Giriş Kayıt
'A' gai wak 2 / A Planı, Bölüm 2
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kuzeydebiryerKayıt: 23.08.2008
İletiler: 10726
Şehir: Düş Toprakları
Yaş: 41 Koç


Özel mesaj gönder
 'A' gai wak 2 / A Planı, Bölüm 2
Jackie Chan

'A' gai wak 2
1987
'A' gai wak 2
Aksiyon / Komedi / Suç106 dk

Yönetmen: Jackie Chan
Ejder Gücü... Aksiyon filmlerinin hızlı oyuncusu Jackie Chan, bu filmde cephe genişletecek. Mafya, rüşvetçi polislerden oluşan bir çete ve bir Hollywood yıldızının da içinde olduğu ilişkiler yumağında her an çoğalan düşmanlarla mücadele edecek. Her...
7.2 (8,188 Oy)


Konu basit: filmin yönetmeni ve yıldızı Jackie Chan, geçen yüzyılın başında Hong Kong Kraliyet Deniz Kuvvetlerinde başarılı bir subay. Güney Çin kıyılarında­ ki gemileri ele geçiren bir grup yağmacı korsanı yakalamak için harekete geçiyor ve kendi safında yer alan bir haini de ortaya çıkarması gerekiyor. Öykü bundan ibaret. Gerçekten! iyi adamlar ve kötü adamlar var. Ahlaki açıdan belirsizlikler, gri bölgeler yok. Kahramanın kötü adamları yeneceğinden şüphe ediyor muyuz? El­bette hayır. Şunu kabul edelim, bir Jackie Chan filmini olay örgüsü için izlemeyiz. Öykü sadece bir çerçeve, Jackie Chan'in bizlere birbiri ardı sıra etkileyici sahneler sunmak için kullandığı önemsiz bir bahanedir.

Chan için, kendisini çevreleyen alan, ister daracık bir oda, bir çatı, isterse ka­labalık bir pazar yeri olsun, sık sık hem bir oyun alanına hem de dayanıklılığının sı­nandığı bir piste dönüşür. Sürekli peşinde olan, onu yumruklamaya, tekmelemeye ve genellikle pestili çıkana dek dövmeye hep hazır olan, bitmek tükenmek bilmez kötü adamlardan kaçmak için eğilirken, yana kaçarken, yuvarlanırken ve kıvrılırken, mimari ve yakınındaki nesneler kendisine yardım eder ya da zarar verir. Onun kaçışını, zıplayışını, hızla dönüşünü ve acımasız dayaklardan kurtulmanın doğaçla­ma bir yolunu bulmasını izlemek, dikkatle zamanlanmış esprilerin ve eski moda slapstick komedinin uyandırdığı zevki ve eğlenceyi tatmak demektir. Chan yaptı­ğında çok kolaymış gibi gözükse de bitiş jeneriği akarken gösterilen kamera arka­ sı çekimler (Jackie Chan filmlerinin bir geleneği) bu gösterişli sahnelerin ne kadar emek gerektiren, tehlikeli çalışmalar olduğunu ortaya koyar. Chan, filmlerinin ne­redeyse tamamında yaralanmıştır. Vücudunda kırılmadık tek bir kemik kalmamış­tır. Bütün bunlar, bize 90 dakika boyunca yapmacıktan uzak bir eğlence sunmak üzerine kurulu sanatını icra etmek adınadır.

Peki özgün yapım dururken, neden devam filmi? 'A ' Gai Waak Juk Jaap, "ay­nısı ama daha etkileyici" kuralına uyar ve bu filmde Chan'ı, ilerleyen yaşı ve kırılan onca kemiği, onu kaçınılmaz bir biçimde yavaşlatmadan önce, henüz hâlâ genç, hızlı ve çevikken, bir yönetmen, koreograf ve dövüş sanatları ustası olarak yetene­ğinin doruk noktasında yakalarız.

İletiTarih: 10 Temmuz 2017 12:59
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
veyso90Kayıt: 10.06.2017
İletiler: 2
Şehir: Kahramanmaraş
Yaş: 29 Koç


Özel mesaj gönder
Bir kaç altyazım var hazırlamam gereken ondan sonra en kısa sürede konuyla ilgilenmeye çalışacağım.

İletiTarih: 12 Temmuz 2017 15:08
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019