Giriş Kayıt
Türkiye'de Hangi Oyuncu ''En İyi Oyuncu Oscar''ını alırdı?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 40 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2, 3 Sonraki »

Türkan Şoray
2%
 2%  [ 28 ]
Tarık Akan
5%
 5%  [ 62 ]
Cüneyt Arkın
5%
 5%  [ 61 ]
Ediz Hun
0%
 0%  [ 3 ]
Kartal Tibet
0%
 0%  [ 1 ]
Adile Naşit
2%
 2%  [ 27 ]
Münir Özkul
8%
 8%  [ 93 ]
Kemal Sunal
21%
 21%  [ 245 ]
Sadri Alışık
4%
 4%  [ 54 ]
Ayhan Işık
1%
 1%  [ 20 ]
Kadir İnanır
0%
 0%  [ 6 ]
Şener Şen
45%
 45%  [ 522 ]
Diğer (Mesajınızda Belirtiniz)
2%
 2%  [ 31 ]
Toplam Oylar : 1153 | Ankete Katılanlar

Yazar Mesaj
R3hab
Cinema mondiale
Editör

İletiler: 1771

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder

Türkiye'de Oscar verilecek olsa, ''En İyi Oyuncu'' kategorisinde kadın erkek fark etmeksizin hangi oyuncu bu ödüle layık görülürdü.
Hepsi birbirinden değerli oyuncular, lakin birini seçmek zorundasınız

Kısaca Türkiye'nin en iyi oyuncusu hangisidir?

[Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.]

resim

resim

resim

resim

Alıntı:
Önemli Açıklama

Haluk Bilginer, Nejat İşler, Engin Günaydın, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Ergenç, Engin Altan Düzyatan, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy, Erkan Petekkaya, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Rasim Öztekin, Uğur Yücel, Beren Saat, Nurgül Yeşilçay, Demet Evgar, Demet Akbağ vs vs. liste uzar giderdi. Her biri değerli oyuncular. Özellikle Haluk Bilginer listeye girmeyi hak eden birinci isim. Çok kaliteli bir oyuncu ama yine de listedeki oyuncuların üzerine çıkabilecek isimler değiller maalesef. Genel kanı bu yönde, ben de genelleme yaparak hazırladım anket seçeneklerini. Biz sadece en iyiyi arıyoruz. O da tek bir isim olacak.

Mutlaka aksini iddia edecekler olacaktır. Onlar için de diğer seçeneği mevcut. Bu yönde mesajlara cevabımız budur.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

R3hab

İletiTarih: 08 Eylül 2018 17:03
En son R3hab tarafından 12 Eylül 2018 15:45 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
ha46792

İletiler: 438

Özel mesaj gönder
Elbette, Münir Özkul.
Ellerini bağlasanız gözleriyle oynayacak kalitede bir oyuncu idi.
Allah gani gani rahmet eylesin.

İletiTarih: 08 Eylül 2018 17:30
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Bardock

İletiler: 26

Özel mesaj gönder
Şener Şen ismi de olmalıydı ankette bence. Kemal Sunal ve Şener Şen'i ayıramam maalesef ben.

İletiTarih: 08 Eylül 2018 18:19
R3hab
Cinema mondiale
Editör

Şener Şen eklendi, oyunuz Şener Şen'e aktarıldı. Gözümden kaçmış usta oyuncu. Hazırlamak biraz zahmetliydi, araya kaynamış.

İlginiz için teşekkürler.

@Bardock
İletiTarih: 08 Eylül 2018 18:27
xhyx

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
Açık ara Şener Şen.Beni mazur görün ama kendimce pek tartışma kabul etmiyorum bu konuda.Ayrıca, madem liste yaptınız Uğur Yücel ve Haluk Bilginer isimleride olmalı bence. Saygılar

İletiTarih: 08 Eylül 2018 20:09
VOLLIS

İletiler: 2

Özel mesaj gönder
Bana göre de açık ara Şener Şen. Listedeki diğer oyuncular da çok değerli tabi ama Şener Şen izlediğim bütün rollerinde inanılmaz başarılı. Bi alt nesilden de Haluk Bilginer derim.

İletiTarih: 08 Eylül 2018 20:43
yuureii
Yorumbaz

İletiler: 27

Özel mesaj gönder
Şener Şen ile Münir Özkul arasında kaldım biraz.

İletiTarih: 08 Eylül 2018 22:10
R3hab
Cinema mondiale
Editör

Önemli Açıklama

Haluk Bilginer, Nejat İşler, Engin Günaydın, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Ergenç, Engin Altan Düzyatan, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy, Erkan Petekkaya, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Rasim Öztekin, Uğur Yücel, Beren Saat, Nurgül Yeşilçay, Demet Evgar, Demet Akbağ vs vs. liste uzar giderdi. Her biri değerli oyuncular. Özellikle Haluk Bilginer listeye girmeyi hak eden birinci isim. Çok kaliteli bir oyuncu ama yine de listedeki oyuncuların üzerine çıkabilecek isimler değiller maalesef. Genel kanı bu yönde, ben de genelleme yaparak hazırladım anket seçeneklerini. Biz sadece en iyiyi arıyoruz. O da tek bir isim olacak.

Mutlaka aksini iddia edecekler olacaktır. Onlar için de diğer seçeneği mevcut. Bu yönde mesajlara cevabımız budur.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

İletiTarih: 08 Eylül 2018 23:38
canerceki
Müdavim

İletiler: 137

Özel mesaj gönder
Şener Şen canlandırabildiği karakter çeşitliliği ile bir adım önce çıkıyor benim için. Listede olmayanlardan ise Haluk Bilginer derdim. Ama geçmişe ve üstadlara saygı olarak H.Bilginer bir adım geride kalıyor.

İletiTarih: 09 Eylül 2018 10:51
the_punisher
Yorumbaz

İletiler: 30

Özel mesaj gönder
Hiç tartışmasız Şener Şen. Türkiye'de ondan daha büyük erkek oyuncu yoktur bana göre. Bununla birlikte, bu listede Şener Şen olmasaydı hiç tartışmasız Cüneyt Arkın derdim.

İletiTarih: 09 Eylül 2018 11:20
En son the_punisher tarafından 15 Eylül 2018 21:55 tarihinde değiştirildi.
Morrison
Yorumbaz

İletiler: 12

Özel mesaj gönder
Cüneyt Arkın.

Ömrünün 51 yılını sinemaya adayan Cüneyt Arkın, 400'e yakın filmde rol aldı. Filmlerde dublör kullanmadı, tüm tehlikeli sahnelerde kendisi oynadı. Omuriliğindeki kaslar, kemikler ve sinirler büyük oranda zedelendiği için 11 saatlik ağır bir ameliyat geçirdi.

Bu listedeki insanlar sinemaya aşıktılar, ömürlerini, vücutlarını adadılar, çok az paralara tamah ettiler. Çocukluğumuzun kahramanları. Hepsi Oscar ötesinde kalplerimizde değerliler ancak Cüneyt Arkın açık ara öndedir.

-----------------------

Ayasofya, senin yazın üzerine Sn. Cüneyt Arkın'ın sinemadaki emek yılını 51 olarak düzelttim, o kadar güzel yazmışsın ki ellerine sağlık, ben anlatmak istiyeceğimi zip dosyası olarak vermek istedim ama sen adeta zip'i açmışsın ve muhteşem anlatmışsın. Ancak 2 sayfa da yazsan (bu sitenin izleyici yaş ortalamasının çok genç olduğunu düşünerek) o filmleri internet yokluğunda izlememiş olanlara, 70'li 80'li yıllarda olmayanlara anlatamazsın. Cüneyt Arkın'ın onca farklı rolleri o yokluk yıllarında oynadığını yeni gençlere anlatabilmek zor. Onlar kendilerini güldüreni seçtiler sanırım. Dolayısıyla bu anket bizim gibi düşünenlerin nazarında daha farklı olurdu. Komedi konuşacaksak o kişi de Kemal Sunal olurdu.. Saygılar.

İletiTarih: 09 Eylül 2018 14:14
En son Morrison tarafından 10 Eylül 2018 05:40 tarihinde değiştirildi.
ayasofya

İletiler: 257

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Cüneyt ARKIN

C Ü N E Y T A R K I N : O günahıyla, sevabıyla denizleri yutmuş bir devdir, gerisi sadece cılız bir deredir.

Belki de dünyada hiçbir oyuncu onun kadar çeşitli türde karakterleri oynamamıştır!

Şener Şen'i çok severim her türlü rolü oynayabilir demiş arkadaşlar ama yanılmışlar. Bence her rolü oynayamaz! Belirli rolleri mükemmel oynar. Çok iyi oyuncudur. Muhteşem. Ama her rolün adamı olamaz. Cüneyt Arkın her rolün adamıdır. Ve gerçekten çok iyi oyuncudur. Atraksiyonlarından ya da yakışıklılığından ya da karizmatikliğinden bahsetmiyorum. Oyunculuğundan bahsediyorum. Öğretmeni oynadığı bir Öğretmen Kemal'i izleyin. Hınç, Adalet, v.b. çok başarılı polisiye filmlerdeki değişik komiser karakterlerini izleyin.. Haksızlığa uğrayan emekçi bir vatandaşı oynadığı Vatandaş Rıza filmini izleyin.. Bir kabadayı yı canlandırdığı efsanevi film Alın Yazısı filmini izleyin... Bir doktoru canlandırdığı yine efsanevi bir film olan Murat ile Nazlı filmini izleyin.. Lütfi Akad ustanın yönettiği acımasız bir topal bacaklı kiralık katili oynadığı Yaralı Kurt filmini izleyin..Bir aile babasını canlandırdığı Kahreden Gençlik filmini izleyin.. Komedi dalında efsanevi karakter haline gelmiş olan Horoz Ali karakterini oynadığı Üç Kağıtçılar filmini izleyin.. Onun oynadığı sayısız karakterler saymakla bitmez.. Belki de dünyada hiçbir oyuncu onun kadar çeşitli türde karakterleri oynamamıştır. Bu doğru olabilir. Bir arkadaş Cüneyt Arkın'ın 40 yıl emek harcadığını söylemiş eksik söylemiş. Sinemaya girişi 1963 yılıdır. En son oynadığı film 2014 yılı yapımı Panzehir filmidir. Demek ki tam 51 yıl olmuş. Bir ömür!
Cüneyt Arkın'ın bir de James Bond rolü olayı var artık bilmeyen yok. Yapımcı TürkeR İnanoğlu bir söyleşisinde o dönem içki problemi yüzünden o rolü kaçırdığını belirtmiştir. Bu Cüneyt Arkın'ın en büyük hatalarından biri. Yazık!
Şimdi dikkat. Onun bazı kişilerce çok abartılı olduğu varsayılarak dalgaya alınan tarihi filmlerini iyi izlemeyenler!.Büyük imkansızlık içinde çekilen bu filmlerdei kılıç sahneleri, ata binme sahneleri gerçekten etkileyicidir. Ama bazıları bu filmleri dalgaya almak için hep açık aramışlardır. Üzücü! Bugün milyon dolarlık Amerikan filmlerinde bile bir çok hatalar var. Mesela 2000 yılı yapımı Russell Crowe'un Gladyatör filmi, bir sahnede resmen set arkası çalışanlardan biri görünüyor.. Hollywood filmlerinde bunun gibi sayısız hata.. say say bitmez.. O yüzden bu kıstas olamaz. Adamın suratına bu gerçeği tokat gibi çarparım da nerden geldiğini şaşırır! Cüneyt ARKIN'ın tarihi filmlerine dikkat edin ''Çizgi Roman'' estetiğinde yapılmış filmler.. Ve dönemine göre çok usta işi filmler.. Kara Murat'ın yaratıcısı gazeteci Rahmi Turan bir söyleşisinde şöyle der: Bu filmlerde mantık aramak mantıksızlık olur. Bunlar fantastikle, çizgi roman estetiğinin harmanlandığı filmlerdir. Yani abartı her zaman olacaktır. Ve yapısı gereği olmalıdır da. Biz otobiyografik film çekmiyoruz sonuçta. Bu filmlerde gerçeklik payı da vardır. Gerçeği yansıtan küçük serpiştirmeler de vardır bu filmlerde ama özde masalımsıdır.. Cüneyt Arkın da bunu en güzle şekliyle canlandırmıştır. Şimdi bu filmleri mantık arayarak izleyenler elbette birçok kusur malzemesi yaratacaklardır.. Neyse bu konu uzar..anlayan anladı diyelim..
Anlamayan da kendi bilir diyelim..
Şener Şen, Münir Özkul, Kemal Sunal, Kadir İnanır, Tarık Akan, Kartal Tibet, Ediz Hun, Sadri Alışık, İzzet Günay, Orhan Günşiray, Fikret Hakan, Ayhan Işık, Ekrem Bora, gibi daha adını sayamadığım birçok oyuncunun bir çok filmini izlemiş biri olarak.. Ve Cüneyt Arkın'ın hemen hemen tüm filmlerini izlemiş biri olarak Cüneyt Arkın bu değerli oyuncuların hepsinden hem oyunculuk gücü olarak hem de atraksiyon yönünden çok ilerisindedir. Yakışıklılık ve karizmatikliği söylemiyorum bile.. Ancak bir Fikret Hakan, oyuculuk gücü olarak Cüneyt Arkın'a denk sayılabilir...
Çok önemli bir not: Cüneyt Arkın'ın seks furyası döneminde, bu filmlere karşı kendi film şirketi adına genelde Çetin İnanç'ın yönettiği avantür filmler bir kaç tanesi dışında gerçekten kötüdür ve bu filmler baz alınarak Cüneyt Arkın'ın yaptığı onca güzel iş bu birkaç filme kurban edilmiştir. Peki hangi filmlerdir bunlar? 1981 yılı ile 1984 yılları arasında çektiği bir dizi Çetin İnanç filmleri... Sırayla sayalım:
1. Ölümsüz
2. Son Savaşçı
3. Ölüm Savaşçısı
4. İntikam Benim
5. Çöl
6. Su
7. Erkekçe
8. Ölüme Son Adım
9. Vahşi Kan
10. Dev Kanı
11. Kaplanlar
12. Dünyayı Kurtaran Adam
13. Gırgır Ali
14. Dört Yanım Cehennem
15. İdamlık

Evet bu kadar belki bir ya da İki tane unutmuş olabilirim ki bu filmlerin içerisinde Su, Dev Kanı, Dört Yanım Cehennem, İdamlık ve Çöl tüm kusurlarına rağmen güzel filmlerdir. İnsanı anlatır, seni beni anlatır.. Yürek burkar, hep hayata dair göndermelerde bulunur bu filmler.. İzlemediyseniz izleyin kusur aramak yerine başka güzel şeyler arayın! İnanın sizi etkileyecek güzel şeyler yakalayacaksınız bu filmlerde de! Ama geriye kalanlar hakikaten kötü filmlerdir. Yapılmasaymış daha iyi olurmuş ama yapılmış. Şimdi hep dalga geçen bir güruh genelde tabii arkalarına tarihi filmleri de alarak hep bu 15 tane ya da 16, 17 adet film üzerinden yürürler. yürürler.., durmak bilmezler ama onlar gerçekte gören kördürler asla görmezler. Onlar sağırdırlar asla duymazlar.. Üzücü!

Nedense 51 yılda yapılan sayısız onca güzel iş göze batmazda bu 51 yılın sadece 4 yılını kapsayan süreç içinde yapılan kötü işler göze batar.. Siz ne dersiniz? Bu sizce de haksızlık değil midir bu büyük efsanevi ustaya?

Onu anlamak için önce etraflıca filmlerini izlemek gerektir. Çoğu insan 3 ya da 5 tane filmi izleyerek yargıda bulunuyorlar. Bana göre yanlış. Üzücü' Bir izle be adam ya da kadın neyse.. Adım adım izle, dönem dönem izle ki gerçek mana da bir fikir sahibi ol ve ondan sonra gerçek manada bir söz hakkın olsun. Eleştireceksen ondan sonra eleştir. Ezbere ötme! Ben bunları yazdım ama ömrüm Türk sinemasını izleyerek geçti. Ve bir dönem içinde de bulundum.
Bunları yazan ben yani ayasofya! Onun tarihçisi, Cüneyt ARKIN'ın tarihçisi 1992 yılından 1996 yılına kadar onun filmlerinde ve dizilerinde bizzat görev almış. Onunla sinema üzerine uzun uzun sohbet etmiş biri olarak, ve de onun son dönem kavgacı ekibinin içinde bulunmuş, bizzat kavga sahnelerinde onunla dövüşmüş ve dayak yemiş biri olarak ben yazdım.

Yani cevabım açık ara farkla Cüneyt ARKIN'dır.

İletiTarih: 09 Eylül 2018 16:31
adams

İletiler: 3

Özel mesaj gönder
kesinlikle ŞENER ŞEN olurmuş
gençlik dönemi komedi orta ve ileri yaş ağır rolleri oynayabilecek kaç oyuncu vardır.

İletiTarih: 09 Eylül 2018 20:43
filmseverege

İletiler: 43

Özel mesaj gönder
Eski oyunculardan olduğu aşikar. Yeni oyuncularda iş yok, yada ben beğenemiyorum. Kemal Sunal, Şener Şen, Cüneyt Arkın olabilir.

İletiTarih: 10 Eylül 2018 09:43
moderator

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
Şener Şen

Kadın ve erkek sinema oyuncularımızın büyük kısmı ömürleri boyunca onlarca yüzlerce filmde rol alsa genelde tek bir karakteri canlandırmışlar, hep "kendileri"ni oynamışlardır. Listedeki müstesna isim bence Şener Şen'dir. Bu başarısında diğerleri emeklilik hayatını sürdürürken Şener Şen'in Yavuz Turgul gibi bir yönetmenin ağır başlı filmlerinde oynamasının etkisi çok büyüktür. Listedeki isimlerin çoğu Richard Gere, Şener Şen ise Johnny Depp gibidir bence.

İletiTarih: 10 Eylül 2018 10:07
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [Bu başlıkta 40 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2, 3 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018