Giriş Kayıt

Ida (2013)


82 dk
1 Oscar ödülü. 62 farklı ödül ve 74 adaylık.
6.8
 • 136/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
6.8/10 puan 156 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Tür:
Rating:
7.4
96
91
Vizyon Tarihi:
11 Eylül 2013 (Polonya)
Dil:
Lehçe, Latin, Fransızca
Çekim Yeri:
Lódz, Lódzkie, Polonya
272 kişi izledi 168 kişi izleyecek 18 kişinin favorisi 37 takip
Özet
Polonya’da Nazi işgali ve Holokost’un acı izlerini süren bir hikâye anlatan Pawel Pawlikowski’nin son filmi Ida, 1960’larda Polonya’da geçiyor. Dönemin atmosferini yansıtabilmek amacıyla siyah beyaz çekilen film, genç rahibe adayı Anna’yı takip ediyor. Anna, son yeminini etmeden hemen önce varlığından haberdar olduğu teyzesiyle görüşür ve ondan aslında Yahudi olduğunu, gerçek adının da Ida olduğunu öğrenir. İki kadın, birlikte gerçek köklerini ve ailelerinin sırlarını keşfetmeye çabalar. Özellikle görselliğiyle dikkat çeken Ida, Polonya asıllı İngiliz sinemacı Pawlikowski’nin ülkesinde çektiği ilk film.

2013 Gijon En İyi Senaryo
2013 Londra En İyi Film
2013 Les Arcs En İyi Film
2013 Varşova Büyük Ödül
2013 Toronto Fıprescı Ödülü
2014 Polonya Film Ödülleri En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Agata Kulesza), En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu | Gönderen: CruSuS
Yorumlar
10 yıl önce
avatar
Bebekliğinde manastıra bırakılmış bir kız çocuğu büyüyüp tam da rahibe olmak için yemin etmek üzereyken teyzesiyle tanışır ve kendisiyle ilgili sarsıcı gerçeği öğrenir. Yeminden önceki birkaç gün içinde ailesi ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için teyzesiyle birlikte bir yolculuğa çıkar. Bu aynı zamanda içsel bir yolculuktur. Teyzesinin dediği gibi "Tanrı'nın olmadığını keşfedersen?" le mi bitmiştir bilinmez ama yine teyzenin "Denemeniz gerek...yoksa bu yeminlerinizin ne tür bir fedakarlık olduğunu anlayamazsınız" sözü Ida'nın yolculuğa başladığı noktaya geri dönüşünü olanaksız kılar.

Hindistan'da doğduysa hindu, İsrail'de doğduysa yahudi, Arap ülkesinde doğduysa müslüman, Çin'de doğduysa budist, avrupada doğduysa hıristiyan olmanın hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur. Her dinin kendi öğretisi yönünde eğitilen kişi birazcık kabuğundan çıkıp süregiden yaşama baktığında gerçek gerçeklerle karşılaşır. O zaman da hiç bir şey eskisi gibi olamaz...

Zaman ve mekandan bağımsız din kavramını sorgulattıran ve bu sorguyu siyah beyaz fotoğraf kareleriyle destekleyen sade ama değerli bir film "Ida"...
10 yıl önce
avatar
Ida’nın ailesinin gömüldüğü yeri bulabilmek için çıkılan bu yolculuk aynı zamanda Ida için kendini bulma yolculuğuna dönüşüyor. Yahudi olduğunu dahi yeni öğrenen, dünyevi zevklerin hiçbirini tatmamış Ida teyzesinin yaşam biçimini gözlemlerken, meraklı bakışlarını saklamayı başaramıyor. Teyzesinin “Bir şeyleri denemeden nasıl Tanrı için fedakarlık yapabilirsin?” sözünü ise belki bir öğüt olarak alıyor, belki de içgüdüsel olarak karşı koyamıyor.
Güçlü sinematografisiyle dikkat çeken filmin yönetmeni Pawlikowski;yüzlerce fotografik görüntüden oluşan ve her sahnesi birden fazla detay içeren film, yüzlerce kartpostalı tek tek incelermiş izlenimi yaratıyor.
Hoşuma gitti, izleyin ancak herkesin sevmeyeceği de muhakkak!
9 yıl önce
avatar
Filmin izleyeni ikilemde bırakan yüzleri var. Bir tarafta; Siyah-beyaz çekimin kattığı sade ve etkili atmosfer, 2. Dünya Savaşı dönemine ait fotoğrafları andıran durağan sahne çekimleri ve oyunculuk tecrübesi olmamakla birlikte, filmde oldukça etkili ve doğal bir performans ortaya koyan Agata Trzebuchowska var . Yahudi kimliğinin vurgulandığı hissini veren, derin kara gözleri ile filme ayrı bir hava katıyor.

Diğer tarafta ise, İyi hazırlanmış etkili görselliğin yanında,beklenmedik şekilde düzensiz ve özensiz hikâye anlatımı ile insanda rahatsızlık uyandıran, unutmama ve unutturmamaya odaklı bir soykırım sömürüsü hissediliyor.

Sonuçta, soykırım sömürüsünün görsellikle allanıp-pullandırılarak Polonya üzerinden sunulduğu bir film izlenimi doğuruyor.

En son Avrupa Film Ödülleri’nde de –Leviathan, Force Majeure ve Kış Uykusu’nu geride bırakarak- En iyi film ödülünü alan Ida, son iki yılda bu ünvanı alan filmlerin aynı zamanda Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını almasıyla, bu daldaki Oscar için de favori.
Ida Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen

1
24
511
Ozlem
5 yıl önce

1
23.976
3,780
CiNEFiLE
10 yıl önce

1
25
1,487
BiDA
10 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen

1
23.976
164
CiNEFiLE
10 yıl önce

1
25
131
BiDA
10 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024