Giriş Kayıt

Güzel Ülke (2017)


Sweet Country

113 dk
6.1
 • 122/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
6.1/10 puan 51 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
6.9
95
87
Vizyon Tarihi:
01 Nisan 2018 (ABD)
Dil:
İngilizce, Aboriginal
Çekim Yeri:
Lake Gairdner, South Avustralya, Avustralya
Nam-ı Diğer:
Mila zemlja
76 kişi izledi 94 kişi izleyecek 4 kişinin favorisi 94 takip
Özet
Orta yaşlı Aborijin bir adam olan Sam, Avustralya'nın Kuzey Bölgesi'ndeki bir vaiz için çalışıyordur. Huysuz bir savaş gazisi olan Harry komşu bir karakola geçtiğinde vaiz, Sam ve ailesini Harry'ye yardım etmek ve sığır alanlarını tazelemeleri için gönderir. Ancak Sam'in acımasız ve hırçın Harry'le olan ilişkisi çabucak bozulur ve Sam'in Harry'yi kendini savunurken öldürdüğü şiddetli bir çatışmada sonuçlanır. Sonuç olarak Sam beyaz bir adamı öldürmekten aranan bir suçlu olur ve eşi ile beraber kaçmak zorunda kalır. Yerel kanun adamı Fletcher'ın önderliğinde bir grup Sam'i aramaya başlar. Fakat olay hakkında gerçekler ortaya çıktıkça, halk gerçekten adil olunup olunmadığını sorgulamaya başlar. | Gönderen: turkxgirl
Son Haberler
11. Asya Pasifik Ödülleri Sahiplerini Buldu!
11. Asya Pasifik Ödülleri Sahiplerini Buldu! Asya Pasifik Ödülleri'nde bu yılın En İyi Film Ödülü, Avustralya yapımı“Sweet Country” filmine verildi. Ödül kazanan diğer filmler ise; En İyi Film (Genç Sinemacılar) “The Seen and Unseen” En İyi Animasyon “Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming” (Kanada) En İyi Belgesel “Last Men in Aleppo” (Suriye, Danimarka, Almanya) Feras Fayyad Özel Ödül: “Kim Dotcom: Caught in the Web” (Yeni Zelanda) Annie Goldson. En İyi Yönetmen Andrey Zvyagintsev “Loveless” (“Nelyubov”) (Rusya, Belçika, Fransa, Almanya) En ...
Yorumlar
2 ay önce
avatar
Görünürde western türünde, ama içeriği çok daha insancıl mesajlar içeren ilginç bir yapım. #dammak dostumuzun harika bir yorumla özetlediği şekilde, Amerika ve Avustralya kıtalarını yağmalayıp yerli halkı köleleştiren batılı insanın tek taraflı ve acımasız kuralları filme çok iyi yansıtılmış. Hikayenin dönüm noktası olan öldürme olayından sonra şeklen sadece bir kaçma-kovalamaca serüveni izlerken, arkada "beyaz adam" acımasızlığının tüm örneklerini izliyoruz. Son bölümdeki mahkeme sahnesi ise tüm safahati ile gerçekten harika bir biçimde kotarılmış.
Filmden çok senaryoya odaklandığımda kafama takılan bazı soruları da yoruma eklemek sizlere ulaştırmak istiyorum:
1- Efendileri tarafından özellikle cahil kalmaları istenen kölelerin zaman içinde bu esareti içselleştirdikleri, giderek efendilerinin gönüllü kuçusu haline dönüştüklerine en güzel örnek, filmdeki "Archie" tipi. Tüm aşağılanmaya katlanarak, sırf bir aferin için beyaz adamlara yalakalık etmek için kendi soydaşlarına yapmadığı kötülük kalmıyor.
2- Köy bile denemeyecek yerleşim yerinde bir kilise olmamasına rağmen Fred adlı bir papaz/misyoner, duaları ve vaazları ile filmin tamamında ve baskın bir rolde görülmekte. Sam Neil'in oyunculuğuna hiç bir itirazımız olamaz. Ama kaçak takibinde ne silahla ne de iz sürme konusunda bir becerisi olmayan Fred'i, sırf bir gece takiptekilere ilahi söyletebilmek için kafileye katmak da fazla aşırı kaçmış gibi. Finalde yerleşim yerine kiliseyi dikmek bile dini bir mesaj olarak yeterli olacakken, vaizin parmağını ayrıca gözümüze sokmaları gerekmezdi.
3- Çevirmen arkadaş çiftlik diye vurgulaması gereken station sözünü sürekli istasyon diye çevirince, örneğin ilk adı geçen "Black Hill istasyonu"nu sanki bir su veya tren istasyonu gibi algıladığımı söylemeliyim. Onun dışında çok iyi iş çıkarmış olan çevirmen ikilisi arkadaşlara teşekkür ederim. (Argo ve küfür içerikli çevrilebilecek kelimeleri adap ölçüsünde çevirmeyi tercih eden tüm arkadaşlara da saygım sonsuzdur.)
4- Tekrar başa dönersek, #dammak dostumun kısa bir değini ile belirttiği gibi, Avustralya taşrasında belki ilk adalet vurgusu sayılabilecek Sam Neil mahkemesinde Yargıç Taylor'un kraliçe adına karar vermesi belki gözlerden kaçmış olabilir. Ama neredeyse 9 milyon km2'lik yüzölçüme sahip Avustralya'nın halen İngiliz kraliçesinin toprağı sayıldığını ve seçilen hükümetlerin de kraliçe adına ülkeyi yönettiklerini bilmemiz gerekir.
Belki biraz durgun seyreden, ama çok ilginç ve insani mesaj içeren Güzel Ülke filmini tüm "sabırlı" sinemasever arkadaşlara tavsiye ederim.
2 ay önce
avatar
Film yavaş ilerliyor, tek bir seferde izlemekte zorlanabilirsiniz Gülücük Ancak dönemin şartları olsun, diyaloglar olsun çok güzel yansıtılmış. Oyunculuklarda çok iyi. İzlerken film izlediğinizi unutuyorsunuz. Sonu biraz aceleye gelmiş gibi ama filmde gerçekten güzel mesajlar var.
3 hafta önce
avatar
Kayda deger hiç bişi yok ne oyunculuk ne atmosfer ne konu hepsi vasatın da altında sırf western oldugu için izledim. Bence hiç bulaşmayın. wild boys dizisini izlemiştim yıllar önce avustralya yapımlı dedim buda o kalitededir ama yanından bile geçemez. Vel hasıl boş bir film.
Sweet Country Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
24
3,120
FGT / RARBG / XVID
3 ay önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
24
208
FGT / RARBG / PFa
3 ay önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018