Giriş Kayıt

İz Sürücü (1979)


Stalker

162 dk
2 ödül ve 1 adaylık.
IMDb Top 250: #191
8.0
 • 160/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
8.0/10 puan 306 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
8.1
100
Vizyon Tarihi:
01 Nisan 1980 (Hollanda)
Dil:
Rusça
Müzik:
Çekim Yeri:
Dolgopa, Rusya
1083 kişi izledi 348 kişi izleyecek 83 kişinin favorisi 29 takip
Özet
Gri ve isimsiz bir kasabanın yakınında, askerler ve dikenli tellerle korunan Bölge bulunmaktadır. Karısının sayısız itirazlarına rağmen, karanlıkların içinden gelen bir adam çıkar. Bu adam İz Sürücü'dür. Sıra dışı zihinsel yetenekleriyle, insanları Bölge'nin içindeki, gizli dileklerin gerçek olduğu Oda'ya kadar rehberlik etmektedir. Bu kez, Bölge'ye yanında iki kişiyi götürmektedir; ilhamını kaybetmiş, alaycı ve yeteneğini sorgulayan bir yazarla, yolculuktan çok sırt çantasını önemseyen, sessiz bir profesör. Hiç kimsenin yaşamadığı Bölge'de, Oda'ya giden yol dolambaçlıdır. Oda'ya yaklaştıklarında, kurallar değişmeye başlar ve İz Sürücü kendini bir krizin içinde bulur.
Fragmanlar Görseller
 • Stalker (Сталкер) (1979) trailer
 • Stalker / Сталкер | Andrei Tarkovsky | 1979
 • Stalker
 • Stalker
 • Stalker
Son Haberler
Andrei Tarkovsky Sineması / Stalker (1979)
Akira Kurosawa yönetmen incelemesinden sonra başladığımız ikinci yönetmen incelemesi Tarkovsky çalışması devam etmekte. Hem yönetmene ait kitapların okunduğu hem de belirlenen filmler hakkında incelemeler yazıldığı çalışmamızın beşinci incelemesi Stalker ile davam ediyor. Andrei Tarkovsky ve eserlerine değinmeden önce yaşayıp büyüdüğü Sovyet rejimi ortamından bahsetmek gerek diye düşünmekteyim. O zaman yönetmenin ne denli devrimci bir karaktere sahip olduğu daha iyi anlaşılabilir. SSCB anayasası madde 124; yurttaşların vicdan özgürlüğünü güvence altına almak için, SSCB'de kilise devletten ve okuldan ...
Yorumlar
8 yıl önce
avatar
Film hakkında izlemeyenler için detaylar içerir!

Beynimin zincirlediği limanlar var,
öğretiler kulağımda fısıldar
Gördüğüm siluetler insan motifli bir dünya
Benliğim çırpınır düşle anlatılan arasında

Benliğimin çırpındığını, varoluşun rahatsızlığını hissettiğim ender filmlerden biriydi Stalker. İmgelerin açtığı yolda cesurca yürümeyi unutan akıllara bir ilaçtır İz Sürücü aslında. Bölge denilen gizemli dünyaya yolculuğa çıkmadan önce. Günlük yaşamın hızlı temposundan sıyrılın, kendinizi uzun uzadıya ifade etmeye çalışacak karelere mağlup olmamak için derin bir nefes alın ve özümseme noktasında baksın gözleriniz. Gördükleriniz bir film karesi olmaktan öte sizi yansıtan bir ayna haline gelir Tarkovsky Sinemasında...

Sürprizbozan: Göster


Stalker içinde barındırdığı imgeler ile bizi düşünmeye, toplumla bununda ötesinde kendimizle yüzleşmeye ve filmi izleyen herkesin farklı nitelendirebileceği bir hikayenin yolculuğuna çağırıyor.

Mutsuzluğun kasvetli bir odadan yansıdığı, ağır bir atmosfer içerisinde ki bu aileye hüzünlü bakışlarla şahit oluyoruz. İz Sürücünün hayalleri ise Bölge denilen gizemde. İz sürücünün aradığı umudun barınmadığı bu kop koyu renklerle tasvir edilen dünyada ruh gerçek hayatın varlığını reddedişte. Benliğinin çağrısına karşı koyamayan bu kayıp ruhu bir bar sahnesinde yolculuklarına hazırlanan karakterlerle bir arada buluyoruz.Bilinmezliği alaycı tavrıyla hicveden yazarla tanışıyoruz ilk önce. Çıkacağı yolculuktan bir sebep arama telaşı içerisinde bulunmayan ikinci karakterimiz ise bir profesör. İsimsiz ama imge yüklenilecek kadar değerli karakterlerle böylece izleyici olarak buluşmuş oluyoruz. İsimlerinden öte kimliklerinin ve onun altında yatan varoluşlarına ihtiyacımız var demek için erken saatlerde hiç tanımadığımız 3 kişi ile bilinmeze yolculuğumuz başlıyor. A, B ve C kenarlı matematiksel ifadenin ötesine çıkacağımız bir metafizik yolculuğu bu..

Bölgeye ulaşmanın önünde engel olmaya çalışan silahlı düzen koruyucularının hapsettikleri fakat bir vebanın insan yüreğindeki yarattığı korku gibi ürkek silah seslerinin arasından bir tren yolunun üstünde buluyoruz kendimizi. 3 ete kemiğe bürünmüş ama adsız insan ve uzayan raylar boyunca gözlerimizin seçmeye çalıştığı bölge. Kesif bir sessizliğin müziğini gerilim olarak kulaklarımız işite dursun yolculuk bölgeye ulaştığında merakımız ile geri dönülmez yolculuğa merhaba diyoruz.

Sürprizbozan: Göster


Bölge ile benliği arasında mutluluk hazzı köprüsü kuran İz Sürücü, yolculuğun bu bölümünde yol gösterdiklerine bir samun çizgisiyle yardım edecek. En kısa mesafenin ölümle bitebileceğini ürkekleşen yazarın geri dönüşünde keşfettiğimizde daha uzun ve anlamlarla yüklenecek bir yola kavuşuyoruz. Bu yolculukta insanoğlunun acılı tarihiyle yüzleşiyoruz. Su altında kalan medeniyet silüetleri bize kıyamet sonrasında bulunduğumuzu anımsatıyor adeta. Her yer suyla kaplı tıpki dünya gibi. Gezinilen bölgenin mikro dünya olduğuna dair inancımız artarken kan ile yaşadığımız top, silah motifleriyle sonumuzun nedenini görüyoruz. Her şeyin su altında kalması, öfkenin dünyaya teslim olması mı? diye içimden geçirirken. Tarkovsky'nin yol boyunca kullandığı sembollerle yüklü kamera görüntülerinin anlatmak istediğine tanık oluyoruz. Gidilen yol mutluluğa ve umuda açılan kapıysa eğer bu iz sürücünün üzerine atıfta bulundurulacak kimliği peygamberlere atıfta bulunur bir şekildeydi.

Onların tutku diye adlandırdıkları şey, gerçek bir duygusal enerji değil.
Dış dünyayla ruhları arasındaki çatışma.
En önemlisi, kendilerine inanmalarını sağla. Onların, çocuklar gibi çaresiz kalmasına izin ver.
Çünkü zayıflık harika bir şeydir ve güç hiçbir şey değildir.

Gücü reddediş ve teslimiyet gereklidir duruşunu final sahnesinde dendiği gibi odanın başucunda kendi muhasebeni yap ve öyle gir içeri ancak en derin dileklerinize ulaşırsınız sözlerinde bir kez daha görecektim. Bu ifadenin anlamı beynimde çağrışımlar kuradursun.
Sinema tarihinin en çarpıcı diyaloglarından birine şahit oldum.

Bir insan yeni doğduğunda zayıf ve esnektir.Öldüğü zamansa kaskatı ve duygusuzdur.
Bir ağaç büyürken körpe ve yumuşaktır.Ama kuru ve sert hale geldiğinde ölüp gider.
Sertlik ve güç ölümün arkadaşlarıdır. Esneklik ve zayıflık varoluşun tazeliğinin ifadeleridir.
Kendini sertleştiren hiçbir şey kazanmayı başaramaz.

Ruhumu inciten bu sözler ve kullandığı imgeler beni sorgulamaya, sanatla huzur bulan yüreklerin neden bundan vazgeçemediğini anlamaya sevketti. Yetişkinliğimizi sertlikle milim milim ölçmenin verdiği bu incinme unutulmamak üzere hafıza defterime kazındı.
7 yıl önce
avatar
izleyeceğiniz filmi seçmeyi iyi bilmelisiniz, izlemeden önce biraz araştırın, kaldırabilecekseniz izleyin. sonra gelip bir başyapıtın yorum kısmına vakit kaybı yazarak kendinizi küçük düşürmeyin.

tam olarak böyle bir filmdir işte, daha önce izlediğiniz filmleri düşünün, bergman, kubrick, kurosawa gibi adamları izleyip keyif alabiliyorsanız, bu filmi seveceksiniz. ama yok arkadaş ben düz senaryo kör gözüne parmağım tekniğini çok seviyorum diyorsanız, lütfen uzak durun bu filmden, izlemeyin.
10 ay önce
avatar
Burada bir şeyi belirleyelim: Bu film sanat/akademik insanlar için bir sanat filmi. O yüzden eğer bir bilim-kurgu izlemeyi bekliyorsanız, unutun gitsin.

Bu film rahatlıkla kısa bir hikayeden oluşabilirdi. Tüm film sadece ''yürümek, yürümek, biraz dur, karakterler evrensel gerçekler ve hayatlarının anlamları hakkında bir şeyler söylesin, biraz daha yürümek'' Filmden 2 saat editlenip çıkartılabilirdi. Stalker'ın yatağından çıkması 10 dk alıyor. Sonra ''zone''a gitmek isteyen iki üç herifle buluşuyor. Daha sonra herifleri ''zone''a bir çeşit araba gibi bir şeyle götürüyor ve iki üç dakika boyunca demir yolunun çıkardığı sesi dinliyoruz. Adamlar arabadan indikten sonra bir alanda takılıyor. Evet, sahnelerin arkasındaki felsefi anlamlar konuşabilir ama yüzleşmek lazım, ne bir eğlence var ne de bir zevk. Yalan söylemeyeceğim tıpkı ''Andrei Rublev''deki gibi mükemmel görüntüler var ama bu filmdi sadece uzunca çekilmiş artistik set parçalarının derlenmesi gibi duruyor. Çünkü bu filmde çok kötü bir ilerleme var. Beni en çok deli eden şey ise, sinema hakkında çok büyük tecrübeleri ile bizi etkilemeyi isteyen sınırlı sayıda yaratıcı olan insanların böyle tür filmleri kullanması.

Uyku problemleriniz mi var? Bu şaheser niteliğindeki filmi indirip izleyebilirsiniz.
Stalker Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
946
DEPTH
11 ay önce
1
24
1,231
USURY
2 yıl önce
1
23.976
2,581
DON
3 yıl önce
1
25
1,452
720p
6 yıl önce
2
25
1,289
GENEL
7 yıl önce
1
25
1,390
PRoDJi
8 yıl önce
2
25
1,073
Ahilles
9 yıl önce
3
25
1,946
KG
10 yıl önce
1
25
1,154
1 / 37 GB
10 yıl önce
2
25
1,730
GENEL
11 yıl önce
2
25
713
GENEL
11 yıl önce
2
25
2,572
RawPower
11 yıl önce
3
25
449
Mono
7 yıl önce
2
29.97
725
Sonicalchemy
9 yıl önce
2
25
300
ShareReactor
10 yıl önce
2
23.976
848
PsyCoSys
10 yıl önce
2
25
1,200
GENEL
11 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
152
KESH
3 yıl önce
2
25
59
SChiZO
8 yıl önce
4
25
48
RSSM
8 yıl önce
3
25
64
GENEL
9 yıl önce
2
25
65
RAWPOWER
9 yıl önce
1
25
181
1 / 37 GB
10 yıl önce
2
25
119
GENEL
11 yıl önce
2
25
63
GENEL
11 yıl önce
2
25
62
GENEL
11 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018