Giriş Kayıt
Joy (2015)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
eriCartmanKayıt: 31.12.2011
İletiler: 2653E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 Joy (2015)

resim


Sonunda izleme fırsatı bulduğum Joy, genele baktığımızda eleştirmenler kadar seyirciyi de çok etkilememiş bir yapım. Amerikalı mucit ve iş kadını Joy Mongano'nun hayatına odaklanan film, üç çocuklu bir kadının zorlu iş dünyasına atılımını konu alıyor.

İncelemeye filmi beğendiğimi söyleyerek başlayabilirim sanırım. Kusursuz olmamakla birlikte film, içerisinde başarılı bir şekilde icra edilen birçok ögeyi içerisinde barındırıyor. David O. Russell&Jennifer Lawrence ortaklığının üçüncü meyvesi olan yapımı üç ana kategoride inceledim.

- Oyunculuklardan başlamak gerekirse Jennifer Lawrence'in harika oynadığı filmde kötü bir oyunculuk yok. Her yan karakter yeteri kadar süre alıp iyi performanslar çıkarıyorlar. Robert De Niro'nun performansının beğenilmemesini çok komik ancak açıklanabilir bir durum olarak buldum. De Niro kariyerinde kötü adamları iyi oynamayı başardı. Casino, Godfather, Heat, Taxi Driver, Mean Streets... Analyze This'te bir mafya babasını komik bulduk resmen! Mesele şu ki bu filmlerin hepsinde karizmatik bir karakteri oynadı. Cape Fear'da bile bir karizması vardı. Karakterin karizmatik olması belki her yönetmenin istediği bir şey değildi ama De Niro başlı başına karizma ve yetenek abidesiydi. Zaten bu nedenle sevildi ve izlendi. Karizmasını kullanmadığı bir film söyleyeyim size; This Boy's Life. De Niro 22 yıl önce başardığını tekrar başarıyor bu filmde. Karakteri sinir bozuculuğun öyle bir noktasına getirip koyuyor ki sadece karaktere değil filme de söylenmeye ve sinirlenmeye başlıyorsunuz. Oyunculuk budur.

resim


- Senaryo filmin aksayan nadir yanlarından biri. Filmin başında olayları anneannesinden dinleyeceğimiz söyleniyor ancak "Narrator" özelliği filmde çok kullanılmadığı gibi oldukça basit kalıyor. Anneannesinin Joy'u sürekli desteklemesi senaryoya iyi yedirilememiş diğer bir element. Bazı olayların çok hızlı gelişmesi ve bunların iyi bir şekilde yansıtılamaması da filmin akışını bozuyor. Peki bu kadar eksiğe rağmen film nasıl oluyor da bu kadar ödüle aday gösterilip bazılarını da kazanma başarısı gösteriyor? Öncelikle senaryoda karakter diyalogları paylaşımı gayet yerinde. Rudy ile Trudy'nin olayları tartıştığı ya da Joy'un eski kocasıyla tartışması gibi gereksiz diyalog ve sahneler ya yok ya da kıvamında miktarda. Senaryonun en büyük ise artısı Joy karakterini harika bir şekilde verebilmesi. Joy'un hem dış dünyasını hem de iç dünyasını çok doğal bir şekilde aktarıyor ve bu da sizin karakteri sahiplenmenizi, onunla empati kurmanızı sağlıyor. Onu hem bir anne, hem hayallerinin peşinde gitmekte olan genç bir kız hem de aile sorunlarıyla her gün boğuşmakta olan bir kadın olarak görme imkanı buluyorsunuz.

resim


- Yönetmenin senaryoyu gerçekliğe kavuşturan şahıs olduğunu düşünürsek aynı artılar ve eksiler yönetmenlik için de geçerli diyebiliriz zira filmin yönetmenliğini yapan David O. Russell aynı zamanda senaristlerden biri. Yönetmen, filmi ağır bir şekilde dramatize edebilecekken olayları olduğu gibi aktarmayı seçiyor ve bu durum filmi daha gerçekçi yapıyor. Kafanızı döndürecek çekimler yok çünkü hikaye basit ve bunun da basit bir şekilde aktarılması yönetmenin başarmaya çalıştığı şeyin anahtarı konumunda. Filmde yönetmenin en önemli etkisi ise başrole verdiği özgürlük. Jennifer Lawrence ile yaptığı üç filmde oyuncu, bir Oscar ve iki Oscar adaylığı ile ayrılabiliyorsa yönetmen aktrisinin neler yapabileceğini biliyor demektir.

resim


Genel olarak filme baktığımızda bir başarı öyküsünün kusursuz olmasa da başarılı bir anlatımı var. Sade ve gerçekçi. Film gerçek bir hikayeden uyarlansa da tam olarak bir biyografi değil. Sadece o hikayede sizin için açılan ufak bir pencere.

Puan: 7.8/10

İletiTarih: 04 Aralık 2017 01:29
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
LostProphet
Nolan Sineması
Müdavim


Kayıt: 22.08.2011
İletiler: 783
Şehir: Ankara
Yaş: 25 Koç


Özel mesaj gönder
Ellerine sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Exclamation

De Niro'yu bu filmde beğendiğimi söyleyemeceğim. Oynadığı rol üzerinde emanet gibi duruyordu. Kötü oyunculuk değil fakat yanlış seçim olarak düşünüyorum. Jennifer Lawrence'ın oyunculuğu gerçekten çok iyiydi. Normalde kendisini pek sevmem ama hakkını vermek lazım. Diğer konularda da sana katılıyorum. İzlemesi keyifli bir filmdi. Okeyy

İletiTarih: 04 Aralık 2017 15:57
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018