Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Franz_K

 
Kayıt : 07 Şubat 2017
  • Gerçeğin İki Yüzü
    Gerçeğin İki Yüzü
  • Kor
    Kor
  • Reis
    Reis
Son Yorumları
The Tale (2018)
12 Ocak 2019
Görsel olarak değil belki ama içerik olarak yetişkin filmi olan The Tale, çocuk istismarı konusunda şu ana kadar izlediğim en sert, en etkileyici ve en ders çıkarılacak nitelikteki filmlerden biriydi. Zira film, çocukların istismara ne kadar açık, ne kadar savunmasız ve istismarcı tarafından ne kadar kolay manipüle edilebileceğini o kadar net ve tartışmasız biçimde aktarıyor; istismarın nereden, ne zaman, ne şekilde geleceğinin hiç belli olmayacağını o kadar acımasızca haykırıyor ki seyircinin suratına, midenize bir yumruk yemiş gibi oluyorsunuz. Bir yandan da ebeveynlerin özellikle ergenlik öncesi ve ergenlik döneminde korumacı olmakla kısıtlayıcı duruma düşmek arasındaki ince çizgiye dikkat ederek bu konuda ne kadar hassas, gözlemci ve şüpheci olmaları gerektiğini hatırlatıyor film. Filmin belki de en etkileyici vurgusu mağdurun mağdur ya da kurban olup olmadığı konusundaki kararsızlığı. Bu da maalesef manipülatif istismarcıların en tehlikeli silahı.

Film işlediği konuyla o kadar sarsıcı, etkileyici ve ders niteliğinde ayrıntılara sahip ki filmin teknik taraflarına değinmek tamamen anlamsız kalıyor. Bir tek, hiçbir istismarcının yaptıklarının yanına kar kalmayacağını vurgulamasını beklerdim filmden. Eğitimcilerin, ebeveynlerin, rehberlik uzmanlarının muhakkak izlemesi gereken bir film.
Twarz (2018)
11 Ocak 2019
Museo ve Las Herederas’tan sonra Berlin’den ödülle dönen bir başka film Twarz. Ana anlatıdaki dramın yanı sıra güçlü alt metinleriyle de etkileyici bir yapım olan Twarz Polonya’da gerçekleşen ilk yüz nakli ameliyatının öznesi Jacek’in hayatına mercek tutuyor. Ameliyat öncesi oldukça güzel bir yüze sahip olan Jacek’in ameliyat sonrası nasıl herkesin yüz çevirdiği bir insan haline geldiğini anlatan film seyirciye bir yandan giderek muhafazakarlaşan Polonya halkı nezdinde bağnaz dini inanışların korkunç tarafını gösterirken diğer yandan da “Sadece bir yüzden mi ibaretiz?” sorusunu sorduruyor. Film, ana hikâyesinde ele aldığı Jacek’in macerası kadar muhafazakâr Polonya halkını ve onların inanışlarını da sorgulayarak ciddi bir din ve toplum eleştirisi yapıyor. 20 bin nüfuslu bir kasabanın dünyanın en yüksek İsa heykelini yapmak için devasa paralar harcamasını, Jacek’in bu heykel inşaatında kaza geçirmesi ve İsa heykelinin halkına yüz çevirmesi sembolleri ile eleştiriyor. Yarattığı oldukça bağnaz kasaba halkına rağmen Jacek’in metal müzik dinlemesi, rahibin günah çıkartma seanslarındaki tavrı, şeytan çıkarma seansları da yönetmenin yaptığı bu din eleştirisinin bir başka tarafı. Twarz, Berlin Film Festivali’nden dönen en güçlü yapımlardan birisi ve etkili bir kara mizah örneği.
Börü (2018)
06 Ocak 2019
Sinema sanatından gıdım anlamayan kesimin sinemayı milli duyguların abartılı sinema yansımaları olarak görmeleri dolayısıyla çok beğendikleri film demekten utanacağım filmsi...
Dizi Altyazıları
Vikings (12,350) The Punisher (5,817) True Detective (5,120) The Big Bang Theory (3,331) Supernatural (3,310) Luther (2,572) Gotham (2,356) The Blacklist (1,868) Star Trek: Discovery (1,771) Project Blue Book (1,680)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019