Giriş Kayıt
Alfonso Cuarón İmzalı Roma'nın Fark Edilmeyen Görsel Efektleri
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Quaresmania
You talkin' to me?
Editör


Kayıt: 26.01.2012
İletiler: 14507
Şehir: Vodafone Park
Yaş: 25 Akrep


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
 Alfonso Cuarón İmzalı Roma'nın Fark Edilmeyen Görsel Efektleri

resim

Alfonso Cuarón imzalı Roma; hem Netflix’te yayınlandı hem de sinemalarda gösterime girdi; Oscar Ödülleri’nde bir ilki gerçekleştirerek Alfonso Cuarón’un En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetimi Oscarı’nı kazanmasına vesile oldu. Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan yapımlarından biri olan Roma, senaryosunun yanında görsel ahenk ve şiirselliği ile ön plana çıkan bir film oldu.

Siyah-beyaz formatta çekilen film, dikkat çekici sahnelerinde sık sık görsel efektlerden faydalandı. Gelişen teknolojinin etkisiyle, görsel efektlerin kullanımı filmin seyredilirliğini etkileyen unsurlardan biri hâline gelerek, filmi daha ilgi çekici bir konuma ulaştırdı. Roma bu görsel efekt teknolojisinin imkânlarından sonuna kadar yararlandı.


resim

Alfonso Cuarón’un aynı zamanda görüntü yönetmenliğini yaptığı filmde, ilk bakışta fark edilmeyen ancak filmin anlatısı içinde önemli bir yerde konumlanan görsel efektler bulunuyor. Mr. X isimli YouTube kullanıcısı da filmdeki görünmeyen görsel efektleri gün yüzüne çıkartan bir video çalışması yayınladı.

Roma gibi 1970’li yıllarda geçen bir dönem filminde, tarihi bir atmosfer yaratmak konusunda görsel efektlerin kullanımı kilit bir rol oynuyor. Sadece dönemin atmosferini yaratma noktasında değil, dış mekânda geçen sahnelerin birçoğunda CGI teknolojisi kullanıyor. Örneğin Cleo’nun film izlediği sinemanın hem dış hem de iç mekân tasarımı için görsel efektlerin gücünden faydalanılıyor. Yine aynı şekilde Sofía’nın arabayla gittiği sahnede sokakların CGI desteğiyle yaratıldığını görüyoruz.

Videoda izlediğimiz görsel efektler o kadar gerçekçi görünüyor ki, izleyici olarak bu sahnelerin gerçek mekânlarda çekildiği hissine kapılıyoruz. İlk izlediğimizde fark edemediğimiz bu detaylar, hikâyenin akışına iyi bir şekilde hizmet ediyor ve detaycı bir akış açısının varlığını ortaya çıkarıyor. Daha önce sinemada çok fazla örneğine tanık olmadığımız bu şiirsel anlatım, Alfonso Cuarón’un başarısından kaynaklanıyor. Yönetmenin benimsediği bu bakış açısı, görsellik anlamında son yılların en iyi filmlerinden birini izleyicinin beğenisine sunuyor.Roma
2018
Roma
Dram135 dk

Yönetmen: Alfonso Cuarón
Film, 1970'lerde siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü Roma’da geçiyor. Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır. Bir yandan ev işleri ile uğraşan Cleo, bir yandan...
7.8 (101,354 Oy)

Kaynak: FilmLoverss

İletiTarih: 16 Nisan 2019 01:17
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2019