Giriş Kayıt

Fırıldak Ailesi (2017)

avatar
MatthewMc (20 Mayıs 2017)
 • 20/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Öncelikle bu filmin argo seviyesi ve içeriği hakkında yazılmış bir sürü yorum okudum. Ama bu yorumlar daha çok ailelerden geldiği için filmi kendim görmeye karar verdim. Şunu belirtmeliyim ki her ne kadar filmin yaş sınırı 7+ olsa da ve BKM yapımcılığın adı altında vizyona girmiş olsa da Fırıldak Ailesi, kesinlikle çocuklara göre bir film değil, izleyici kitlesi daha çok gençlere hitap ediyor. 4 yıl önce televizyonda yayınlanan Fırıldak Ailesi dizisini oldukça ilginçti aslında. Her ne kadar internette yayınlanmaya başlayan bölümlerle diziye karşı olan ilgim azalsa da, bu sinema filmi ilgimi çekmişti. 2 yıl önce! Normalde bu filmin Nisan 2015'de vizyona girmesi gerekiyordu ama bazı sorunlardan dolayı Şubat 2017'ye ertelendi. Ben de bu filme hiçbir beklentim olmadan gittim ve ortaya iyi bir işin çıkabileceğini umut ettim.

Filmin konusu şöyle: "Orta dünyadaki bütün köylere bir ejderhanın saldırmasıyla birlikte goblinler harekete geçip köylerdeki bütün kadınları kaçırırlar. Bunu fark eden erkekler, kadınları geri kazanmak için goblinlere karşı savaş açarlar. Ve aksiyon ile komedi birbiriyle harmanlaşarak ortaya epik bir macera çıkar." Aslında bu konu, filmin size vaat ettiği şey. Filmin kendisinin bununla hiçbir alakası yok.

Fırıldak Aliesi'nin televizyonda yayınlanan bölümlerden birkaçını eğlenerek izlemiş olsam da bu film hakkında iyi bir yan bulmakta çok zorlanıyorum. Gerçekten. Hoşuma giden tek şeyin, birden fazla film evreninin tek bir filmde toplanmış olması fikriydi herhalde ama bu fikri filme öyle bir aktarmışlar ki, aklınız şaşar.

Yukarıda bahsettiğim gibi, herkes filmin argo seviyesinden şikayetçi. Bana göre argo canımı sıkmadı çünkü sansürlenmesine rağmen Fırıldak Ailesi'nin televizyonda yayınlanan bölümlerinde çok daha fazla argo vardı. Benim canımı sıkan birden fazla sorun var. Bunlardan birincisi de kadınlara karşı gösterilmiş yaklaşım. Filmin bu konuda başka filmlerin klişelerine başvurmasını anladım ama Fırıldak Ailesi bu konuyu fazla abartmış. Bu konuyu işlerken de en zayıf esprilere başvurmuş.

Ayrıca her ne kadar emeğe saygılı olup Türkiye sinemasının işlerini desteklesem de söylemeden geçemeyeceğim, animasyon rezalet. Televizyon bölümlerindeki animasyon 2 boyutlu olduğu için rahatça bir Family Guy havası görebiliyorduk ama bunu sinemaya uyarlarken birisi ne akla hizmetse animasyonu 3 boyutlu yapmaya karar vermiş. Filmi izlerken resmen gözlerim yandı. Hadi karakterleri geçtim, bir karakterin yaptığı hareketleri copy-paste yapıp aynısını diğer sahnelerde kullanmak da nedir? Zaten seslendirmeyle karakterlerin ağız hareketleri uyuşmuyor. Hayatımda gördüğüm en kötü animasyonlardan birisi.

Espri anlayışı animasyonun kalitesinden bile kötü. Her 5 saniyede bir yapılan bel altı espriler, zayıf diyaloglar... Yani hiçbir şey komik değildi! Bu yüzden film 88 dakikalık süresine rağmen 158 dakika gibi hissettirdi. Geçenlerde eleştirdiğim Kötü Çocuk filmi kendini ciddiye aldığı için başarısız olmuştu ve bir komedi filmine dönüşmüştü. Fırıldak Ailesi'nin seyirciye sunduğu vaat ise komik olmak. Film komik değilse o zaman amaç ne? Fırıldak Ailesi'ni izlemek yerine Kötü Çocuk filmini yeniden izlerim daha iyi.

Açıkçası, başka ne diyebileceğimi bilmiyorum. Filme karşı ufak beklentilerime rağmen izlediğim en kötü animasyon filmlerinden birisi. Ne kadar mı kötü? Geçen yılki Karlar Kralı Norm filminden daha kötüydü mesela. Animasyon rezalet, espriler ondan da kötü, kadınlara gösterilen yaklaşım, senaryo, argo seviyesi ve çıplaklık içeren Fırıldak Ailesi kesinlikle ailelere göre değil. Hatta dizinin hayranlarına bile hitap etmiyor. Bu film var olmamalı, neden çekildiği hakkında hiçbir fikrim yok. Bu filmi es geçin yeter.Dizi Altyazıları
Arrow (3,834) Vikings (2,541) The Flash (1,774) Supergirl (1,384) Doctor Who (1,017) Counterpart (877) La Casa de Papel (809) Supernatural (764) The Big Bang Theory (727) Friends (723)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018