Giriş Kayıt

Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı (2016) incelemesi


Ouija: Origin of Evil

Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı (2016)

Ouija: Origin of Evil
avatar
MatthewMc (26 Mayıs 2017)
 • 100/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

İlk filmi 2 yıl önce vizyona giren ve herkes tarafından nefret edilen, Hasbro'nun kutu oyunu filmi Ouija'ya bir devam filmi çekileceğini duyduğumda projeyle hiç ilgilenmedim. Fakat bir süre sonra filmin yönetmeninin Mike Flanagan olduğunu duyduğumda projeyle ilgilenmeye başladım biraz (Flanagan, Oculus ve Hush gibi oldukça ilginç korku filmlerini yönetmiş bir yönetmen).

Origin Of Evil, 2 kızıyla birlikte yaşayan bir anneye ve bu ailenin falcılıkla geçirdiği hayata değiniyor. Her şey tıkırında ilerlerken bir gün eve Ouija kutu oyununun gelmesiyle her şey değişir. Ve anne Alice, bunu falcılıkta kullanmaya başlayınca evdeki küçük kız Doris, değişmeye ve kötü şeyler yapmaya başlar. Ve bu aile de bu sorunu çözmeye çalışacaktır.

Her ne kadar korku filmlerinden pek hoşlanmasam da, bu yıl epey ilginç bir yıl oldu aslında. The Conjuring 2 ve Lights Out gibi başarılı korku filmleri ve The Purge: Election Year gibi korkudan ziyade komik olan yapımlar vizyona girdi. Bu filmlerin hiçbirini çok iyi bulmasam da, ortaya atılan fikirler ve oyunculuklar hoşuma gitmişti.

Origin Of Evil, her haliyle ilkinden çok daha iyi bir film. Ve hatta bu yıl gördüğüm en ilginç korku filmi diyebilirim. Çünkü bu film, korku filminden ziyade daha çok bir psikolojik drama aslında. Bütün film boyunca bu ailenin yaşadığı dramı, bu sorunları halletme çabalarını ve birbirleriyle olan ilişkiyi görüyorsunuz. Bütün korku olayları daha çok son 15 dakikada gerçekleşiyor.

Bu filmle ilgili ilk önce oyunculukları çok beğendim. Anne rolündeki Elizabeth Reaser ve ailedeki genç kız Lisa'yı canlandıran ve aynı zamanda da Captain Fantastic'de de olan Annalise Basso'nun oyunculukları çok başarılıydı. Özellikle de birbirleriyle olan ilişkisini çok iyi ortaya koymuşlar. Ve filmin de en çok bu kısmını beğendim aslında. Çoğu korku filmi seyirciyi korkutmaya çalışırken bu filmse karakterlerine zaman ayırarak onlar hakkında bir şeyler hissetmemizi sağlıyor. Bütün bu gerilimli ortamın içerisinde güçlü karakterleri izliyorsunuz bu filmde.

Fakat bahsetmeden de olmaz; filmdeki küçük kız Doris'i canlandıran Lulu Wilson çok başarılıydı. Rolünü resmen seyirciye satmayı başarmış. Bu filmdeki en iyi performanstı açık ara.

Bunun dışında yönetmen Mike Flanagan'ın bu filmdeki tarzı da hoşuma gitti. Bu film 60'lı yıllarda geçtiği için filmin kendisi de o zamanlarda çıkmış gibi, açılışındaki stüdyo logoları ve yazılar eski usül. Ve eğer dikkatlice bakarsanız, arada sırada ekranın sağ üst köşesinde çıkan siyan noktaları görebilirsiniz. Bu siyah noktalar, eskiden 35 mm'lik filmlerde çıkardı, çok hoş bir detay olmuş.

Filmdeki dekorlar, yaratılan atmosfer ve olayların işlenişi epey başarılıydı. Sırf bu elementler bile Origin Of Evil'ı, ilk Ouija filminden daha iyi yapıyor.

Fakat bildiğiniz gibi, ben korku filmlerinden pek haz etmem. Bana sürekli klişe ve sıradan gelmiştir. Yukarıda saydığım olumlu şeyler, bu filmi diğer korku filmlerinden ayıran şeylerdi. Bu yüzden bu film, son zamanlarda çıkan en iyi korku filmlerinden birisi. Eğer korku filmlerini seviyorsanız, bu filmi kesinlikle kaçırmamanızı öneririm (sadece jumpscare dolu bir film beklemeyin yeter). Ama ben pek korku filmlerini sevmediğim için, bu filmi herkesin dediği kadar iyi bulamadım.

Filmin son 15 dakikasına mantık dışı bir sürü olay vardı benim için, hikayeyi hemen bitirmeye çalıştıklarını hissettim. Bunun dışında filmde cevaplanmamış sorular ve eksik kalmış yerler de vardı. Bir de çoğu korku filminde kullanılan "içinde şeytan olan çocuk" klişeleri bu filmde de vardı. Bu film, bu konuda yeni bir şey yapmamış yani. Bu yüzden Origin Of Evil, herkesin dediği kadar iyi değil benim gözümde.

Eğer korku filmlerini sevmiyorsanız, bu film için izle-unut deneyiminden öteye gidemez. Ama eğer seviyorsanız, bu filme bayılacaksınız. Başarılı karakterler, ürkütücü sahneler ve ilginç atmosferi sizi filmin içine çekecektir. Bense sadece ortalama buldum. Son zamanlarda çıkan korku filmleri arasında farkını gösteriyor ama türüne o kadar da yeni bir şey eklemiyor doğrusu. Sadece korku filmi sevenlere tavsiye ederim.Ouija: Origin of Evil
Film Altyazıları
Upgrade (11,513) Tag (6,284) Deadpool 2 (5,673) Avengers: Infinity War (3,029) Skyscraper (2,252) The Endless (2,177) Adrift (1,869) Bad Samaritan (730) Ah-ga-ssi (726) Ready Player One (524)
Dizi Altyazıları
Castle Rock (3,977) Better Call Saul (1,976) The 100 (1,890) La casa de papel (1,854) Suits (1,414) Yellowstone (1,176) Friends (1,039) Vikings (1,028) Black Mirror (997) Sharp Objects (936)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018