Giriş Kayıt
Oscar Ödül Töreni'ni başarılı buluyor musunuz?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 7 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »

Oscar Ödül Töreni'ni başarılı buluyor musunuz?
Evet
25%
 25%  [ 162 ]
Hayır
74%
 74%  [ 483 ]
Toplam Oylar : 645 | Ankete Katılanlar

Yazar Mesaj
R3hab
Cinema mondiale
Editör


Kayıt: 01.01.2013
İletiler: 1874
Şehir: Tomorrowland
Yaş: 22 Boğa


twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 Oscar Ödül Töreni'ni başarılı buluyor musunuz?

resim


Oscar, Akademi tarafından, Amerikan sinemasının yani Hollywood’ın o yıl içerisinde sinemada boy gösteren filmlere ve kişilere, yılın en iyisi olduklarını tescillemek için verdikleri bir ödüldür. İlk olarak 1929 yılında verilmeye başlanan bu ödülün o zamanki ismi Academy Award of Merit (Akademi Liyakat Ödülleri)’dir.

Siz bu ödül töreninin hakkaniyetli ve başarılı bir şekilde uygulandığını düşünüyor musunuz?

[Yorumlarınızı Bekliyoruz.]


resim


Peki, kimdir bu akademi?

Ödülün isminde de geçtiği üzere Akademi, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) olarak anılmaktadır. Bu akademide bulunan üyeler, kullandıkları oylar ile o yıl Oscar alacak filmleri ve kişileri belirlerler. Akademi’nin günümüz itibariyle 6000 civarında üyesi bulunmaktadır. Bu üyelerin çoğunluğu yine aynı sektörün içinde olan kişilerden oluşmaktadır. Fakat Akademi’ye üye olmak o kadar kolay değildir. Akademi üyeliği için sinema sektöründe iyi bir geçmişe sahip olmanız şart. Ayrıca size bu konuda bir davetiye gönderilmesi de gerekiyor. Oscar alan bir kişi, otomatik olarak Akademi’ye katılmak için bir davetiye almaktadır. Akademi’deki 6000 civarındaki üye 13 ayrı kategoriye ayrılmıştır. Bunlar; oyuncular, yönetmenler, sinematograflar, sanat yönetmenleri, film editörleri, müzik, yapımcılar, halkla ilişkiler, animasyon, ses, görsel efektler, yazarlar, belgeseller.

1929 yılında, ödülün ilk verildiği sene Akademi üye sayısı 36 iken, üyeliğin ömür boyu olması nedeniyle sayı giderek artmış ve günümüzde 6000’i bulmuştur.

Neden Oscar?

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929 yılından bu yana verilmekte olan bu ödülün ismi neden Oscar?

Aslında bu konu hakkında kimse kesin bir bilgiye sahip değil. Bir çok söylenti var ama en çok öne çıkanı, ödül olarak verilen altın kaplama heykelciğin Akademi kütüphanesinde görevli Margaret Herrick tarafından, amcası Oscar’a benzetmesiyle ödülün adı Oscar olarak kalır. Akademi “Oscar” kelimesini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmamıştır. Bu yıldan sonra ödülün ismi Oscar olarak kalır. Günümüzde “Akademi Ödülleri” olarak anılan bu ödüllerin ismine “Oscar Ödülleri” de denmektedir.

Oscar ödülü, Metro Goldwyn Mayer‘in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tarafından tasarlandı. Gibbons’ın tasarımında beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye vardı. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil eder. George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3.85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır.

Bir Film Oscar’a Nasıl Aday Olur?

Bir filmin Akademi tarafından Oscar ödülü aday adayı olarak gösterilebilmesi için bazı ilginç ve küçük kurallar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, filmin süresinin en az 40 dakika olmasıdır. (Kısa film ödülleri hariç) Diğer bir kural ise aday gösterilecek filmin Los Angeles sınırları içerisinde en az 1 sinema salonunda ücretli gösteriminin yapılmasıdır. Bu gösterimin ise en az bir hafta sürmesi gerekmektedir. Bu kurallara uyan her film Akademi tarafından ödüle aday olarak gösterilebilir.

Akademi En İyiyi Nasıl Seçer? (Oscar Alan Film ya da Kişi Nasıl Belirlenir?)

Akademi’nin Oscar ödülleri konusunda 2 aşamalı bir seçim sistemi bulunuyor ve Akademi bu sistemi 1936 yılından bu yana kullanıyor. İlk aşama adayların belirlenme sürecidir. Bu süreçte, her dalda o dalın uzmanları bir araya gelerek 5 aday belirliyorlar. Yani, En İyi Yönetmen dalında 5 aday belirlenecekse Akademi’deki yönetmenler bir araya gelerek bir oylama yapıyor ve en çok oy alan 5 yönetmen aday oluyor. Bu sistem her dal için yapılıyor. Yalnızca En İyi Film dalında bu sistem geçerli değildir. Bu dalda tüm Akademi üyelerinin oy hakkı bulunmaktadır. En İyi Film adaylarının belirlenme şekli de farklıdır. Eğer ödülleri takip ediyorsanız En İyi Film dalındaki aday sayısının hemen her yıl farklı olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, belli bir oy sayısını geçemeyen filmlerin aday olarak gösterilememesidir. Yani, o yıl 10 film aday olacaksa ve 9 film oy barajını aşmışsa 10.film sıralamada yer almış olsa dahi barajı aşamadığı için aday olamaz. Bu nedenle aday film sayısı 9’da kalır.

İkinci aşama ise kazananların belirlenmesidir. Kazananın belirlenmesi için tüm üyeler her dalda oy kullanır. En yüksek oyu alan kazanan olur. En İyi Film dalında bu oylama yine farklıdır. Diğer dallarda Akademi üyeleri kazanan için oy kullanırken En İyi Film dalında sıralama yapmak zorundadırlar. Örneğin, o yıl 9 film aday gösterilmişse bir Akademi üyesi en iyi den en kötüye doğru bir sıralama yapmak zorundadır. 9 puandan 1 puana doğru sıralamasını yapar ve bu puanlar havuzda toplanır. En yüksek puanı alan film En İyi Film seçilir.

(NOT: Akademi 2018 yılındaki törende bir değişikliğe giderek En İyi Animasyon Film dalında da En İyi Film dalındaki sistemi uygulayacaklarını duyurdu.)

resim

resim


Akademi Hangi Dallarda Oscar Veriyor?

Sinema dünyasının en önemli ödülü olan Oscar, 2017 yılı itibariyle 24 dalda verilmektedir. Bu dallar şunlardır:


resim


resim

resim

İletiTarih: 25 Şubat 2019 20:37
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
niksizadamKayıt: 22.10.2016
İletiler: 8Özel mesaj gönder
şimdi sonuçta beğen veya beğenme ancak bu kesin gerçekleri değiştirmez Amerikan sineması açık ara bu gezegende lider kasaya en çok geliri onların tüketimi getiriyor. Üretim açısından da çok iyiler 8 milyonluk bir şehirin nerdeyse yarısı (los angeles) direk veya dolaylı yoldan Sinema endüstrisi ne çalışıyor gerçek şu ki sinemyaı ne kadar fransızlar keşfetmiş olsalar da endüstriyi onlar yarattı. 1990lara kadar da tüm dünyaya ürettiler Akademinin onlar tarafından kurulmuş olması ve tüm atmosferi de Amerikan tarzı olması çok doğal..

İletiTarih: 26 Şubat 2019 00:24
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
cesuryurek
Yorumbaz


Kayıt: 26.08.2012
İletiler: 44
Şehir: Tekirdağ


twitter Özel mesaj gönder
Amerikan Güzeli, Chicago, Çarpışma, Ölümcül Tuzak, Zoraki Kral, Operasyon Argo, Moonlight; Bunlar Akademinin, en iyi film Oscar'ına layık gördüğü filmlerden bazıları. (Diğer ödüllere girmiyorum bile) Hiçbirisi hafızamızda Avatar kadar yer edinemedi. Film elbetteki görsellikten ibaret değil ama son on yıllarda Akademi üyeleri ya bilinçli bir şekilde siyasi eğilimli kararlar veriyor ya da verilmeye zorlanıyor. Oscar ödülleri başarılı olsa bile (ki bana göre değil) bir filmi izlenebilir, kusursuz ve çok iyi bir yapım olarak belirtmeye yetmiyor. Dünya sinema tarihi, Oscar alamamış, Hollywood popülaritesinden uzak kalan ve çok iyi bir izleme potansiyeline sahip sayısız filmlerle dolu.

İletiTarih: 27 Şubat 2019 10:51
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Serkan AydemirKayıt: 15.10.2011
İletiler: 482
Şehir: 유토피아


Özel mesaj gönder
Hayır desem de bu soruya yine de Oscar filmlerinin çoğu sağlam arakdaşlar. Ben sadece bazı ödülleri sırf saygınlığı var diye kişiye veriyor olmalkarına gıcığım. Daha iyi oyuncu var o yıl ama illa o kişiye verilecek.

İletiTarih: 27 Şubat 2019 19:29
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
the_punisher
Yorumbaz


Kayıt: 14.11.2008
İletiler: 33Özel mesaj gönder
Eskisi gibi olmadığı, ve tamamen şaibeli olduğu için başarılı bulmuyorum. Ancak, yine de ödül alan bazı filmlerin ve oyuncuların hakkı olmadığını da söyleyemeyiz.

İletiTarih: 10 Mart 2019 18:41
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
rertanKayıt: 09.03.2017
İletiler: 7Özel mesaj gönder
Oscar ABD'nin kendi çalıp kendi oynadığı bir tiyatrodur

Dünya sinema tarihindeki en önemli 100 filmi yazın ve sonra bunların içinde Oscar'a aday olmuş kaç film olduğuna bir bakın. Bunu görünce Oscar'ın sinema sanatı açısından ne kadar değersiz ve anlamsız bir ödül olduğunu anlayacaksınız. Tabiki istisnaları var bu durumun ama bu sonucu değiştirmez.

İletiTarih: 16 Mart 2019 10:53
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
TempestKayıt: 17.03.2019
İletiler: 36Özel mesaj gönder
21.yüzyıl dünyası bambaşka dünya bu gerçeği kabul edelim. Bu ve bunun gibi kült şeyler buraya nasıl uyum sağlayacak? Her şeyi terk mi edecek yoksa eskisi gibi mi kalacak? Bunlar çok önemli sorular,cevapları da Oscar'ın geleceğini etkileyecek cinsten. Çünkü yeni ve zamana uygun bir formatta Xyz törenleri ortaya çıkar ve yılların Oscar'ın 2.plana çok kısa sürede düşer. Ama diğer yandan 21. yüzyıla uygun olalım diye yapılacak yenilikler de Oscar imajına büyük yaralar açabilir. O yüzden şahsen bu halini geride kalmış ama rakip olmadığı için halen başarılı buluyorum. Çünkü rakibi yok, rakibin yokken herkes en iyi olur. Ama hala ışıltılı halini kaybetmemesi için PR ajansları, yönetmenler vs oluşan üst düşünce kurulu oluşturulup güncellemeler yapılmalı.

İletiTarih: 17 Mart 2019 04:05
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 7 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019