Giriş Kayıt

2001: Uzay Yolu Macerası (1968)


2001: A Space Odyssey

149 dk
1 Oscar ödülü. 13 farklı ödül ve 7 adaylık.
7.7
 • 154/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.7/10 puan 918 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Rating:
8.3
96
84
Vizyon Tarihi:
19 Kasım 1973 (Türkiye)
Dil:
İngilizce, Rusça
Web Sitesi:
Bütçe:
$10,500,000 / Hasılat: $190,700,000
Çekim Yeri:
Surrey, İngiltere, Birleşik Krallık
Kelimeler:
Nam-ı Diğer:
How the Solar System Was Won | Journey Beyond the Stars | Two Thousand and One: A Space Odyssey
2903 kişi izledi 362 kişi izleyecek 194 kişinin favorisi 20 takip
Devam Filmleri
 • 1968 - 2001: Uzay Yolu Macerası (698,990)8.3
 • 1984 - 2010 (55,697)6.7
Özet
İnsanlığın şafağında Afrika çölünde bir grup primat kavga etmektedir. Aniden beliren siyah bir taş bu maymun insanlardan birini esrarengiz bir şekilde etkileyerek bir kemiği silah olarak kullanmasını sağlar: İnsanın ataları ilk aleti bulunmuştur.

2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.

On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır...

Arthur C. Clarke’ın bir kısa hikayesinden yola çıkılarak geliştirilmiş olan bu film çoğu kişi tarafından başyapıt mertebesine oturtulurken kimileri tarafından da hiç sevilmemiştir. 2001’in birçoğu dini olan sayısız altmetni içerdiği açıktır.

Kubrick’in kendisi, yaşadığı süre boyunca insanların kafasının karışık olmasını istediğinden soru işaretlerinin hiç birini aydınlatmamıştır. Filmlerde karşılaştığımız bilgisayarlar arasında belki de en ünlüsü olan HAL bu eserde en önemli rolü üstlenen 'canlı'dır.

Filmin Ay’daki sahneleri tasvir edern çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong’un seyahati sonrası Kubrick’in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.

2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın 'zeka'nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor. | Gönderen: fanatic_anchovy
Fragmanlar Görseller
 • 2001: A Space Odyssey
 • 2001: A Space Odyssey
 • 2001: A Space Odyssey
Yorumlar
6 yıl önce
avatar
Bu yorumu yazmak için dün gece filmi tekrar izledim.

Filmin ne ilk 25 dakikasında diyalog var -hostes konuşuncaya kadar- ne de son 23 dakikasında. -credits'ler dışında- Bu uzun bölümlerin dışında, kısa bölümlerle birlikte, filmde toplam 88 dakika diyalog yok. Neyin içine girdiğinizi bilin, sonra saçma sapan yorumlar yazmayın.

İlk olarak, bu filme değer vermeniz için, filmi 2000'li yıllarda izliyormuş gibi değil, sanki 1968'de izliyormuş gibi izlemelisiniz.

İkinci olarak, filmin bölümleri hakkında yorum yazmak istiyorum. -benimle aynı düşüncede olmayabilirsiniz- 3 dakika boyunca zifiri karanlıktan sonra 20 dakika süren ilk bölüm için şunu söylemek istiyorum: Eğer evrim diye bir şeye inanmıyorsanız ''Böyle saçma şey mi olur.'' gibi bir şey düşünmekte sonuna kadar haklısınızdır, size başka bir şey diyemem ve kafanıza başka bir fikir sokamam ama, yine de bir şeyler söylemek istiyorum. Monolith(taş) bizim dünyamıza 4 milyon yıl önce Jupiter'in yörüngesinden bizim dünyamıza dünya dışı varlıklar tarafından yerleştirilmiş. -kimin yerleştirdiği söylenmiyor- Bu taş, Australopitekus türü tarafından bulunur ve bu türün meraklılığı, cesareti -Monolith'in tamamen kendisi sayesinde değil- maymunlara devrimci bir buluş sağlar ve kullanırlar, yani aleti(kemik) -bu aletin kullanılması, evrimin bir adımı olarak vurgulanmaya çalışıyor- Bu 20 dakikalık bölüm sadece evrim ile ilgili ve evrim öne çıkarılmaya çalışılmış. Bu bölümden sonra sonra uzaya çıkıyoruz -uzun ve sessiz- uçağın mekiğe giderken 5 dakikalık bir görüntüsü var, aşağıdaki paragrafta da belirttiğim gibi burada da aynı şeyi belirteceğim; evet, sahne boş görünebilir ama kendinizi 1968 tarihine koyun, birde öyle bakın; sadece salt bir güzellik. Bu sahneden sonra mekiğin içine giriyoruz, aklınızdaki bir çok soruyu giderebilmek için diyaloglar özenle seçilmiş ve -aynı şekilde- burada geçen sahnelerin hepsi, merak ettiğiniz soruları yanıtlamak için özenle gösterilmiş.
Sürprizbozan: Göster
Daha sonra ayı yakından inceliyoruz; yine uzun, sessiz ve göz alıcı sahneler. Burada fanatic_anchovy'un özetinde de bahsettiği gibi ''Neil Amstrong’un seyahati sonrası Kubrick’in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.'' bende bunu yazmak istiyorum çünkü bu yazı her şeyi açıklıyor.
Sürprizbozan: Göster
Ay işi bittikten sonra 18 ay sonraki ''Jupiter Mission'' var. Burada duyulan ilk konuşmaları hiç kaçırmayın çünkü çok lazım olacak ve merak edeceğiniz bilgilerin çoğu burada verilecek. Yemek yine araya sıkıştırılmış, HAL-9000(bilgisayar) Satrançta bir insanı yeniyor. -Her ne kadar klişe görünse de, klişe ile alakası yok. Filmin yapım yılı 1968 ve fikir de ''yapay zekanın bir insanı yenmesi'' o zamanlara göre pek yaygın bir fikir değildir galiba. Siz karar verin artık- HAL-9000'in Dr. Bowman'dan çizdiği resmi görmek istemesi ve yorumlaması, burada vurgulanmak istenen şey duyguydu...
Sürprizbozan: Göster
...ama amaçlanan şey, seyircilere gözleri ile görebildiğini göstermek.
Sürprizbozan: Göster
Ara bittikten sonra yine 3 dakikalık siyah, boş bir ekran var ve bu bölümde de bir önceki bölüme ait önemli bir nokta görüyoruz.
Sürprizbozan: Göster
En son bölüm olarak ''Jupiter Beyond the Infinitive''
Sürprizbozan: Göster
Gördüğünüz gibi filmde insanoğlunun evrimi daha da çok önde duruyor. Filmin ilk sahnesi, insanlığın evrime ilk adımı olarak referans alınıyor; filmin son sahnesi de, insanlığın evrime son adımı olarak.

Bu film, birinin ''Git, izle.'' demesiyle geçiştirilebilecek bir film değil. Filme birinin hazırlıklı olması lazım yoksa anlaşılamaz, hatta hiç anlaşılacağını bile sanmıyorum, en azından tek bir oturuşla. Zaten bu filmin bu kadar çok yoruma açık olmasının nedeni de çok derin ve anlaşılmaz olması. İşte bu özelliği de filmi mükemmellik seviyesine çıkarıyor. Ben elimden geldiğince filmi yorumlamaya çalıştım, şimdi siz bu filmi izledikten sonra filmin devamı -devamı demem bile bu filme hakaret gibi bir şey olur- olan ''2010''(1984) filmini izleyin ve sadece bir tanecik, küçük ve değersiz bir devam filminin saçma cevapları böyle mükemmel bir filmi ne kadar düşürdüğünü kendi gözlerinizle görün.

Bu film, bilimi ''bilim-kurgu''ya asıl koyan bir film. Üstelik filmde zaman yolcuğunun gösterilmesi bambaşka bir şeydi ve 2014 yılana kadar insanlığın geleceği üzerine yapılan en iyi filmdi.

Bu film, teknik bir film. Yavaş ve küçük şeylerle doldurulmasının nedeni geleceğin teknolojisini gözler önüne olabildiğince gerçek bir şekilde getirebilmek içindi -filmin gücü zaten böyle olmasından geliyor- Bir insan niye uzay gemisini 10 dakika boyunca ekrana koyar ki? Aklınıza gelebilecek tek bir kelime: GÜZELLİK -tabi bu kelime yeterince karşılayamaz ama bununla yetinmek lazım- Düşünsenize 1968'desiniz; daha insanoğlu Aya ayak bile basmamış ama siz sinemadasınız ve büyük ekranda uzayı, ayı olabildiğince yakından görüyorsunuz, film için ''sıkıcı'' diye bir terim kullanabilir miydiniz? Üstelik, Bowman yıldız geçidinin(stargate) içine girerkenki sahneyi uyuşturucunun etkisinde olan insanlar sadece büyük ekranda görebilmek için sinemaya gidiyormuş, artık gerisini siz düşünün.

Bu film, kendisini sizden normal bir filmmiş gibi izlemenizi istemiyor. Sizden rahat bir şekilde izlemenizi istiyor. Garip ve güzel resimleri kendinizi hiç suçlu hissetmeden, karmakarışık senaryodan uzak durarak ve karakter detaylarına inmeye gerek duymadan size betimlemeye çalışıyor. Piyasada değişik birçok film var, bu filmde o filmlerden biri o yüzden filmdeki salt güzelliği kavrayabilmeniz için beyin dalgalarınızı farklı bir frekansa değiştirmeniz lazım. Şimdiki filmlerin basmakalıp özelliğinden ayrılmış, dizginsiz ve mükemmel bir film.

Bu film, şimdiki filmlerin basmakalıp özelliğinden ayrılmış, dizginsiz ve mükemmel bir film. Sonsuzluğa giden bir felsefi yolculuk, kendi türünün şaheseri ve aradan 50 yıl geçmiş olmasına rağmen hala teknik bakımından tut müziğine kadar mükemmel.
13 yıl önce
avatar
Hayatım boyunca izlediğim en ilginç Bilim Kurgu yapımlarının başında geliyor. Kubrick'in çatlak filmlerinden birine daha şahit olduk.

Öncelikle 1968 yapımı olduğuna inanmak çok zor. Hani öyle görsellik var ki 2011 yapımı dense sırıtmayacak şekilde.

İzlenmeden önce Matrix, Inception tarzı Bilim Kurgu beklenmesin, daha çok felsefik/sanatsal bir anlatımı ve acayip derecede ağır sunumu olan bir film.

* İnsanoğlunun evrim süreci, kendine yararı dokunacak aleti keşfetmesi ve bununla beraber teknolojiyi ilerletmesi...
* Nihayetinde teknolojinin son raddesine gelince aletin artık insan türünü küçümsemeye başlayıp kontrolü almak istemesi ve insanı ortadan kaldırma çabası...
* Fakat haliyle bir makine olduğundan insan türünün cesaret özelliğini hesaba katamaması ve insanın aleti ortadan kaldırıp bir nevi teknolojiyi sonlandırması...
* En son olarak da insanın Jüpiter'in sonsuzluğunda ilerleyip kendi ölümüne şahit olması...
* Siyah taşın ne olduğunu ise algılayamadım açıkçası, belki de bir Tanrı sembolü olarak sunulmuştu.

Filmi herkes sevmeyebilir ki çok doğal yadırgamam açıkçası.
Ama misal ben, Kubrick'in her filmini sevemeyen biri olarak;
bu filmi enteresan şekilde çok hoşuma gitti, hani bakıyorum filme ara ara uyutuyor bile, doğru düzgün birşey olmuyormuş gibi duruyor... Fakat öyle bir anlatım tarzı var ki az malzeme ile çok şey ifade eden şekilde bambaşka bir aleme sokuyor insanı... ve tabii harikulade görselliği de üstüne cabası olunca sevdiğim filmlerin arasına girdi.

8,5 / 10
12 yıl önce
avatar
kubrick'in izleyiciyi en fazla zorlayan filmidir. ve unutmamak gerekir ki anlayamadığımız filmlere 'kötü,rezalet' gibi sıfatlar yüklersek, bir bakıma iki yüzlülük yapmış oluruz. bu filmi izleyeceklere önerim, filmi kesmeden ve ne olacak acaba diye beklemeden, yorumlayarak izleyip, kafalalarda kalan soru işaretleri için başkalarının yorumlarını da internetten araştırmalarıdır. sinema izleyiciyi eğlendirmek amacıyla yapılmak zorunda olan bir sanat değildir, ve bu zorunluluğu taşımayan ve izleyiciyi düşünmeye zorlayan yapımların her zaman daha değerli olduğu unutulmamalıdır. bu yüzden filmin 'sarması', iyi film için bir kriter değildir.
2001: A Space Odyssey Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
2,896
PSA
5 yıl önce
1
23.976
1,016
RuLLe
6 yıl önce
2
23.976
165
NDRT
6 yıl önce
1
23.976
507
SiLU
6 yıl önce
1
23.976
5,928
AMIABLE / anoXmous / DON / FGT / hV / MANNEKEPiS / RARBG / YIFY
6 yıl önce
1
23.976
225
IAMABLE
5 yıl önce
1
23.976
13,922
YIFY / MANNEKEPiS
12 yıl önce
1
23.976
2,758
CtrlHD / TLF / EuReKA / SecretMyth
12 yıl önce
1
23.976
1,892
murdoc47.1080p
12 yıl önce
2
23.976
587
NDRT
14 yıl önce
2
25
612
FFM
14 yıl önce
1
23.976
1,746
RuLLe
14 yıl önce
1
23.976
1,393
CtrlHD
14 yıl önce
1
25
3,785
KLAXXON
15 yıl önce
1
25
1,379
ZEKTORM
15 yıl önce
2
23.976
271
friend
15 yıl önce
4
23.976
101
KiSS
15 yıl önce
2
25
334
TZC
15 yıl önce
1
23.976
2,069
hV
15 yıl önce
2
23.976
227
mHQ
15 yıl önce
1
23.976
1,282
SiLU
15 yıl önce
2
23.976
233
DDX
15 yıl önce
2
25
200
FBS
15 yıl önce
3
23.976
200
TLF
16 yıl önce
1
23.976
3,316
GENEL
16 yıl önce
2
23.976
313
GENEL
16 yıl önce
1
23.976
2,043
GENEL / RARBG
16 yıl önce
3
23.976
103
WAF
16 yıl önce
2
23.976
252
GENEL
16 yıl önce
2
23.976
233
iNT
16 yıl önce
2
23.976
247
TLF
16 yıl önce
1
23.976
42
IAMABLE
1 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
933
hV
14 yıl önce
2
23.976
65
DDX
15 yıl önce
2
25
81
FBS
15 yıl önce
2
25
58
FFM
15 yıl önce
2
23.976
65
friend
15 yıl önce
1
23.976
393
RuLLe
15 yıl önce
3
23.976
58
WAF
16 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023