Giriş Kayıt

186 Dollars to Freedom (2012)

avatar
gri72 (18 Haziran 2017)
Peru demokratik bir şekilde yönetilirken 1968 yılında kansız bir askeri darbe ile General Valasco yönetime el koyar. 1975 yılında ise bir yeni bir askeri darbe ile General Bermudez yönetimi ele geçirir. 1980 yılına gelindiğinde ülkede açlık, sefalet, yolsuzluk, güvenlik kollarında yozlaşma, adaletsizlik ve hukuksuzluk neredeyse son raddesine gelmiştir. Demokratik bir yönetime geçilmek üzere adil bir seçim yapılma kararı alınır.

Ülke bu durumdayken Eylül 1980’de 27 yaşındaki Amerikalı öğretmen Wayne Montgomery, sörf yapmak için Peru’nun başkenti Lima’ya gelir. Aslında düşüncesi , aldığı 4 aylık vize dolmadan ülkesine geri dönmektir fakat burada bir kızla tanışınca bu süre dolar ve vize süresini uzatmak için yetkili makamlara başvurur. Her şeyin yolunda giderek işini kısa sürede halledebileceğini düşünürken birden kendini hapishanede bulan Wayne, artık ömrü boyunca unutamayacağı kadar kötü günlerin arefesindedir.

Bir insanın yabancı bir ülke hapishanesinde suçlu olarak tutulması belki de yaşamak istemeyeceği şeylerin en başında gelir. Bu korkunç deneyimin beyazperdeye aktarılması sanırım ilke önce Amerikalı bir turistin İstanbul Sağmalcılar cezaevine düşmesini anlatan Midnight Express (1978) ile başladı. Sonrasında hatırladıklarım yine iki Amerikalı kadın turistin Tayland hapishanesine düşmesini anlatan Brokedown Palace (1999), Belçikalı bir otobüs şoförünün Fas hapishanesine düşmesini anlatan De Hel van Tanger (2006) ve yine bir Amerkalı’nın Meksika hapishanesinde yaşadıklarını anlatan Get the Gringo (2012). Bu filmlerden Brokedown Palace ve Get the Gringo birer kurgu. Midnight Express hakkında yorum yapmama gerek yok herhalde. De Hel van Tanger yani Tanger Cehennemi ise gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Tıpkı 186 Dollars to Feedom’da olduğu gibi…

Yaklaşık 90 dakikalık makul süresine sahip ve neredeyse tamamı hapishanede geçen film etkileyici bir drama . Ayrıca seyrederken o dönemin Peru’sunda siyasal belirsizliğin yarattığı karmaşa sebebiyle insanlarının yaşadıkları hakkında epeyce bir bilgi sahibi olup, demokrasinin ve adaletin modern toplumlar için ne kadar önemli kavramlar olduğunu bir kez daha idrak etmemek elde değil.

Son bir not da filmde Hare Krishan rolünü başarıyla canlandıran Johnny Lewis hakkında. Adını geniş kitlelere önce Sons of Anarch dizisindeki Half Sack rolüyle sonra da Katy Perry’nin sevgilisi olarak duyuran Lewis, 186 Dollars to Feedom filminden birkaç ay sonra aşırı uyuşturucudan hayata veda etti.Türkçe Altyazı © 2007 - 2018