Giriş Kayıt

İz Sürücü (1979)


Stalker

162 dk
2 ödül ve 1 adaylık.
IMDb Top 250: #192
8.0
 • 160/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
8.0/10 puan 319 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
8.1
100
Vizyon Tarihi:
01 Nisan 1980 (Hollanda)
Dil:
Rusça
Müzik:
Çekim Yeri:
Dolgopa, Rusya
1114 kişi izledi 369 kişi izleyecek 86 kişinin favorisi 27 takip
Özet
Gri ve isimsiz bir kasabanın yakınında, askerler ve dikenli tellerle korunan Bölge bulunmaktadır. Karısının sayısız itirazlarına rağmen, karanlıkların içinden gelen bir adam çıkar. Bu adam İz Sürücü'dür. Sıra dışı zihinsel yetenekleriyle, insanları Bölge'nin içindeki, gizli dileklerin gerçek olduğu Oda'ya kadar rehberlik etmektedir. Bu kez, Bölge'ye yanında iki kişiyi götürmektedir; ilhamını kaybetmiş, alaycı ve yeteneğini sorgulayan bir yazarla, yolculuktan çok sırt çantasını önemseyen, sessiz bir profesör. Hiç kimsenin yaşamadığı Bölge'de, Oda'ya giden yol dolambaçlıdır. Oda'ya yaklaştıklarında, kurallar değişmeye başlar ve İz Sürücü kendini bir krizin içinde bulur.
Fragmanlar Görseller
 • Stalker (Сталкер) (1979) trailer
 • Stalker / Сталкер | Andrei Tarkovsky | 1979
 • Stalker
 • Stalker
 • Stalker
Son Haberler
Andrei Tarkovsky Sineması / Stalker (1979)
Akira Kurosawa yönetmen incelemesinden sonra başladığımız ikinci yönetmen incelemesi Tarkovsky çalışması devam etmekte. Hem yönetmene ait kitapların okunduğu hem de belirlenen filmler hakkında incelemeler yazıldığı çalışmamızın beşinci incelemesi Stalker ile davam ediyor. Andrei Tarkovsky ve eserlerine değinmeden önce yaşayıp büyüdüğü Sovyet rejimi ortamından bahsetmek gerek diye düşünmekteyim. O zaman yönetmenin ne denli devrimci bir karaktere sahip olduğu daha iyi anlaşılabilir. SSCB anayasası madde 124; yurttaşların vicdan özgürlüğünü güvence altına almak için, SSCB'de kilise devletten ve okuldan ...
Yorumlar
8 yıl önce
avatar
Film hakkında izlemeyenler için detaylar içerir!

Beynimin zincirlediği limanlar var,
öğretiler kulağımda fısıldar
Gördüğüm siluetler insan motifli bir dünya
Benliğim çırpınır düşle anlatılan arasında

Benliğimin çırpındığını, varoluşun rahatsızlığını hissettiğim ender filmlerden biriydi Stalker. İmgelerin açtığı yolda cesurca yürümeyi unutan akıllara bir ilaçtır İz Sürücü aslında. Bölge denilen gizemli dünyaya yolculuğa çıkmadan önce. Günlük yaşamın hızlı temposundan sıyrılın, kendinizi uzun uzadıya ifade etmeye çalışacak karelere mağlup olmamak için derin bir nefes alın ve özümseme noktasında baksın gözleriniz. Gördükleriniz bir film karesi olmaktan öte sizi yansıtan bir ayna haline gelir Tarkovsky Sinemasında...

Sürprizbozan: Göster


Stalker içinde barındırdığı imgeler ile bizi düşünmeye, toplumla bununda ötesinde kendimizle yüzleşmeye ve filmi izleyen herkesin farklı nitelendirebileceği bir hikayenin yolculuğuna çağırıyor.

Mutsuzluğun kasvetli bir odadan yansıdığı, ağır bir atmosfer içerisinde ki bu aileye hüzünlü bakışlarla şahit oluyoruz. İz Sürücünün hayalleri ise Bölge denilen gizemde. İz sürücünün aradığı umudun barınmadığı bu kop koyu renklerle tasvir edilen dünyada ruh gerçek hayatın varlığını reddedişte. Benliğinin çağrısına karşı koyamayan bu kayıp ruhu bir bar sahnesinde yolculuklarına hazırlanan karakterlerle bir arada buluyoruz.Bilinmezliği alaycı tavrıyla hicveden yazarla tanışıyoruz ilk önce. Çıkacağı yolculuktan bir sebep arama telaşı içerisinde bulunmayan ikinci karakterimiz ise bir profesör. İsimsiz ama imge yüklenilecek kadar değerli karakterlerle böylece izleyici olarak buluşmuş oluyoruz. İsimlerinden öte kimliklerinin ve onun altında yatan varoluşlarına ihtiyacımız var demek için erken saatlerde hiç tanımadığımız 3 kişi ile bilinmeze yolculuğumuz başlıyor. A, B ve C kenarlı matematiksel ifadenin ötesine çıkacağımız bir metafizik yolculuğu bu..

Bölgeye ulaşmanın önünde engel olmaya çalışan silahlı düzen koruyucularının hapsettikleri fakat bir vebanın insan yüreğindeki yarattığı korku gibi ürkek silah seslerinin arasından bir tren yolunun üstünde buluyoruz kendimizi. 3 ete kemiğe bürünmüş ama adsız insan ve uzayan raylar boyunca gözlerimizin seçmeye çalıştığı bölge. Kesif bir sessizliğin müziğini gerilim olarak kulaklarımız işite dursun yolculuk bölgeye ulaştığında merakımız ile geri dönülmez yolculuğa merhaba diyoruz.

Sürprizbozan: Göster


Bölge ile benliği arasında mutluluk hazzı köprüsü kuran İz Sürücü, yolculuğun bu bölümünde yol gösterdiklerine bir samun çizgisiyle yardım edecek. En kısa mesafenin ölümle bitebileceğini ürkekleşen yazarın geri dönüşünde keşfettiğimizde daha uzun ve anlamlarla yüklenecek bir yola kavuşuyoruz. Bu yolculukta insanoğlunun acılı tarihiyle yüzleşiyoruz. Su altında kalan medeniyet silüetleri bize kıyamet sonrasında bulunduğumuzu anımsatıyor adeta. Her yer suyla kaplı tıpki dünya gibi. Gezinilen bölgenin mikro dünya olduğuna dair inancımız artarken kan ile yaşadığımız top, silah motifleriyle sonumuzun nedenini görüyoruz. Her şeyin su altında kalması, öfkenin dünyaya teslim olması mı? diye içimden geçirirken. Tarkovsky'nin yol boyunca kullandığı sembollerle yüklü kamera görüntülerinin anlatmak istediğine tanık oluyoruz. Gidilen yol mutluluğa ve umuda açılan kapıysa eğer bu iz sürücünün üzerine atıfta bulundurulacak kimliği peygamberlere atıfta bulunur bir şekildeydi.

Onların tutku diye adlandırdıkları şey, gerçek bir duygusal enerji değil.
Dış dünyayla ruhları arasındaki çatışma.
En önemlisi, kendilerine inanmalarını sağla. Onların, çocuklar gibi çaresiz kalmasına izin ver.
Çünkü zayıflık harika bir şeydir ve güç hiçbir şey değildir.

Gücü reddediş ve teslimiyet gereklidir duruşunu final sahnesinde dendiği gibi odanın başucunda kendi muhasebeni yap ve öyle gir içeri ancak en derin dileklerinize ulaşırsınız sözlerinde bir kez daha görecektim. Bu ifadenin anlamı beynimde çağrışımlar kuradursun.
Sinema tarihinin en çarpıcı diyaloglarından birine şahit oldum.

Bir insan yeni doğduğunda zayıf ve esnektir.Öldüğü zamansa kaskatı ve duygusuzdur.
Bir ağaç büyürken körpe ve yumuşaktır.Ama kuru ve sert hale geldiğinde ölüp gider.
Sertlik ve güç ölümün arkadaşlarıdır. Esneklik ve zayıflık varoluşun tazeliğinin ifadeleridir.
Kendini sertleştiren hiçbir şey kazanmayı başaramaz.

Ruhumu inciten bu sözler ve kullandığı imgeler beni sorgulamaya, sanatla huzur bulan yüreklerin neden bundan vazgeçemediğini anlamaya sevketti. Yetişkinliğimizi sertlikle milim milim ölçmenin verdiği bu incinme unutulmamak üzere hafıza defterime kazındı.
7 yıl önce
avatar
izleyeceğiniz filmi seçmeyi iyi bilmelisiniz, izlemeden önce biraz araştırın, kaldırabilecekseniz izleyin. sonra gelip bir başyapıtın yorum kısmına vakit kaybı yazarak kendinizi küçük düşürmeyin.

tam olarak böyle bir filmdir işte, daha önce izlediğiniz filmleri düşünün, bergman, kubrick, kurosawa gibi adamları izleyip keyif alabiliyorsanız, bu filmi seveceksiniz. ama yok arkadaş ben düz senaryo kör gözüne parmağım tekniğini çok seviyorum diyorsanız, lütfen uzak durun bu filmden, izlemeyin.
8 yıl önce
default avatar
Distopik sinema için dönüm noktası. Muhteşem bir film. Aslında bugün bile bakıldığın çok beğenilip hayran olunan Avatar filminin esin kaynağı olan Noon Universe isimli eserin yazarı Boris ve Arkadi Strugatsky kardeşlerin yazdığı bir eserden uyarlanmıştır film. Sorgular, imgeler yollar. Filmin genelindeki o "Neşeli Kaos" ortamı finalde her karakterin kendini eleverişi ve geneli sorgulamasıyla yerini gerçeğin kaosuna bırakır. Filmi beğenmeyenler sanırım beğenenlere göre çoğunluktadır yavaş ilerleyen bir film çünkü yadırganmaz o yüzden ama Stalker kesinlikle şaheser niteliğinde bir film. İzlenmeden ölünmeyecek film varsa biri Bergmanın Yedinci Mühür'ü diğeri de Stalker...
Stalker Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
1,280
DEPTH
1 yıl önce
1
24
1,369
USURY
2 yıl önce
1
23.976
2,813
DON
4 yıl önce
1
25
1,554
720p
6 yıl önce
2
25
1,336
GENEL
7 yıl önce
1
25
1,444
PRoDJi
9 yıl önce
2
25
1,087
Ahilles
9 yıl önce
3
25
1,955
KG
10 yıl önce
1
25
1,195
1 / 37 GB
10 yıl önce
2
25
1,747
GENEL
11 yıl önce
2
25
722
GENEL
11 yıl önce
2
25
2,657
RawPower
11 yıl önce
3
25
458
Mono
7 yıl önce
2
29.97
734
Sonicalchemy
10 yıl önce
2
25
303
ShareReactor
10 yıl önce
2
23.976
858
PsyCoSys
10 yıl önce
2
25
1,210
GENEL
11 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
179
KESH
4 yıl önce
2
25
62
SChiZO
9 yıl önce
4
25
49
RSSM
9 yıl önce
3
25
65
GENEL
9 yıl önce
2
25
66
RAWPOWER
9 yıl önce
1
25
190
1 / 37 GB
10 yıl önce
2
25
122
GENEL
11 yıl önce
2
25
64
GENEL
11 yıl önce
2
25
63
GENEL
11 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019