Giriş Kayıt
Harper's Island (2009)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici


Kayıt: 05.09.2012
İletiler: 4575
Şehir: Sakarya


facebook E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 [Tanıtım] Harper's Island (2009)

resim

Harper's Island
2009
Harper's Island
Dram / Korku / Gizem40 dk

Yönetmen: Sanford Bookstaver, Rick Bota, Steve Boyum
Bir grup aile ve arkadaşları tatil amaçlı bir adaya giderler. Ada'da bir düğüne katılmayı planlarlar. Adaya ulaştıklarında her şey istedikleri gibi giderken tatilleri kabusa dönüşür. Ada uzun zaman önce cözülmemiş cinayetlerle gündemdedir. Ama onlar...
7.5 (24,142 Oy)


Harper's Island CBS kanalında yayınlanan korku ve gerilim dizisidir. İlk bölümü 9 Nisan 2009 yılında yayınlanmıştır. Birinci sezonda 13 bölümü bulunmaktadır.Dizide her hafta bir veya birden fazla karakter ölmektedir. 13. bölümde dizi ile ilgili bütün sorular cevaplanmıştır. Önceden dizi perşembe günleri yayınlanırken daha sonra cumartesi günü yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin çekimleri Vancouver'da yapılmıştır.

Ünlü emlak milyarderi Thomas Wellington'un kızı Trish,her ne kadar sosyal statü bakımından aralarında epey fark olsa da gönlünü Henry isimli gence kaptırmıştır.Evlenme hazırlığı yapan genç çift,Thomas'ın planladığı bütün aile fertlerinin ve yakın dostların katılacağı mini bir tatil için Harper adasının yolunu tutmuştur.Adada eğlenceli birkaç günün akabinde evlenecek olan Henry-Trish çifti bu jest sonrasında epey mutludur.Lakin Thomas henüz son sözünü söylememiştir ve yatlarında işçi olarak çalışmış Henry'nin kızıyla beraberliğinden rahatsızdır.

resim

Harper adası yedi sene evvel büyük bir vahşete ev sahipliği yapmış olup,John Wakefield isimli azılı suçlu aralarında Henry'nin yakın arkadaşı olan Abby'nin de annesi olmak üzere altı kişiyi öldürerek,ibretlik şekilde ağaca asıp tüm kasaba ahalisinin görmesine neden olmuştur.Şerifin (aynı zamanda Abby'nin babası) Wakefield'ı öldürmesi(?) ile aradan geçen koca yedi sene boyunca yeniden sakin kasaba imajına kavuşan Harper,Thomas'ın seçimi ile özellikle Abby için tam bir nostaljiye dönüşecektir.Malum kanlı olay sonrasında babası ve erkek arkadaşını (Jimmy) geride bırakarak Los Angeles'a yerleşen Abby,kıymetli arkadaşı olan Henry'i düğününde yalnız bırakmamak adına yeniden adaya dönüşü göze almıştır.

Anne ve babasını kaybettikten sonra ailesinden geriye kalan amcası Marty ve kardeşi J.D'yi düğününe davet eden Henry her şeyin yolunda gideceğini ummaktadır.Trish ile beraber etrafa neşe saçan genç çift,kasabanın karanlık mazisini önemsememektedir.Çoğunluğunu Wellington ailesi ve damadın arkadaşlarının oluşturduğu kafile en nihayetinde Harper adasına gelerek,komple kendileri için rezerve edilmiş otelde düğün coşkusunu yaşamaya başlamıştır.Lakin çok geçmeden aile bireyleri arasındaki bazı sırlar ve kasabanın kötü şöhretinin baş sorumlusu olan Wakefield'ın ya da ona özenen bir taklitçinin faali olduğu düşünülen cinayetlerin gerçekleşmesi,düğün arifesinde kahramanlarımız arasında dehşet dolu anların yaşanmasına neden olacaktır.Peki ama katil kim?

resim

Harper’s Island, polisiye/gerilim türünü sevenlerin ekranlarında ve kalplerinde ufak çapta bir nüklear bomba etkisi yapmış olmasına rağmen, belki oyuncularının tanıdık yüzler olmamasından, belki de kısa sürdüğünden (13 bölüm) pek bir göz önünde olamamış, duyulmamış ya da reklamı yapılamamıştı.Harper’s Island oldukça sıradışı bir dizi. Her sezonu diğer sezona atıfta bulunarak biten, sonu gelmeyecek gibi uzadıkça uzayan ve beklediğimiz sonu bize kasten izletmeyen dizilerin arasında bir ışık gibi parlıyor Harper’s Island. Kısa. Öz. Dopdolu. Görüntünün tek karesi boşa harcanmamış, tek bir diyaloğu laf olsun diye yazılmamış, sürekli patlamaya hazır bir mini dizi.Aslında bir dezjavantaj olan bilinmedik oyuncular, izledikçe ve hikayenin içine girdikçe, tersine bir işlev görerek hikayenin daha inandırıcı ve gerçekçi olmasına katkıda bulunuyorlar. Aslında, oldukça iyi iş çıkardıklarını söylemek gerek. Bir çoğunun ilk büyük rolü olmasına rağmen, beklenenin üstünde bir performans sergiliyorlar. Oyunculuğunu pek bir beğendiğimiz Callum Keith Rennie, pek bir döktürüyor. Az görünüyor ama göründüğü zamanlar da “Ben buradayım,” diyor.

resim

Peki Harper’s Island ne hakkında? Konusu bana Agatha Christie’nin kült eseri On Küçük Zenci’yi anımsattı. Henry, rüyalarının düğününü gerçekleştirmek için doğduğu adaya dönmeye karar verir. Adanın geçmişi zifiri karanlıktır. Henry’nin gençliğinde, Wakefield isimli bir katil onlarca kişiyi öldürüp tüm adayı kana bulamıştır. Olayın şokunu kimse atlatamamıştır ama düğün, herkes için yeni bir başlangıç olacaktır. En azından böyle olacağını umarlar. İlk cinayet işlendikten sonra herşey tepetaklak gitmeye başlar. Katil kimdir? Amacı nedir? Ve Lost’un hayatımıza soktuğu, “Şimdi ne oldu burada?” durumu bizi esir eder. Çantada ne vardır? “Şu” kişinin geçimişinde neler olmuştur? “Bu” neden öldürmüştür kendini. Notları kim yazmıştır? Öykü, size bir saniye bile nefes aldırmadan soru/cevap bombardımanına tutuyor.

Ve elbette son. Keşke tüm diziler bu kadar doyurucu bir sona sahip olsa demekten alamayacaksınız kendinizi. Tüm olaylar birbirine bu kadar mı iyi bağlanır. Kızıl Nehirler zamanı Jean Christophe Grangé ya da Şair zamanı Michael Connelly kitaplarını hatırlattı bana; hikayeyi bir ucundan tuttup, diğer uca geldiğinizde, geçtiğiniz tüm yolları görebiliyor, kendi kendinize tüm ipuçlarını birleştirebiliyorsunuz. Final Destination serisinden miras, “ilginç” ölüm şekilleri de ekran karşısında hop oturup hop kalkmanıza, yanınızda diziyi beraber izlediğiniz bir arkadaşınız varsa, “gördün mü, gördün mü?” diye dürtmenize sebep oluyor.

resim

Ahlaksızlar, geçmişi karanlıkta kalanlar, aile bağları, eski aşklar, cinayetler, nefret… hepsi aynı potada kusursuz bir şekilde eritilmiş. Üzerinize boca edilmeden, sakin sakin, ılımlı dozajlarda bünyenize zerk edilmeyi bekliyor.Umarım benim sevdiğim kadar seversiniz. Bir de bakmışsınız, asla gelmeyecek olan ikinci sezon için kıvranmaya başlamışsınız.


Yararlanılan Kaynaklar:Vikipedi - afterdarkhorrormovies - 22 Dakika

İletiTarih: 25 Kasım 2012 00:36
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
moonironKayıt: 21.09.2009
İletiler: 120
Şehir: Balat--istanbul
Yaş: 36 Yengeç


Özel mesaj gönder
İzlemeyenlere tavsiye ederim. Güzel bir yapım.

İletiTarih: 25 Kasım 2012 00:52
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Volkan Geçit
Yorumbaz


Kayıt: 20.04.2009
İletiler: 330
Şehir: İzmir


Özel mesaj gönder
Dizi ilk 2 3 bölüm iyi gidiyor fakat ondan sonra iyice tekdüze ilerliyor. Her bölüm 1 2 kişi ölüyor, aynı şeyler olup duruyor. Pek beklediğimi bulamadım ben ama yine de şaşırtıcı sonu için izlenebilir.

İletiTarih: 12 Şubat 2013 01:47
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019