Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

musti8can

Yorumbaz
 
Kayıt : 08 Aralık 2014
 • Hızlı ve Öfkeli 7
  Hızlı ve Öfkeli 7
 • Manhunt: Unabomber
  Manhunt: Unabomber
 • Müslüm
  Müslüm
 • Aquaman
  Aquaman
 • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya
  Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya
 • Yeşil Rehber
  Yeşil Rehber
 • Creed II: Efsane Yükseliyor
  Creed II: Efsane Yükseliyor
Son Yorumları
Bohemian Rhapsody (2018)
25 Ocak 2019
Efsanelerin filmi her zaman hoşuma gider. Ama bu film gerçekten inanılmaz.

Freddie Mercury'nin çalkantılarla dolu hayatını izlediğinizde hem vay bee diyecek hem de çok duygulanacaksınız. Bu yılın Oscarları arasında kesinlikle YILIN EN İYİ FİLMİ ve YILIN EN İYİ ERKEK OYUNCUSU dalında kazanacağını inandığım film. Çünkü Rami Malek'in performansı gerçekten takdire şayen. Resmen Mercury'i ezberlemiş. Sanki o değilde Freddie'nin kendisi oynuyor gibiydi.

Fazla söze gerek yok. İzleyin. Ama yükses ses, hatta mümkünse ev sinema sisteminde 5.1 formatta izleyin. Çünkü son 25 dakika öyle bir Live Aid konseri sahnesi var ki... Kendimi orada hissettim resmen.

Filmin puanı 9,5/10 iyi seyirler...
The Originals (2013)
26 Haziran 2018
Ne anlattığı belli olmayan saçmalıkların dolu olduğu, zorlama bir senaryoyla uzatıldığı bir dizi.
Çukur (2017)
17 Haziran 2018
Yerli dizi denildiği zaman otomatikmen bazı kraterleri aramamanız gerekir. Çünkü bizdeki imkansızlıklar yada teknolojiyi kullanamama durumu yüzünden beklentileri sınırda tutmak en mantıklısıdır. En azından yorumyaparken bu kıstaslara uymak gerekir. Çünkü biz efekt olayını yapamıyoruz kardeşim. Acı ama gerçek. Bütçeden de dövizden de tecrübeden de ne dersen de bizim gerçeğimiz bu.

Bizim değerlendireceğimiz kısım hikaye, senaryo, oyunculuk ve kurgudan oluşuyor Bunlar iyiyse dizide iyidir. Peki iyi mi? Bakalım...

Öncelikle hikaye muazzam. Hem gerçek zamanda geçmesi hem de inandırıcı olması etkili. İstanbul'un göbeğinde yepyeni bir mahalle kuruldu düşünün. Üstelik ismi de hem güzel hem de çok anlamlı. Bir kere taksiyle yolculuk yaparken şoföre "nerde oturuyorsun?" diye sorduğumda "Çukurda oturuyorum" dedi. "1-2 şey hariç ama orası gerçekten öyle bir yerdir" dedi. Bende İstanbul'un özellikle o bölgesini hep Çukur'a benzetmişimdir. Demek benim gibi düşünen birileri daha varmış. Bunu bir de dövme ile süslemeleri işe ayrı bir renk katmış. Karakterler geçen seneki İçerde ekibinin aynısı olmasına ve onları değişik hallerde izlememize rağmen özenle hazırlanmış ve cuk diye oturmuş. Mekana zaten diyecek bir şey yok. Diziye göre tam uyumlu. İstanbul'un nerden nereye geldiğinin özetini barındırıyor adeta. Kurgusal larak baktığımızda etkili geri bildirimlerle, akıl oyunlarıyla işlenişi hikayeyi daha da güzel kılmış. Konu olarak zayıfladığı veya saçma gelen yerleri yok mu? Tabi ki var. Ama o kadar da olacak. Tabi bu olumsuzlukları örten en güzel şey de Müzikler Gülücük Gerçekten çok güzel seçilmiş ve diziyle tamamen özdeşleşmiş.


Bu ekip İçerde ile zaten güzel bir iş çıkarmıştı. Çukur ile çıtayı bir kat daha yükselttiler. Konu derinliği ve diyaloglar Çukur da daha iyi. Filmlerde karakterleri pek konuşturmayan senaristler dizilerde oldukça cömert davranıyor. Bunu da bir bölümün süresinin yaklaşık 2 saat 15 dakika olmasına bağlıyorum. Diyaloglara doyuyoruz yani. Oyunculuklarda güzel olunca tadından yenmiyor. dediğim gibi her karakter rolünün hakkını veriyor. Buna küçük kızlar da dahil.

Tekrar hikayeye dönecek olursak; sezon finali son yıllarda izlediğim en iyi sezon finaliydi. 2-3 karakter diziye veda edecekti biliyorduk. Ama herkes veda etti gibi. Bir final gibi oldu adeta. Vurulmayan kimse kalmadı. Yeni sezon için baya bir merak uyandırdı. Hangileri yeni sezonda olacak bilmiyoruz görüntüye göre Vartolu-Yamaç-Aliço-Cumali den ve yeni düşmanlarından başka kimse yok. Hani derler ya "her şey asıl şimdi başlıyor" diye. Evet! Şimdi yeni bir senaryo yazılacak ve şu an için neler olacağı konusunda ön görmek mümkün değil.

Dizi aslında tek sezonda bitecekti ama 2. sezon çekilmesine karar verildi. İnşallah bu çıta korunur ve saçmalanmaz. İyi gideceğini ve hatta ilk sezondan daha iyi olacağını temenni ediyorum. Sorulması gereken asıl sorular ise: Yeni düşman kim? Cumali karakterini kim oynayacak? Yeni düşman konusunda bir şey diyemem ama Cumali karakterini Nejat İşler oynarsa hakikaten efsane olur. Uzun boyu ve piskopat duruşuyla karakter ile özdeşleşeceğini biliyorum. Umarım başka birisiyle anlaşılmaz.

Şimdi bekle ki Eylül gelsin. Şöyle yada böyle kendini izlettiren güzel bir yapım ortaya çıktı. Şuradan alıntı buradan yazıldı gibi eleştirilere kulak asmayın. Sonuçta her kaliteli yapım bir başkasına ilham kaynağı olmuştur zaten. Sonuçta Çukur bizi de içine çekti. Benden de tam puanı aldı. İzlemeyenlerin de izlemesini tavsiye ederim.
Dizi Altyazıları
Chernobyl (23,635) Game of Thrones (9,395) Warrior (2,699) The 100 (1,797) Black Mirror (1,797) Big Little Lies (1,725) Agents of S.H.I.E.L.D. (1,690) Swamp Thing (1,643) The Big Bang Theory (1,345) Vikings (1,247)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019