Giriş Kayıt

Yozgat Blues (2013)


93 dk
6.9
 • 138/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
6.9/10 puan 101 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Rating:
6.8
Vizyon Tarihi:
06 Aralık 2013 (Türkiye)
Dil:
Türkçe
Bütçe:
$1,000,000
154 kişi izledi 75 kişi izleyecek 7 kişinin favorisi 7 takip
Özet
Yozgat Blues, taşrada hayatlarını sürdüren karakterlerin yaşadığı değişimi ve buna bağlı derin duygusal kırılmayı anlatıyor. Yavuz bir yandan belediyenin açtığı müzik kursunda hocalık yapmakta, bir yandan da AVM´lerde eski Fransızca şarkılar söylemektedir; kurstan öğrencisi Neşe ise marketlerde ürün tanıtımı yapmaktadır. Yavuz, aldığı bir iş teklifi üzerine Neşe´yle birlikte Yozgat´a gider. Önceleri, bir berber kalfası olan Sabri ve onun radyocu arkadaşının da destekleriyle programın tanıtımı için çok uğraşsalar da yaptıkları müzik yerli halkın pek ilgisini çekmez. Yavuz devam etmek için Neşe´den güç alırken, Neşe´nin ilgisini çeken başka hayatlar vardır. Her üçünün de hayatla kurdukları ilişki ve beklentileri, istedikleri yönde ilerlemez. Zaman geçtikçe ilişkileri karmaşıklaşır ve beklemedikleri yerlere gider. | Gönderen: Sinigami
Fragmanlar Görseller
 • Yozgat Blues Fragmanı 2013
 • Yozgat Blues Official Trailer (Fragman)
 • Yozgat Blues
 • Yozgat Blues
 • Yozgat Blues
Yorumlar
6 yıl önce
default avatar
Mahmut Fazıl Coşkun’un Uzak İhtimal’den sonra çektiği ikinci filmi Yozgat Blues, Fransızca şarkılar söyleyen Ercan Kesal’ıyla hiç şüphe yok ki festivalin en çok merak edilen filmlerinden biriydi. Yozgat Blues Türkiye Sineması’nın en büyük eksikliklerinden birisini, hikâyeyi, kurmayı başarıyordu. Bu sayede de seyircinin bir sonraki sahneyi merak edememe sorunu kısa yoldan bertaraf ediliyordu. Film, sadece öyküsüne güvenmiyordu ve bu öykünün mimarları olan karakterlerini de oldukça önemsiyordu. Zaten Yozgat Blues’u gerçek anlamda güçlü kılan yönü de buydu. Filmin güncesinde payı olan dört karakter, aynı oranda ilgi çekiciydi. Filmin gizliden gizliye birçok hikâye anlatan yaklaşımı ise birçok övgüyü ayrıyeten hak ediyordu. Ercan Kesal ve Nadir Sarıbacak’ın müthiş performansları ise Yozgat hüznünü tanımlıyorlardı.
5 yıl önce
avatar
Muhsin Bey filminin festivallik versiyonu gibi olmuş. Güzel de olmuş. Ercan Kesal, Ayça Damgacı ve Tansu Biçer zaten beğenerek izlediğim oyuncular arasındalar. Ercan Kesal'ı bundan önce en son "Küf" adlı filmde izlemiştim. Filmin yönetmeni orada kendisine pek konuşma imkanı vermemişti ama bu filmde hem konuşma hem de şarkı söyleme imkanı bulmuş, daha iyi olmuş. Ayça Damgacı, "Gitmek: Benim Marlon ve Brandom" filminde olduğu gibi, çok doğal, çok samimi. Tansu Biçer'de hem ne kadar iyi bir karakter oyuncusu olduğunu, hem de bir filmde karakter oyuncusunun ne kadar önemli olduğunu kanıtlar gibi; elbette senaryo ve yönetmen buna fırsat verdiği takdirde.

Filmin tek beğenmediğim tarafı, Yozgat'ın filme gerçek anlamda dahil edilmemesi oldu. Oysa şehirden insan manzaralarıyla, şehrin kendi görüntüleriyle Yozgat, filmin başrol oyuncusu olmalıydı bence. Yönetmen, benzeri İstanbul için sürüsüne bereket olan ama konusu Yozgat'ta geçmesi sebebiyle farklı bir konuma yerleşebilecek alternatif bir şehir güzellemesi fırsatını kaçırmış. Türkiye'de ziyaret etme fırsatını bulamadığım bir-iki şehirden biridir Yozgat. Yolum hiç düşmedi nedense. Bu film aracılığıyla bir ön ziyaret fırsatı bulabilseydim, bulabilseydik iyi olurdu. Aslında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destek verdiği filmlere böyle bir zorunluluk getirmesi gerek bence. Özellikle de yabancı ülkelerle gerçekleştirilen ortak yapımlarda. Ortak yapım demek, filmin yurtdışında da gösterilecek olması, yabancı sinema izleyicisiyle de buluşacak olması demek. Ülkemizi tanıtmak adına bundan daha güzel bir fırsat olabilir mi, bilmiyorum. Oysa yurtdışında tanıtımlar asıl böyle yapılıyor. Siz farkında olmadan, hikayenin geçtiği şehir ve/veya ülke hakkında bir ön -çokca da özendirici- bilgiye sahip oluyorsunuz, sonra da belki orayı ziyaret ediyorsunuz. Dediğim gibi bakanlık bu konuyu ciddi şekilde düşünmeli.
5 yıl önce
avatar
Baş roldeki Hocamızın başındaki perukla anlatılmış bütün bir hikaye..

Yozgat'ta Blues söylemek en az, kel kafasını kapatmak için başına taktığı peruk kadar suni... en az onun kadar göze batar... en az onun kadar zorlama olacak bir durumdur. Elinden gelenin en iyisini yapsan da...

Film Türkiye'deki sanat camiasının genelde yaşadıkları sorunları Yozgat ekseninde anlatma çabası... Bu açıdan taşra ile kent yaklaşımını bir arada sunma özelliğinde... Taşrayı kentle, taşralıyı kentliyle karşılaştırma ekseninde..

Filmin eleştirilmesi gereken tarafı, festival filmlerinin kadim problemi Anadolu'daki hakim kültürü, dünyaca kabul edilen popüler kültürlerle kıyas ettiklerinden zannediyorum, hafife alıp onu bir gericilik sembolü zannetmesi... Festival filmlerinin, ki Yozgat Blues'da gördüğüm kadarıyla öyle, ödülleri toptan alıp da gişede perakende piyasasına bile girememesinde bu yatıyor bence. İnsanımızı hafife alan kibirli sanatçı profilinin kaderi bu maalesef.

Aynı Başrolümüzün başındaki peruk gibi...
En az onun kadar isyankar..
En az onun kadar yabancı...
En az onun kadar fani bizim için!

Kalıcı olanı, yani bu milletin asırlarca dünyaya pazarladığı o sağlam kaidelerin yükselttiği ali burçların kültürünü, bizi anlatacağı zamana kadar sanatçımızın bu yürek yakan kaderi değişmeyecek.

Film bi manada bunun özeti mahiyetinde.
Belki, tam da bu sebepten kıymetli...
Yozgat Blues Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
25
87
GENEL
4 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
25
107
GENEL
5 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Dizi Altyazıları
The Big Bang Theory (3,263) Supernatural (3,214) Titans (2,247) Better Call Saul (1,292) La Casa de Papel (1,223) Outlander (1,209) Legends of Tomorrow (1,172) The Gifted (1,169) Doctor Who (1,056) Supergirl (976)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018