Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

demirci11

Yorumbaz
 
Kayıt : 16 Ekim 2013
Şehir : Pendik-İstanbul
İlgi alanları : sinema, yazı-çizi işleri
 • Şampiyonlar
  Şampiyonlar
 • Antarctica: A Year on Ice
  Antarctica: A Year on
 • Gözlerindeki Sır
  Gözlerindeki Sır
 • Viceroy's House
  Viceroy's House
 • Bir Katliam Romanı
  Bir Katliam Romanı
 • Dongmakgol'a Hoşgeldiniz
  Dongmakgol'a Hoşgeldiniz
 • Blue Jay
  Blue Jay
 • Kincsem
  Kincsem
 • Back Roads
  Back Roads
 • 12 Yıllık Gece
  12 Yıllık Gece
 • default avatar
  madiso
Son Yorumları
City of Ghosts (2017)
03 Ocak 2019
Rakka halkının Esat zamanında rejim askerleri, IŞID'ın şehri devralmasından sonraysa DEAŞ militanları tarafından zulme, işkenceye ve infaza maruz kalmasını anlatan ya da anlatmayı deneyen bir belgesel. Çünkü baştaki 15-20 dakikalık Rakka görüntüleri sonrasında ana konu, bir kısmı Gaziantep'e, bir kısmı da Berlin'e kaçan 5-6 kişilik DEAŞ muhalifi grubun günlük yaşamını aktarmakla geçiyor.
IŞID'ın her türlü haberleşmeyi, hatta çanak anten kullanımını bile yasaklayan yönetiminde Rakka'dan görüntü/haber almanın zorluğu herkesce malum. Böylece kullanılabilecek materyel sayısı kısıtlı. Ama hiçbirimiz de, soydaşları baskı altında ezilen bir topluluğa mensup 5-6 kaçak gazetecinin hür bir dünyada neler çektiğini 1,5 saat izlemek zorunda değiliz sanırım.
Est - Ouest (1999)
17 Aralık 2018
Batı, SSCB'nin komünist-baskıcı dönemini (özellikle Stalin yönetimini) eleştirmek için sayısız filmler çekmişti. Bunlar içinde Ninochka-1939 (ve onun müzikal versiyonu olan Silk Stockings-1957) gibi komedi türünde olanlar kadar, Dr. Jivago (1965), The inner circle (1991) gibi abartılı dramlar da mevcuttu.
Gerçek bir hikayeyi anlatan Doğu-Batı, komünist yönetimin gerçeğinde yer alan kişiye göre muameleyi, ayrıca konum ve makama göre refah düzeyi sunulma olgusunu çok güzel biçimde vurgulamış. Fransa'dan gelerek fabrika hekimliğine atanan Dr. Golovin'in, "üretimde oluşan toz bulutunu nemlendirerek işçilerin sağlığını korumalıyız; biz Fransa'da böyle yapardık" sözüne aldığı "Fransa'daki uygulamayı unut, onlar işçileri sömürüyor" cevabı bile bilim ve mantığa ters işleyen komünist şartlanmayı tek cümleyle özetlemekte.
Doğu-Batı'nın hikayesi, kapitalist düzendeki proleter sınıfın komünist rejimdeki karşılığının sömürülen sıradan işçiler, ayrıcalıklı burjuva tabakasının karşılığının ise kömünist partisi mensubu ayrıcalıklı asker ve siviller olduğunu pek sahneyle çok güzel vurgulamış.
Sandrine Bonnaire'in abartılı oyununa karşılık Dr. Golovin rolündeki Oleg Menshikov'un oyunu ise son derece doğal ve dengeli. Sonuçta 2 saatlik süresine rağmen film, ajitasyona başvurmadan ve aşırıya kaçmadan iki ayrı dünya arasındaki farkı ortaya koyarken, sıkılmadan izlenebiliyor.
Daratt (2006)
17 Kasım 2018
Çok uzun yıllardan beri Afrika'yı sömüren Fransa'nın iyi yanı, Çat, Nijer, Mali, Moritanya vs. gibi ülke sinemalarına destek olup, (elbette kendi süzgecinden geçirerek) bizi oranın halkları ve kültürleriyle tanıştırması. Timbuktu (2014), Mandabi (1968), La pirogue (2012) vs., Fransa desteğiyle kotarılmış bu türden filmlerdi.
Kuzeydeki 2/3'ü Büyük Sahra çölüyle kaplı Çad'ın güneyine toplanmış halkın kerpiçten yapılı tek katlı evleri, daracık sokakları, yalın ayak dolaşan insanları bizler için elbette ilginç. Bu tür filmleri, "o insanlar ne yer ne içer, ne üretir, aralarındaki ilişkiler nasıldır?" türünde merakımızı gidermek için bile izlememiz gerekir. Yine de bu yapımlar belgesel değil konulu filmler olduğu için, eğer dramatik kurgusu sizi sarmıyorsa, bir süre sonra çekilmez hale gelebilmekte.
Bu anlamda Daratt, ilk yarım saatini ilgiyle izlediğim, ama sonrasında (tipik bir çan eğrisiyle) rölantiye geçerek düzeyi giderek düşen bir yapım. Bunda senaryonun basitliği kadar, Atim'in nefretle bakmaktan başka bir yüz ifadesi beceremeyen acemi oyunculuğunun da etkisi olduğuna eminim.
Sonuçta Daratt, her zaman rastlayamayacağımız bir ülke sineması örneği. Eğer "sinefil" iseniz kaçırmayın, ama "yorumbaz" iseniz bulmak için fazla uğraşmayın derim.
Dizi Altyazıları
True Detective (7,183) Vikings (5,745) The Punisher (2,593) Shameless (2,175) The Big Bang Theory (2,030) Supernatural (1,981) Outlander (1,821) Gotham (1,403) The Blacklist (1,250) Black Mirror (1,171)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019