Giriş Kayıt
The Big Bang Theory (2007-)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
sesizadamKayıt: 25.03.2009
İletiler: 2723
Şehir: İLKADIM /Samsun
Yaş: 31 Başak


Özel mesaj gönder
 [Tanıtım] The Big Bang Theory (2007-)

resim


The Big Bang Theory
2007
The Big Bang Theory
Komedi / Romantik22 dk

Yönetmen: Mark Cendrowski, Anthony Rich, Peter Chakos
Karşıt dünyalar çarpışınca... En büyük zevkleri kuantum fiziğine kafa yormak olan üstün zekalı iki arkadaş, güzel bir kızla karşılaşınca ne yaparlar? The Big Bang Theory, işte o karşılaşma anında gerçekleşen büyük patlama ve sonrasını anlatan...
8.2 (626,857 Oy)


Ekranların en sıra dışı karakterlerinden biri hiç şüphesiz Sheldon Cooper. 11 yaşında üniversiteden mezun olmuş, daha sonra California Teknoloji Enstitüsü'nde kuramsal fizik üzerine kafa yormaya başlamıştır. En yakın arkadaşı Leonard Hofstadter ile hem ev hem iş arkadaşı. Geçinilmesi çok zor takıntılı bir tip Sheldon. Onunla ev arkadaşı olabilecek insan sayısı dünyada bir elin parmaklarını geçmez. Zorlu bir süreç sonucunda Leonard'ı ev arkadaşlığına kabul etmiştir.

Leonard, Sheldon kadar zeki olmasa da ortalamanın çok üstünde bir zekaya sahip bir fizikçi. Her ne kadar Sheldon onun çalışmalarına şüpheyle yaklaşsa da Leonard başarılı bir bilim insanı. Hayatı ev arkadaşı Sheldon ve iş arkadaşları Howard Wolowitz ve Raj Koothrappali ile geçiyor. Dördü de sosyal olarak pek gelişmiş sayılmazlar.

Karşı apartmana taşınan sarışın kız Penny ise bu dörtlünün hayatının değişmesini sağlayacak kadar sosyal bir insan. Oyuncu olma ümidiyle geldiği Hollywood' da pek tutunamamış. Garson olarak çalışıyor ve bir gün talihinin döneceğini ümit ediyor.

resim


Two and a Half Men'in yaratıcısı Chuck Lorre'nın yine erkeklerle dolu bir evde geçen diğer başarılı durum komedisi olan The Big Bang Theory orijinal karakterleri ile oldukça beğeni toplamış bir dizi. Komedi dalında birçok ödül kazanacağı da kesin.

KARAKTERLER:


resim


Dr. Leonard Leakey Hofstadter


[Johnny Galecki]
IQ: 173
Mesleği: Deneysel Fizikçi (Experimental physicist)

Daha önce Roseanne adlı dizide adından söz ettiren Johnny Galecki bu sefer bir fizikçi olarak karşımızda.

Canlandırdığı karakter Leonard, Sheldon Cooper ile ev arkadaşı. Bir türlü tamir edilemeyen asansörün olduğu apartmanda bir dairede beraber yaşıyorlar. Sheldon kadar olmasa da fizik alanında çalışmaları ve fikirleri mevcut. Diğer arkadaşları gibi bilgisayarlardan, bilgisayar oyunlarından ve özellikle bilim kurgu türündeki sinema klasiklerinden hoşlanıyor. Kendisi kabul etmese de o da bir inek.

Aslında aralarında insanlar arasına en kolay karışabilen o. Hatta kız arkadaş konusunda oldukça şanssız olsa da 4 kişilik arkadaş grubunun en çok kız arkadaş edineni. Elbette yeni taşınan komşu kızı Penny'e kısa sürede ilgi duymaya başlar. Leonard, daha önce kalp kırıklıklarına dönüşen arkadaşlıklarının yerine Penny ile uzun bir mutluluğa yelken açmak istiyor.

resim


Dr. Sheldon Cooper


[Jim Parsons]
IQ: 187
Mesleği: Teorik Fizikçi (Theoretical physicist)

Uzun bir süre Microsoft için çalışan Jim Parsons 27 yaşında oyunculuğa adım attı. İlk kez Scrubs'ın başrol oyuncusu Zacc Braff'ın yönettiği "Garden State" filminde dikkatleri üzerine toplamıştı.

Canlandırdığı karakter olan Sheldon Cooper ekranların en renkli karakterinden biri. Akademik kariyerinde; 1 master, 2 doktora bitirmiş. Her şeyi kendi rahatı açısından düşünüyor. Hatta Dünya onun etrafında dönüyor. O ne isterse, o neye karar verirse o oluyor. En yakın dostu ev arkadaşı Leonard. Leonard ona dayanabilen birkaç kişiden biri.

Biz normal zekalı insanların aklının ermeyeceği bir konuda, Temel Parçacıklar’a dair Sicim Teorisi üzerinde çalışıyor. Leonard’ın sıkıcı bulduğu günlük hayatın gerekliliklerini o hiç dert etmiyor; gece yarılarına kadar bir sözcük oyunu olan Klingon Boggle oynayabiliyor. Zekası bilimsel konularda yoğunlaşmış ama genel kültürü de gayet iyi sayılır. Leonard’ın teorilerine ilişkin sürekli sorular sormaya bayılıyor. Tipik bir dahi çocuk olarak yetişmiş. Küçükken merdiven basamaklarının birinin 2 mm. kısa olması halinde insanların tökezleyip düşeceğini hesaplamış. Hesaplamakla kalmayıp bunu eyleme dökünce, babasının düşerek omzunu sakatlamasına yol açmış.

Liseden erken mezun olduğu için normal sürede okulunu bitirenler ona biraz tuhaf geliyor. Karşı komşuları Penny’ye “Liseden mezun olman dört yıl mı sürdü?” diye sorması bu sebeple. Zira kendisi 11 yaşındayken üniversiteye gidiyormuş. Diğer dahilerde görülen şişmiş ego, sosyal uyumsuzluk ve empati eksikliği Sheldon’da da söz konusu. Aslında otistik yönleri olan üstün bir zeka onunki. Bu yüzden Leonard’ın yaptığı bazı alaycı esprileri anlamakta güçlük çekiyor.

Pek dindar biri olmasa da aşırı dindar Teksaslı bir ailede yetiştiği için dini konularda oldukça bilgili. Ancak tarihi ya da dini olayları kendi açısından değerlendirmekten geri kalmıyor.

resim


Karşı Komşu Penny


[Kaley Cuoco]
Güzellik: 100
Mesleği: Aktris / Garson

1985 doğumlu Kaley Cuoco 6 yaşında modellik yapmaya ve reklam filmlerinde rol almaya başlamış. Çeşitli dizilerde ve filmlerde rol alan Cuoco, Prison Break dizisinde de 2 bölümde oynamıştı.

Penny, Sheldon ve Leonard’ın apartmanlarında karşı daireye taşınan sarışın afet. Günlük yaşama dair kendine has çözümleri olan Penny Cheesecake Factory adlı bir restoran zincirinde garsonluk yapıyor. Dört yıldır birlikte yaşadığı Kurt adlı erkek arkadaşı tarafından kapı dışarı edilince kendine yeni bir daire tutmak zorunda kalıyor. Sevgilisi kendisini aldatsa da, yalanlar söylese de onu çok seviyor.

Penny cazibesinin erkekler üzerindeki etkisini çok iyi biliyor. Leonard’la birlikte vakit geçirmekten büyük zevk alıyor. Sheldon’ı ise bir arkadaş olarak seviyor sadece. Penny, düzensiz yaşamaktan, dağınık olmaktan hoşlanan biri. Entelektüel birikimi yok ama popüler kültürden nasibini yeterince almış ve pratik zekası oldukça gelişmiş.

Hollywood’a aktris olmak için Nebraska’nın Lincoln şehrinden yola çıkmış genç bir kızın kendini garson olarak bulmasını anlatan yarı otobiyografik bir öykü üzerinde çalışıyor. Eğer öyküsü filme çekilir de bunun kendi hayat hikayesi olup olmadığını sorarlarsa cevabı hazır; “Ben Nebraska’nın Lincoln değil Omaha şehrindenim”.

Sheldon ve Loenard'ın arkadaşlarından Wolowitz’in tabiriyle; “Üzerine cheesecake kokusu sinmiş bir tanrıça”.

resim


Howard Wolowitz


[Simon Helberg]
Mesleği: Mühendis, Uygulamalı Fizikçi


1980 doğumlu oyuncunun ailesi de sinema dünyasından. Yazar kadrosunda yer aldığı "The Pit Card" ile dikkatleri üzerine çekmiş ancak beklediği çıkışı The Big Bang Theory ile yakalamıştır.

Canlandırdığı karakter Howard Wolowitz annesi ile birlikte yaşayan yahudi bir genç. Pardon düzeltelim. Annesi onunla yaşıyor ve kendi master yapmış bir mühendis (master yapmayan var mı ki?) Kızlar konusunda pek şanssız olan Wolowitz 6 dil biliyor ancak kızları tavlamada bu altı dil pek işine yaramıyor. 4 arkadaştan doktor ünvanı olmayan tek kişi Wolowitz. Ancak Jupiter'in yüksek çözünürlüklü resimlerini çekecek olan bir uyduyu tasarlamış durumda.

resim


Dr. Rajesh Koothrappali


[Kunal Nayyar]
Mesleği: Astrofizikçi

Londra’da doğan Kunal Nayyar Hindistan, Yeni Delhi’de büyümüş. Liseyi orada bitirdikten sonra üniversite eğitimi için Amerika’ya gelmiş. Üniversitede rol aldığı The Rose Tattoo oyunuyla "En İyi Aktör" dalında aday gösterilince keşfedilen Nayyar'ın, ilk ekran tecrübesi The Big Bang Theory.

Canlandırdığı karakter olan Rajesh, arkadaşların deyimiyle Raj, utangaç bir hintli. Howard'ın en yakın arkadaşı. Hatta o kadar yakın ki insanlar farklı şeyler çıkartabiliyor bu yakınlıktan. Uzmanlık alanı astrofizik. İngilizceyi ağır bir hint lehçesi ile konuşuyor. İçinde bulunduğu ortama bir kadın girince aşırı utangaç hale gelen Raj, konuşma yetisini kaybediyor. Ancak bu yetiyi geri kazanmak için ilginç bir yol bulmamış da değil.


resim


Dr. Leslie Winkle


[Sara Gilbert]
Mesleği: Deneysel Fizikçi (Experimental physicist)

Leonard'ın iş arkadaşı ve ara sıra birlikte oldukları kız arkadaşıdır. Sheldon onu gerçek bir bilim insanı olarak görmez. Bu yüzden ondan nefret eder. Sheldon'a göre de Leslie onun en büyük düşmanıdır. Sık sık büyük tartışmalar içine girerler. Ve mutlaka Leonard arada kalır.Not1: Erkeklerin IQ bilgisi verilirken "Penny" karakterindeki kızın güzelliğine 100 verilmiş. Bu komik ve güzel espriyi dillendirmiş olayım.

Not2: Aynı isimde bir başlık Marvel tarafından açılmıştır. Güncel olarak yeniden açılmasında yarar gördüğüm için bilgileri TA okurlarına sunmaktan mutluluk duyarken, Marvel'den de bu başlık için izni sormadığım için tereddütteyim. The it crowd başlığı için iznim vardı, bunda da geçerli olur kanımca.

Alıntıdır.
Yazıyı yazan: Osman ÇİL 10.08.2010 (film.com.tr)

İletiTarih: 18 Ekim 2010 00:25
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019