Giriş Kayıt
True Detective (2014–)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 7 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici


Kayıt: 05.09.2012
İletiler: 4575
Şehir: Sakarya


facebook E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 [Tanıtım] True Detective (2014–)
İnsan En Zalim Hayvandır!

resim

True Detective HBO kanalı için çekilen bir antoloji drama dizisidir ve ilk sezonu Cary Joji Fukunaga yönetmiş, Nic Pizzolatto tarafından yazılmıştır. İlk sezonun yıldızları Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts, ve Tory Kittles'dir. Dizinin sloganı "İnsan En Zalim Hayvandır!"

17 yıl önce işlenen cinayetlerin ardından yakalanamayan bir seri katilin davasını günümüzde, Louisiana Eyaleti Polisi Kriminal Soruşturma Bölümünden iki polis dedektifi tekrar açarlar. Dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşacak ve eğer dizi devam kararı alırsa her sezon farklı konular ve karakterleri işlemeye devam edecek.

True Detective'in ilk sezonu eleştirmenlerden çok olumlu eleştiriler aldı. David Wiegand, San Francisco Chronicle gazetesinde "Diyaloğu zengin, renkli ve kışkırtıcı" diye yazdı.


Rustin Cohle

resim

Rust Cohle, Teksas kolluk kuvvetlerinden, Louisiana Eyalet Polisi dedektifliğine transfer edilmiştir. Keskin bir zekası ve kendine has yöntemleri vardır. Yoğun bir şekilde düşünür ve bazen bu özelliği ortağı Martin Hart ile arasının bozulmasına neden olur.

Martin Hart

resim

Rust Cohle'nın ortağıdır ve Rust'a göre daha "muhafazakar"dır. Genelde Rust'un yöntemlerini anlamasa da, ortağının işine bağlılığına saygı duyar ve Marty'nin eşi Maggie ile iki kızı vardır.

Maggie Hart

resim

Yerel bir hastanede hemşire olan Maggie, Louisiana Eyalet Polis dedektifi Martin Hart ile evlidir. Üniversitede tanışmışlar ve iki kızları olmuştur. Zeki ve açık sözlü, içgüdüleri kocası gibi keskindir.


İletiTarih: 28 Şubat 2014 17:17
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kurt_thewolfKayıt: 08.01.2008
İletiler: 9497
Şehir: Ankara
Yaş: 32 Oğlak


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
resim

True Detective
2014
True Detective
Suç / Dram / Gizem55 dk

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga, John Crowley, Justin Lin
True Detective HBO kanalı için çekilen bir antoloji drama dizisidir ve ilk sezonu Cary Joji Fukunaga yönetmiş, Nic Pizzolatto tarafından yazılmıştır. İlk sezonun yıldızları Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts, ve Tory Kittles'dir....
9.0 (425,796 Oy)

Vicdan mı, Kanun mu? Hangisi gerçek?
Bir tarla... Flu bir görüntü, eskilere dem vuran cinsten. Tarlanın ortasında sarılığa aykırı çıkan yeşil bir ağaç... Onun da altında gizemli bir ceset ve cesede doğru yaklaşan birbirlerine aykırı bir ikili... Eyalet Polisi'nden iki Cinayet Dedektifi. Çevresinde iyi bir ünvana sahip olan Martin Hart ailesi ve çocukları olan sıradan bir polis. Peki ya diğeri, yani ortağı? Rust Cohle... Hakkında bir şey bilmediğimiz gizemli birisi. Düşünceleri alışılmışın dışında, bakış açısı çok farklı olan bir polis. Narkotikte Gizli Soruşturmacı olarak, yani kirli adamların arasında dört yıl çalıştıktan sonra birden Cinayet'e gelen garip biri. O denli garip ki, tüm polislerin ellerinde en küçüğünden bir not defteri varken, Rust'ın elinde kara kaplı kocaman bir defter bulunuyor sürekli. Alacaklı gibi doaşmasından ötürü kendisine Vergi Memuru lakabını takmışlar. Soğuk da biri. Arkadaşı yok. Karısı varmış bir zamanlar ama kızlarını küçük yaşta kaybedince ayrılmışlar. Kısacası Marty'de ne varsa ortağı Rust'da yok. Bu ikilinin bir dava ile değişen hayatları anlatılıyor aslında. Olay sadece bir cinayeti çözmek değil. Karşılaştıkları ilk karmakarışık cinayeti çözmek, ama gerçek manada çözmek için verdikleri, Rust'ın uğraştığı Marty'nin ise destek verdiği, uğraşların ömürlerine ve yaşadıklarına etkisini yorumluyoruz dizide. O ilk cinayetle başlayan yaklaşık 20 yıllık bir süreci görüyoruz. Adım adım atlıyoruz, nereye varacağını pek bilmeden, merakla anlatılanları dinliyoruz aslında. Sanki geçmişte yaşanılan bir anıyı canlandırmakmış gibi duruyor başlarda. Kendi birikimlerini başkalarına anlatmak ve böylece yeni jenerasyona bir şeyler öğretmek gibi algılıyorsunuz konuyu. Ama esas konunun ne olduğu zamanla açığa çıkıyor ve böylece siz de geçmiş birikimlerle birlikte zaman zarfımızla paralel olarak konuya dahil oluyorsunuz. Eş zamanlı olarak 20 sene önceki karmaşık ama "adi" bir cinayetin dallanıp budaklanarak nerelere gittiğine şahit oluyoruz. Üstelik nefes kesmeden, durmadan, çizgiyi bozmadan.

Rust, Marty'e göre daha iyi bir dedektif. Hayatı tamamen iş üzerine çünkü. Tek değer verdiği ve inandığı şey bu. Başkaca tutunacak dalı olmayan, aslında olmasını da istemeyen biri o. Her şeyi sonuna kadar zorlamayı seviyor, ya da yapabileceği başka bir şey olmadığı için zorluyor. Gerçeği, hakikati ortaya çıkarmak tek yaşama sebebi. Ayrıca yarım iş bırakmayı da sevmiyor ki bu da bizi esas noktaya getiren etken. 20 yıl önce yarım kalan işlerinden ötürü geri dönüyor. Tamamlamak için. Bu kendine verdiği bir söz ve sözünün de eri biri. Marty ise sıradan birisi, sıradan vatandaş, hatta sıradan bir dedektif. Mesaisini bitirip evine gitmek tek isteği. Tek bir yanlışı var, o da aldatmak. Bu ikiliyi bu kadar uzun anlatmamın sebebi, dizinin bu iki karakter üzerinden yürümesi ve kişiliklerinin dizinin tümünü oluşturması yatıyor. Karakterleri anlayamadıktan, onları doğru okuyamadıktan sonra dizinin pek bir anlamı kalmıyor. Burada karakterler öylesine derine incelenmiş ve işlenmiş ki sadece iki karakter olmasına karşın ne bunalıyor, ne de karakterlerden soğuyorsunuz. En güzel tarafı da birden işlemeyişleri bana göre. Her bölüm de cinayeti araştırmalarıyla paralel olarak karakterleri de tanıyorsunuz biraz daha. Zamanla bir karaktere yakın hissediyorsunuz mesela. Diğerinin yanlış yaptığı bir şeye gıcık da olsanız zamanla nedenini anlıyorsunuz. Birden siz de kendinizi Marty ve Rust ile arkadaş gibi hissedebiliyorsunuz. Buna karşın farklı olarak insan hayatının nasıl bir hiç uğruna heba edildiğine de tanık oluyorsunuz ki, bu yapımın ne kadar sağlam bir kurguya sahip olduğunu gösteriyor bizlere. Kimileri için bu yapım karakteri analiz eden bir inceleme, kimileri için heyecanlı ve nasıl sonuçlanacağını bilmediğiniz bir cinayet soruşturması, kimileri için de hayatlarımızı sorgulayan bir portre... Herkese istediği türde anlam katabilen gerçek bir yapım.


Vicdan mı, Kanun mu peki gerçek olan? Birer kanun adamı olarak yola çıkan bu ikilinin hayatlarının değişimini ele almamızın esas nedeni bu sorudan geçiyor. Yaptığımız sadece bir iş mi, yoksa gerçeği ama asıl gerçeği mi ortaya çıkarmak. Yapılan meslek ve o mesleğin etiğinden çıkıp vicdan meselesi haline gelen bu dürtü doğru mu, yoksa hayatımızın hatası mı? Hemen hemen her bölümde sorgulanan bu gerçek Rust ile Marty'nin yolunu tekrar birleştiriyor aradan geçen 10 küsür sene ve yaşananlara rağmen. Her ne kadar anlaşamayan, birbirlerine zıt karakterleri de olsa onların birleştiği bir ortak nokta var ki, o da gerçek olanı ortaya çıkarmak. Görmezlikten gelmemek, hatta bizde "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" dememek. Onlar bile isteye o yılana dokunmak, ucunda zehirlenmek olsa bile dokunmak istiyor. Bunun için de ellerinden geleni yapmaya hazır ve de kararlılar. Önlerine serilen yol otoritenin benimsediği, bize göre o kör noktalardan geçiyor. Birilerinin güç sahibi olarak "haklı" olduğu kişilere karşı kafa tutmaya, geçmişte iç edilmiş olayı ya da olayları açığa çıkarmaya çalışıyorlar. Basit olarak tabir edilen bir cinayeti aydınlatmak kimilerine göre bir kurban bulmak olsa da, kendileri de böyle inanmış olsalar da aradan geçen yıllar boyunca aslında ikisinin de istediği şeyin düzeni yıkma pahasına, kanuna göre suç işleme pahasına, ahlaki olarak yalan söyleme pahasına ama en güzeli vicdani olarak doğru şeyi yapma pahasına harcanan ömürleri gösteriyorlar bizlere. Harcanan bu ömürleri, yitirilen güzel değerleri göstererek anlatıyorlar ki, herkesin kendince soru sormasını da istiyorlar bence. Güzel bir ömür sürerek her şeye duyarsız olmak mı, yoksa bu ömrü feda edip doğru yaşamak mı?

resim

Yok mu bir Behzat Ç.'lik?
Rust karakterine biraz alıştıktan sonra onunla beraber olayları birleştirmeye başlarsanız dizinin ilerleyen bölümlerinde belki sizler de bir Behzat Ç. görebilirsiniz kendisinde. Olayın ucunu gördükten sonra karşısında kim olursa olsun durmayan bir polis. Hatta olayın ucunun gittiği yerin bizzat karşısındaki olduğunu bile bile bunu sürdürmesi, otoriteye olan ithamları, herkesin yalaka gibi görülmesi kesndisine... Doğru sözlülüğü, laf sokmaları, hatta yalnızlığı ve aile yapısı bile benzemiyor mu? Kafasına koyduğu şeyi aynen Behzat Amirim gibi yapmıyor mu? Bence yapıyor. Sadece Behzat'dan farkı daha soğuk olması ve kendisini tamamen soyutlaması hayattan. Belki de beni diziye bağlayan taraf da budur.


İletiTarih: 05 Mart 2014 01:09
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Serkan AydemirKayıt: 15.10.2011
İletiler: 481
Şehir: 유토피아


Özel mesaj gönder
Bu dizi bambaşka bir dizidir. Diğer dizilerle kıyaslamaya bile girmeyiniz. Çok Mutlu

İletiTarih: 17 Nisan 2014 12:10
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
quArexKayıt: 23.11.2013
İletiler: 7
Şehir: İzmir
Yaş: 32 Boğa


facebook Özel mesaj gönder
Sadece bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama Zaman kavramı çok kötü oturtulmuş.İlk 3 bölümü izledim ama gerçekten bazı yerleri anlamak için çok dikkatli izlemek gerekiyor.Boş bir vakitte tekrar bitiricem ama şuanlık pek sarmadı...

İletiTarih: 17 Nisan 2014 15:22
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Gazali04Kayıt: 07.05.2013
İletiler: 263
Şehir: Bursa
Yaş: 22 Yengeç


facebook twitter Özel mesaj gönder
Behzat Ç.'ye Dallas Buyers Club filminde daha çok benzemişti sanki Çok Mutluresim


resimresim


resim

İletiTarih: 17 Nisan 2014 15:36
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kurt_thewolfKayıt: 08.01.2008
İletiler: 9497
Şehir: Ankara
Yaş: 32 Oğlak


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Bana öyle geliyor sanmıştım bir aralar. Sonra ise unutup gitmiştim. Şimdi tekrar hatırlattı bu resimler bana o düşüncemi. Matthew McConaughey'in son zamanlardaki yükselişi oynadığı karakterlere bağlı olarak arttı ki bu karalterleri Behzat Ç izleyerek bu hale getirdi bence. hahahahaha Şakası bir yana ben bu değişimi sevdim. Hıhı

İletiTarih: 17 Nisan 2014 16:25
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Gazali04Kayıt: 07.05.2013
İletiler: 263
Şehir: Bursa
Yaş: 22 Yengeç


facebook twitter Özel mesaj gönder
« kurt_thewolf » yazdı:
Bana öyle geliyor sanmıştım bir aralar. Sonra ise unutup gitmiştim. Şimdi tekrar hatırlattı bu resimler bana o düşüncemi. Matthew McConaughey'in son zamanlardaki yükselişi oynadığı karakterlere bağlı olarak arttı ki bu karalterleri Behzat Ç izleyerek bu hale getirdi bence. hahahahaha Şakası bir yana ben bu değişimi sevdim. Hıhı


Kesinlikle eski romantik komedi filmlerinden sıyrılıp bu tarz rollere geçmesi sayesinde kalitesini gördük Çok Mutlu

İletiTarih: 17 Nisan 2014 16:33
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 7 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019