Giriş Kayıt
Kore Sinemasını sever misiniz?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 18 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2 Sonraki »

Kore Sinemasını sever misiniz?
Evet
51%
 51%  [ 458 ]
Hayır
48%
 48%  [ 425 ]
Toplam Oylar : 883 | Ankete Katılanlar

Yazar Mesaj
R3hab
Cinema mondiale
Editör


Kayıt: 01.01.2013
İletiler: 1868
Şehir: Tomorrowland
Yaş: 22 Boğa


twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 Kore Sinemasını sever misiniz?

Kore Sinemasını Sever Misiniz?

[Değerli yorumlarınızı Bekliyoruz.]


resim


Kore sineması
Kore Sineması Kuzey Kore ve Güney Kore film endüstrisini kapsamaktadır. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca Kore hayatının tüm yönlerinde olduğu gibi film endüstrisi de çoğunlukla politik olayların insafına bırakılmıştır. Günümüzde her iki ülkenin de güçlü film endüstrileri vardır ancak Güney Kore filmleri daha geniş bir uluslararası yayım imkânına kavuşmuştur.

Güney Kore filmleri altın çağını 1950 ve 1960'ların sonlarında yaşamıştır ancak 1970'lere kadar yapılan filmler genellikle düşük kalitede görülmektedirler. 2005'lere doğru film endüstrisinin yeniden atağa kalkmış ve halkın üçte biri ithal filmlerden ziyade yerli filmleri izlerken son yıllarda bu durum değişmeye başlamıştır. Güney Kore filmleri Hollywood filmlerinden yerel toplumsal sorunlarla ilgisi ve senaryonun tahmin edilmeyecek şekilde gelişmesiyle ayrılır.

İlk Dönem
Kore'nin sinema ile tanışması hakkında farklı görüşler ileri sürülmüştür. Japon film tarihçisi Ichikawa'ya göre Kore'de ilk yabancı film 1897 sonbaharında gösterilmiş 1898 yılında ise İngiliz iş adamı Aster House, bir gümüş para veya on boş sigara kutusu karşılığında kısa Fransız filmleri göstermeye başlamıştır. Ancak Ichikawa'nın bu iddiası kesin değildir. Lee Young-il ise 23 Haziran 1903'de Dong-dae-moon Electronic Company'de her gün akşam 8'den 10'a kadar ve Pazar günleri batı filmlerinin gösterildiğini belirtmektedir. Doğrudan kayıtlar olmadığı için bu bilgilerin güvenilirliği konusunda şüphe olmakla birlikte diğer verilerle birlikte her halükarda Kore'de 1903'den önce film gösterimi yapıldığını kabul edebiliriz.

Sesli Sinema Dönemi(1935-1945)
İlk sesli çekilen Kore filmi Lee Myeong-woo'nun 1935 tarihli Chunhyang-Jeon (춘향전) adlı filmidir. Filmdeki ses tekniğinin gelişkin olmamakla birlikte seyircinin filme tepkisi iyi olmuştu.

Film sayısında önemli bir artışa karşılık sesli sinema dönemi sessiz dönemden çok daha fazla işgalci güçlerin sansürüne maruz kaldı. Sessiz sinema dönemdeki filmi izleyiciye anlatan byeonsa, öyküleyicilerin olmaması otorite karşıtı mesajların da artık sansürü sinsice aşamayacağı anlamına gelmekteydi.

Bu dönemde Amerikan ve Avrupa filmlerinin gösteriminde de düşüş oldu ve onların yerini Japon filmleri aldı. Kore yapımı filmler Japon işgal hükümeti için bir propaganda malzemesi haline geldi. 1938'den başlayarak Kore'de tüm film yapımları Japonlar tarafından gerçekleştirildi ve 1942'ye kadar filmlerde Kore dilinin kullanımı yasaklandı.

Kore'nin Parçalanma Dönemi
Güney Kore Sineması
Japonya'nın 1945'de teslim olmasından sonra Kore sinemasında özgürlük temasında anlaşılabilir bir patlama yaşandı. Dönemin en büyük filmi olan Choi In-gyu's Viva Freedom! (자유만세) Japon işgali sırasındaki Kore özgürlük-savaşçıları üzerine yapılmıştı.

Gelişme
1990'ların sonlarından günümüze kadar Güney Kore'de Hollywood filmleri yerli pazardaki hakimiyetini kaybetmiş bulunmaktadır. Şubat 2006'da Kore sinema çalışanları ABD ile yapılan anlaşma sonucu konulan kotaları protesto için kitlesel protesto gösterileri yaptılar. Kim Hyun "Güney Kore film endüstrisi tıpkı diğer pek çok ülke gibi tamamen Hollywood'un gölgesi altındadır. Ulusumuz geçen yıl ABD'ye film ihracatında 2 milyon dolar ABD'den yapılan ithalatta ise 35.9 milyon dolar harcamıştır." demektedir.

Kuzey Kore casusları hakkında yapılan 1999 yapımı Shiri Kore tarihinde yalnızca Seul'de 2 milyondan fazla bilet satışına ulaşmış ve gişe rakamlarında Titanik, Matrix ve Star Wars gibi yapımları geride bırakmış ve bu başarısıyla Kore'de daha büyük bütçeli yapımların gerçekleştirilmesi için teşvik edici olmuştur.

2000 yılında JSA (Joint Security Area) büyük bir başarı yakalamış hatta Shiri'yi bile geçme başarısı göstermişti. Bir yıl sonra "Friend" benzer bir başarıyı yakaladı. Romantik komedi My Sassy Girl kendisiyle aynı dönemde gösterime giren The Lord of the Rings ve Harry Potter'i gişede geride bıraktı. 2004'e gelince ise çok Kore yapımının Hollywood filmlerinden daha popüler olduğu görülmektedir.

Kore filmlerinin bu başarısı Hollywood'un da dikkatini çekmekte gecikmemiştir. 2001 yılında Miramax Kore yapımı aksiyon komedi "My Wife is a Gangster"in yeniden çekim haklarını satın almış ve son dönemde Il Mare (The Lake House adıyla Hollywood çevrimi yapılmıştır), Oldboy, My Sassy Girl ve JSA da aynı şekilde Hollywood film şirketleri tarafından yeniden çevrimi yapılan filmler sıralamasına katılmıştır.

2003 yapımı gerilim filmi Janghwa, Hongryeon'ın (A Tale of Two Sisters)büyük başarısı Dreamworks şirketinin filmin yeniden çekim haklarını alması için 2 milyon dolar ödemesini sağlamıştı. Dreamworks Japon filmi The Ring için de 1 milyon dolar ödemişti.

Çoğu Kore filmi Kore halkının birleşme özlemlerini ve ayrılıktan doğan acıyı yansıtmaktadır. Duygulara verilen hareket Kore filmlerini Fransız filmlerine benzer kılsa da Kore film sanayii tüm türlerde ürün vermeye devam etmektedir.

Festival Başarıları
Uluslararası arenada başarı kazanan ilk Kore filmi Venice Film Festivali'nde ikincilik ödülü alan Oasis olmuştur. Film yalnızca geleneksel Kore kültürü hakkında seyirciye bir şeyler söylemekle kalmıyor aynı zamanda engelli Korelilerin durumlarına ve genel kitlenin onların durumlarına yönelik anlayışsızlıklarına ışık tutuyordu. Kore'nin en sembolik ve zengin içerikli filmlerinden olan Oasis Kore sineması için de bir dönüm noktası olmuştur.

Oldboy(İhtiyar Delikanlı) ise Cannes Film Festivali'nde ikincilik alarak Kore sinemasına ikinci büyük başarıyı tattırmıştır.

Şubat 2004, tartışmalı yönetmen Kim Ki Duk 54.Berlin Film Festivali'nde çocuk fahişeliği hakkındaki filmi Samaria ile en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştır.

resimİletiTarih: 05 Ağustos 2018 13:41
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
R3hab
Cinema mondiale
Editör


Kayıt: 01.01.2013
İletiler: 1868
Şehir: Tomorrowland
Yaş: 22 Boğa


twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Orijinal ve gerçekçi yapımlarıyla beni gerçekten heyecanlandıran bir sinema. Birbirinden güzel filmleri var. Hepsini izlerken aklımda soru işaretleri bırakmıyor ve aşırı derecede keyif alıyorum. Gerilim, aksiyon düzeyi yüksek yapımların işlenişi çok iyi. Gayet akıcı bir senaryoları var. Dram olarak da çok iyi duygu akışı sağlanabiliyor. İnsanlık ayıplarına da çekinmeden değinebiliyorlar yapımlarında. Bu çok güzel bir şey.

Bence izlenmesi gereken birçok yapımı içerisinde bulunduran kaliteli bir sinema Kore Sineması.

İletiTarih: 05 Ağustos 2018 13:51
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Q7BEYKayıt: 20.03.2017
İletiler: 7Özel mesaj gönder
Şu an hollywood ile kapışabilecek kadar kaliteli filmleri olan bir tek kore var gibi bence. İzlediğim filmler arasında hiç boş film çıkmadı.

İletiTarih: 05 Ağustos 2018 17:33
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
AnimeSeverlerKayıt: 21.07.2018
İletiler: 50

Yaş: 74 Başak


Özel mesaj gönder
Merhabalar,

Koreliler hem müzik konusunda hem de sinema,dizi sektöründe mutlaka keşfedilmesi gereken bir ülkedir. Dizilerini yaklaşık 10 yıldır takip ettiğim gibi müzikleri kulağa daima temiz gelmektedir. Bir dizi ve film önerebilirim. Lakin kısa ve öz aklıma ilk geleni sizinle paylaşacağım..

Film önerisi; Ölenle Ölünmez – No Tears For The Dead

resim

Dizi Önerisi; Fated to Love You

resim


Mutlaka izlenmeli Gülücük

İletiTarih: 06 Ağustos 2018 00:11
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
SonNefesim
Uzak Doğu Sineması
Güvenilir Yükleyici


Kayıt: 28.12.2010
İletiler: 1820
Şehir: Şanlıurfa


twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
2002 yada 2003 yılında Kanal D'de Eyvah Karım Mafya (Jopog manura) filmini izlemiştim ama Kore sinemasına olan asıl ilgim 2009 yılında Cine5'de Kader (Sookmyeong) filmini görmemle başladı film hoşuma gitti zaten küçüklüğümden beri çekik gözlülere ayrı bir ilgim vardı. Daha sonra Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo), İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi), Vaha (Oasis), Papatya (Deiji), Ayçiçeği (Haebaragi) derken arkası geldi. Aslında ben daha çok Japonya yapımlarını severim ama Kore'nin da başka bir tadı var o yüzden evet Kore sinemasını severim.

Oluşturduğum listeler izlemek isteyenlere tavsiye;
Favori Güney Kore Yapımları
Favori Japonya Yapımları
Favori Hong Kong/Çin Yapımları
Favori Takeshi Kitano Filmleri
Favori Anime/Animasyon

İletiTarih: 06 Ağustos 2018 13:40
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Htmakina
Kore Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 26.02.2008
İletiler: 2965
Şehir: Kayseri
Yaş: 53 İkizler


E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Kore sinemasına hayranım. Gerçekçi sahneleri ve ilginç konularıyla beni içine çeken yapımlardan. Kore dizilerini de es geçmemek lazım. Ailece seyredilebilecek çok tatlı ve içten dizileri var. Mümkün olduğu kadar izlemeye çalışıyorum. Son zamanlarda elimde çokça birikmiş olsa da hepsi izlenecek inşallah. yakaladım

İletiTarih: 06 Ağustos 2018 16:56
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
BienvenidosKayıt: 03.02.2018
İletiler: 22
Şehir: Mardin
Yaş: 25 Oğlak


facebook twitter Özel mesaj gönder
Özellikle New World filmine hayran kaldım kore sinemasını sevememek mümkün değil yüzlerce belki filmleri var hepsi altın değerinde ama dizileri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim Saygılar

İletiTarih: 06 Ağustos 2018 18:22
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
BrainscanTrickster
Müdavim


Kayıt: 11.10.2016
İletiler: 274
Şehir: Twin Peaks


Özel mesaj gönder
Kore sinemasına bayılırım. Sinematografileri çok farklı ve eşsiz. Günümüzde iyi bir kore filminin üzerine film tanımıyorum çünkü aşırı yaratıcı senaryolar ve doğallık var, o kadar doğal ki sanki gerçek hayattan bir kesit izleniyor gibi. Bunda çekimlerin de büyük payı var, oyuncuların da. Diğer ülkelerin sinema sektörlerinde olduğu gibi filmler sadece güzel ve yakışıklı insanlardan ibaret değil. Özellikle bazı yönetmenler uçuk seviyedeler mesela Hoon-jung Park, Hong-jin Na, Jong-bin Yoon, Joon-ho Bong vs... Tamamı stüdyo ve yeşil perdeden ibaret basma kalıp Hollywood filmlerinden sonra iyi bir kore filmi açınca kalitenin suratıma çarptığını hissederim.

İletiTarih: 06 Ağustos 2018 23:35
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
jiznkakonayestKayıt: 31.07.2018
İletiler: 1Özel mesaj gönder
Hocam kesinlikle katılıyorum. Ne Avrupa'nın artık vasatlıktan vasatlığa koşan arthouse' una ne de Hollywood'a benzeyen; fresh bi sinematografi, kurgu ve dramatizasyon anlayışları var. Yükselişi çok yeni bir sinema. 2000'ler hatta 2010'lar sineması denebilir. Ve bence bu işin zirvesi Madeo (2009 - dir. Bong Joon-ho). Bir de saydığın isimlere ek olarak ben de şunları ekleyebilirim: Lee Chang-dong, Park Chan-wook, Hong Sang-soo.

İletiTarih: 07 Ağustos 2018 02:17
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
carnivore86Kayıt: 09.05.2015
İletiler: 5Özel mesaj gönder
Harikadır.

İletiTarih: 07 Ağustos 2018 17:51
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
angoKayıt: 31.08.2017
İletiler: 1Özel mesaj gönder
Sevmemek mümkün değil çünkü çok başarılılar.Açıkçası ankette daha farklı bir şekilde evet seçeneğinin çıkacağını düşünmüştüm.
Kore sinemasıyla My Sassy Girl filmiyle tanıştım.Dünya da da iz bırakan bu filmin ardından izlediğim sayısız iyi film,Kore sinemasına olan olumlu izlenimlerimi güçlendirdi.En başarılı oldukları konu,filmlere verdikleri duygu yoğunluğu.Gerçekten konuları anlatış biçimleri insanı etkiliyor.Sinema dilleri çok içten,yakalıyor insanı.
Dünya sinemasını ülke ayırt etmeden izleyen biri olarak [Rus,Hint,Çin,Fransız,İspanyol vs..],G.Kore'nin amerika hariç bunların önünde olduğunu düşünüyorum.
G.Kore sineması henüz dikkatini çekmemiş olanlar varsa The Man from Nowhere (2010) filmiyle bir açılış yapabilirler..

İletiTarih: 10 Ağustos 2018 04:14
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
whoviantomKayıt: 26.01.2018
İletiler: 31Özel mesaj gönder
Hayır

İletiTarih: 10 Ağustos 2018 11:28
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kimboknamKayıt: 20.02.2018
İletiler: 45Özel mesaj gönder
Yönetmenlerinin farklı türden zekaları var. Hasta bir zeka.

İletiTarih: 11 Ağustos 2018 19:11
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Serkan AydemirKayıt: 15.10.2011
İletiler: 480
Şehir: 유토피아


Özel mesaj gönder
Duygu anlamında Koreliler çok başarılıdır.

İletiTarih: 13 Ağustos 2018 08:44
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
HimurajutsuKayıt: 06.02.2017
İletiler: 4Özel mesaj gönder
Kore sinemasının çok sevilmesinin nedeni özgün senaryodur. Ve bu adamlar bunu başarıyor. Amerikan klişelerinden kurtulmak istiyorsanız kesinlikle filmlerini ve dizilerini izleyin.

Film olarak;

Acı tatlı hayat
My Way - Benim yolum

Dizi olarak Signal, Secret forest, Bad Guys baya iyidir.

İletiTarih: 14 Ağustos 2018 23:08
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 18 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019