Giriş Kayıt

Başvuru: Kabul (2013)

Admission
avatar
Fraghera (24 Haziran 2013)
Satış hilesi olarak dilimize "Başvuru: Kabul" olarak çevrilmiş bir filmle beraberiz.
Acaba çevirsem mi diyerekten izledim ve az önce bitti.
Öncelikle konuya göz atacak olursak, filmin başrolü, romantik komedilerin vazgeçilmezlerinden Tina Fey çıkıyor karşımıza. Kendisini en son The Invention of Lying (2009) isimli harika filmde izlemiştik. Tina bu filmde Portia Nathan rolünde. Orta yaşlardaki bir üniversite çalışanı. Uzun süredir birlikte yaşadığı akademisyen olan erkek arkadaşıyla sıkıcı bir hayat sürmekte. Üniversitesinin tanıtımı için liseleri dolaşıyor, her seferinde birbirinin aynısı konuşmalar yapıyor ve son gittiği lisede hem öğrenciler hem de başlarındaki öğretmenleri alışılmışın dışında. Sonrasında da olaylar gelişir...

resim

Hani bilirsiniz, karakterlerin değişim geçirdiği, hayatlarında bir şeyi keşfetmeleriyle başlayan süreçte bambaşka insan oldukları klasik holivud filmleri vardır ya, bu da onlardan. Holivudun en iyi yaptığı şey bu tarz filmler üretmekti ve özellikle 90'lı yıllarda çok güzel şeyler çıktı. İşin içine biraz romantizm, yanlış anlaşılmalar falan filan karıştırıp sonlara doğru konuları bağlayıp en sonunda da mutlu mesut yaşadılar anlamına gelen bir finalle bitirdiler hep.

2013 yılına ait bu yapımda da kelimenin tam anlamıyla aynı şeyin yapılmaya çalışıldığını görüyoruz. Yine mutsuz ve kendi içinde yalnız bir karakter. Yine birşeylerin yolunun gitmediğinin içten içe farkında ama hayatın monotonluğuna kendini kaptırmış. Aslında o değil ama içindeki gerçek kişiden uzaklaşmış falan filan. Sonra bir aşk olur, bir mucize olur, bu tarz bir şey sayesinde yine kendini keşfediş başlar ve bu keşfin sonucunda da çok mutlu olur zart zurt.

Tina'nın harika performansı, filmin kusursuz kurgusu da bu filmi kurtarmaya yetmemiş. Çok klişe ve izlediğinize pişman olmuyorsunuz ama izlemesem de olurmuş diyorsunuz. Hani şu sonunda, içinizden gelen sesi dinleyin, ona kulak verin, onun peşinden gidin filan diyen filmlerden.

Biz çevirmenler, filmi çevirmeye karar vermeden önce genelde izleriz. Filmin "beni çevir" demesini isteriz ama ne yazık ki bu film bana "ben klişeyim bro" dedi. Mutlaka birileri çevirecektir veya en kötü ihtimalle dvdrip altyazı çıkacaktır, o zaman izleyip kendi kararınızı verirsiniz. Benim şahsi görüşüm olumsuz ama beğenenler de olacaktır, gayet normal. İyi seyirler.

24 Haziran 2013 - FragheraTürkçe Altyazı © 2007 - 2018