Giriş Kayıt

Maymunlar Cehennemi: Savaş (2017) incelemesi


War for the Planet of the Apes

Maymunlar Cehennemi: Savaş (2017)

War for the Planet of the Apes
avatar
MatthewMc (17 Temmuz 2017)
 • 160/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

War For The Planet Of The Apes'in fragmanı filmin gerçek konusuna o kadar fazla değinmediği için ben de konuyu oldukça kısa tutacağım. Filmin konusu hakkında bilmeniz gereken şey şu: "İnsanlar, maymunları öldürüp insanlığın yaşamasını istiyordur. Buna engel olmaya çalışan Caesar (Andy Serkis) da oldukça kişisel bir mesele yüzünden bütün bunların başında olan kişi Albay'dan (Woody Harrelson) intikam almaya çalışır. Ve bu yolculukta da Caesar, maymunları hayatta tutmaya çalışır."

Bir üçlemenin son filmine geldiğimiz zaman biraz gerilirim. Çünkü bir seri, ilk iki filmiyle herkesi etkiledikten sonra üçüncü filmi ile her şeyi berbat edebilir *öhöm Örümcek-Adam 3 öhöm*. Bu yüzden bu filmin de öyle olacağından korkuyordum. Ve bu film bu endişemi boşa çıkarmayı başardı. Bu film ile Maymunlar Cehennemi serisi, tüm zamanların en iyi üçlemelerinden birisi olmayı başardı. Ve War For The Planet Of The Apes'in de Lord Of The Rings: Return Of The King veya The Bourne Ultimatium gibi üçlemenin en iyi filmi olduğuna inanıyorum. Bu o kadar nadir oluyor ki!

Bu Maymunlar Cehennemi serisinin her bir filmi oldukça farklı bir tona sahip. Serinin ilk filmi Rise, maymunların yükselişine ve insanlığın değişimine odaklanıyordu. Devam filmi Dawn, Caesar'ın liderliğine ve maymunlar ile insanlar arasındaki yanlış anlaşmaya odaklanıyordu. Serinin bu iki filmi ile ilgili olan en büyük sorunlarım, bu filmlerin insanlara gereksiz bir şekilde odaklanmasıydı. Çünkü ne zaman film insanlara odaklansa; "Acaba Caesar'a dönsek olur mu? Çünkü filmin asıl kalbi orada." diyordum. Bir de çok fazla açıklama sahnesi vardı.

War ise sadece Caesar hakkında. Hiç insan karakterlere sahne geçişi yapılıp gereksiz flashback sahneleri görmüyoruz. Ve koca filmde sadece bir tane açıklama sahnesi vardı. Bir! O da Woody Harrelson'ın karakterinin Caesar'la geçmiş hakkında konuştuğu bölümdü. Film beni en çok bu yönüyle etkiledi.

Çoğu kişinin bu filmle ilgili yaşayacağı en büyük sorun, War For The Planet Of The Apes'in özellikle Dawn kadar aksiyon dolu olmaması. Ve bunu anlıyorum da. War, serinin en ağır ilerleyen filmi ve bu yüzden serinin diğer filmleri kadar kolayca tekrar tekrar izlenebilecek bir film değil. Bu da filmle ilgili tek büyük sorunum. Ama eğer bunu yok sayıp, bir aksiyon filminden ziyade Caesar'ın hikayesinin olması gerektiği gibi tamamlanmasını bekliyorsanız, bu filmden fazlasıyla tatmin olacaksınız. Sırf bu açıdan War, hikayesinin dramatik ağırlığı ile beni serinin diğer filmlerinden daha derin bir şekilde etkiledi. Üstelik bu sahnelerde neredeyse hiç konuşma olmuyor, sadece Michael Giacchino'nun müziği ve ana karakterlerin yüz ifadeleri sizi etkiliyor. Böyle bir filmde, benim için epiğin gerçek tanımı bu.

Bunun dışında daha durun, filmi övmeye yeni başlıyorum. Az önce bahsettim ama öylece geçiştiremem; Michael Giacchino'nun bu filmdeki müziği inanılmazdı. Tekrar tekrar dinleyip aklınıza kazınacak türden. Bu filmde müzik büyük bir rol oynuyor zaten ve Giacchino, kariyerinin en iyi bestelerinden birisini yapmış.

resim

Oyunculuklara gelelim. Andy Serkis, her zamanki gibi inanılmaz bir performans sergilemiş. Ama özellikle de bu filmde, Caesar karakterine daha kişisel bir şeyler katmış. Onun olduğu her sahneyi ağzım açık bir şekilde izledim. Serkis, bu filmde kariyerinin en iyi performansını sergilemiş. Ve her yıl bunu diyorum ama lütfen şu adama bir Oscar verin! Ya da hiç olmazsa aday yapın veya yıllar sonra "Hayat Boyu Başarı Ödülü" gibi bir şey verin. Herhangi bir şey! Bu yıl şu ana kadar gördüğüm en iyi performanstı. Ayrıca Woody Harrelson, kötü adam rolüne de çok yakışmış. Özellikle de Harrelson ve Serkis'in birlikte olduğu sahneler, filmin en ilgi çekici bölümleriydi.

Bunun dışında filmdeki ufak kız Nova'yı canlandıran Amiah Miller da ufak yaşına göre çok etkileyici bir performans sergilemiş. Steve Zahn'ın canlandırdığı Bad Ape ise bu filmin en büyük riskiydi. Çünkü War For The Planet Of The Apes, oldukça karanlık ve ciddi bir film ve Bad Ape karakteri ise filmde bir nevi komedi karakteri sayılır. Ama bu film ciddi tonu ile araya serpiştirilen komediyi inanılmaz bir şekilde dengelemeyi başarmış.

Ve motion capture olayı... Yani, ne diyebilirim ki? Resmen gerçekti! War For The Planet Of The Apes, kolaylıkla hayatımda gördüğüm en iyi motion capture'a sahip. Ayrıca manzaralar ve diğer görsellikler de inanılmazdı.

Yönetmen Matt Reeves'i de unutmamak gerek. Yaptığı işlerde gerektiği takdiri görmediğini düşündüğüm Reeves, önceden Cloverfield ve Dawn Of The Planet Of The Apes'i yönetmişti. Reeves ise bu filmde kariyerinin en iyi işini yapmış. Reeves, bu dünyaya gereken sade ve acımasız bakışı getirmiş. Bu film için ondan iyi bir yönetmen seçilemezdi.

resim

Filmin sorunları olarak dediğim gibi, ağır tonu yüzünden serinin diğer filmleri gibi kolayca tekrar tekrar izleyesiniz pek gelmiyor. Bunun dışında ise aklıma pek fazla bir sorun gelmiyor. Eğer bu serinin büyük hayranıysanız, bu filmden yeterince tatmin olacaksınız. Ben, serinin en büyük hayranı olmamama rağmen, bu filmde Caesar'ın hikayesinin tamamlanış şeklini çok başarılı buldum. Performanslar şahaneydi, yönetmenlik inanılmazdı ve motion capture olayı da ağzınızı açık bırakacak şekilde etkileyiciydi. Üçleme, bundan daha iyi bir şekilde bitemezdi. Yoğun bir aksiyon filminden ziyade eğer bu serinin büyük hayranıysanız ve ağır ama sürükleyici bir film arıyorsanız, bu filmden tatmin bir şekilde ayrılacaksınız. İyi seyirler.Türkçe Altyazı © 2007 - 2018