Giriş Kayıt

Jason Bourne (2016)

default avatar
Yorumbaz (01 Ağustos 2016)
 • 140/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Matt Damon ve Paul Greengrass'in birlikte olduğu son Jason Bourne filminin üzerinden tam 9 yıl geçti. Ve sonunda bu ikiliyi yeniden birlikte görmek çok güzel. Evet, 2012 yılında Bourne'un Mirası adlı bir film çıktı. Film kötü değildi, hatta eğlenceli buldum ama seriyle alakasız olduğu ve sırf para kazanmak için yapıldığı da bir gerçek olduğundan çoktan unutuldu. O filmin yapılma sebebi, Damon ile Greengrass'in bir daha Bourne filmi çevirmeyeceklerini söylemesiydi. Şimdiyse kendi yorumlarına cevap vermişler gibi olmuş ve ortaya 5. Jason Bourne filmi ortaya çıkmış.

Filmin konusunu tam olarak spoiler vermeden kısaca şöyle anlatabilirim: Artık her şeyi hatırlayan Jason Bourne (Matt Damon), Nicky (Julia Stiles) ile bir araya gelir ve hayatında bilmediği bazı şeylerin cevabını öğrenmeye çalışır. Bu sırada da CIA'den Heather Lee (Alicia Vikander) ve CIA'nin yöneticisi Robert Dewey'de (Tommy Lee Jones) bu ikiliyi takip etmeye başlarlar.

Eğer bu filmin orijinal üçleme gibi tamamıyla özgün, sürükleyici ve etkileyici olmasını bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Çünkü Jason Bourne ile ilgili anlatılması gereken her şey anlatıldı zaten. Bu film ise biraz gereksiz olmuş, keşke Bourne'un Mirası filminden sonra yeni Jason Bourne filmi çekme olayını bıraksalarmış.

Peki neden böyle oldu? Çünkü hikaye çok daha tahmin edilebilir, kısacası sıradan bir hale gelmiş. Bildiğimiz bir kovalamaca filmine dönüşmüş. Ayrıca hareketli tempoyu da oldukça düşürmüşler. Bu yüzden film bazı anlarında tekrara sarıyor ve seyirciyi de biraz sıkıyor açıkçası.

Ama yanlış anlamayın, Jason Bourne kesinlikle kötü bir film değil. Sadece beklentilerin altında kalmış ve orijinal üçlemenin yakınından bile geçmiyor. Bu filmle ilgili sevdiğim bir sürü yan var.

resim

Mesela Matt Damon, 9 yıl geçmesine rağmen Jason Bourne'u yine çok iyi canlandırmayı başarmış, karakterinden taviz vermemiş. Ayrıca bu filmde yaklaşık 25 diyaloğu olduğunu öğrendim ama pek fark etmedim, aksiyon sahneleri ve diğer oyunculuklar bu boşluğu hemen doldurdu.

Diğer oyunculuklar derken... Bazı seyircilerin aksine, ben Alicia Vikander'ı ve Tommy Lee Jones'u gayet iyi buldum. Özellikle de Vikander, filmin en iyi yanlarından biri olmuş. Karakterini canlandıracak başka bir isim daha düşünemiyorum.

Julia Stiles'ın bu filmde fazla sahnesi yoktu ama olduğu sahneleri de çalmayı başarmış.

Bir Bourne filminden ne beklersiniz? Sürükleyicilik, başarılı aksiyon sahneleri ve heyecanlı ajan gerilimi. Sürükleyicilik ve ajan gerilimi fazla olmasa da aksiyon sahneleri muhteşemdi. Özellikle de Las Vegas'da SWAT arabasıyla yapılan kovalamaca sahnesi ile açılıştaki protestonun yapıldığı kaçış sahnesi mükemmeldi. Nasıl aksiyon sahnesi çekilir sorusunun cevabını vermiş resmen.

resim

Bu arada film sürükleyici derken yanlış anlamayın, filmin ilk yarısını tamamen filme odaklanarak izledim, uzun zamandır hiçbir filme bu kadar odaklanmamıştım. İlk yarıdaki aksiyon sahneleri, senaryonun şekillenişi ve yeni oyuncuların neler yapacağını merak etmek, beni filmin içine aldı. Sadece ikinci yarıda filmden birden fazla kere koptum, senaryo bu sıralarda sıradanlaşmaya başladı. Hatta Bourne'un bazı önemli cevapları öğrendiği zamanlarda da pek umursamadım. Film bir yerde potansiyelini düşürdü.

Ama genel anlamda Jason Bourne, izle-unut türünde olan eğlenceli bir yaz filmi. Diğer Bourne filmlerine göre daha sıradan ve tahmin edilebilir ama başarılı oyunculuklara ve aksiyon sahnelerine sahip oluşu da görmezden gelinemez. İzlemenizi tavsiye ederim, sadece beklentiniz fazla yüksek olmasın.

Not: Filmin sonunda çalan "Extreme Ways" şarkısını da özlemişim, yeniden dinlemek çok hoş oldu.Jason Bourne
Film Altyazıları
Roma (5,201) The House with a Clock in Its Walls (4,340) Venom (3,604) First Man (2,580) A Simple Favor (2,095) Bird Box (2,071) Backtrace (1,464) Lukas (1,445) Goosebumps 2: Haunted Halloween (1,346) The Predator (1,115)
Dizi Altyazıları
Supernatural (3,972) Vikings (3,128) The Flash (2,140) Arrow (1,948) The Protector (1,060) La Casa de Papel (1,047) Friends (1,025) Outlander (1,001) The Big Bang Theory (869) Black Mirror (794)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2018