Giriş Kayıt
Altyazı Yüklerken Dikkat Edilecek Hususlar
Yeni Konu Gönder   Bu konu kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kurt_thewolfKayıt: 08.01.2008
İletiler: 9495
Şehir: Ankara
Yaş: 31 Oğlak


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 Altyazı Yüklerken Dikkat Edilecek Hususlar

Altyazı Yüklerken Dikkat Edilecek Hususlar


Madde 1: Yükleyeceğiniz dosyayı .zip ya da .rar olarak sıkıştırınız.

Madde 2: Yüklediğiniz altyazının sitede olmadığından emin olunuz.

Madde 3: Altyazının çevirmen bilgisini doğru giriniz.

Madde 4: Çeviri içerisinde çevirmen ismi varsa silmeyiniz.

Madde 5: Çevirmen kimliği belli değilse çevirmen alanında "Anonim"i işaretleyiniz.

Madde 6: Yüklediğiniz altyazı dosyasının içine "senkronlayan" ya da "düzenleyen" olarak isim eklemeyiniz.

Madde 7: Yüklediğiniz dosya içine altyazı ile ilgisiz dosya(lar) eklemeyiniz!

Madde 8: Yüklediğiniz dosyanın formatını, fps bilgisini, CD sayısını ve ait olduğu dil bilgilerini doğru giriniz.

Madde 9: Belirtilen kurallara uymayan altyazılar onaylanmayacak ve silinecektir.

Madde 10: Aynı altyazıyı birden çok kişi göndermiş ise; ilk gönderilen altyazı onay almaktadır.

Madde 11: Site reklamı bulunan altyazıları eklemeyiniz! Bu altyazıları ekleyenler hakkında siteden uzaklaştırmaya varan yaptırımlar uygulanır.

Madde 12: Doğrudan ya da dolaylı yoldan başka altyazı sitelerine yönlendiren yüklemeler onaylanmamaktadır.

Madde 13: Altyazıların içerisinde sadece çevirmenin sosyal medya hesaplarına ve e-posta adresine ait bilgilere yer verilmektedir. Kişisel blog adresleri de Madde 11 dahilinde değerlendirilmektedir.

Madde 14: Altyazılarda site reklamı olmaması kuralının tek bir istinai durumu vardır. Yapımlara gönderilen kaynak (İngilizce) altyazılar içerisinde bulunan ve o altyazıyı hazırlayan kişilerin senkronlayan, ripleyen ya da düzenleyen şeklindeki açıklamaları ile sitelerin internet adresleri (url linkleri) bu kurala dahil değildir. Örneğin: www.addic7ed.com gibi. Bu siteler haricindeki her tür site linki Madde 11 dahilinde değerlendirilmektedir.

Madde 15: Altyazıların içerisinde yer alabilen çevirmene ait kişisel yorumlar sitemiz ile herhangi bir şekilde ilişkilendirilemez. Bu tür kişisel yorumlar çeviriyi yapan kişinin kendi görüş ve yorumları olup, kanun ve hukuk çerçevesinde gerçek veya tüzel kişiliklere, gruba veya bir kuruma karşı tehdit, hakaret gibi bir maksat içermediği sürece bu yorumlara müdahale edilmemektedir. Ancak kanuni açıdan sorun teşkil eden veya eleştiri sınırlarını aşan yorumlar ya da yorumu barındıran altyazı siteden kaldırılır.

Madde 16: Site menşeili aktivite (Bakınız: Türkçe(1)Altyazı) ve takım çevirilerinde (Bakınız: Subext) muadil çeviri(ler) kabul edilmemektedir.

Madde 17: Başka bir çevirmene ait çeviriye, kendi ismini yazarak yükleyen kullanıcı süresiz olarak siteden uzaklaştırılır.

Madde 18: Bir çevirmene ait çeviri, çevirmenin bilgisi dışında değiştirilemez.

Madde 19: Türkçe altyazı paketleri Çevirmenler, senkronlayanlar, Güvenilir Yükleyiciler, Onay Grubu ve Altyazı Kontrol Grubu tarafından yapılmaktadır. Bu kişiler ve gruplar haricinde yapılan ilk paket yüklemeler siteye kabul edilmemektedir. Bu grupların yaptığı ilk paket yüklemelerin ardından diğer sürümlere yapılan senkron paketleri ise kabul edilmektedir.

Madde 20: Altyazılarla ilgili şikayetler forumdan yanıtlanmamaktadır. Şikayet ya da bilgi istekleriniz için Altyazı Kontrol Grubu üyelerine "özel mesaj" gönderebilir ya da ilgili altyazı sayfasında bulunan "Hata Bildir" butonunu kullanabilirsiniz.

Madde 21: "Konusuz filmler" için gönderilen altyazılar onaylanmamaktadır.

Madde 22: Google Translate ve benzeri çeviri programları ile hazırlanan çeviriler sitemize kabul edilmemektedir.

Madde 23: Yeşil renkli yani "İyi" kalitede Türkçe çevirisi bulunan yapımlara sonradan yüklenen Türkçe çevirilerin onaylanması konusunda şu kıstasa bakılmaktadır. Sitedeki mevcut altyazı, sonradan yüklenen altyazıdan çeviri, teknik ve imlâ bakımından daha iyi bir kalitede ise, sonradan yüklenen çeviriler mevcut altyazılar kadar iyi bir kalitede olmadığı için siteye kabul edilmemektedir. Sonradan yüklenen altyazı, mevcut çeviri ile aynı kalitede veya daha iyi bir kalitede ise siteye kabul edilmektedir.

Madde 24: Yapımlara sonradan yüklenen altyazı kalitesi "İyi" yani yeşil renkli ise mevcut altyazılar kalitelerine göre değerlendirilir ve şu kıstas uygulanır.
Mevcut altyazının kalitesi:
a- resim İyi (Yeşil) ise: Mevcut altyazı hakkında herhangi bir işlem yapılmaz. Sitede tutulur.
b- resim Yeterli (Turuncu) ise: Mevcut altyazı, çevirmeninin altyazıyı güncellemesi için sitede tutulur.
c- resim Yetersiz (Kırmızı) ise: Mevcut altyazı siteden kaldırılır.

Madde 25: Türkçe altyazısı hiç olmayan ya da "İyi" kalitede yani yeşil renk ile kalitesi derecelendirilmiş Türkçe altyazısı olmayan yapımlar için forumumuzda çeviri duyurusu açan üyelerimizin çevirileri, onlar çevirilerini tamamlayana kadar "İyi" kalitede başka bir altyazı o yapıma yüklense dahi Madde 24'teki a, b ve c fıkralarına göre değerlendirilir.
Ancak "İyi" kalitede yani yeşil renk ile kalitesi derecelendirilmiş Türkçe altyazısı bulunan bir yapıma forumumuzda çeviri duyurusu açarak yüklenen çeviriler Madde 23'e göre değerlendirilmektedir.

Madde 26: DVD'den riplenen DVDRip Türkçe altyazılar, sitemize eklenme tarihine bakılmaksızın Madde 24'teki a, b ve c fıkralarına göre değerlendirilir.

Madde 27: Siteye yüklenilen altyazılar onay esnasında veya sonrasında siteden kaldırılmışsa, bu sebep altyazı silinirken belirtilmektedir. Yüklediğiniz altyazının silinme sebebini, kullanıcı adınızın yazılı olduğu sağ üst köşedeki kullanıcı paneliniz içerisindeki "Altyazılarım" sekmesine tıkladığınızda karşınıza gelen sayfanın altında yer alan "Onaylanmayanlar (Son 10 altyazı)" bölümünden öğrenebilirsiniz.

Madde 28: Yapımlara eklenen fragmanlara ait altyazılar, o yapımın Türkçe altyazısı geldiğinde kaldırılır. Ayrıca henüz yayınlanmamış olan yapımlara ait fragman çevirileri sitemize kabul edilmekte olup yayını başlayan, vizyona giren yapımlara ise herhangi bir fragman altyazısı kabul edilmemektedir.

Madde 29: Sitemize yüklenen altyazılar istek üzerine kaldırılmaz, altyazıyı kaldırmak Türkçe Altyazı Yönetimi’nin inisiyatifindedir.

Çeviri Duyurusu Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Film çevirileri için:

Madde 1: Çeviri duyurusu açılacak yapıma ait, kendi orijinal dilinde bir indirme dosyası olmalıdır ve bu dosyanın ismi, çeviri duyurusunda url (link) olarak değil, tam sürüm (release) adı olarak paylaşılmalıdır. Belirtilen şekilde indirme dosyası mevcut olmayan yapımlar için açılan çeviri duyuruları onaylanmaz. Bu şekilde açılan çeviri duyuru başlıkları ve çeviri kartları (çubukları) forumdan ve film sayfasından kaldırılır.

Madde 2: Yapım sayfalarında en fazla üç (3) adet çeviri kartı (çeviri çubuğu) açılabilmektedir. Bir yapıma üçten fazla üye tarafından ayrı ayrı çeviri yapıldığı takdirde yapım sayfasına yansıtılacak olan çeviri kartı sayısı yetersiz kalacaktır. Bu durumda, üyelerin aynı zamanda forumumuzda çeviri duyurusu için konu başlığı açıp açmadığı kıstas alınarak yapım sayfasına forumda çeviri duyuru başlığı açan üyelerin çeviri kartları yansıtılır.

Dizi çevirileri için:

Madde 1: Dizi çevirilerinde ise, dizinin veya dizi sezonlarının ilk yayın tarihinin bir (1) ay öncesinden çeviri duyuru başlığı ve çeviri kartı (çubuğu) açılabilir. Bu süre içerisinde açılmayan yani dizinin veya dizi sezonunun yayınına bir (1) aydan fazla bir süre varken açılan çeviri duyuru başlıkları ve çeviri kartları (çubukları) forumdan ve dizi sayfasından kaldırılır.

Madde 2: Film çevirilerindeki ikinci kural dizi çevirileri için de geçerlidir.

İletiTarih: 01 Ağustos 2013 17:14
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Taşındı: 01 Ağustos 2013 17:15 - kurt_thewolf tarafından
Taşındığı Forum: Onay - Kontrol Forumu > Duyurular
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Bu konu kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018