Giriş Kayıt

Yaban Çiçekleri (2000)


Kytice

81 dk
5 ödül ve 5 adaylık
7.2
 • 144/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.2/10 puan 5 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Rating:
7.4
57
Vizyon Tarihi:
07 Aralık 2000 (Çek Cumhuriyeti)
Dil:
Çekçe
Web Sitesi:
Nam-ı Diğer:
Wild Flowers
8 kişi izledi 10 kişi izleyecek 2 kişinin favorisi 6 takip
Özet
Yönetmenliğini Frantisek A. Brabec'in üstlendiği ve ünlü Çek şair/yazar/tarihçi Karel Jaromír Erben'in (1811-1870) Çek edebiyatının klasikleri arasına girmiş Kytice (Buket) adlı manzum eserindeki halk masallarından derlediği 12 adet baladın 7 tanesinden uyarlanan 2000 yılı yapımı Kytice; birbirinden bağımsızmış gibi görünen ancak aşk, doğum, ölüm, insan tutkuları ekseninde yaşamı anlatırken insan doğasını sorgulayan 7 öykü anlatıyor. Bunu yaparken de Karel Jaromír Erben'in diline ve şiirlerine bağlı kalarak; görsel, estetik ve şiirsel bir yapı ortaya koyuyor.

Öyküler şöyle:

1-) Kytice (Wild Flowers / Yaban Çiçekleri): Bu kısacık öykü, yıldırım çarpması sonucu ölen bir annenin yetim kalan üç çocuğunu ve yetimlerin her gün annelerinin mezarına koşmasını konu ediniyor.

2-) Vodník (The Waterman or The Water Goblin / Su Cini): Adını Çek hikâye ve masallarının geleneksel karakteri olan Vodník'ten (Su Cini) alan bu öyküde, genç bir kızın annesinin sözünü dinlemeyerek göle gittiği bir sırada gölün içinde yaşayan bir su cini tarafından baştan çıkarılmasını, ondan bir çocuğu olmasını ve annesi için çektiği hasreti izliyoruz. Genç kız annesini görmek istemesine rağmen su cini buna izin vermemektedir. Nihayet genç kız su cinini ikna eder ancak, su cininin bir şartı vardır: Genç kız annesine sabah gidip akşam dönecektir ve çocuğunu su cininin yanında bırakacaktır.

3-) Svatební Košile (Wedding Shirts or The Specter's Bride / Düğün Elbiseleri ya da Hortlağın Gelini): İsteklerimizin gerçekleşmesinin her zaman iyi olmadığını ve ne istediğimize dikkat etmemiz gerektiğini anlatan bu öyküde; nişanlısı savaşa giden ve dönmeyen bir genç kızın duaları bir gece karşılık bulur ve pencerede nişanlısı görünür. Genç adam gelinini almaya gelmiştir. Ancak bu adamın yüzü ve kalbi buz gibi soğuktur ve genç kızın bir zamanlar aşık olduğu o eski adam değildir.

4-) Polednice (The Noon Witch / Öğle Cadısı): Yine insanoğlunun düşüncesizce hareketlerinin nelere mal olabileceğini anlatan bu kısacık öyküde; öğle üzeri tarlada çalışmaktan gelecek olan kocasına yemek hazırlayan bir anne, küçük çocuğunu bir türlü susturamaz ve onu Öğle Cadısı'na vermekle tehdit eder. Ancak kadının bilmediği şey, bu çağrıyı duyan Öğle Cadısı'nın hızla kendilerine doğru yaklaşmakta olduğudur.

5-) Zlaty Kolovrat (The Golden Spinning Wheel / Altın Çıkrık): Genç bir kral, topraklarında dolaşırken bir ormanda genç ve güzel bir kız görerek onu oturduğu yere kadar takip edince, kızın üvey annesi ve üvey ablasıyla yaşadığını görür. Üvey annenin genç kız yerine kendi öz kızını kendisine verme teklifini reddeden kral, onlara ertesi sabah kraliyet kalesine gelmelerini söyler. Ertesi gün erkenden yola koyulurlar ancak üvey annenin ve ablanın genç kız için şeytanca planları vardır. İnsan doğasındaki acımasızlığın ve hırsın boyutlarını gösteren bu öyküde acaba masallardaki gibi yine iyiler mi kazanacaktır?

6-) Dcerina Kletba (The Daughter's Curse / Kızın Laneti): Annelerin çocukları için istedikleri iyi şeylerin aslında her zaman iyi olmayabileceğini anlatan bu öyküde; çok da güzel olmayan kızı için "en iyi"yi isteyen bir anne ve zavallı kızının ilişkileri konu ediliyor. Ancak en can alıcı sahne, kızın ağzından çıkan sözlerle en sona saklanmış.

7-) Štedry Den (Christmas Eve Noel Arifesi): Bazı yaşamların başlarken bazılarının da bittiğinin altını çizen öykü, filmdeki doğum-ölüm döngüsünü tamamlayan son hikâye. Bir Noel arifesinde yaşlı kadın ölümün geldiğini hissetmektedir ve boşuna yaşamadığını bilerek huzur içinde onu karşılamaya hazırlanmaktadır. Oysa hemen yanındaki iki gencecik kızın geleceğe ve gelecekteki aşklarına dair büyük hayalleri vardır. - Gönderen: gitarisyen
Kytice Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
25
110
5rFF
4 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
25
22
5rFF
6 yıl önce
1
23.976
36
GENEL
11 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Dizi Altyazıları
Daredevil (5,872) Supernatural (4,646) The Big Bang Theory (3,531) The Flash (2,629) Shameless (2,429) Better Call Saul (2,061) A Discovery of Witches (2,046) Titans (1,740) La Casa de Papel (1,261) Manifest (1,146)
Yakında
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018