele alınıyor. Bu temalar, yavaş ilerleyen ama
gelişmiş teknolojiyi bizlere iyice yedirerek gücünü giderek arttıran basit bir polisiye hikayesi ile işleniyor.

Birkaç ölüm kalım arası kalmış dramatik sahneler var ama normal bir polisiye hikayenin yanında düşük kalır.

Filmin gücü başlıca, teknolojide ilerlemiş bir şehrin olağanüstü görüntülerinden ve felsefi temasından geliyor. Böyle temalardan hoşlanan biri değilseniz, filmdeki parlaklığı yakalayamayabilirsiniz.

Filmin uç noktasını kavrayan biri geçer gider. Diğer anlamayanlar ise, ne yazık ki, içinde saçma sapan bir aksiyon olan filmi izlemeyi tercih eder.
9


avatar
(401) -
blade runner diyince aklıma ilk gelen şey vangelis müzikleri oluyor
10


Yorumlar (67)
avatar
(33) -
Filmi izlemeye üç kere niyet ettim.Üçünde de uyuya kaldım.Dün son kez denedim şansımı çok şükür dayanabildim ve bitirdim.

Filmin yarattığı atmosfer dönemine göre gayet iyi.Felsefi olarak sorguladığı konuda kayda değer.Ancak filmde eksik birşeyler var.Tam olmamış yani.Bunun en büyük sebeplerinden biri oyunculuklar inanılmaz tutuk.Hatta berbat diyebilirim.Film size kendi Dünyasını yaşatmaya empati kurdurmaya çalışıyor ancak başaramıyor ne yazık ki.

Yıllardır bu filmin hayranlarını fanatiklerini görür duyar okurum.Onlara bir mesajım var.

"Hey dostum bu film size hayatın/geleceğin sırrını falan vermiyor, ufuk açmıyor, beyin fırtınasına falan girmiyorsunuz.Bunlar sizin olduğunu sandığınız hayal dünyanızdan ibaret.Dönemine göre dahi çok sıradan, durağan, aşırı tutuk bir film.Oyunculuklar BERBAT!"

Mesajımızı verdikten sonra devam edelim.

Evet.Blade Runner 2049 bu filmden çok çok daha iyi.Hatta aralarında 20bin fersah var.Kıyaslanamaz bile.Çok rica ediyorum 2049a kötü, bu filme daha iyi diyenler bu işleri bıraksın başka alanlara yönelsinler...
6


avatar
(598) -
Kadro muhteşem. Konu çok iyi.Ama mesaj bombardımanından filmin tadını çıkaramadığımı da belirteceğim. Yine de sinemasever herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm ender yapımlardan
, arşivime de ekleyeceğim. İyi seyirler dilerim
8


avatar
(3) -
Konu güzel, müzikler iyi amma velakin film durağanlıkta boyut atlıyor.
Sürprizbozan: Göster
Bu konudan çok daha iyi bir şey çıkabilirdi.
7


avatar
(205) -
Efendim kitaptan uyarlamaymış, çok eski filmmiş, felsefesi çok derinmiş, onlarca filme esin kaynağı olmuş, kült filmmiş falan ama ilk filme 2 saat ikinci filme neredeyse 3 saat ayrılan zamana yazık. Fikir olarak güzeldir, ancak biraz da seyir zevki versin değil mi. Yine de 2017 yapımı devam filminden çok çok iyiydi, onu rahatça söyleyebilirim. Filmin bütün felsefesi 1.45 ile 1.48 arasında. (Final Cut)
Sürprizbozan: Göster

Bu arada Harrison Ford'un yaşlı hali gençliğinden kat kat daha yakışıklı. Adam gençken ne tipsizmiş. Gülücük
4


avatar
(111) -
En beğendiğim bilim kurgular arasındadır.. Yeni filmi olan 2049 dan daha iyi bence..


avatar
(16) -
Blade Runner İzleme Sırası

1. Blade Runner Final Cut (1982)

Blade Runner'ın toplam 7 farklı sürümü var fakat Final Cut'ı izlemeniz lazım. Ayrıntılı bilgi için:

Sürprizbozan: Göster


2. Blade Runner 2049'u izlemeden önce şu kısa filmleri izlerseniz daha iyi bir izleme deneyimi yaşarsınız. Zorunlu olmadığını da belirtirim. Üç filmin toplam süresi 28 dakikadır. İzleme sırasına göre:

1. Blade Runner: Black Out 2022
Sürprizbozan: Göster

2. 2036: Nexus Dawn
Sürprizbozan: Göster

3. 2048: Nowhere to Run
Sürprizbozan: Göster


3. Blade Runner 2049
6

Cevaplar (1)
avatar
(598) -
çok detaylı ve faydalı bir yorum olmuş, tebrikler ve teşekkürler
8


0
| Bildir


default avatar
(19) -
film leş abi . kesinlikle izlemeyin . bilimkurgu sever olarak filmi yarıda kapattım . iğrenç ötesi sıkıcı bir film . bu kadar puanı nasıl almış anlamıyorum . film ilerlemiyo o derece
4


default avatar
(28) -
Ridley Scott zamanının ötesinde bir iş çıkarmaya çalışmış ama daha ötesine geçememiş. Bu filmden 10 yıl önce geliştirilmiş olan cep telefonlarını görememek bile başlı başına absürt geldi bana . Evet son yıllarda yaptığı Martian ve Prometheus gibi filmlerde iyi iş çıkarmış olabilir ama bazı filmlerde de içine ediyor gibi geliyor beyaz perdenin. Filmin özetini kim yazdıysa filmi bi daha izlesin bence. Zamanının ötesinde efeklerden kasıt havada uçan cisimler ve uçan arabalarsa ben sinemadan hiç anlamıyorum derim. Neyse sıkıcı bir sözde bilim kurgu aksiyon özünde ise psikoloji filmi. Atlayarak izlenir.
3

Cevaplar (5)
default avatar
(25) -
Kardeşim. Bu film yapıldığında daha sen doğmamıştın. O zamanın şartları ve hayal gücü bununla sınırlıymış.


5
| Bildir
default avatar
(28) -
Şimdi Star Wars örneğini vericem ama siz diyeceksiniz o sayılmaz niye çünkü Star Wars bir şaheser falan. Filmde gözkyüzünde uçan araçlarda lcd ekran benzeri bir teknolojiyi hayal etmişler ama geri kalan bütün ekranlar yarım metre kalınlığında . Star Wars'a baktığımızda ise günümüzde bile hala tam olarak kullanamadığımız hologram teknolojisi hayal edilmiş.
3


0
| Bildir
default avatar
(83) -
Kesinlikle haklısın. İlaveten Star Trek serisindeki teknoloji de örnek verilebilir değindiğin noktaya. Işınlanma, Warp hızı vs. Birilerinin bir şeye benzemeyen filmlere yüksek not verme hobisi var sanırım. Blade Runner bilim kurgu vs. değil. Arka Sokak aralarında geçen bir sıradanın altında bir dedektiflik öyküsü. Bir de yorumlarda bu filmin felsefesini anlamak için biraz düşünmek gerekir vs.vs. demeleri yok mu? Buyur burdan yak.


4
| Bildir
avatar
(10) -
İngiliz The Guardian'ın gazetesinin 60 bilim insanına sorduğu ankette Blade Runner bir numaralı bilim-kurgu filmi çıkmıştır. İkinci ise 2001: Bir Uzay Macerası olmuştur. Bilinsin dedim yalnızca.
8


1
| Bildir
avatar
(257) -
Martian mı iyi işti??? Hm...


0
| Bildir


avatar
(62) -
Filmin anlatmaya çalıştığı tema çok güzel. İnsan, replika vs.. her ne olursa olsun hayatta kalma iç güdüsü her şeyin önüne geçiyor. Darwin'ci bir bakış açısı bile diyebiliriz, "hayatta kalabilmek için ortama adapte ol"..
Değindiği konu güzel, çekildiği yıla göre görsel efektler güzel, müzikler de çok güzel ama film sıkıcı. Benim gibi 2049'u izlemeden önce ilkini izleyeyim mantığıyla gelenler, bilim kurgu bekliyorlarsa çok yanılırlar. Film baya psikoloji filmi. Bana asla hitap etmiyor, sevenler vardır saygı duyarım ama benim gibi film izlerken durağanlıktan hoşlanmıyorsanız, asla izlemeyin.
6


avatar
(434) -
Filmi çıktığı seneler video kasette, uzun süre sonra Dvd'de seyretmiştim. Şimdi de yenisini izlerim diye yine uzun bir süre sonra tekrar izledim. Aradan geçen 35 yıl içinde belki bu filme olan fikrim değişir sandım ama nafile. Dünya kadar bilim-kurgu filmi izlemişimdir fakat ne yazık ki şu filmi bir türlü sevemedim. Felsefik yanı olabilir saygımız var, çekimleri ve Vangelis'in müzikleri başarılıdır tamam ama o kadar ağır bir gidişi var ki filmin aşırı derecede sıkıyor insanı. Hikaye güzel olsa bile Nuri Bilge Ceylan filmlerindeki gibi uzun bakışmalar, gereksiz uzatılmış durağan sahneler feci bayıyor. Harrison Ford'ın kötü oyunculuğu da cabası.Aksiyon desen 2 saatte toplam 2 sahne. Açıkçası seyirciyi kendine bağlayacak elle tutulur bir yanı yok filmin. Umarım yenisi bundan daha iyidir.


default avatar
(18) -
İkinci film için bu filmi izledim. Filmde garip bi yavaşlık, ağırlık, anlatmak istediğini ifade edememe sorunu var. Belki de o yılların teknolojisi ile ilgili bi sorun ama bu film olmamış durumu oldu ben de. Insallah ikincisi iyidir.
6


default avatar
(10) -
2049'dan Gelenler Derneği...
9


avatar
(103) -
Dünyayı Kurtaran Adam, Çiçek Abbas, Yedi Bela Hüsnü. Bu filmlerin ortak özelliği 1982 yılı yapımı olması. Yani biz bunlarla uğraşırken adamlar alternatif gelecek distopyası yaratıp orjinal işlere imza atmışlar. Blade Runner, kendisinden sonra The Matrix, Terminator, Gattaca, Dark City, Total Recall gibi filmlere esin kaynağı olabilmiş bir yapımdır. Çekildiği döneme göre değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Günümüzde çekilen bir ton görsel efekte boğulmuş filmi iki ay sonra unutmamızın nedeni de sinema adına bir yenilik getirememesidir. İşte Blade Runner bunun için kaliteli kült bir film.
9


default avatar
(3) -
Filmi izledikten sonra şu adrese de bi bakınız.

Sürprizbozan: Göster
9

Cevaplar (1)
avatar
(598) -
teşekkür ederiz
8


0
| Bildir


avatar
(909) -
Bir kaç yıl önce izlemiştim ve beğenmiştim.Yeni filmi çıkıyor diye gitmeden önce izleyeyim dedim.Çok film izleyen biri olarak bu filmin içeriğini bir hayli unutmuştum.Yeniden izleyince çok sevdim.Eskilerin bilim kurgularına özgü o atmosfer çok güzel.Posterlerinde ne kadar silahlı insan görseniz adı ne kadar Bıçak Sırtı olsa da film aslında psikolojik gerilim filmi.Harika müzikleri var.Rutger Hauer başta olmak üzere oyunculuklar çok iyi.Vermek istediği mesaj çok güzel.Ne kadar çok işlenilmiş bir mesaj olsa da hoşuma gitti.Rutger Hauer'in oynadığı yaratanı ile tanışmaya çalışan android'in yerleri kesinlikle harikaydı bence.Film oldukça ağır ilerleyen ve çok durağan olan bir film.Bunu bilerek izlemekte fayda var.Filmde oldukça Stanley Kubrick havası var.Ben çok sevdim.Tarzını sevenler bayılacaktır.Genel anlamda herkese tavsiye edeceğim filmlerden.
9


default avatar
(3) -
Filmin popüler 3 versiyonu var:
1982'de çıkış yaptığı ve beğenilmeyen versiyon.
1992'de yönetmenin seçimleriyle düzenlenen ve filmi bir klasik haline getiren versiyon.
Son olarak da Final Cut olarak belirtilen en son düzenlemelerin yapıldığı versiyon. Final Cut versiyonunda ki önemli bir düzenleme de film de Bryant'ın Deckard'a söylediği dünyaya kaçan 6 robottan 2 sinin kaçış esnasında ölmesidir. Önceki versiyonlar da bu sayı 6 robottan 1 i öldü şeklindeydi. Eski versiyonlarda dünyada 5 robot varken yeni versiyonda bu sayı 4 e çekildi.

Bunu burada anlatmamın iki sebebi var. İlki malesef altyazının hala 6'da 1'i olarak çevrilmiş olması. Yani Bryant şunu derken : "Two of them goy fried running through an electical field." biz hala "İçlerinden biri.." şeklinde bir çeviri ile izliyoruz. (Bluray'den direkt çıkarılan bir altyazı olduğu için sony türkiye ye buradan selamlar.)
2.si ise bu repliğin önemi:
Sürprizbozan: Göster


avatar
(401) -
blade runner diyince aklıma ilk gelen şey vangelis müzikleri oluyor
10


avatar
(1571) -
Çok da şey değil mi ne

Son zamanda herkes gibi ben de sinema filmini izlemden önce bu 1982 yılında çekilen ilk filme bakayım dedim. Şimdi dönemin teknolojik boyutunu değerlendirmek gerekirse filmi çok belli alanlara sıkıştırmış. Çıkılacak her farklı alan için ayrı para harcanacağından film az darlaşıyor. Tabi yeni yapımı izlerken teknolojinin sinema üzerinde ne derece değiştirme rolüne büründüğünü göreceğiz. Tüm bunlara rağmen film istenilen ya da aldığı puana göre beklenilen durumdan uzak geldi bana. İçinde saklı ana fikri sevmiş olsam da çok durağan bir film. Dönemin diğer bilim kurgu filmlerine bakınca gerçekten bu kadar puan etmemeli diyorum. Olaylar arası geçiş çok anlamsız. Kim ne ne görev yapıyor belli değil. Senaryo da kötü. Yani bu kurgu daha derine inmeliydi. Çok bir beklentiye girerek izlemeyin derim.

İyi seyirler.
Saygılar
6


avatar
(228) -
Bir Harrison Ford hayranı olarak izlemek için çok geç kaldığım film.82 yapımına göre film olağanüstü.Sırıtmayan grafikleri mi desem,film için oluşturulan karanlık Dünya atmosferi mi desem,oyuncuklar mı desem bilemedim hepsi mükemmel.Ridley Scott'ı ayakta alkışlamak lazım yani 82 yılında böyle bir film... Umarım yeni filmde aynı kalitededir
10


avatar
 kurdele (3629) -
1982 yılında yapılmış bu film, hayran olmamak elde değil! Bu hafta yenisine gitmeyi planladığımdan ilkine bir göz atayım dedim ve yine çok keyif aldım. Kötü adamın karizması harika, filmde 80'lerin havası bariz hissediliyor. Filmin 35 yıl önce çevrildiğini bilerek ve farkında olarak izlerseniz, keyif alırsınız diye düşünüyorum. Pris, Kill Bill'deki göz bantlı dilber, genç hali ayrı güzel, yaşlı hali ayrı karizma... Kadronun tamamına bakarsanız, hem o zaman, hem de sonra efsane olmuş bir sürü oyuncu var. İyi seyirler olsun.

Cevaplar (3)
avatar
(471) -
Bende aynını yaptım yarın sinemada izleyeceğim. İlk filmi çok uzun zaman önce izlemiştim efsane filmlerden benim için. Yeni film de beklentiyi karşılar diye düşünüyorum.
9


3
| Bildir
avatar
 kurdele (3629) -
Yeni filmin yorumunu bekliyorum dostum, ben haftaya giderim. İyi seyirler olsun.


3
| Bildir
avatar
(471) -
Sağolun filmden hemen sonra buradayım. Size de iyi seyirler şimdiden.
9


1
| Bildir


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018