Giriş Kayıt
TA SineDünya
Yeni Konu Gönder   Bu konu kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 11 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kuzeydebiryer

İletiler: 10726

Özel mesaj gönder
 TA SineDünya

Türkçe Altyazı ailesi olarak sinema alanında yeni bir yapılanmaya gidiyoruz.Farklı sinemasal alanlarda çalışmalar ortaya koymak amacıyla TA SineDünya projesine başladık. Projenin ayrıntılarını soru-cevap şeklinde siz değerli üyelerimize aktarmaya çalışalım.

TA SineDünya nedir?

Açılımı Türkçe Altyazı Sinema Dünyası anlamına gelmektedir. TA SineDünya, fikirsel olarak 2012 yılında şekillenmiş ve içeinde bulunduğumuz yıl içerisinde deneme çalışmalarına başlayacaktır. Proje 2014 yılında son şeklini alarak faaliyetlerini genişletecektir.

Bu projenin amacı nedir?

2007 yılında altyazı alanında çalışmalara başlayan ailemiz 2010 yılı içerisinde sinema alanında da söz sahibi olabilmek amacıyla faaliyetlerini genişletmiştir. Teknik alt yapımızı sinemaseverler için sürekli geliştirsek de bu alt yapıyı üretken şekilde kullanabilecek bir örgütlenmenin eksikliğini fazlasıyla hissettik. TA Sinema Topluluğu olarak durağan yapımızı bir adım ileriye götürsek de hedeflerimizin uzağında olduğumuz gerçeğini görmezden gelemedik. TA SineDünya projesini başlattık. Bu projenin öncelikli amacı ailemizi üretken, birikimli, sinema alanında farklı ve lider bir konuma getirmektir.

Bu proje hangi alanlarda faaliyet gösterecektir?

Başlangıç olarak belirlenen 12 farklı sinemasal alanda çalışmalarını sürdürecektir. Bu alanlar ise şunlardır;

1- Avrupa Sineması (kuzeydebiryer, paralax, paris-texas)
    2- İskandinav Sineması (Mr_nobody)
    3- Sovyet / Rus Sineması ( fanatic anchvoy)
    4- Ortadoğu Sineması (Senfoni07)
    5- Hint Sineması (proxy1)
    6- Uzak Doğu Sineması (chandra, Avangart)
    7- Japon sineması (nanoteknik)
    8- Amerikan Sineması (Htmakina, timeline)
    9- Dizi Dünyası (chernoby - Aranelevo)
    10- Anime Dünyası (Saiyo)
    11- Belgesel Sinema (PANGeA)
    12- Korku Sineması (Sinigami)

Bu sinemasal alanlardaki çalışmalar Site Editörleri tarafından yürütülecektir.

TA SineDünya projesine nasıl katılabilirim?

İlgi duyduğunuz bir alanda katılımınızı başlatarak / arttırarak bu sinemasal projemize katkıda bulunabilirsiniz. Sinemasal alan Editörleri kendi alanlarında ki ekiplerini oluşturmada özgürdürler. Takipçi / Yorumbaz / Sinefil Adayı ve Sinefil olarak kadro şekillenecektir.

Sinemasal alanlardan bazıları neden bulunmamaktadır?

Gönül ister ki her alanda site olarak faaliyet de bulunalım.Fakat bu alanlarda birikimiyle ekiplerini şekillendirecek Editörler bulmak zorlu bir süreçtir. Aradığımız özellikleri karşılayan adaylar bulduğumuzda bu alanlarda da çalımalar başlatılacaktır. ( Latin Sineması - Kısa Film Dünyası v.b.)

Site olarak teknik yapınızda değişikliğe gidecek misiniz?

Her sinemasal alanın bir topluluk sayfası olması planlanmaktadır. Bu topluluk sayfaları sayesinde adeta dev bir sinema portalı şekline bürüneceğiz. Bir anlamda her topluluk ayrı bir sinema sitesi şeklinde hizmet verebilecektir. Böylelikle TA SineDünya bir sinemaseverin her türlü sinemasal ihtiyacına karşılık verebilecektir.

Taslak olarak bir sinemasal sayfayı örneklendirelim.

resim

Avrupa Sineması Sayfa İçeriği

1- Avrupa Sineması Haberleri.
2- Avrupa Sinemasını seçen üye sayısı.
3- Avrupa Sineması Günün Filmi
4- Avrupa Sineması En son çıkan altyazılar.
5- Film Yorumları
6- Film İncelemeleri.
7- Yapım Aşamasında ki filmler.
8- Avrupa Sineması Oyuncuları
9- Avrupa Sineması Yönetmenleri.
10- Çevrilen Filmler
11- Avrupa Sineması festival ve Ödülleri (Cannes .. )
12- Avrupa Sineması Listeleri.

Sinema alanında farklılık yaratacak bu projeye katkı da bulunan / bulunacak herkese teşekkürü bir borç biliriz.

Saygılarımızla. Saygılar

İletiTarih: 06 Şubat 2013 21:03
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer

Özel mesaj gönder
Katkıda bulunmak istediğiniz sinemasal alanlar ile ilgili grup editörlerine baş vurabilirsiniz.

Ayrıca proje ile ilgili görüş / öneri ve isteklerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

İletiTarih: 06 Şubat 2013 23:18
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
by_yeti
Emektar

İletiler: 3739

Özel mesaj gönder
Bu konu gündeme geldiği günden beri yazıyorum. Forumun adı bile Türkçealtyazı olmasına rağmen, Türk Sineması başlığı yok!

Kendi sinema kültürümüzü çok iyi öğrendiğimiz için mi;
Alıntı:
1- Avrupa Sineması (kuzeydebiryer, paralax, paris-texas)
2- İskandinav Sineması (Mr_nobody)
4- Ortadoğu Sineması (Senfoni07)
5- Hint Sineması (proxy1)
6- Uzak Doğu Sineması (chandra, Avangart)
7- Japon sineması (nanoteknik)
8- Amerikan Sineması (Htmakina, timeline)
9- Dizi Dünyası (chernoby - Aranelevo)
10- Anime Dünyası (Saiyo)
11- Belgesel Sinema (PANGeA)
12- Korku Sineması (Sinigami)

12 alanda sinema konuşacağız. resim

Bu tutumunuzu Türk Sineması adına kınıyorum.

İletiTarih: 07 Şubat 2013 10:50
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

İletiler: 6033

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
« by_yeti » yazdı:
Bu tutumunuzu Türk Sineması adına kınıyorum.

Keşke kınamadan önce neden olmadığını sorsaydınız. Bu konuda henüz netleşmiş bir isim olmadığı için başlık olarak açılmadı.

« kuzeydebiryer » yazdı:
( Latin Sineması - Kısa Film Dünyası v.b.)

Bu gibi alanlar için de mesela isim/isimler arıyoruz. Yoksa Türk Sineması en önem verdiğimiz dallardan birisi elbette. Bu nedenle diğer tüm alanlarda yaptığımız gibi ince eleyip sık dokumak zorundayız editörümüzü seçerken. Sinema sohbetlerimiz yukarıdaki 12 Sinema üzerinden de yapılabilir uygun isimler bulunursa farklı alanlar da eklenebilir tabii ki.

İletiTarih: 07 Şubat 2013 10:53
by_yeti
Emektar

Özel mesaj gönder
« Mr_Nobody » yazdı:

Alıntı:
« by_yeti » yazdı:
Bu tutumunuzu Türk Sineması adına kınıyorum
.

Keşke kınamadan önce neden olmadığını sorsaydınız. Bu konuda henüz netleşmiş bir isim olmadığı için başlık olarak açılmadı.

Bu gibi alanlar için de mesela isim/isimler arıyoruz. Yoksa Türk Sineması en önem verdiğimiz dallardan birisi elbette. Bu nedenle diğer tüm alanlarda yaptığımız gibi ince eleyip sık dokumak zorundayız editörümüzü seçerken. Sinema sohbetlerimiz yukarıdaki 12 Sinema üzerinden de yapılabilir uygun isimler bulunursa farklı alanlar da eklenebilir tabii ki.

Üstadım, bu konu ve araştırmalar yaklaşık 1 yıldır devam ediyor. Şuan itibariyle seçilen editörler arasında Türk Sineması için çalışabilecek kimse yokmuydu?
Alıntı:

@fanatic anchvoy üstadın hanesine pekala Türk Sineması eklenebilirdi. Kendisi böyle bir talepte bulunmamış olsa bile, yürekten isteyerek bu alanda görev alacağına inanıyorum.

http://www.turkcealtyazi.org/index.php?f=30

Bu alana bir bakmanızı öneriyorum.

İletiTarih: 07 Şubat 2013 11:02
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

« by_yeti » yazdı:
Üstadım, bu konu ve araştırmalar yaklaşık 1 yıldır devam ediyor. Şuan itibariyle seçilen editörler arasında Türk Sineması için çalışabilecek kimse yokmuydu?

Şu an seçilen isimler dışında düşündüğümüz bir iki isim konusunda mütabakata varamadığımız için şimdilik bekliyoruz. En kısa zamanda bu durum sonuçlandırılacaktır. Saygılar

İletiTarih: 07 Şubat 2013 11:04
kuzeydebiryer

Özel mesaj gönder
« by_yeti » yazdı:
@fanatic anchvoy üstadın hanesine pekala Türk Sineması eklenebilirdi. Kendisi böyle bir talepte bulunmamış olsa bile, yürekten isteyerek bu alanda görev alacağına inanıyorum.

http://www.turkcealtyazi.org/index.php?f=30

Bu alana bir bakmanızı öneriyorum.

Editörler yönetime katılmaktadırlar. Bu konuda bir çok ayrıntı ön planda tutuluyor. Sürecin öncesini sizlerle paylaşmıştım ama sürecin son bir ayından haberiniz yok. Türk Sineması alanında çok değerli bir isim gündemdeydi ama olmadı. Önümüzde ki süreç içerisinde bu alana editör bulunacaktır. Biliyorsunuz siz de bu alanın kuvvetli adaylarındansınız.

Sevgili fanatic anchvoy, şu sıralarda aramızda olamıyor. Tekrar aktif olunca geride kalan sorunlar da rahatlıkla çözümlenecektir.

Bir de keşke kınamadan önce yazımı ayrıntıları ile okusaydınız. Bu durum orada zaten açıklanmıştı.

Türk Sineması konusunda ki hassasiyetiniz için teşekkürler. bu alanda ki eksikliğimizi ön planda tutacağız.

İletiTarih: 07 Şubat 2013 11:11
by_yeti
Emektar

Özel mesaj gönder
« kuzeydebiryer » yazdı:
Editörler yönetime katılmaktadırlar. Bu konuda bir çok ayrıntı ön planda tutuluyor. Sürecin öncesini sizlerle paylaşmıştım ama sürecin son bir ayından haberiniz yok. Türk Sineması alanında çok değerli bir isim gündemdeydi ama olmadı. Önümüzde ki süreç içerisinde bu alana editör bulunacaktır. Biliyorsunuz siz de bu alanın kuvvetli adaylarındansınız.

Sevgili fanatic anchvoy, şu sıralarda aramızda olamıyor. Tekrar aktif olunca geride kalan sorunlar da rahatlıkla çözümlenecektir.

Bir de keşke kınamadan önce yazımı ayrıntıları ile okusaydınız. Bu durum orada zaten açıklanmıştı.

Türk Sineması konusunda ki hassasiyetiniz için teşekkürler. bu alanda ki eksikliğimizi ön planda tutacağız.

Yazdıklarınızda haklı olabilirsiniz. Ancak, ilk iletimde de değinmiştim. Türk Sinemasına şimdilikte olsa yer verilmemesi bana göre büyük kayıp!

Bu nedenle, bu alan oluşuncaya kadar foruma ileti yazmama kararı alıyorum.

Kolaylıklar dilerim.

İletiTarih: 07 Şubat 2013 11:23
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

« by_yeti » yazdı:
Yazdıklarınızda haklı olabilirsiniz. Ancak, ilk iletimde de değinmiştim. Türk Sinemasına şimdilikte olsa yer verilmemesi bana göre büyük kayıp

Bu projeye önem verdiğimiz için bu kadar uğraşıyoruz size anlatmak istediğimiz şey budur. Yani herhangi birisini alelacele alıp projenin sonra muhtemel bir zarar uğramasını istemiyoruz. Yoksa biz de başlıklarımız arasında Türk, Balkan, Latin Amerika, Kısa film gibi dalların da olmasını isterdik.

« by_yeti » yazdı:
Bu nedenle, bu alan oluşuncaya kadar foruma ileti yazmama kararı alıyorum.

Sizin kararınızdır saygı duyuyorum.

İletiTarih: 07 Şubat 2013 11:33
proxy1
Hint Sineması
Müdavim

İletiler: 625

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Forumu henüz çok takip edemesem de by_yeti Türk sineması konularında oldukça faal gibi bir izlenim edindim. Kendisi bu konunun editörlüğü için talip olur mu? Veya yönetim bu konuda ne der?

İletiTarih: 07 Şubat 2013 11:53
kurt_thewolf

İletiler: 9495

Ailemize hayırlı olsun. Yapılan açıklamaları okurken nereden nerelere geldiğimiz geçti gözümden. Gerçekten kısa sürede uzun bir yol gidildi, kitleler genişledi, hedefler büyüdü vs. Gelinen nokta bu aileye hiçbir zaman yetmedi. Bundan sonra da yeteceğini sanmıyorum açıkçası Hıhı Velhasılı kelam, bu uğurda emeği geçenlere ve geçeceklere yaptıkları ve yapacakları için teşekkürlerimi iletiyorum dostlar Saygılar

Not: Yakın zamanda "Kısa Filmler"imizi de bekliyorum Punky

İletiTarih: 08 Şubat 2013 23:22
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Bu konu kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 11 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2018