Giriş Kayıt
Freaks and Geeks (1999-2000)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 09.02.2017
İletiler: 275
Şehir: พัทยา - Phạthyā


twitter Özel mesaj gönder
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu
 Freaks and Geeks (1999-2000)

resim

Şov dünyasında başarı açısından reyting sonuçlarının her zaman işlemeyeceğini gösteren bir örnek olay da bu dizidir sanırım. Amerikan tarzı, gençlik ve aile yaşamı türünde, eşsiz denebilecek dizi sadece 1 sezon ve 18 bölüm, o da ara verilerek yayınlanabildi. Gerçi bölümler uzundu ama yetmedi işte. İçinden bir çok ünlü oyuncu çıkardığı gibi konusu ve anlatım tarzıyla bir çok işlere de kaynaklık ettiğini düşündüğüm bir demir çekirdek. Senaryo zekâ, bilgi, duygu, komedi, dram ve eğlence deposu. Evet her şey var ama hepsi orijinal ve farklı.

resim

80’lerde geçen dizinin ana karakterleri Lindsay Weir ve küçük kardeşi Sam Weir. Onların okul ve aile hayatları ile arkadaşlarıyla ilişkileri çok eğlendirici bir bakış açısıyla ekrana yansıtılıyor. Dizi anlattığı konu için, lise hakkında hatırlayıp da unutmayı seçtiğiniz her şey, sloganını kullanıyor. Karakterler iki ana guruba dahil edilmiş: Ergenliği yaşayan Freaks (ucubeler) ve ergenliğe girmeye çalışan Geeks (inekler). Bu ayrım aslında, doğuştan gelen karakter farklarından ziyade, büyümeye çalışırken insanların nasıl dönüşümler yaşadığını niteleyebilen çok iyi bir soyutlama. Sam, kankaları Neal ve Bill ile birlikte tam birer Geek. Bu üçlünün maceraları ve diyaloglarında dizi ve filmlere yaptıkları göndermeler müthiş. Ancak ablası Lindsay gurubun için de yer almakla birlikte tam bir Freaks sayılmaz.

resim

Gençlerin bakış açıları ve sorunları yanında yetişkinlerin ve ebeveynlerin yaşayışları ve diyalogları da oldukça ilginç bir şekilde anlatılıyor. Herkesin kendi gibi doğal ve yapmacıklıktan uzak oynadığı dizi de arkadan gelen 80’li yılların rock müzikleri duyguları tavan yaptırabiliyor. Tekrar tekrar izlemekten zevk aldığım, sezon bitiverince hep üzüldüğüm bir dizi işte… Kült tanımını hak eden türden. Neden? Çünkü farklıya farklı bakabiliyor.

Daha çok film karesi ve replikler için Blog.


İletiTarih: 07 Ekim 2018 20:59
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2023