Giriş Kayıt

Kahraman (2021)


Ghahreman

127 dk
7.7
 • 154/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.7/10 puan 133 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Senaryo:
Ülke:
Rating:
7.2
Vizyon Tarihi:
07 Ocak 2022 (Türkiye)
Dil:
Farsça
Çekim Yeri:
Shiraz, İran
Nam-ı Diğer:
A Hero
182 kişi izledi 90 kişi izleyecek 8 kişinin favorisi 163 takip
Özet
Filmin merkezinde, ödeyemediği bir borç yüzünden hapis cezası çeken Rahim var. Borcu tahsil etmeyi planladığı 2 günlük izin sırasında, alacaklısını şikayetini geri çekmesi için ikna etme ve böylece serbest kalabilme fırsatı doğuyor. Bu esnada kız arkadaşı yüklü miktarda para dolu bir çanta buluyor. Rahim önce özgürlüğünü güvence altına almak için parayı almayı düşünüyor, sonra daha karmaşık bir plan yapıyor: Çantayı kendisi bulmuş ve gerçek sahibine iade etmiş süsü vererek, cezasını hafifletmeyi umuyor. Bu davranışı ile Şiraz’da “kahraman” olarak anılmaya başlasa da işler iyice içinden çıkılmaz bir hâle bürünüyor. - Gönderen: Quaresmania
Yorumlar
2 yıl önce
avatar
Bitirir bitirmez yorum yapmaya geldim. Klasik bir Asghar Farhadi filmi. Olabilecek bir olayı tüm gerçekliğiyle ve tüm yalınlığıyla anlatan bir sanat yapımı.

Cannes'ta ödül almasına şaşırmamak gerek. Bir sanatsever olarak sizlere İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin tüm filmlerini izlemenizi tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız.

Özellikle ABD dışındaki ülkelerin kaliteli yapımlarını izledikçe dünya Hollywood'tan büyüktür diyesim geliyor. Filme puanım 8/10.
2 yıl önce
avatar
Mükemmel bir filmdi çok aşırı beğendim. İran sinemasının izlediğim 10'a kadar yakın film için diyeceğim sıfır müzik olması hem de hiç yok sadece film bitince çalan bir melodi var bu filmde de. Kendisine güvenen oyuncu ve yönetmen varsa müzik kullanmadan duyguyu izleyiciye yansıtacak buyursun gelsin.

Film en güzel yanı belki de Asghar Farhadi'nin en büyük yeteneği hiç bir yargı yapmadan tüm hükmü ve yorumu izleyiciye bırakıyor olması. Bir tarafta gözükmeden olan olayların tüm boyutunu ele alıp burada izleyiciye tarafını seçmesini bırakmak ve üzerinde konuşulmayı gerekli kılan bir film.

Herkes haklı, herkes haksız(?) kim mağdur? kim kahraman? izlerken adeta sizi önceki verdiğiniz yargıyı sorgulamaya iten yeni gelişmeler ve kendinizi BEN OLSAM NE YAPARDIM ACABA? diye karakterlerin yerine koymanızı sağlayan ve bunu büyük bir ustalıkla ele alan bir yönetmen.

Bence herkes izlesin muhakkak ve izlerken olaylar ile kişiler hakkında vardığı kanaati filmin sonuna dek sorgulasın derim.

İyi seyirler.
NOT: Oscar'da en iyi yabancı dilde film kategorisinin iddialı yapımlarından bence, hatta başroldeki aktör, "bizim Erkan Kolçak Köstendil (Vartolu Selahattin) aşırı benziyor," olağanüstü de bir performans sergilemiş.
2 yıl önce
avatar
Belki de geçtiğimiz yılın en iyi filmi bu! Jodaeiye Nader az Simin'den nasıl bir tat aldıysanız Ghahreman'dan da benzer bir tat alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Filmin bir kısmında duyulan Homayoun Shajarian'ın Avaz'ı (Prelude) öyle cuk oturmuş ki filmin nasıl bir incelikle çekildiğine direkt kâni oluyorsunuz.

İyi ki Asghar Farhadi var, iyi ki İran sineması var.
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024