Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Nicholas Vargas

 
Kayıt : 07 Ekim 2013
 • The Public Eye
  The Public Eye
 • İz
  İz
 • Gizli Kusur
  Gizli Kusur
 • Dün, Bugün, Yarın
  Dün, Bugün, Yarın
 • İçimdeki Ses
  İçimdeki Ses
 • avatar
  JBL
Son Yorumları
Vozvrashchenie (2003)
23 Temmuz 2018
Ben genelde kimsenin izleyemediği filmleri bile büyük bir sabırla izlerim. Ticari filmlerden ziyade bu türden filmleri severim ama bu filmi sevmedim. Özet de ifade edildiği gibi, baba, çocuklarına karşı, "onları yok sayan" vb. bir tutumda değil, aksine, filmin bize anlatmadığı (belki de kendi dramı sonucu) çocuklarının kendi ayakların üzerinde durmasını isteyen bir tutum içinde, özette doğru ifade edildiği şekliyle de, 12 yılı telafi etmek için acele bir çabaya girişiyor. Onlara sevgi vermeden, disiplin vermeye kalkışıyor ama onları seviyor. Asla onlara karşı kötü değil.... Filmi sevmedim. Çünkü mahallesindeki çocuklarca itilip kakılan küçük kardeşin, bu ezikliğini bir nebze üstünden atmasına yardımcı olacak babaya meydan okuması, aşırı hırçınlığı, bende oturmadığı gibi, filmin niye yapıldığını da anlamadım. Yani bunca çabayla kendimce daha çekici bir film yapardım.
Gilda (1946)
17 Eylül 2017
Ben çocukken o zaman tek kanallı olan TRT'de "Şeytanın Kızı Gilda" adıyla gösterilmişti. Sanıyorum, çekildiği yıllarda Türkiye sinemalarında da aynı adla gösterime girdiği içindi.

Çocukluğumda bir etki bırakmadığı için unuttuğum (O yıllarda seyrettiğim iz bırakan tüm filmleri hatırlarım) DVD'sini aldığım ama bir kaç dakika ötesine geçemediğim bir filmdi. On yıldır rafımda duruyor, bir türlü içine giremiyordum, tıpkı Rita'nın "Cover Girl" isimli filmi gibi.

Şimdi güç-bela seyrettiğimde niye içine giremediğimi net olarak anladım: Kasıntı tipler, aşırı teatral bir oyun, derinliksiz ve gerçekçi olmayan tuhaf konuşmalar... Tıpkı başka bir yorumda bahsedildiği üzere, galiba eski Yeşilçam filmlerinin en çok etkilendiği filmlerden biri olmuş ki, bu türden onlarca film çekildi. Hatta 2017 yılındaki bir çok Türk TV dizisi bile bu sığlıkta çekiliyor.

Bende bıraktığı tek etki Rita Haywort'un beyaz, pırıltılı elbisesi ile dans edip şarkı söylediği bölümde kendisini beğenmem oldu. Hatta merak edip filmografisine baktım, niçin bu kadının binlerce film olan arşivimde üç film dışında niçin filmi yok diye.Çünkü dişe dokunur pek filmi yok maalesef.
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019