Giriş Kayıt

Arabalar 3 (2017)

Cars 3
avatar
MatthewMc (19 Haziran 2017)
 • 140/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Kim ne derse desin, ilk Arabalar filmine bayılıyorum. Her ne kadar devam filmi fazla çocuksu olup Pixar'ın açık ara en kötü filmi olsa da ilk filme karşı bir zaafım var niyeyse. Çocukluğum o filmle geçti diyebilirim. Bu yüzden bu film için oldukça heyecanlıydım. Serinin yöneleceği yeni yönü ve hikayenin nasıl biteceğini merak ediyordum. Serinin bu filmi hikayesini devam ettirmek için ilk filmin kökenlerine inmiş. Eğer ilk filmi pek sevmediyseniz, bu filmi de çok seveceğinizi sanmıyorum. Ama ilk filmle büyümüş birisi olarak Arabalar 3, bana beklediğimden de fazlasını verdi.

"Uzun süredir pistlerde yarışan Şimşek McQueen için yarış günleri zorlaşmıştır çünkü daha hızlı ve daha çevik yeni nesil yarışçılar piste gelmeye başlamıştır. Bunlardan birisi de Jackson Storm'dur. McQueen'i alt eden Storm, uzun süre boyunca yarışları birinci bitirir ve yeni rekorlar kırar. Bu sırada da ihtiyarladığını düşünen McQueen, farklı bir şekilde yarışmaya karar verir. Bunun için de eğitmen olan Cruz ile birlikte çalışmaya başlar. Fakat yarış günü yaklaştıkça McQueen için işler zorlaşacaktır."

Pekala, nostalji falan bir yana, bu film gerçekten de nasıldı? Arabalar 3, Pixar'ın kurallarını baştan yazan bir film değil. Daha çok ilk filme geri dönüp daha sade bir içerik ile hikayesini devam ettirmeye çalışmış. Bunu takdir ettim çünkü ilk filmi gerçekten düşünürsem, McQueen'in tek amacı, yarışa geri dönmekti. Bu arada olaylar yaşanıyordu sadece. Devam filminin pek bir amacı yoktu zaten. Arabalar 3, McQueen'e ve hikayenin var olması için gerçek bir amaç vermeyi başarmış. Bu yüzden bu film, serinin diğer filmlerine göre daha kişisel bir his uyandırıyor.

Bu konuda da hikayenin işleniş tarzı çok başarılıydı. Bu filmin yönetmeni olan Brian Fee, ilk defa bir film yönettiği için bu sayede de filme yeni şeyler eklemiş. Gerçi hikayenin özü, birden fazla Rocky filminin bir araya getirilmiş versiyonu gibi hissettirse de sonuç açısından yararlı olmuş. Bir Arabalar filmini sırf oyuncak satmak için değil, gerçekten de bir hikayeyi ilerletmek için yapılmış hissini alıyorsunuz.

Ayrıca animasyonun kalitesi inanılmazdı, Pixar'ın en güzel görünen işlerinden birisi. Arabaların kendisi ve özellikle de manzaralar çok gerçekçiydi. Her bir kareye konulan detayın sayısı da takdire şayandı.

resim

Arabalar 3, karakterlerine serinin diğer filmlerine göre daha iyi bir şekilde odaklanmayı başarmış. Arabalar 2'de başrolde olan Mater'ı çok arka plana atıp ana karakterlerin derinlerine inmiş. Normalde şirin ama kişiliğini biraz sıkıcı bulduğum Şimşek McQueen'e dediğim gibi, bu sefer gerçek bir amaç verilmiş ve hikayesini bir yükseliş/düşüş şeklinde işlemişler. Konu klişe olsa da, sonuç etkileyiciydi. Bunun dışında filmdeki en iyi karakter kesinlikle Cruz'du. Cruz oldukça sempatikti, şakaları başarılıydı ve genel anlamda kişiliği güçlüydü.

Bir de filmin ikinci yarısı, özellikle de finali çok başarılıydı. Ne olacağını tahmin edebilmenize rağmen film yine de etkilemeyi başarıyor. Bundan daha uygun bir final düşünemezdim şahsen.

Peki nostaljik açıdan bu film benim için nasıldı? Oldukça hoştu aslında. Ne bileyim, bu dünyaya geri dönmek, gerek müzikleri, gerek atmosferi olsun, hepsini bir arada görmek çok hoştu. Çocukluk zamanlarına geri dönmüş gibiydi. Ve bu yüzden de filmin daha sade bir tonda ilerlemesi çok ferahlatıcıydı. Çoktan bilindik bir dünyanın içeriğine gerçekten de ilgi çekici şeyler ekledi.

Peki Arabalar 3, kusursuz bir film miydi? Elbette değil, bir Arabalar filminden bahsediyoruz burada. Öncelikle ilk yarı biraz zayıftı. İlk yarıda yapılan şakalar pek komik değildi ve bazı bölümler çok tahmin edilebilirdi. Bunun dışında filmin bazı sahneleri biraz fazla yavaştı, bu yüzden filmden rahatça 5-10 dakika çıkarılabilirdi.

Genel anlamda Arabalar 3, benim için oldukça eğlenceli bir deneyimdi. Bazı bölümleri çocuklar için sıkıcı olsa da Pixar'ın Arabalar serisiyle ilgili farklı bir şeyler yapmaya çalıştığını görmek hoştu. Her ne kadar Pixar'ın en iyi filmlerinden birisi olmasa da (ilk 10'a bile zor girer bence) ve ilk yarısı biraz zayıf olsa bile genel anlamda Arabalar 3, ferahlatıcı bir filmdi. Karakterlere yapılan yaklaşım şekli çok başarılıydı, mesajı güçlüydü ve özellikle de ikinci yarı sürükleyiciydi. Sinemalarda ailecek bir animasyon film izlemek veya nostaljik bir şeyler izlemek istiyorsanız, Arabalar 3'ü izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Arabalar serisinin açık en iyi filmi olmuş. İyi seyirler.Türkçe Altyazı © 2007 - 2018