Giriş Kayıt
True Detective Ayrıntıları
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 11 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
asdf_13

İletiler: 88

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 [Spoiler] True Detective Ayrıntıları

True Detective
2014
True Detective
Suç / Dram / Gizem55 dk

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga, John Crowley, Justin Lin
True Detective HBO kanalı için çekilen bir antoloji drama dizisidir ve ilk sezonu Cary Joji Fukunaga yönetmiş, Nic Pizzolatto tarafından yazılmıştır. İlk sezonun yıldızları Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts, ve Tory Kittles'dir....
9.0 (425,796 Oy)

Dizi bitti ama soru işaretleri bitmedi. İzleyeni metafor yağmuruna tutan dizinin finalini tam olarak anlamak için bu ayrıntılara bakmak da yeterli olmayacak elbette. Çünkü iyi derecede modern fizik bilmek gerekiyor. Yinede elimden geldiğince internette denk geldiğim teorileri ve detayları paylaşmak istedim.

Kim yakaladıysa helal olsun;
resim

Bu da bazı ayrıntıların ilişkilendirilmiş resmleri;
resim

Şurada görebileceğiniz en uçuk teoriler ve ayrıntılar var. Resimlere bakmanız yeterli sadece.
http://metaphr.tumblr.com/post/77980493308/true-detective-identifying-the-yellow-king

Buda muhtemelen en sağlam teorilerin yazıldığı bir yazı. Maalesef ingilizcem yeterli olmadığı için hepsini okuyamadım. Teorinin sağlam olmasını düşünmemin sebebi M kuramından bahsetmiş olmaları.
http://io9.com/what-the-hell-kind-of-ending-was-that-true-detective-1540629251

M kuramı neydi?
Rust'ın 5. bölümde sorgu odasında başka alemlere dalarak anlattığı bu kuram 95 yılında(ilginçtir dizideki olaylarda bu tarihte başlıyordu) Edward Witten tarafından ortaya atıldı. Bu kuramın özelliği "her şeyin teorisi" olmaya en çok yaklaşan teori olmasıdır. Vikiden şöyle bir alıntı yapayım kuramla ilgili;

"Bu kuram 5 farklı Sicim Kuramı'nı birleştirmiştir ve 10 yerine 11 boyutlu bir evren resmi ortaya koymuştur. Şu an bilinen 3 boyutlu evrenimizi, çok daha büyük ölçülerde daha fazla boyuttan oluşan bir uzay-zaman içinde dolaşan üç boyutlu bir zar olarak tanımlar. İçinde yaşadığımız evrenin 11 ya da daha küçük boyutta bir uzay-zamanda bir ada (bir D-zar) olabileceği ve bu uzay-zamanda benzeri birçok evren olabileceği bu teoremle ortaya konuluyor."

Tabi vikiden bir şey anlamak pek mümkün değil. Araştırdığım kadarıyla olayın anlaşılır kısmı şöyle ki; bu teori paralel evrenler olduğunu iddia ediyor. Teoriye göre bu paralel evrenlerde bizim aynımız çok farklı bir hayat sürmekte. Rust, bildiğiniz üzere ölümden sonra sadece karanlık olduğuna inanan bir karakter. Bu yüzden kaybettiği kızının tamamen yok olduğuna inanıyor. Fakat paralel evrende onun hala daha yaşayabiliyor olmasını ihtimaline inanıyor. Finalde gördüğümüz Carcosa'da muhtemelen paralel evren için bir geçit. Yani Rust Carcosa'da paralel evreni görüyor ve kızını hissediyor.
Dizinin sonunda "burada olmamam lazımdı." başlığı altında Marty ile bir konuşma gerçekleştiriyorlar.Bu konuşmayı tam olarak teorime bağlayamadım. ;Onu da bir sonraki izleyişime artık diyorum.

M kuramı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler öncelikle Sicim Kuramını anlamalılar.Bunun için bulabildiğim en iyi video bu;

Time is a flat circle.
Saygılar.

İletiTarih: 26 Mart 2014 19:44
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
thr_77

İletiler: 110

Özel mesaj gönder
Motor su kaynatmaya başladı...

İletiTarih: 26 Mart 2014 20:29
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
hakanPolat

İletiler: 413

Özel mesaj gönder
Benim paralel evrendeki versiyonum sportotoyu tutturdu mu acaba, eğer öyleyse bu evrendeki federasyona çok pis küfrederim.

İletiTarih: 10 Ocak 2015 23:41
Serkan Aydemir

İletiler: 481

Özel mesaj gönder
Paralel evrenle ilgili yaptığım çoğu araştırma bunun bir teoriden ileriye gidemeyeceği olduğudur. Bizim gibi aynımız olması demek her an zaman sıçraması yaşamamız demekle aynıdır. Her sıçrama bir öncemizin kaldığı yerden başka bir hayat sürmesidir. Bu nedenle oluşan sıçrama kendi içinde yine habersizdir, çünkü insan dördüncü boyutu görebilecek metabolizmaya sahip değildir. Her insan tek zamansallık içinde var olabilir. Ha bu gerçek mi değil mi kanıtlanamadığından bitirilemez de. Bu bir inanç gibidir. Varlığı yokluğu belli değildir. İlginç ama seviyorum bu fikri. Üst düzey düşünen insanların araştırması sonucu bulunmuş olması da ayrı bir konu. Bir de unutmadan bu gerçek de olsa sonunda ölümlü olduğumuz gerçeği değişmiyor. Keşke ölümden sonrası hakkında bir fikir üretebilseler. Video da açıklayıcı olmuş. Tabi kafaları allak bullak ettiği de doğru. Araştırma yapmadan izlemek filmi anlamayı zorlaştırabilir.

İletiTarih: 19 Ocak 2015 19:59
hakanPolat

İletiler: 413

Özel mesaj gönder
Bence bu konuyu 12 Maymun dizisiyle ilgili bir başlıkta konuşmalıyız.. yakaladım

Paralel Evren fikrinin, fikirden öteye gidemeyeceği açık. "Gelecekte kurgulanan bir senaryo ile geçmişi değiştirmek" fikri daha mantıklı geliyor bana.

@Serkan Aydemir
İletiTarih: 19 Ocak 2015 23:28
asdf_13

Zaten bu teorilerin günümüzde tıkandığı söylentisi yaygın. Bunlar hep bilimsel teorilerin felsefik çıkarımlarının bir süre sonra dinselleşmesinden kaynaklanıyor. Yinede diziyi daha derin yaptığı su götürmez bir gerçek.

Yardımcı olması dileğiyle; 13 Maddede Beyin Yakan Yeni Bir Teori: 'Paralel Bir Evrenin Geçmişinde mi Yaşıyoruz?'

Ayrıca; dizinin 2. sezonunda yönetmen Justin Lin olacakmış. Ben beklentilerimi düşürmeye başladım şimdiden. Size de aynısını tavsiye ederim. Yeni detektifler drift filan yaparsa şaşırmayın sonra... Gülücük

İletiTarih: 20 Ocak 2015 00:11
Serkan Aydemir

Özel mesaj gönder
Evet, şu 12 Maymun dizisini izlemeye başlayim hemen. Geçmişi değiştirmek dünyaca bilinen Büyükbaba Paradoksunu oluşturur Hakan. Yani geçmişi değiştirme işi çok daha karışık. Çok Mutlu

Yönetmen değişse de oyunculuk aynı kalırsa -dediğin gibi şeyleri oyuncular başarılı yaparsa iyi olabilir- dizi tadını korumayı bilir bence. Matthew'in varlığı yeter o dizide, ama umarım aynı kalır da ya Justin ne iş anlamadım. Hızlı ve Öfkeli'den True Detective gibi sakin bir filme geliyor. Bu dizi manyak işte her şey olabilir. Çok Mutlu Ha bir de verdiğin linki okudum ve kafa gitti gibi yakaladım asdf_13. Ne manyak fikirler var ya.

@hakanPolat
@asdf_13
İletiTarih: 20 Ocak 2015 00:44
asdf_13

Matthew zaten yok. Dizi tamamen farklı bir konu ile başlayacak ikinci sezonda. Nic Pizzolatto'nun kalemi ne kadar yeterli olacak izleyip göreceğiz. Umarım dediğiniz gibi tadını korur.

@Serkan Aydemir
İletiTarih: 20 Ocak 2015 00:51
Serkan Aydemir

Özel mesaj gönder
Matthew yok mu? Şok Şokella Tiryaki Rus ruleti Amanın bunu yeni duyuyorum ya dizi benim için bitmiştir. Ne benim için be dizi bitmiş zaten. nolamaz nayır Neden ki?

@asdf_13
İletiTarih: 20 Ocak 2015 01:02
asdf_13

En başından 8 bölümlük bir hikaye olarak planlanmıştı ilk sezon. Yani izlediğin son o hikayenin sonuydu. Yeni sezonda tamamen farklı bir hikaye ve farkı oyuncular olacak.
TA'da dizinin çokça takipçisi var, haberleri eksik etmiyorlar. Forum'da "True Detective" araması yaparsan bir sürü haber bulabilirsin yeni sezon hakkında.

@Serkan Aydemir
İletiTarih: 20 Ocak 2015 01:08
Serkan Aydemir

Özel mesaj gönder
Ya ben onsuz diziyi hiç düşünemedim. Neutral Amerikan Horror Story tarzında yapacaklarmış meğer. Hiç beğenmedim ama söyleyim. Sanırım takip etmeyeceğim gibi. Ya Dwayne Wade'siz Miami gibi ya da şekersiz çikolata gibi bir şey onun yokluğu. Yazık oldu dizime... Bilgi için teşekkürler, ama çok üzüldüm ya şok etkisi yaptı bende bu. Çok üzgün

@asdf_13
İletiTarih: 20 Ocak 2015 01:14
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 11 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019